Zoran Đinđić - neostvarene vizije

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ovu temu otvaram danas, na dan ubistva Zorana Đinđića. Odmah da razjasnim neke stvari sa onima koji ga ne vole ili ne cene. I ne morate, i ne tražim to. I poštujem vaš stav i mišljenje. Otvorite novu temu i pišite o kome želite. Možete ovde ostaviti svoj komentar (pozitivan ili negativan) o njemu, ali molim vas, bez vređanja, budimo civilizovani.

Zoran Đinđić je kao i svi mi, imao i vrlina ali i mana. Ono što svakako niko ne može negirati, bio je izuzetno obrazovan, i imao je viziju. Znao je šta želi i radio je na ostvarenju tog cilja.
Zašto sam ga voleo i zašto mislim da je Srbija mnogo izgubila njegovim ubistvom:
- nije govorio ono što narod želi čuti, već ono što je mislio,
- a ono što je mislio, to je i radio.

Ko danas ovako govori?
* Moj prioritet je da uklonim sve prepreke koje vode ka ubrzanom vraćanju zemlje u Evropu, ne razmišljajući da li su te prepreke na opravdan ili neopravdan način postavljene.

* Želimo modernu Srbiju koja će se takmičiti sa drugima i imati glavnu ulogu na Balkanu, u kojoj će biti malo trutova, a mnogo radilica.

* Reforme su uvek plivanje uz vodu. Reforme su uvek sukobi s mentalitetom, nasleđem, interesima, entropijom i inercijom.

* Moto koji me vuče napred je: nikada se ne predaj. Ako kreneš u preticanje, dodaj gas. Radi ono što smatraš da je ispravno, ne ono što će većina da podrži.

* Prevarenim se može smatrati samo onaj deo naroda koji je verovao da će s dolaskom političke demokratije automatski doći ekonomsko blagostanje.

* Moramo kao narod da odrastemo i kao ljudi da prihvatimo cenu tog odrastanja.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Na primedbe da nije patriota, odgovarao je: „Za mene je patriotizam da moja deca ostanu da žive u mojoj zemlji, da govore maternji jezik, a da ne moraju da idu po belom svetu trbuhom za kruhom. Patriotizam je to da cene moju zemlju, da ja sa svojim pasošem mogu da idem ponosno preko bilo koje granice. Za taj patriotizam će se ova vlada zalagati i mi smo u ovom smislu velike patriote.“

tamarishka

Vila dobrila
Član
Pa, slazem se da je bio od retkih koji su bili obrazovani, kultivisani i koji su imali sansu da nas povedu u Evropu (sta god to znacilo, kad smo jedna od nsjstarijih drazvnih tvorevina Evrope). Imao je harizmu, stav i izgled da nismo mogli da ga se postidimo. Slazem se sa ovim njegovim citatima koje si dao, ima ih i mnogo vise, mozda i zanimljivijih. Jedno je sigurno, nedostajao mi je mnogo nacin na koji je govorio, nedostaje mi i danas, ta metafora... Drugo, ta energija! Zao mi je sto je na jedan takav nacin nastradao Premijer ove nase drzave... to govori o nama samima...
S druge strane, sigurno da ima istine "ko se maca lati, od njega i strada". Duboko verujem da je imao veze s kriminalom, na ovaj ili onaj nacin i da ga je to kostalo glave, a ne zato sto je iko imao ista protiv njegovih ideja za modernu Srbiju.
Inace, secam se jako dobro tog dana kada su ga ubili, bilo je suncano i toplo, ne kao danas. A kasnije tih dana, zbog vanradnog stanja, mj muz nije polagao zakletvu javno. Nije imao ni jedan slobodan vikend... ma nismo se ni culi danima, atek je bio otisao u vojsku :laugh:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
tamarishka' pid='5782' dateline='1268393257 je napisao(la):
S druge strane, sigurno da ima istine "ko se maca lati, od njega i strada". Duboko verujem da je imao veze s kriminalom, na ovaj ili onaj nacin i da ga je to kostalo glave, a ne zato sto je iko imao ista protiv njegovih ideja za modernu Srbiju.
Bez namere da polemišem i namećem svoj stav, želim da kažem sledeće:

Oktobarske promene, prošle su sa jednom ljudskom žrtvom (čini mi se da je u pitanju bio nesrećni slučaj).
Da li su ljudi iz DOS-a kontaktirali Vojsku, Policiju, JSO? Svakako da jesu. Da nije bilo kontakta, sigurno da bi to bio krvavi oktobar.

Što reče u svojoj knjizi Miloš Vasić, prodali su im ciglu. Da, jesu, i to ga je skupo koštalo.
Da li su neki iz DOS-a posle 5. okobra imali kontakte sa JSO u "njegovo ime"? Verovatno da, ali nisam ubeđen da je on to znao.

Ali, ne mislim da se on mača latio. Naprotiv.

Ubistvo premijera ne može da nema političku pozadinu. To je prosto nemoguće. Ne može neka kriminalna grupa, ma koliko ona bila jaka, da se odluči da ubije premijera, a da nema makar prećutnu saglasnost određenih političkih i bezbednosnih činilaca. U to sam siguran.

tamarishka

Vila dobrila
Član
Naravno da ne polemisemo, mislim da moj post nije tako ni zvucao... Jednostavno, svako od nas ima svoje misljenje. Meni ga je , verovatno zao koliko i tebi, samo eto mislim da neke stvari vidimo iz razlicitih uglova... A naravno je i da si u pravu, da je to organizovanije nego sto se Zvezdanu i Legiji stavlja na glavu....
U svakom slucaju, godine prolaze... i mozda cemo znati za XY godina kad neko proprica, kao sto sad pricaju o nekim proslim ljudima..

saska

penelopa
Član
Evo,prosla je jos jedna godina,a oni jos uvek pricaju o politickoj pozadini njegovog ubistva.verujem da ce to opet biti samo u dnevno politicke svrhe.nazalost.
Mnogo sam ga postovala i volela.osecala sam njegovu energiju,zelju koju je imao da konacno otvorimo rane koje nas peku,da govorimo o njima.osecala sam snagu kojom je zeleo da pogura Srbiju,njegove reci su bile ono sto sam i ja mislila.Ne mogu da se otmem utisku da smo njegovim nestankom ponovo i jace gurnuti dole.
Hvala ti Zorane,za sve sto si uradi,rekao,hteo..

Lujka

Suspendovan nalog
Jos uvek sam bila u Srbiji kada se desilo ubistvo Zorana Djindjica. Vest sam cula na poslu i ostala sam u šoku. Po povratku kuci odmah sam ukljucila TV, gledala vesti i plakala kao kisa. Bas sam cenila i postovala tog coveka, verovala u sve sto je govorio i bila srecna sto se na politickoj sceni u Srbiji konacno pojavio takav covek. Ono sto me je najvise bolelo i gusilo je saznanje da je njegovim ubistvom izgubljena svaka nada za bolje sutra...
Da... veliko Hvala za sve.

dusicaa

Suspendovan nalog
Strasno je sto nase postove prozimaju reci izgubljena nada...tacno je da smo njegovim ubistvom izgubili nadu...,a sta je covek bez nade...
Nadam se da cu doziveti...da se sazna ko je dao nalog za njegovu likvidaciju...i naravno da njegovo ubistvo ima politicku pozadinu...
Njegovo vidjenje patriotizma je i moje vidjenje...zato i patim sto nam mladost odlazi...zato sam danima plakala,zaleci njega,a mnogo vise nas...

