• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Žene - nekad i sad

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Koliko se žene razlikuju? Kako gledate na žene koje su nekada predstavljale ideal, a danas ih nazivaju staromodnim ženama, i kako ih uporediti sa današnjim modernim ženama?​

Koliko se promenilo shvatanje žena u načinu ponašanja, odevanja, porodice, domaćinstva, posla?
11617074-group-of-fancy-man-and-women-18-century.jpg
Da li su nekada žene bile više ženstvenije od ovih danas? Da li su promene velike, koliko je to odmoglo, a koliko pomoglo ženama?

Ako pogledamo žene kroz našu i svetsku istoriju, vidimo da je bilo mnogo zaslužnih žena, mnogo uspešnih žena, ako pročitamo nešto iz svetske književnosti primetimo da su nekada žene bile jako važne muškarcima, bilo je više i poštovanja, ljubavi i razumevanja. Šta se danas desilo sa ženama? Da li je ovo nesklad i nerazumevanje današnjih žena da shvate nekadašnji način života i zašto je to toliko teško da se razume?

Ovde imamo dve teme na forumu koje daju primere velikih žena kroz istoriju, ne bi bilo loše da se neko podseti i tog vremena.

modernAmusementWomen08_01.jpg

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Žene su se kroz vekove menjale kako fizički , psihički, naučno a naravno i po pitanju mode. Vremenski gledano, one od prve spoznaje da su žene, shvataju svoju lepotu i ženstvenost. a kroz nju i svoju moč. Svaka epoha nosi nešto novo a samim tim i spoznaja o ženama i njihovim vrednostima i tom dobu. Da li mi možemo da realno komentarišemo o tim davnim periodima o kojima imamo vrlo malo podataka. Mislim da ne. Jedini period za koji sa sigurnošću možemo nešto iskreno da kažemo to je ovaj u kome sada živimo. Imamo dosta dokumenata iz bliske prošlosti i nekih možda, dva veka pre, kada su žene već same krenule da se bore za neko svoje mesto pod suncem. Neke od poznatih žena koje su bili pisci koristile su neki pseudonim za zamenu svog imena, jer lakše je bilo se probiti u svet književnosti kao muškarac...

Volela bi da i druge naše članice doprinesu ovoj temi a ja bi sa ovim završila i njima dozvolila da kažu i one nešto.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Za početak da se izjasnim, da bih više voleo da sam rođen nekoliko vekova ranije, nekako mi te prave žene više prijaju. Tada su žene bile ženstvenije, od devojčica koje su učile sasvim drugačije stvari do zrelih žena koje su bile zainteresovane za književnost, filozofiju, muziku, balet, koje su vrednovale rad i bile poštovane. Modernizacija je upropastila mnogo toga kod oba pola, kroz detinjstvo i odrastanje pa do zrelog doba.

lutalica

optimista sa iskustvom
Starosedelac
Učlanjen(a)
12.08.2012.
Broj reagovanja
614
Horoskop
Rak
Smatram da zene mogu biti i danas vrlo zenstvene, naravno, one kojima je stalo da budu takve. Danas bar mogu da biraju, nekad je postojao kalup u koji je svaka morala da stane. E, sad, sticajem okolnosti, nase zene (vecina) bas ne mogu da se pohvale mogucnoscu izbora, jer u trci za novcem, nemaju mnogo vremena za knjizevnost, operu,...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Upravo sam to hteo da razjasnim, nisu žene tada smatrale da trebaju da se "ukalupe", već su to same želele jer sa upravo tako žena dokazivala kao žena. To danas žene ne kapiraju, jer misle da im je to na silu nametnuto. Mnogo stvari iz tog vremena i mnoge profesije i poslovi koje su žene obavljale upravo su ih i proslavile u celom svetu. Negde se osećaj za poštovanje, moral i umeće izgubio u međuvremenu. I tada, kao i sada, bilo je žena koje su zlostavljane, maltretirane, ovde nije reč o slobodi, već o samom ponašanju, vaspitanju i ugledu žena koje su imale tada i danas. Što je najčudnije uglavnom su žene promenile neke stvari na gore, a logičnije bi bilo da je promena išla na bolje. Bezbroj je primera u literaturi koje su pisale upravo žene iz tog perioda koja daje preglednu sliku od tradicije, života, pa do ljubavi...dok je danas sve nekako isčašeno.

