Zoran Đinđić - neostvarene vizije

Tony Montana

Šalabajzer
Član
Pa jeste postojala energija, ali energija obicnih ljudi....A ta energija je pre svega trebala biti na vrhu, pa tek onda da se siri medju ljudima. A on se previse skoncentrisao na ``osvescavane`` naroda....
Di ćeš pozitivno energiju kod onih lopova i secikesa, od zla oca i od gore majke što su qq:(

Tony Montana

Šalabajzer
Član
Sutra se navršava 9 godina od ubistva Zorana Đinđića .... mi smo miljama daleko od bilo čega što nam je on pričao (pa makar sve prazne fraze bile), i možda bi nam isto ovako bilo i da je on živ .... ali kad čovek vidi koji nam se miševi nude kao mesije, vodje, lideri, vrhovni autoriteti (BT primera radi) .... čovek ne može osetiti ništa drugo nego tugu ... a tek kad sam video one što dana staža nemaju i ništa u životu radili i uradili nisu i imaju sve najskupocenije na sebi , a paradirali su juče u pomen na Zorana Beogradom, onda izvinite ... al od toga čoveku dodje samo da se ispovraća ...

saska

penelopa
Član
Sećanje na Zorana
.
Srbija danas, brojnim skupovima i polaganjem venaca, obeležava devetu godišnjicu od ubistva prvog posleratnog demokratskog predsednika srpske vlade Zorana Đinđića.
prevnext
Majka ubijenog premijera na njegovom grobu (Tanjug)
1 / 2
Ružica Đinđić i predsenik Srbije pale sveće i polažu cveće(Tanjug)
2 / 2

Majka pokojnog premijera Mila Đinđić prva je jutros obišla njegov grob i položila cveće.
Ubijenom predsedniku Vlade počast su potom odali građani, članovi vlade Zorana Đinđića, predsednik Srbije Boris Tadić, supruga pokojnog premijera Ružica Đinđić, čelnici Demokratske stranke (DS) i aktuelni ministri.
Na devetu godišnjicu ubistva Đinđića, vence su položili i upalili sveće predsednik Srbije i lider DS Boris Tadić, koji je došao sa suprugom pokojnog premijera Ružicom.
Počast su odali i zamenik predsednika DS Dragan Đilas i potpredsednici DS Dušan Petrović, Dragan Šutanovc, Bojan Pajtić i Jelena Trivan.
Na grobu Đinđića bili su i ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović i šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović, koji su i članovi DS.
Poštu je odao i ministar kulture Predrag Marković.
Počast su odali i Zoran Živković koji je posle ubistva Đinđića bio premijer, kao i Đinđićev telohranitelj Milan Veruović.
Od ministara iz Đinđićeve vlade došli su Gašo Knežević, Aleksandar Vlahović i Slobodan Milosavljević.
U dvorištu vlade Srbije gde je ubijen premijer Zoran Đinđić oredsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i članovi njegovog kabineta položili su danas venac
Uz premijera Cvetkovića, u sedištu vlade u Nemanjinoj 11 bili su ministri Dragan šutanovac, Vuk Jeremić, Snežana Malović, Dušan Petrović, Goran Bogdanović, Oliver Dulić, Milan Marković.
U delegaciji su bili i potpredsednica vlade Verica Kalanović i ministri Žarko Obradović, Srđan Srećković, Zoran Stanković, Predrag Marković.

U Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu s početkom u 13 sati biće održano finale takmičenja "Besede u Zoranovu čast" na kome će uceštvovati osam besednika, odnosno pobednika u kvalifikacijama.
Tema ovogodišnjeg takmičenja je "Reforme u Srbiji mogu da uspeju samo ako osećanje nade i volje pobedi nad osećanjem praznog mudrovanja i cinizma".
Nakon toga, omladina Demokratske stranke organizovaće šetnju do Aleje zaslužnih građana na Novom groblju i odati poštu prvom demokratskom premijeru Srbije. Okupljanje je planirano u 15.30 sati na platou ispred spomenika Vuku Karadžiću, a šetnja će početi u 16 sati.
Dana je izvršena i rekonstrukcija Virtuelnog muzeja posvećenog ubijenom srpskom premijeru, saopštila je fondacija dr Zoran Đinđić.
Virtuelni muzej postavljen je na adresi www.zorandjindjic.org.
Imajući u vidu veliki broj poseta, Fondacija je u proteklom periodu radila na dodavanju sadržaja, a značajna novina je i on-line prodavnica preko koje posetioci mogu naručiti Đindjićeve knjige.
Sadržaj u okviru sekcija je struktuiran, najčešće po periodima života, tako da korisnici na brz i jednostavan način mogu da pronađu željene materijale.
Oko 20.000 građana već je u subotu odalo počast ubijenom premijeru u "Šetnji za Zorana" koju je organizovao LDP.
Na premijera Zorana Đinđićaizvršen je atentat ispred zgrade Vlade Srbije 12. marta 2003. godine.
(Mondo)