jasna949

dežurna ćaskalica
Član
Da drage moje, sve ste rekle po nešto veoma važno i tužno..... život oduzet jednom velikom vizionaru i čoveku, čoveku velikih pogleda i nade za bolje sutra. Neka nalagodavci za njegovu smrt budu kažnjeni kao i izvršioci...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Svi koji su ga voleli dok je bio živ njegovu su smrt doživeli kao veliku tragediju ne samo za njega i njegovu porodicu, već i kao svoju, jer su smatrali da je on jedini političar koji je imao hrabrosti, energije i pameti da u ovoj zemlji mnogo toga promeni. Sa ove vremenske distance, to se ispostavilo kao potpuno tačno.
Sećam se kako su ga ljudi prosto mrzeli. Mnogi od njih su promenili mišljenje o njemu.
Od srspkih političara izuzetno cenim Miloša Obrenovića i Zorana Đinđića. Prvi je bio nepismen, ali bistar, pronicljiv i lukav. Drugi je bio jako pametan, obrazovan i pragmatičan. Da je imao neku osobinu od Miloša verujem da bi danas bio živ.

Ivana

Poznata ličnost
Član
Da. Neverovatno, ali njega su ubedljivo najviše mrzeli, a on je na to umeo da kaže da to nije bitno, da on ima one koji ga vole-porodica...da ostali ne moraju, tj. da on nije tu zbog toga. Lično, slažem se sa tim. Ali, kao političar trebalo je da bude svestan da se nalazio u zemlji u kojoj ljudi baš i nisu mlakog temperamenta, odnosno da umeju da vladaju (i to baš da vladaju i da prevladaju nad zdravim razumom) jake strasti-i pozitivne i negativne, te da je zaista opasno (bukvalno opasno, kao što se i dokazalo na kraju, mada se moglo i predvideti, što i jeste moja poenta) da te toliki broj ljudi mrzi i to bez obzira na to da li si to zaista zaslužio ili ne. Druga greška, po mom mišljenju mu je bila ta što je onaj prvi pokušaj atentata preživeo i trebalo je da to shvati kao zaista ozbiljno upozorenje, ali on je to ipak previše olako shvatio. Zapravo, bio je hrabar i na te ljude je gledao kao na kukavice, što oni realno i jesu, ali samo kažem da je trebalo da predvidi dalje probleme i da ih u tom smislu ne potcenjuje. To su generalno stvari za koje mislim da su mu bile pogrešne.
A sad nešto drugo, pozitivno: Ono što mu je bilo zamerano jaaaakooo je njegov stav da Kosovo treba podeliti. Na žalost, vreme posle njegove smrti je pokazalo da sada mi čak ni to ne možemo da izdejstvujemo, a on je to očigledno (sada je to očigledno) bio u stanju da predvidi još tad tj. da su ga poslušali imali bismo nešto što sada, a izgleda ni u buduće nije moguće. Na žalost. To sve upućuje na njegovu očiglednu mudrost i dalekovidost, ali i dobro poznavanje prilika koje su nas još tad okruživale, a koje nismo hteli da prihvatimo. Kada je reč o tom neprihvatanju, moram da priznam da ga jesam cenila, ali da je čak i meni taj njegov stav izuzetno smetao. Moji razlozi su bili vrlo privatni i emotivni i još uvek su, jer moja porodica potiče sa Kosova, i ogroman broj mojih rođaka (vrlo bliska krvna veza, između ostalog i deda) još uvek žive tamo. Oni su još uvek bezbedni, i ja sam i lično bila tamo negde u oktobru, ali pitanje je koliko će još biti tako. Reč je o severu Kosova pa su zato bezbedni, ali to je i dalje Kosovo. Ali, iz ove perspektive, oni bi bili potpuno ili bar daleko trajnije bezbedni da je on tada bio poslušan. Ali, eto nije. Ukloniše ga kao najgoru smetnju, a šta uradiše???