lutalica

optimista sa iskustvom
Starosedelac
Učlanjen(a)
12.08.2012.
Broj reagovanja
614
Horoskop
Rak
Ne slazem se, zene su bile primorane da se ponasaju na jedan jedini moguci nacin, one koje to nisu htele, bile su anatemisane od svih. Tacno je da su stvari promenjene, zene su sebi, borbom za ranopravnost sa muskim polom , sebi natovarile na vrat mnogo vise obaveza, i to jeste, sa zenskog gledista, gore, ali istovremeno su dobile i mogucnost da se iskazu na poljima u kojima su muskarci bili neprikosnoveni vladari, bez straha da ce biti odbacene i ismejane. Zasto je iscaseno da zena moze da BIRA?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Isčašeno je ponašanje moderne žene, ne biranje. Ako već govorimo o biranju, mnogo je žena danas dosta toga pogrešno odabralo, sudeći po ovome što se oko nas dešava. Govorim uopšteno o ženama. Zato sam napisao o razlikama, ne mislim ovde na slobodu, biranje i slične trice, već na sam mentalni sklop ljudi. Uostalom celo se društvo izmenilo na gore, pa i žene. Upravo to primorane je ono što je i danas većini žena neshvatljivo, jer upravo žene imaju krivu sliku o ženama nekad, te smatraju da su bile primorane. Ovde nije tema o odnosu muškarca i žene, već žene nekada i žene sad. Tako da mi ovo deluje kao paradoks. Ako zađemo i u psihologiju, biologiju, modernizaciju, brak, porodicu, posao, decu...mislim da je dosta žena izgubilo mnogo od one prefinjenosti i ženstvenosti koje su nekada krasile svaku damu.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Za početak da se izjasnim, da bih više voleo da sam rođen nekoliko vekova ranije, nekako mi te prave žene više prijaju. Tada su žene bile ženstvenije, od devojčica koje su učile sasvim drugačije stvari do zrelih žena koje su bile zainteresovane za književnost, filozofiju, muziku, balet, koje su vrednovale rad i bile poštovane. Modernizacija je upropastila mnogo toga kod oba pola, kroz detinjstvo i odrastanje pa do zrelog doba.

Napomenula bih da te zene koje opisujes to su bile zene iz visokog drustva i jeste da to iz danasnjeg ugla deluje vau i gospodski. No zivot obicnih zena znacajno se razlikovao od tog opisanog. Te zene iz obicnog sveta o tome su mogle samo sanjati i nisu mogle svoju zenstvenost istaci , o kojoj toliko pricas, zahvaljujuci teskom nacinu zivota koje su vodile.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Anchy, uvek je u istoriji bilo raznih slojeva društva, danas su još gori, nemoj sada da uvučem i ekonomiju i politiku u sve ovo. To mi nije bila namera. Ali da bi se sada opravdali i slojevi žena, mora i to da se pojasni. Da li danas nema siromašnjih žena sa po nekoliko dece koje se bore za svoj opstanak na pošten način? Ima. Da li je bilo tada? Jeste. U kom broju? U kom broju je bilo napuštenih žena sa decom? Mislim da ih je bilo veoma malo, jer su se supružnici i u najgoroj muci držali zajedno i pored dece. Tada je na ceni bila čast, nepisani kodeks ponašanja i siromašnih i bogatih. Danas, kada neke moderne žene naiđu na prvu prepreku u braku, svaljuju krivicu na roditelje, svekrve, majke, očeve, muževe...neke se razvedu bez bilo kakve mogućnosti za dijalog. Da ne govorim o velikom broju žena koje su ostavile decu muževima ili u sirotištima ili nešto gore. Bilo je i tada stravičnih slučajeva, sirotišta su bila puna, manastiri, crkve, ali bilo je i mnogo bordela, uličarki, nije bilo ovakvih abortusa kao danas, sve to vuče jedan redosled. Nije nemoguće shvatiti sve to ako se dobro neko razmisli. Ja sam ovde govorio o ponašanju žena, da li neko može da shvati ponašanje žena tada i ovo što imamo danas, to je sve. Šta je žena danas? Rob modi i kozmetici? Ili se žena izborila za pravo i ravnopravnost da bi postala rob sopstvene slobode? Razmisli, pogledaj sve sa svih strana, a živiš u vremenu kada i ja i svi ostali. Osvrni se malo.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ok, ok Boki sve to sto si u ovom postu naveo jeste uglavnom tako, ali....Nemoj misliti da su zene onda ostajale uz porodicu zato sto je to bio odraz njihove volje i odlucnost, mnogo toga one nisu smele ciniti, jer se zivelo u strogo muskom drustvu. Mislim ovo ti navodim jer se pitas kako zene danas tako lako napustaju sve, a onda nisu...
Dakle da su zene i tada imale slobodu, koju danas imaju, ne bi bilo bas tako.
Tacno je da neke zene danas idu u krajnost koja se moze graniciti sa razmazenoscu, to ne osporovam. Ali osporavam potenciranje casti ( iskljucivo casti ) kao jedini motiv da se ostane uz kucu.