Džudi72

Neobaveštena
Član
Deset godina bez Zorana Đinđića..Deset tužnih godina za njegovu porodicu, deset propuštenih godina za Srbiju.

Neka počiva u miru...i neka ga ostave na miru oni koji danas parafraziraju njegove reči a dok je bio živ nisu mogli ni da mu priđu.

Veoma sam ga cenila jer je bio energičan i pre svega pametan i hrabar čovek.

Boki

Suspendovan nalog
Nisam nikada imao ništa protiv čoveka. Poštujem pametne, inteligentne, učene ljude, imam šta da od njih naučim i čujem, da to razumem, prihvatim i iskoritstim za sebe i druge. Voleo bih da mi neko navede dela Zorana Đinđića, ne ono što je mislio da uradi, ne ono što je mislio, ne ono što je pisao ili govorio, već konkretna dela, bez uvijanja, demagogije, diplomatskih odgovora i filozofiranja. Dela koja svako od nas može da oseti u realnom životu. Nema opravdanja za nedostatak vremena, vremena je bilo, nema opravdanja za njegove bliske saradnike i prijatelje, jer su i posle njega imali priliku da sve to sprovedu u delo, svi smo im dali poverenje, mandat, ugodan život a mi se odrekli svega da bi sačekali njihovo rešenje. Šta se desilo? Trebalo im je još? Dali smo im još. Šta su čekali dalje? Koliko je onih njegovih velikih prijatelja, profesora, saradnika...koji su ga gradili, hvalili, pratili, savetovali....šta rade danas, gde su, čime se bave i čime su se bavili posle njegovog ubistva? Šta se čekalo, još jedan Đinđić? Sada se postavlja pitanje, ali zaista realno pitanje bez cinizma i političke ostrašćenosti: Da li su svi bili glupi, da li nema ni danas nekog ko bi sve ono što je Zoran mislio da uradi, sprovede u delo - ili je sve to što je pričao zapravo samo nešto što je lepo na papiru i nije moguće sprovesti realno?

Nisam u stanju da branim i pravdam Miloševića, Tuđmana, Mesića, Šešelja, Tadića, Nikolića...ali, daj da neko od tih analitičara, istoričara, velikih pametnih ljudi napravi jednu rekonstrukciju događaja raspada i uzroke raspada Jugoslavije, i na mesto Miloševića postavi Đinđića. Interesuje me kao nekog ko voli svetsku istoriju, šta bi Đinđić promenio, kojim govorom, na koji način, da se izbegne sve ono za šta se danas optužuju svi oni koji su bili tada na vlasti. Imate sve, aktere, događaje, ponašanje i razmišljanje tih ljudi, njihovu snalažljivost, intelekt, vizije...daj, daj da vidimo šta dobijamo? Isti istorijski događaj, sličan ili možda čak i gori scenarijo?

I da se sve to zanemari, kakva dela danas pratimo, čija dela, da li se sprovode, kakav bi efekat imala? Iskreno mislim, da je kroz čitavu našu istoriju koja je dosta mučna bila, imamo mnogo zaslužnijih ljudi za koje se danas ne zna ni kakva su dela učinili, a kamoli kakva su dela mislili da učine.