Uvek je bio brz u svemu, a naš narod uvek spor u svemu. I eto problema. To što su ga ubili i kako su ga ubili ne moram ni da komentarišem i to ne samo zato što je reč o njemu nego i da je o bukvalno bilo kome drugome. Kukavički čin. Ne vidiš me, krijem se ko zmija i pucam u tebe. Ma, aplauz za hrabrost.
Moj definitvni zaključak je da bismo po mnogim pitanjima bolje prošli da se on pitao, i da smo ga slušali. Taj nije imao nameru da se šlihta nikome, nego da uradi ono što mora da se uradi. Takođe bih dodala da sam često razmišljala o njemu kao o nekome ko je možda jedini u našoj istoriji ko je imao izuzetno dobar odnos sa Nemačkom. Sa njima smo uvek bili u ekstremno lošim odnosima, a on je tamo izuzetno bio cenjen. Preko njega, mogli smo da od večitog neprijatelja napravimo prijatelja. S obzirom na to koliko nas je neprijatelja okruživalo (a sad pogotovo), to bi nam definitivno bilo od koristi, pogotovo što se zna koliki je uticaj Nemačke u Evropi. Mislim, nije to Bugarska ili sl.
I samo bih još dodala da se slažem potpuno sa Stemisem u vezi sa Milošem Obrenovićem. U srednjoj školi, nastavnik istorije nam je objasnio zašto on više ceni njega od npr. Karađorđa. Kao političara, mudrog i namazanog. Postoji i verovanje da on uopšte nije bio nepismen, već da se namerno pravio da je nepismen. Ne znam da li je to tačno, ali mi se uklapa. Čak mi se čini da bih u to doba ja isto to tvrdila za sebe da sam bila na njegovom mestu. I taj je izdejstvovao stvari koje niko drugi nije do njega uspeo. A sve zahvaljujući osobinama koje političar apsolutno mora da poseduje ako misli dobro svom narodu i ako mu se zemlja nalazi u nezavidnom položaju. Znači-lukavstvo i diplomatija. To kažem, iako bih ja lično ( a zato mi i ne pada na pamet da se politikom bavim) najradije počistila sve koji nam stoje na putu. Ali, to ne bi bilo mudro. To je jednostavno tako u politici. Jeste, i ja bih najradije ajmo braćo vojska na vojsku pa da u fer borbi vidimo ko je jači i hrabriji. Ali, danas pogotovo, nema ništa od fer borbe, na žalost, a ratovi se vode na dugme. Jedan klik i ode pola sveta u nepovrat, ako neki psihopata tako odluči. Surova realnost.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Setih se Zorana...
Čitam Ivanina razmišljanja, a posebno deo o Kosovu. Ponovo je aktuelno. Da, Zoran je bio svestan da put ka EU ide preko Kosova. Zapravo, Kosovo je trebalo prvo rešiti. Međutim, Zorana više nema, ali je problem sa Kosovom ostao. On se zalagao za podelu Kosova, nisam siguran da bi i uspeo u tome, ali bi jednu jaku autonomiju sigurno izdejstvovao. Danas je autonomoja Srba na Kosovu misaona imenica za naše patriote.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Pre svega za citavu pricu o Kosovu znalo se mnogo pre Djindjica, tako da on tu nista predvideo nije. I uverena sam da ne bi uspeo realno nista da postigne za taj narod dole da je danas ziv. Cinjenica je da takvim stvarima upravljaju mnogo vece sile i da tu nama nema spasa ni idealnog resenja. Mi moramo da se pomirimo pre ili kasnije da cemo uvek biti kolateralna steta Istoka i Zapada. Tako je uvek bilo i tako ce uvek biti.

