- Učlanjen(a)
- 21.04.2010.
- Poruke
- 9.398
- Broj reagovanja
- 659
Стручњаци стално упозоравају да је здрава исхрана основ за нормалан живот. Ко је спреман за њу нека се осврне око себе. Ево какве је све укусне залогаје могуће наћи у природи
Весник пролећа у спанаћу
Јагорчевина или Primula veris сврстава се међу најраније пролећнице, што и казује њен латински назив – примус значи први, а вулгарис обичан, свакодневан – али и међу угрожене биљне врсте.

Ова вишегодишња зељаста биљка прелепих нежножутих цветова, која испраћа последње снегове, има и хранљива својства. Налазе се у јајастим, издуженим листовима, дужине од пет до 25 центиметара и ширине од два до шест центиметара, заобљеног врха. Садрже шећер, витамине, првенствено витамин Це, каротен, флавоноид, примаверин, сапонизид, сапонин, слузи и метилни салицилат.
Листови који се користе за исхрану морају да буду млади, јер су старији горки. Могу да се употребљавају свежи, као додатак салатама или варивима, а тада се пре употребе кратко обаре кључалом водом и припремају као спанаћ.
И цветови, пријатног мириса и сладуњавог укуса који подсећа на мед, могу да се нађу у салати.
Ипак, јагорчевина не би требало често да буде заступљена у јеловнику, не само због тога што је заштићена као угрожена биљна врста, већ што је у већим количинама штетна по здравље људи.
Бибер из листа
Чубар, Satureja hortensis, у народу познат и као бресина, шетрај, врисак, чубрика, чубрица, чумборак, чупар, једногодишња је зељаста и жбунаста биљка пореклом из источног Средоземља и Средњег истока. Највише се узгаја у Француској, Шпанији, Немачкој, Канади и Сједињеним Америчким Државама као љуткасти додатак разним јелима и проверени прочишћивач организма који ублажава надимање и друге желудачне тегобе.

Биљка висока око 40 центиметара, уских листова, дугих до три центиметра, јаког мириса и љуткастог укуса сличног биберу, ситних цветова беле или ружичасте боје, цвета два пута у сезони.
Чубар је познат још из старих времена. У Риму се ова биљка подједнако користила и у кухињи и у медицини. Тада се сматрало да чубрица има афродизијачка својства, да је биљка љубави. И древни Грци су јој приписивали исте особине.
Данас се листови ове биљке користе у кулинарству уместо бибера, у свежем и осушеном стању као зачин за јела од махунарки, купуса, меса, дивљачи, сухомеснатих производа, али и салата од краставаца и парадајза јер његова етерична уља преузимају основни укус намирница.
Украс на печењу и лек за опекотине
Вероватно је готово свако чуо за чуваркућу, или пазикућу, ваздаживу, дивље смиље, жедњак, зечји купус, вишегодишњу биљку латинског именаSempervivum tectorum. Од давнина је радо виђена у башти или саксији сваког дома, јер постоји веровање да штити од грома, болести, па и од вештица, ко у њих верује.

Те моћи биљке никад нису доказане, али хранљиве и лековите јесу. Висока од 10 до 30 центиметара, чуваркућа има црепасте и при врху црвене листове који садрже шећер, минералне соли, јабучну и мрављу киселину, танин, слуз. Тракасто исечени, листови чуваркуће су укусан, киселкастоопор, здрав и леп украс на сочном печењу или додатак разним салатама.
У медицини се сок чуваркуће употребљава за опекотине, ублажавање херпеса и чирева, а тинктура као препарат против упале грла.
Досадни укусни прилепак
Ко би рекао да чичак, Arctium lappa, биљка из рода скривеносеменица, која расте уз путеве, необрађена земљишта и на ливадама, може ичему да користи изузев да смета и боцка кад се лоптастим плодом пуним кукица закачи за одећу, обућу, косу човека или крзно животиње.

Показало се да су млади изданци, зелене сочне стабљике, листови и корен биљке веома укусни и здрави за исхрану, јер чичак је богат минералима, нарочито гвожђем, витаминима, природним шећерима, скробом, органским киселинама и инулином.
Чичак се употребљава свеж, куван, пржен или осушен као додатак различитим јелима од поврћа. Пролећни или јесењи млади изданци, убрани у марту и априлу или у јесен, мекани су и меснати. Они садрже око 40 одсто витамина Це, више од десет одсто каротина, танин и етерична уља.
Младе сочне стабљике, које се уберу пре него што биљка процвета, као и петељке листа, користе се сирове за салате, али од њих могу да се припремају и чорбе и варива, а могу и да се похују.
Корен биљке употребљава се пресан, куван, пржен или осушен као додатак различитим јелима од поврћа. Има малу калоријску вредност, а садржи готово све неопходне састојке, од беланчевина, угљених хидрата, инулина масних киселина, фосфорне и танинске киселине, других органских киселина, масног и етарског уља. Може да буде и добра замена за кромпир јер садржи много скроба. Осушен и самлевен, корен може да се користи на разне начине. Додаје се ражаном или пшеничном брашну за припрему хлеба, разних пецива и посластица. Од печеног и самлевеног корена чичка припрема се напитак сличан кафи.
Стабљика чичка лако се шпиновањем претвара у укусну ушећерену посластицу. Дужим укувавањем добија се слатки сируп, погодан у дијеталној исхрани.