U svakom slučaju nisam imao nameru da vređam nekog ko ne može da se brani kao Zoran, ne smatram da je kriv za nešto što nije sproveo onako kako je želeo, nisam pokušao u ovom tekstu da ga omalovažavam, ali sam jednostavno iziritiran njegovim sledbenicima koji samo i dalje govore a niko se ne pomiče sa mrtve tačke. Čak i danas, neko ko se hvata za ime dr Zorana Đinđića, treba da se malo lupi po svojoj uobraženoj glavi i da se ne kiti nečijim radom, već ako mu je bio blizak i na položaju je da pomogne, krene da radi, a ne da ga hvali samo kada se približi datum obeležavanja njegove smrti. Neko nikada neće da shvati šta je neumesno, patetično i jako ružno, bez obzira na svoje godine, položaj, zvanje ili obrazovanje.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Voleo bih da mi neko navede dela Zorana Đinđića, ne ono što je mislio da uradi, ne ono što je mislio, ne ono što je pisao ili govorio, već konkretna dela, bez uvijanja, demagogije, diplomatskih odgovora i filozofiranja. Dela koja svako od nas može da oseti u realnom životu. Nema opravdanja za nedostatak vremena, vremena je bilo, nema opravdanja za njegove bliske saradnike i prijatelje, jer su i posle njega imali priliku da sve to sprovedu u delo, svi smo im dali poverenje, mandat, ugodan život a mi se odrekli svega da bi sačekali njihovo rešenje.
Da bi govorili o liku i delu Zorana Đinđića kao premijera, prvo treba da se uzme u obzir vreme koliko je dugo bio premijer, u kakvom je stanju preuzeo tu funkciju, koga je sve imao kao koalicionog partnera, činjenicu da nije bio jedini koji vlada, jer je postojala savezna vlast i mnoge druge činioce (problem sa Crnom Gorom), pri čemu je kampanja koja se vodila protiv njega za mene ostala nezapamćena, jer o nijednom premijeru toliko laži i klevete nije pisano koliko o njemu. I to za vreme vladanja.
Sada nemam puno vremena za pisanje, kratko ću reći da ono što je on govorio, o tome današnji političari i ne sanjaju. Nije mu bio bitan rejting, popularnost u narodu, već da taj isti narod "osvesti" i kaže gde mu je mesto. Zašto ja žalim za njim? Pre svega, čovek je imao viziju, znao je šta želi da uradi sa Srbijom i to je javno govorio. On je još tih godina 2001-2003 govorio da ne može Srbija ući u Evropsku uniju a da ne zna svoje granice. Sećate se one njegove priče o žabama i koju prvo treba pojesti. Ja sam uveren da je mislio na problem Kosova. Ne kažem i ne mislim da bi on sve rešio u našu korist, ali sam sasvim siguran da danas o Kosovu kao uslovu za ulazak u EU ne bi pričali.
Kroz diskusiju možemo da se osvrnemo na neke stvari koje je učinio, sada stvarno nemam vremena. Što se njegovih saradnika tiče, kao i njegovih suparnika, naravno da nisu gotovo ništa uradili posle njega, čak sam sasvim siguran da su svojim nečinjenjem pogoršali stvari. U tome i jeste razlika između njega i ostalih, imao je viziju, bio je praktičar, bio je svestan kako svet funkcioniše i nije gajio iluzije o kosmičkoj pravdi i majci Rusiji.
O raspadu (uzroci, posledice, činioci, političari i itd) SFRJ možemo pisati u drugoj temi, pri čemu sam ja davno započeo temu u izbijanju rata na tlu bivše JNA, ali možemo duskutovati i šire, o samom raspadu SFRJ, uzrocima i posledicama iste.

Boki

Suspendovan nalog
Ne znam zašto si se osetio prozvanim i izvukao samo jedan deo za citiranje? Ali nije to bitno, bitno je ono zadnje što sam napisao u postu.

A ovo o delima, mene sve podseća na mitove, kada se kod nas skupi stara radnička klasa i krene mit o nekom čoveku, kao što se vremenom stvarao o Brozu. Ne pije vodu tako nešto, bar ne više.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ja se nisam osetio prozvanim, ja sam napisao da se ne slažem sa tvojim mišljenjem o ulozi Zorana Djindjića na političku scenu Srbije. Kamo sreće da je živ, siguran sam da bio se danas moglo mnogo više pisati o tome. Kada nekome ne dozvolis da uradi ono sto je govorio da hoce, samo se i može pričati. Neko će na tu priču odmahnuti rukom, ali ja svakako ne.
A kada je reč o poslednjem što si napisao, mislim da si ostao nedorečen jer nisi napisao na koga konkretno misliš. Ja sam juče gledao deo šetnje ali i polaganje venaca predstavnika vlasti. I mogu ti reći da mi se od pojedinih povrće stomak. Mogu misliti kako je tek njegovoj porodici.