dusicaa

Suspendovan nalog
Duboko sam ubedjena da bi Dindjic,nasao nacina da pridobije te vise sile , te da bi resenje pitanja Kosova bilo mnogo bezbolnije od ovog sta nas ceka.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Da dodam jos po neku rec o ubistvu Djindjica....
Nedavno sam citala neke njegove izjave, podsetila se tadasnjih konferencija koje je imao i zakljucila sam da je njega ubio nas mentalitet. Mozda ovo cudno zvuci sto kazem, ali verujem u to.
Mislim da je pogresio jednu stvar kad je dosao na vlast. Poverovao je da je ukljanjanjem Milosevica i njegovog rezima zaista uspeo to da iskoreni, ali nije. Verovatno je cak i u tadasnjoj strukturi vlasti bilo onih koji su zeleli ``gluplje od sebe na vlasti``, ne uvidjajuci ili se ne interesujuci za visi cilj koji je premijer imao. S obzirom da su uvideli njegovu pamet, britak jezik i nekog ko je stvarno spreman da radi ono sto govori, uplasili su se da ce mozda stvarno ova zemlja biti na jednom nivou koji je vredan postovanja.
Ono sto znam je da posle njega nisam videla politicara, a mislim da skorije i necu, koji je na jedan takav nacin govorio i koji je imao karakter. Posebno cenim to sto je pricao onako kako jeste, a ne ono sto narod zeli da cuje.

I da relativno ispravim sebe u prethodnom komentaru za Kosovo. Naime i dalje tvrdim da on to ne bi uspeo da spreci, ali verujem da bi uspeo u tome da ta podela bude manje bolna po nas.

Tony Montana

Šalabajzer
Član
Duboko sam ubedjena da bi Dindjic,nasao nacina da pridobije te vise sile , te da bi resenje pitanja Kosova bilo mnogo bezbolnije od ovog sta nas ceka.
Sad nisam baš siguran da bi našao rešenje i zajednički jezik za problem čije rešenje je u Stejt departmentu davnih dana doneta konačna odluka .... ali ubedjen sam da bi istrgovao mnogo bolje, nego sve ekipe koje su se posle njega na vlasti smenile ... hoću reći MOŽDA bi dobili nešto ....

Da dodam jos po neku rec o ubistvu Djindjica....
Nedavno sam citala neke njegove izjave, podsetila se tadasnjih konferencija koje je imao i zakljucila sam da je njega ubio nas mentalitet. Mozda ovo cudno zvuci sto kazem, ali verujem u to.
Mislim da je pogresio jednu stvar kad je dosao na vlast. Poverovao je da je ukljanjanjem Milosevica i njegovog rezima zaista uspeo to da iskoreni, ali nije. Verovatno je cak i u tadasnjoj strukturi vlasti bilo onih koji su zeleli ``gluplje od sebe na vlasti``, ne uvidjajuci ili se ne interesujuci za visi cilj koji je premijer imao. S obzirom da su uvideli njegovu pamet, britak jezik i nekog ko je stvarno spreman da radi ono sto govori, uplasili su se da ce mozda stvarno ova zemlja biti na jednom nivou koji je vredan postovanja.
Ono sto znam je da posle njega nisam videla politicara, a mislim da skorije i necu, koji je na jedan takav nacin govorio i koji je imao karakter. Posebno cenim to sto je pricao onako kako jeste, a ne ono sto narod zeli da cuje.

I da relativno ispravim sebe u prethodnom komentaru za Kosovo. Naime i dalje tvrdim da on to ne bi uspeo da spreci, ali verujem da bi uspeo u tome da ta podela bude manje bolna po nas.
Ne slažem se do kraja sa tim da ga je naš mentalitet ubio .... u to vreme postojala je ogromna uludo protraćena pozitivna energija ka napretku i reformama, a onda su naši kvazi političari u sprezi sa stranim faktorom, odlučili da nas vrate "gde nam ke mesto" :D

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Pa jeste postojala energija, ali energija obicnih ljudi....A ta energija je pre svega trebala biti na vrhu, pa tek onda da se siri medju ljudima. A on se previse skoncentrisao na ``osvescavane`` naroda....

Vrh Dno