- Učlanjen(a)
- 12.02.2009.
- Poruke
- 30.805
- Broj reagovanja
- 16.936
- Horoskop
- Ovan
MED I CIMET
Mesavina meda i cimeta mogu izleciti veliki broj bolesti. Naučno je utvrdjeno da med, ako se uzima u pravilnim dozama može biti lekovit i za dijabeticare. Weekly World News magazin iz Kanade u broju 17 od januara 1995 je izlistao sledeće bolesti koje se mogu izleciti mesavinom meda i cimeta.
BOLESTI SRCA:
Napraviti pastu od meda i praha cimeta, jesti kao namaz na hlebu. Ova mesavaina smanjuje holesterol u arterijama i tako smanjuje rizik od srcanih napada. Takođe i oni koji su već imali srcani udar uzimanjem ove mesavine će sprečiti sledeći. Redovito uzimanje ove mesavine oslobadja tegoba kao sto su nedostatak daha, i jača srcani misic. U Americi i Kanadi mnogi domovi staraca tretiraju pacijente ovom mesavinom i kao rezultat su uocili da se delimicno vraca fleksibilnost arterija i vena.
ARTRITIS:
Uzeti jedan deo meda i dva dela mlake vode, tome dodati malu kasiku cimeta u prahu, napraviti pastu i masirati obolele delove tela. Uoceno je da se bol smanjuje za minut dva. Pacijenti koji boluju od artritisa mogu takođe ujutru i navece popiti solju vruce vode sa dve velike kasike meda i jednom malom kasikom cimeta u prahu. Ako se uzima redovno čak i hronicni artritis se može izleciti. U naucnom istrazivanju koje je nacinjeno na Kopenhagen Univerzitetu utvrdjeno je da 36.5 % pacijenata koji su tretirani mesavinom od jedne velike kasike meda i pola male kasike cimeta pre dorucka, u roku od jedne nedelje su bili potpuno oslobodjeni bola, a u roku od mesec dana skoro svi pacijenti su izjavili da vise nemaju bolova i ponovo su postali pokretni.
PROTIV OPADANJA KOSE:
Oni koji pate od opadanja kose i celavosti, mogu stavljati pastu od toplog maslinovog ulja, jedne velike kasike meda i jedne cajne kasike cimeta.
Pre odlaska u krevet naneti pastu i drzati je otprilike 15 min, zatim isprati.
Utvrdjeno je da je efektivno čak ako stoji i samo 5 min.
INFEKCIJE MOKRACNOG MEHURA:
Uzeti dve velike kasike cimeta i jednumalu kasiku meda u casi mlake vode i popiti. Ovaj napitak ubija bakterije u mehuru.
ZUBOBOLJA
Napraviti pastu od jedne male kasike cimeta i pet malih kasika meda i staviti na zub koji boli. Ovo se može stavljati 3 puta dnevno dok zub ne prestane boleti.
HOLESTEROL
Dve velike kasike meda i tri male kasike cimeta pomesati sa dve solje caja. Ovaj napitak u roku od dva sata smanjuje holesterol za 10%. Uzimati 3 puta dnevno dok se holesterol ne smanji u ormalne granice.
PREHLADA: oni koji boluju od čestih nahlada trebaju uzimati jednu veliku kasiku meda sa 1/4 kasike cimeta tri dana.
Ovo će izleciti mnoge hronicne prehlade, ocistiti sinuse.
NEPLODNOST:
Ajurvedic medicina korisit med hiljadama godina da poveca plodnost kod muskaraca.
Ako impotentan muskarac uzima jednu kasiku meda pre spavanja biće izlecen. U Japanu i zemljama na Dalekom Istoku žena koja ne može da zatrudni uzimala je malo cimeta u pola male kasike meda i time mazala desni vise puta dnevno, tako da mesavina polako preko pljuvacke ulazi u organizam. Bracni par iz Marilend države nije imao dece 14 godina, i izgubio je nadu da će ikada imati dece. Kada su saznali za ovaj proces, poceli su uzimati med i cimet i nakon nekoliko meseci žena je zatrudnila, i rodila je blizance.
STOMACNE TEGOBE:
Uzimati cimet i med za stomacne tegobe. Takođe pomaze za potpuno izlecenje cira na zeludcu.
NADUTOST STOMAKA i GASOVI:
Prema studijama u Indiji i Japanu objavljeno je da ako se uzima med i cimet leci nadutost i gasove.
IMUN SISTEM:
Dnevno uzimanje meda i cimeta jača imun sistem i stiti telo od bakterija i virusa. Naucnici su pronasli da med ima razlicite vitamine i gvozdje u velikim kolicinama.