Tadasnje ponasanje zena bilo je strogo kontrolisano. Naucene su bile da istrpe mnogo sto sta. A gde bi pa zena i kako se za svoj zivot izborila da je istupila van braka i otisla? Ko bi je cenio? Ko bi uz nju bio...I gde bi radila? Da se ne sirim sada, ali mislim da je poenta jasna.

Danasnje zene...Su posebna prica...I nemaju neke dodirne tacke sa zenama nekad ni u pozitivnom ni u negativnom smislu.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Sada si došla do ključne stvari; "A gde bi pa žena i kako se za svoj život izborila da je istupila van braka i otišla? Ko bi je cenio?" Zar ovo što si napisala nije dokaz istrajnosti, jačine i poštenja tih žena? Šta misliš da su te žene htele da odu od svojih porodica? Zašto bi? Poslovi su bili podeljeni, muškarci su obavljali teže poslove, mnogo teže nego što to današnji muškarci mogu ovako razmaženi da shvate. Žene su vaspitavane kao devojčice, vaspitavale su ih majke, ko je vaspitavao te njihove majke, verovatno njihove majke i bake. Tako možemo do duboko u prošlost. Zašto bi iko želeo da napusti porodicu ako nije bilo razloga, a ozbiljnih razloga za tako nešto nije bilo, po onome što je dostupno svima da pronađu i prouče. Zašto ovo navodim, zato što su žene imale bolje i pozitivnije shvatanje na svet oko njih, na svoje okruženje i svoju porodicu. Danas je to žalosno poremećeno. Šta je nama donela ova i ovakva civilizacija plaćaćemo u godinama i decenijama koje slede. Smatrati nekadašnje žene, porodične, vredne, pažljive kao ugnjetavane, ukalupljene i glupe jer nisu, zaboga, tražile veću slobodu. Pa koju slobodu? Ne razumem da današnje žene brak, porodicu, decu, teške trenutke koje mora svako živo biće da prođe, smatraju ograničavanjem slobode, onda se obavezno uhvate stereotipa o ženama koje su u prošlosti toliko upropašćene da se to i danas nastavlja. Da li me razumeš na šta ciljam? Ako neko želi slobodu, a dosta žena tu slobodu shvata na vrlo nerazumljiv način, onda treba da bude slobodna i da ne radi ništa. Muškarci koji žele slobodu neće ganjati žene, koje su slobodu izborile i tako neće niko nikog sputavati u životu. Ovaj stav deluje jako nenormalno, feministički, seksistički, a sve češće ga čujem, svakim danom sve više.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Boki opet se ne slazem sa tobom.

To sto sam ja napisala nije dokaz istrajnosti i postenja, vec dokaz straha i nemogucnosti, jendostavno nemanja uslova da nesto promene. Tvoj problem u ovoj temi je sto ipak povrsno gledas situaciju, iako to nisam ocekivala od tebe. Ti gledas spoljnu sliku. Gledas to sto su porodice opstajale uprkos svemu. Znaci ne mozes tvrditi da je ona moja recenica dokaz njihove istrajnosti i sl. Barem ne u svim slucajevima.
Ne idealizujem ja danasnje drustvo i danasnje odnose prema braku. Ne, trulo je mnogo sto sta i danas.
Ali apsolutno se ne slazem sa tim da je nekad bilo tako bajno kako prema tebi ispada. Svako radio svoj posao, niko nezadovoljan i sve super. Pa ako je tako zasto je doslo do tolikih promena? Nisu te promene donele idealan model, ali su svakako postojali opravdani razlozi da se one dese.