Boki

Suspendovan nalog
Imam probleme da shvatim Mićunovića, Jovanovića, Živkovića, Tadića, i gomilu njegovih prijatelja i ministara koji danas ispiraju mozak. Ipak, nemam ni malo pozitivno mišljenje o njegovoj supruzi, naročito na njeno ponašanje i istupanje u javnost sa ljudima koji je očigledno loše savetuju. Neću da zalazim u detalje.

Složio sam se sa svima koji ga smatraju čovekom koji je želeo da promeni Srbiju na bolje, ali ne i sa načinom na koji je želeo da dođe do toga. Pročitao sam dosta njegovih intervijua, izjava, knjiga.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Imam probleme da shvatim Mićunovića, Jovanovića, Živkovića, Tadića, i gomilu njegovih prijatelja i ministara koji danas ispiraju mozak.
Rekao bih par reči o Tadiću, dok o ostalima nikada nisam imao visoko mišljenje. Kada je Tadić postao predsednik DS, pomislio sam da će ipak biti nešto od te stranke. Međutim, ubrzo sam shvatio da osim prazne priče koja je lepo upakovana, nema tu ni petlje, ni hrabrosti niti ideje kuda voditi zemlju.
Ipak su svi oni daleko od svog istinskog lidera.

Boki

Suspendovan nalog
Ta stranka može da povrati ugled koji je imala nekad, ali ne u skorijoj budućnosti, jer iskreno ne vidim apsolutno ni jednog čoveka koji zaista može ozbiljno da shvati probleme koje imamo. Od te stranke su ostali oni koji su je i doveli dovde gde je sad, a još se pozivaju na Zorana i sete ga se samo ako ih neko iz drugih stranaka napadne. Toliko nepoštovanje sopstvenog lidera i licemerje koje toliko dugo traje, ja skoro video nisam.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ne znam, možda Đilas ipak nešto uradi, ostala je i Milica Delević, Boža Đelić. Ma generalno, problem je što nestranačke ličnosti ne žele ili ih ne pozivaju da obavljaju vrlo značajne i važne stručne poslove. Mi definitivno imamo problem sa kadrovima i taj problem će sve više dolaziti do izražaja.

Džudi72

Neobaveštena
Član
Imam probleme da shvatim Mićunovića, Jovanovića, Živkovića, Tadića, i gomilu njegovih prijatelja i ministara koji danas ispiraju mozak. Ipak, nemam ni malo pozitivno mišljenje o njegovoj supruzi, naročito na njeno ponašanje i istupanje u javnost sa ljudima koji je očigledno loše savetuju. Neću da zalazim u detalje.

Složio sam se sa svima koji ga smatraju čovekom koji je želeo da promeni Srbiju na bolje, ali ne i sa načinom na koji je želeo da dođe do toga. Pročitao sam dosta njegovih intervijua, izjava, knjiga.
Od svih koje si nabrojao, jedino lepo mišljenje imam o Zoranu Živkoviću. Deluje najiskrenije od svih.

Što se ostalih tvojih postova tiče, ne možemo znati šta bi bilo da je Đinđić bio na mestu Miloševića. Tok istorije ne možemo da menjamo, možemo samo da pogađamo šta bi bilo. Moje lično mišljenje je da bi Đinđić bolje odradio od Miloševića diplomatsku stranu politike, ne bi se toliko inatio sa celim svetom, i možda ratova i ne bi bilo.

Šta je on uradio od 2000-te do 2003-te godine? Prvo, Evropa je konačno skinula sankcije Srbiji, drugo, standard građana u tom periodu, kao i u periodu 2004-2008 bio je bolji nego pre i nego što je danas.
Uneo je optimizam u narod koji je živeo pod presijom, pod strahom. Prvi je otkrio organizovani kriminal i počeo borbu sa njim.

Eto, ove stvari mi prve padaju na pamet kada me neko pita šta je uradio Đinđić.

Boki

Suspendovan nalog
Evropa je ukinula sankcije zato što je Milošević skinut sa vlasti, a ne zbog Đinđića, mislim da se zaboravlja da je tada Koštunica bio izabran za vođu opozicije.