PROBLEMI SA VARENJEM:
Cimet posuti po dve velike kasike meda i uzimati pre jela, osobadja kiseline u zeludcu, pomaze varenje i posle najtezih obroka.
GRIP:
Naucnici u Spaniji su dokazali da med sadrzi prirodne sastojke koji ubijaju viruse gripe.
DUGOVECNOST:
Ako se redovno uzima napitak od vode zasladjene medom i sa malo cimeta doprinosi dugovecnosti U posudu pomesati 4 kasike meda i 1 kasiku cimeta sa 3 case vode. Ostaviti da provri i piti 1/4 case 3-4 puta dnevno. Ovaj napitak održava kozu svezom i mekanom do u kasne godine.
BUBULJICE:
Napraviti pastu od tri velike kasike meda i jedne male kasike cimeta. Staviti na bubuljice pre spavanja i ostaviti preko noći Isprati mlakom vodom ujutru. Ako se ovo radi svakodnevno za dve nedelje će bubuljice nestati.
KOZNE INFEKCIJE:
Od jednakih delova meda i cimeta napraviti pastu i time mazati zarazena mesta na koze, leci ekcem, i druge infekcije koze.
MRSAVLJENJE
Svakog dana pola sata pre dorucka na prazan stomak i navece pre spavanja popiti napitak koji ste dobili tako što ste jednu solju vode stavili da provri i u to staviti jednu veliku kasiku meda i jednu malu kasiku cimeta. Ako se uzima redovno čak i najdeblja osoba može da smrsa. Takođe redovno uzimanje ovog napitka ne dozvoljava da se gomila novi sloj masnoce.
RAK:
Skorasnja istrazivanja u Japanu i Australiji su objavila da već uznapredovan rak stomaka i rak kostiju može biti izlecen. Pacijenti koji su bolovali od ove bolesti uzimali su jednu veliku kasiku meda i jednu malu kasiku cimeta 3x dnevno mesec dana.
ISCRPLJENOST:
Stariji pacijenti koji uzimaju med i cimet u jednakim delovima su puno zivahniji i pozorniji. Dr. Milton koji je radio istrazivanja kaže da pola velike kasike meda u casi vode, i malo cimeta uzimati svakog dana posle pranja zuba i popodne oko 3 sata kada vitalnost tela pocinje da opada, daje snagu telu u roku od nedelju dana.
ZADAH:
Stanovnici Juzne Amerike ujutru prvo isperu usta sa casom vode u kojoj su razmutili jednu malu kasiku meda i cimeta. Tako njihov dah ostaje svez čitavog dana.
VINO OD CIMETA : 30 grama usitnjene cimetove kore, ½ litre slatkog crnog vina; namakati 6 dana. Pije se po mala cašica 3X dnevno pre jela. Još je efikasnije cimetovo vino pripremljeno na sledeći način: 100 grama crnog vina, 8 grama cimetove tinkture, 6 grama tinkture maticnjaka i 30 grama mednog sirupa.Svakih 1-2 sata uzima se po 1 velika kasika.
TINKTURA : 100 g usitnjene kore cimeta namociti u ½ litre 80% alkohola, u trajanju od 15 dana, procediti i uzima se dnevno po 20-30 kapi 3X dnevno pre jela.
KUVANO VINO s cimetom : u 1 litru belog vina staviti koru od cimeta, 10 klincica i 100 grama meda, zagrejati do vrenja, poslužiti vruce
Malo o cimetu:
Blagotvorni učinci na zdravlje
Ljekovita svojstva cimeta možemo zahvaliti trima osnovnim komponentama eteričnih ulja koja nalazimo u kori drveta. Esencijalna ulja sadrže aktivne tvari cainamaldehid, cinamil acetat, cinamil alkohol. Djeluje blagotvorno na probavni sustav, ublažava bol, djeluje kao sredstvo protiv nadutosti i dijareje. Stimulira probavu i cirkulaciju te je zbog toga indiciran kod simptoma slabe cirkulacije ekstremiteta, edema, dijareja i gubitka apetita. Prisutnost tanina svakako opravdava njegovu uporabu kao sredstva protiv dijareje.
S obzirom da djeluje kao sredstvo protiv stvaranja plinova, stimulira pražnjenje crijeva i potiče peristaltiku crijeva, smanjujući grčeve i nadutost.