Ajde sad ti meni reci da li je svaka zena u tom periodu imala pravo da se obrazuje? Pusti zene iz gospodskih kuca, ona su bile van realnog zivota. Ako se pitas zasto se hvatam obrazovanja, hvatam se jer ono dosta podize svest kod svake osobe, samopostovanje. Da, i vaspitanje igra veliku ulogu , ali i obrazovanje.
Muskarci su radili poslove koji donose imovinsku korist. Iskljucivo muskarci.I jedini nosioci imovinskog prava bili su muskarci. Da li je to u redu?
Sa tacke prava...Pravno priznati grajdani su bili muskarci. Govorim o srednjem veku, posto me pocetni opis o zenama asocirao na srednji vek.
Sa tacke prava....Pravo glasa imali su muskarci. To znaci da su oni krojili politiku, drustvo, citav sistem tada. Sva moc bila je u njihovim rukama. Zasto to potenciram? Zato sto u tako uredjenom drustvu, zena sve i da je htela i da su postojali hiljadu opravdanih razloga da se npr razvede, nije mola. A to nije samo stvar istrajnosti, vec nemanja izbora. U tom smislu trazena je sloboda. Koja je i dobijena. Ali je ona povukla sa sobom i neke negativne stvari, koje se projektuju u danasnjem drustvu.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Sad mi samo napiši da su muškarci trebali da rađaju, da sede kod kuće i da čuvaju decu, ili da rade oboje a da im decu čuva... ne znam ko, pa da ti udarim jedan "lajk". Mislim da je biologija žena i muškaraca jako različita i svako mora da ima svoje mseto u porodici. A koje su se žene i zašta borile to je već druga stvar iz kasnije istorije koja je i danas pod znakom pitanja. Ukoliko današnje žene smatraju da su prava žena na život bila ugrožena, nemam ništa protiv, ali ja bih i dalje voleo da sam rođen u tom vremenu i da imam takav život, bez obzira i na ratove i bitke koje su hvatale taj deo istorije. Iskreno, meni se dosta današnjih žena smučilo. Moderno je doba, imaju sve, od školovanja, do posla, a na kraju postaju gore od onih koje su nekada skromno i primitivno živele. Ako žene žele da ganjaju karijeru, teške poslove, da donose teške odluke, da se dugo školuju, i na kraju da imaju sve, pa i porodicu i divnog supruga, onda mislim da je tek to nerealno. Takve žene koje danas postoje, a i koje su postojale, nisu održala sve to, biologija i geni rade svoje. Zato sam pomenuo i onu prefinjenost i ženstvenost koja je nestala. Muškarcu nije potreban još jedan muškarac, već žena, prava žena. Ne kopija nekog trenda, ne slika koju će držati u kancelariji, ne žena na 1 sat i smenu, ne bejbisiterka koja će čuvati dete bez vaspitanja i prisustva roditelja, ne falsifikat bračnog života. Mislim da su se neki lončići pobrkali. Ali ako današnje žene tako gledaju na normalan život i porodicu, nemam ništa protiv. Koliko će imati srećan i ispunjen život, koliko će biti uspešne, to je već pod znakom pitanja.

Da zaključimo: žene nekada - ukalupljene, zastrašene, ugnjetavane (kao da govorimo o muškarcima divljacima, silovateljima i ludacima), a vrlo poštovane i cenjene i kao žene, ćerke i majke; žene danas - slobodne, elokventne, moderne, a sa manjkom ženstvenosti, hormona i prefinjenosti. Sve žene zajedno - opet i posle raznih bitaka koje su vodile, ispada da su napočetku i da su opet za to krivi drugi. Ravnoteža, vaga, šta kaže? Na koju stranu pada tas, gde preteže? Ovo nije pitanje za muškarce, već za žene. Ali same sebe da zapitaju: šta želim od života, šta uspevam, šta dobijam, a šta ću postati? Kada se svede ovaj bilans života, žena dobija rezultat - šta je izgubila.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Boki preteravas i u prvoj recenici tvog posta nasilno pokusavas da mi ubacis recenice.