Ja sam upravo 2001. na 2002. godinu izgubio posao, moja majka posle mene, a otac tek nije mogao da ga nađe. Mislim da nije umesno upoređivati standard prema političaru. Jedan političar nije standard, valjda smo svi ovde zreli ljudi pa ne bih da komentarišem nešto što svi znaju.

O Živkoviću mogu da ispišem celu stranu o događajima u kojima je umešan u Zaječaru zajedno sa svojom familijom, to je već nešto sasvim lično, bar za mene, nemam lepo mišljenje o političarima generalno. I kada bi se svi manje bavili njima, a više gledali šta svi mi zajedno možemo da menjamo, ne bi se dešavale ovakve stvari i da slušamo lagarije i gluposti. Mislim da smo dovoljno izgubili kao nacija i država za sve ove godine. Ako pogledamo koliko su porodice i svako od nas kao pojedinac dobili ili izgubili, to je vreme života koja se više ne vraća.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Evropa je ukinula sankcije zato što je Milošević skinut sa vlasti, a ne zbog Đinđića, mislim da se zaboravlja da je tada Koštunica bio izabran za vođu opozicije.

Ja sam upravo 2001. na 2002. godinu izgubio posao, moja majka posle mene, a otac tek nije mogao da ga nađe. Mislim da nije umesno upoređivati standard prema političaru. Jedan političar nije standard, valjda smo svi ovde zreli ljudi pa ne bih da komentarišem nešto što svi znaju.
Koštunica je izabran da bude protivkandidat Miloševiću na izborima, a za vođu DOS-a nikada nije izabran jer nije imao ni birački niti autoritativni potencijal. Njemu je ubrzo skočila popularnost u narodu, sve dok mu je narod nije i dao. Posle se pokazalo koliko je sposoban.
Evropa jeste skinula sankcije zbog pada Miloševića, ali je neko u ono vreme kada se su ljudi ubijali zbog drugačije misli trebao imati hrabrosti da povede i kurtu i murtu na protiv Miloševića.
Itekako je umesno upoređivati standard prema političaru koji vodi zemlju. Naravno da je bilo mnogih koji su izgubili posao u vremenu od 2001-2003, ali je to svakako bio manji broj od onih koji su pokradeni od raznim banaka, onih koji su za svoju platu 90-ih mogli da kupe tri vekne hleba, ako odu u pekaru u 4 ujutru.
Svako poređenje ekonomskog života života ljudi u vreme Miloševića i posle njega je krajnje deplasirano.

Boki

Suspendovan nalog
U svakom slučaju kako odluče prepametni stanovnici Beograda kao većina, tako će biti i nama u zabačenim i propalim delovima Srbije. Kao i do sada. Pa me više i ne čudi gde idemo i ko kako razmišlja. Uvek je tako bilo. A šta će tek da se desi, to će se tek videti, ko preživi iz generacije u generaciju. Besede svih političara i onih koji ih slepo prate, bilo je i biće. Stabilnost konja zavisi od jahača, sve dok u to konj veruje.

Džudi72

Neobaveštena
Član
Boki, a zašto misliš da je Beograd reper za rezultate izbora? Od 2000-te godine, pa do danas radi se na poboljšanju uslova u selima. To što su sela prazna nije kriv Beograd, već mladi koji ne vide svoj život u selu već hrle u gradove. A dešavaju se danas obrnuti slučajevi-da se iz grada odlazi u selo.

Ovo nema veze sa Zoranom Đinđićem, samo je konstatacija.

Nikada nećemo saznati šta bi Đinđić uradio do sada. Ubijen je početkom svoje treće godine mandata. Uradio je do tada ono šta je mogao kao premijer, u okviru svojih zakonskih nadležnosti.

Ne bih više širila temu -pričom o Beogradu, ili o ratovima 1990-tih godina i o standardu. Nije ovo jedina tema na forumu gde možemo da diskutujemo o tome. Rasplinjujemo se na temi posvećenoj pokojnom premijeru, prvom demokratskom premijeru koji je život izgubio na radnom mestu.

Iz poštovanja prema njemu stajem ovde u diskusiji, a rado ću učestvovati na drugim temama ovog dela foruma.

Vrh Dno