Ukratko, blagotvorna djelovanja cimeta uključuju:
• Podršku funkciji probavnog sustava
• Stezanje i davanje tonusa tkivima
• Ublažavanje kongestije
• Ublažavanje boli i grčenja mišića i zglobova
• Ublažavanje menstrualnih tegoba
• Stimuliranje cirkulacije
• Protuupalno djelovanje i olakšavanje simptoma artritisa
• Pomoć kod infekcija urinarnog (mokraćnog) sustava
• Preventivno djelovanje na razvoj karijesa i bolesti desni
• Snažno antimikrobno djelovanje
Anti-mikrobna aktivnost
Eterična ulja cimeta klasificiraju se i kao anti-mikrobne tvari, a studije pokazuju da ekstrakt cimeta posjeduje svojstva zaustavljanja rasta bakterija i gljivica (uključujući i za mnoge problematičnu Candidu).
Anti-mikrobna svojstva cimeta toliko su snažna da novija istraživanja pokazuju kako ovaj začin možemo koristiti i kao zamjenu za tradicionalne konzervanse. Studija objavljena prije dvije godine u časopisu International Journal of Food Microbiology, pokazala je da dodatak nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta juhi od mrkve spriječava rast patogenih organizama u hrani tijekom 60 dana. U juhi bez dodatka cimeta patogeni organizmi razvijali su se unatoč čuvanju u hladnjaku.
Cimet ima dokazanu i antioksidativnu aktivnost, a u usporedbi sa šest začina koji također sadrže antioksidanse (anisom, đumbirom, likoricijom, mentom, muškatnim oraščićem i vanilijom) najučinkovitijima su se pokazali upravo cimet i menta.
Pomoć za dijabetičare
Cimet može biti korisna pomoć dijabitičarima tipa II jer utječe na osjetljivost na inzulin te tako uravnotežuje razinu šećera u krvi. Istraživanja su pokazala da cimet stimulira receptore inzulina i inhibira enzime koji ga inaktiviraju te tako značajno pospješuju stanično iskorištenje glukoze. Nedavno provedeno istraživanje pakistanskih i američkih istraživača pokazalo je da taj popularni kulinarski začin može poboljšati osjetljivost na glukozu kod osoba oboljelih od dijabetesa tip 2. Malom studijom, u kojoj je sudjelovalo približno 60 dijabetičara, pokazano je da konzumiranje 1 grama cimeta tijekom 40 dana, može rezultirati smanjenjem razine glukoze za 18-29 %, kolesterola za 12-26% i triglicerida u krvi za čak 25-30%.
Cimet za bolji rad mozga - mozda necemo postati ljepsi, ali cemo biti (jos!!!) pametniji
Nedavno provedeno istraživanje imalo je za cilj otkriti postoji li razlika u djelovanju cimeta, unesenog u organizam kroz usta ili putem mirisa kroz nos, na kognitivni učinak kod odraslih osoba. Istraživanje je podijeljeno u 2 faze. U prvoj fazi ispitanici su ispunjavali kognitivne testove, a pri tome su žvakali gumu za žvakanje i to bilo bez okusa, sa okusom cimeta ili s okusom višnje. U drugoj fazi ispunjavali su kognitivne testove, a pri tome su bili okruženi mirisom peperminta, jasmina ili cimeta.
Rezultati su pokazali da cimet unesen u organizam na oba načina pruža povećanje kognitivnih sposobnosti (bolje usredotočenje, bolje vizualno pamćenje, bolju vizualnu memoriju i bolju brzinu reagiranja).
Blagotvoran učinak na probavni sustav
Uz jedinstven sadržaj eteričnih ulja, cimet je odličan izvor elementa u tragovima mangana te vrlo dobar izvor prehrambenih vlakana, željeza i kalcija. Kombinacija kalcija i vlakana povoljno djeluje na probavu. I kalcij i vlakna vežu se za žučne soli i pomažu njihovo izlučivanje iz tijela te na taj način štite od karcinoma debelog crijeva, igraju ulogu u održavanju adekvatne razine kolesterola. Vlakna iz cimeta također pomažu kod sindroma iritabilnog kolona, olakšavajući tegobe zatvora i proljeva
I sasvim malo o medu:
Ljekovita svojstva meda
Med poboljšava rad svih organa, potiče umnu i fizičku aktivnost, povećava imunitet i daje snagu čitavom organizmu, brzo i potpuno se apsorbira. Poboljšava otpornost organizma na infekcije i zaraze jer ima antiseptičko djelovanje. Higroskopan je te veže i izbacuje suvišnu vodu iz organizma. Odličan je protiv hunjavice, prehlade i suhog kašlja. Čisti krv od toksina i pomaže kod slabokrvnosti jer stimulira produkciju hemoglobina. Poboljšava apsorpciju lijekova i čini ih djelotvornijim te štiti organizam od štetnih ostataka istih. Također ima pozitivan učinak na otklanjanje zubnog plaka.