Ni jednog momenta to nisam mislila reci. Ja to ne osporavam, ali cinjenica je da ne mozes tvridti kako je i tadasnji sistem bio dobar.
Tvoje poimanje modernih zena jeste donekle realno, jer takvih zaista ima. Ali moracu i da ti kazem da ima i danas dobrih zena koje imaju realne zelje. Dakle nemoj sve crno da pises za danas, a za nekad sve idelano. Nijedan sistem nije idealan. Oba nacina zivota su imala svoje prednosti i mane.

Ova recenica: Ako žene žele da ganjaju karijeru, teške poslove, da donose teške odluke, da se dugo školuju, i na kraju da imaju sve, pa i porodicu i divnog supruga, onda mislim da je tek to nerealno
Pitam ja tebe zasto je to za zenu nerealno a za muskarca nije?

Zasto je nerealno da zena i bude ispunjena profesionalno, da bude i majka , da bude i supruga?

Evo ja prva tome tezim....

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Zato što je žena sa telom žene biološko biće, kao što je muškarac sa telom muškarca biće za sebe. Zar to nije jasno od kako je sveta? Ja zaista ne mogu da razumem, a upoznao sam puno žena, da upravo žene ne shvataju da ne mogu da se takmiče i upoređuju sa muškarcima. ŽENE MOGU DA SE UPOREĐUJU SAMO SA ŽENAMA. Zar je to teško da se razume? Može žena da se školuje, može da postane slavna, pa zar nisam celu temu posvetio vrlo uspešnim ženama? Žena može da radi ono što može, ne ono što želi, jer nije biološki predviđena za stvari koje nisu prirodne za nju, zar i to nije jasno? Koliko će u svojim zamislima i željama da postigne i kako će uz sve to da balansira između porodice i posla koji zahteva npr. veliku posvećenost, to je pravi problem. Zar i to nije jasno? A za mlade žene-devojke neću da trošim reči. Upoznao sam dosta devojaka kojima skidam kapu i klanjam se do zemlje, ali ih je jako malo. Ostale devojke, koje su u velikoj većini, neću da komentarišem. Zna se koja je i kakva generacija devojaka kako i na čemu odgajana i vaspitavana. To je tema za psihologiju, maloletnike, delikvenciju, pubertet, psihologiju medija i društva. Nije za ovu temu.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Kada kazem profesionalno ostvarena ne mislim da svaka cilja na najvise i najodgovornije poslove. Profesionalna ostvarenost moze biti da se jednostavno bavi onim sto voli, a sto ujedno donosi i materijalnu nezavisnost. Mnogo li je? Nije u skladu sa biologijom to?
Biti majka jeste najbitinij zadatak u zivotu svake zene i tacno je da je najvaznije da u tom smislu zena ostvari dobar rezultat ( vaspitanjem deteta ), ali nije smisao ceo zivot biti SAMO majka. Zasto se kao takva ne moze posvetiti i onim sto nju licno ispunjava ( pri tom da je to ne remeti u obavljanju funkcije majke )? Ja mislim da bi tako bila produktivnija za sve, jer bi bila ostvarena i kao osoba. Po tebi ispade da je najbolje da sve zene budu domacice, jer to biologija podrazumeva.
E pa za mene licno, ovakvu kakva sam, treba se ostrvariti ili makar pokusati u svim poljima zivota. A da se pri tom ne vode ovakve rasprave, jer se odmah pod znak pitanja stavlja takva namera zene....I to jednostavno nije fer!

Ne mozes ti suditi koliko neko moze...Nismo svi isti. Nije svaki muskarac isti. Nije svaki muskarac uspesan poslovni covek, domacin, glava svoje kuce. Isto tako nije ni svaka zena domacica, dobra majka, stub svoje kuce.

