• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Žene sve više dominiraju u brakovima

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
'Sindrom nadređenih žena’ uzrok je mnogobrojnih bračnih problema i trzavica, u svojoj novoj knjizi ističe američka psihologinja Carin Rubenstein

u-modernim-brakovima-sve-vise-dominiraju-partnerice-504x335-20091042-20101019012708-240956.jpg

Moderna vremena, sve “alergičnija” na pojam braka, opisuju ga kao utopijsku instituciju koja ubija komunikaciju i seksualni život partnera te (zbog previše dužnosti) ozbiljno ugrožava emocionalno zdravlje žena. Najnoviji dodatak ove “brak je mrak” struje knjiga je “Sindrom nadređenih žena”, američke psihologinje Carin Rubenstein, koja tvrdi da sve više suvremenih žena od muških partnera preuzima ulogu “glave obitelji”.
- Osim što kuhaju, čiste, kupuju namirnice, obavljaju sitne popravke po kući, planiraju obiteljske odmore i bave se djecom, većina je žena i u stalnome radnom odnosu. Kod kuće su one obiteljske “menadžerice”, organizatorice i donositeljice odluka, kaže psihologinja Rubenstein. No ovakvi “žensko- nadređeni” brakovi vode nezadovoljstvu i ogorčenosti oba partnera, dodaje.
- Dominira li uvijek samo jedan partner, javlja se prezir i manjak poštovanja, što ozbiljno potkopava povjerenje, intimu i partnerstvo, veli Carin Rubenstein.

'LAŽNI BRAKOVI' BEZ ISKRENE POVEZANOSTI
U čak dvije trećine suvremenih brakova učinkovitije, odlučnije, sposobnije i intuitivnije su upravo partnerice, što vodi lošim posljedicama, ističe Rubenstein. Iako su žene sklone vjerovati da u ovakvim brakovima profitiraju muškarci, to nije točno, kaže. U ovakvoj situaciji niti jedan partner ne osjeća pravu povezanost ni iskreno partnerstvo kakvo zaslužuje, objašnjava.

PREKOMPLICIRANO JE DA MU OBJASNIM, BOLJE DA NAPRAVIM SAMA
Većina “žensko-nadređenih” brakova ne počinje ovako, tvrdi autorica. Žene su, navodi, biološki učinkovitije i bolje u multitaskingu. Nešto inertniji muškarci putem će se lako prilagoditi “prirodnoj superiornosti žena”. Žene će, s druge strane, misliti: “Prekomplicirano je objasniti mu, bolje da to napravim sama”.

TEŠKO JE ŽELJETI SEKS S NEKIME KOME ZAMJERATE
Partneri u “žensko-nadređenim” brakovima seksaju se rjeđe i nezadovoljniji su svojim seksualnim životima, pokazalo je istraživanje Carin Rubenstein. Da bi obavili kućanske dužnosti, neke žene ucjenjuju partnere seksom. Druge pak često odbijaju seks, što, kaže autorica, ima smisla. Jer, teško je željeti nekoga kome nešto zamjerate, ističe.

SVE VIŠE ŽENA 'ŠEFICA'
U dva od svaka tri braka glavnu riječ vode žene, kaže Carin Rubenstein, koja je za potrebe knjige intervjuirala 1500 žena i muškaraca

NERAVNOTEŽA
Žene su metaforički vlasnice i upraviteljice kućanstava, dok su muškarci samo zaposlenici, tvrdi Rubenstein u knjizi

MORAM SVE SAMA
Neke su žene uvjerene da moraju raditi sve, piše psihologinja. Tako svoju 'žrtvenu’ ulogu u kućanstvu opisuju riječima: “Ako ja ne napravim stvari, neće nitko”.

BEZ POMOĆI ŽENE 'DIŽU RUKE'
U ekstremnim slučajevima žene misle: “Ako ionako sve radim sama, onda mogu biti i 'single’!”

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Vrlo lepo izvršeno objašnjenje po različitim kriterijumima...
Rekla bih samo, po mom mišljenju da je brak gde je žena superiorna ali svakako ne i ekstremno uspešniji nego obrnuto...

maki

Nindža
Starosedelac
Učlanjen(a)
21.12.2015.
Broj reagovanja
2.229
Horoskop
Ovan
MORAM SVE SAMA
Neke su žene uvjerene da moraju raditi sve, piše psihologinja. Tako svoju 'žrtvenu’ ulogu u kućanstvu opisuju riječima: “Ako ja ne napravim stvari, neće nitko”.

BEZ POMOĆI ŽENE 'DIŽU RUKE'
U ekstremnim slučajevima žene misle: “Ako ionako sve radim sama, onda mogu biti i 'single’!”
Jedino što se ne osećam žrtvom, a sve dugo je tačno tako....

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.747
Horoskop
Ribe
Jedino što se ne osećam žrtvom, a sve dugo je tačno tako....
Recimo da je isto. To je zato što ovde ni jedna strana brak ne posmatra kao partnerski odnos već je svakome dodeljena određena uloga. Partnerski odnos imam sa decom, mi smo tim koji dobro funkcioniše.

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Partnerski odnos imam sa decom, mi smo tim koji dobro funkcioniše.
Tako je Gdjo i kod mene...
Ali u principu mislim da naslov potvrdjuje trenutnu situaciju u društvu, braku. Mislim da ovi mladi momci, ili mladi supružnici mnogo više daju od sebe što se tiče svih vrsta poslova, oko dece, kućnih i svih ostalih. Rekla bih da su žene nešto superiornije, i mislim da je to dobro ...ali samo dok je to umereno!

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.293
Horoskop
Ovan
Najvaznija stvar je da drzite daljinski u rukama. Da se zna ko menja kanale, a ko sprema dorucak. :)

laganini

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
19.04.2017.
Broj reagovanja
723
Horoskop
Strelac
...dobro funkcioniramo al fakat je sto sam stariji i pametniji zena sve vise dominira...inace je takav karakter...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.293
Horoskop
Ovan
Dobro jeste, zene su stub porodice i tacka! :)

Vrh Dno