Ja licno poznajem ljude iz svih situacija. I posto znam i primere gde su recimo surpuznici oboje uspesni u svojim profesionalnim obavezama koje su slicne odgovornosti, ali isto tako i vrlo dobro vaspitavaju svoju decu, ne mozes mi reci da je to nemoguca misija.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Takmiciti se sa muskarcima ne mozemo fizicki jedino. Ali um nema granice i niti ste vi u bilo kakvoj bioloskoj prednosti niti smo mi u bilo kakvom bioloskom zaostatku u odnosu na vas.

Uostalom i ne takmicimo se, barem ne ja. A druga jhe stvar sto tebi to izgleda kao takmicenje.
Mi samo jednostavno zelimo uzeti sve sto nam nase mogucnosti dozvoljavaju. Niko vise od toga ne moze. Ni muskarac ni zena.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
I dalje me ne razumeš. Ja bih najviše voleo da ti kao mlada devojka koja još nije zasnovala svoju porodicu, u kratkim crtama opišeš svoju zamisao kako ideš dalje kroz život, kojim redosledom i kako uspevaš da postigneš to što želiš. Konkretni primeri upravo od žena mogu da se komentarišu na delu.

Ti možda pročitaš cele moje postove, a zaista sam se trudio da objasnim svoj stav, ali ti izvlačiš samo pojedine stvari i komentarišeš pojedine rečenice, tako da ispada da ja stalno grešim i lupam budalaštine.

Ja sam celog svog života bio okružen ženama, od detinjstva, tako da tvoja rečenica da žene gledam samo kao domaćice je jako pogrešna, jer si do sada mogla da shvatiš, da sam iako muškarac, obavljao sve poslove i nije mi pomagala ni jedna žena, pa ni rođena majka. Tako da si tu opasno omanula. Da mi je potrebna žena domaćica i da tako gledam na žene, ja bih se oženio odavno i sada ne bih radio i ne bih se mučio oko ženskih poslova. Moja majka nije šiparica, moderna žena, niti je rođena juče, ali je stekla svoju materijalnu i svaku drugu nezavisnost odavno, niko joj nije osporavao pravo na rad, školovanje i posao. Žene sa raznim profesijama se razlikuju kao nebo i zemlja, od tih zanimanja i zavisi kako će održati svoju porodicu i brak. Nemoj sada da banalizuješ moje rečenice, a ja se trudim da detaljno objašnjavam.

Najbolje je videti sve ove današnje "uspešne" žene, kada zatvore vrata svoje kuće iza sebe, onda bismo videli šta se zaista dešava i ko tu pati i kako se brakovi raspadaju, zašto su generacije dece ovakve kakve su. Ako počnu da se oko materijalnih stvari utrkuju muškarci i žene, mislim da će im propasti i to malo što imaju, naročito deca. Zna se odlično kako taj sistem ekonomije funkcioniše u svetu, ali i kod nas. Mislim da je idiotski da upoređujem naše žene i muškarce po pitanju zarada za porodicu i materijalnu zavisnost, jer je ovde jako puno bednih porodica gde ni jedan roditelj nema zaposlenje, to je jasno kao dan.

Ako ti navedem devojke i žene koje su u mojoj porodici, koje su moje drugarice i prijateljice, neke iz mog okruženja, šta se sve izgovori, uradi, zamisli, mislim da bi se čak i ti naježila kakve su se generacija žena iznedrile u Srbiji. Suviše je poremećeno, čak i za moj balkanski ukus.

Habibi

Član partije :P
Starosedelac
Učlanjen(a)
30.04.2011.
Broj reagovanja
192
Horoskop
Ribe
Evo mene da se ubacim malo ovde... Boki shvatam šta želiš reći,da bi se sve to postiglo odjednom potrebno je mnogo energije i da se niko ne oseti zapostavljeno,mnoge žene a i muškarci jednostavno ne umeju da razgraniče te jako bitne stvari... Al način na koji ti pokušavaš to da objasniš zvuči kontradiktorno nama koji čitamo tvoje postove... U mnogom e se slažem više sa Anči jer nas dve ionako mislimo isto... :D

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Mm da Boki, imao si prilike da upoznas Habibi...Eto ti jos jedne konkurencije u ovakvim temama :D

Vrh Dno