Nutritivna vrijednost meda:
Jedna žlica meda (21 g) sadrži:
Energetska vrijednost: 64 kcal
Proteini: 0,06 g
Ugljikohidrati: 17,3 g
Ukupne masti: 0,0 g
Prehrambena vlakna: 0,042 g
Mesavina meda i cimeta mogu izleciti veliki broj bolesti. Naučno je utvrdjeno da med, ako se uzima u pravilnim dozama može biti lekovit i za dijabeticare. Weekly World News magazin iz Kanade u broju 17 od januara 1995 je izlistao sledeće bolesti koje se mogu izleciti mesavinom meda i cimeta.
BOLESTI SRCA:
Napraviti pastu od meda i praha cimeta, jesti kao namaz na hlebu. Ova mesavaina smanjuje holesterol u arterijama i tako smanjuje rizik od srcanih napada. Takođe i oni koji su već imali srcani udar uzimanjem ove mesavine će sprečiti sledeći. Redovito uzimanje ove mesavine oslobadja tegoba kao sto su nedostatak daha, i jača srcani misic. U Americi i Kanadi mnogi domovi staraca tretiraju pacijente ovom mesavinom i kao rezultat su uocili da se delimicno vraca fleksibilnost arterija i vena.
ARTRITIS:
Uzeti jedan deo meda i dva dela mlake vode, tome dodati malu kasiku cimeta u prahu, napraviti pastu i masirati obolele delove tela. Uoceno je da se bol smanjuje za minut dva. Pacijenti koji boluju od artritisa mogu takođe ujutru i navece popiti solju vruce vode sa dve velike kasike meda i jednom malom kasikom cimeta u prahu. Ako se uzima redovno čak i hronicni artritis se može izleciti. U naucnom istrazivanju koje je nacinjeno na Kopenhagen Univerzitetu utvrdjeno je da 36.5 % pacijenata koji su tretirani mesavinom od jedne velike kasike meda i pola male kasike cimeta pre dorucka, u roku od jedne nedelje su bili potpuno oslobodjeni bola, a u roku od mesec dana skoro svi pacijenti su izjavili da vise nemaju bolova i ponovo su postali pokretni.
PROTIV OPADANJA KOSE:
Oni koji pate od opadanja kose i celavosti, mogu stavljati pastu od toplog maslinovog ulja, jedne velike kasike meda i jedne cajne kasike cimeta.
Pre odlaska u krevet naneti pastu i drzati je otprilike 15 min, zatim isprati.
Utvrdjeno je da je efektivno čak ako stoji i samo 5 min.
INFEKCIJE MOKRACNOG MEHURA:
Uzeti dve velike kasike cimeta i jednumalu kasiku meda u casi mlake vode i popiti. Ovaj napitak ubija bakterije u mehuru.
ZUBOBOLJA
Napraviti pastu od jedne male kasike cimeta i pet malih kasika meda i staviti na zub koji boli. Ovo se može stavljati 3 puta dnevno dok zub ne prestane boleti.
HOLESTEROL
Dve velike kasike meda i tri male kasike cimeta pomesati sa dve solje caja. Ovaj napitak u roku od dva sata smanjuje holesterol za 10%. Uzimati 3 puta dnevno dok se holesterol ne smanji u ormalne granice.
PREHLADA: oni koji boluju od čestih nahlada trebaju uzimati jednu veliku kasiku meda sa 1/4 kasike cimeta tri dana.
Ovo će izleciti mnoge hronicne prehlade, ocistiti sinuse.
NEPLODNOST:
Ajurvedic medicina korisit med hiljadama godina da poveca plodnost kod muskaraca.
Ako impotentan muskarac uzima jednu kasiku meda pre spavanja biće izlecen. U Japanu i zemljama na Dalekom Istoku žena koja ne može da zatrudni uzimala je malo cimeta u pola male kasike meda i time mazala desni vise puta dnevno, tako da mesavina polako preko pljuvacke ulazi u organizam. Bracni par iz Marilend države nije imao dece 14 godina, i izgubio je nadu da će ikada imati dece. Kada su saznali za ovaj proces, poceli su uzimati med i cimet i nakon nekoliko meseci žena je zatrudnila, i rodila je blizance.
STOMACNE TEGOBE:
Uzimati cimet i med za stomacne tegobe. Takođe pomaze za potpuno izlecenje cira na zeludcu.
NADUTOST STOMAKA i GASOVI:
Prema studijama u Indiji i Japanu objavljeno je da ako se uzima med i cimet leci nadutost i gasove.
IMUN SISTEM:
Dnevno uzimanje meda i cimeta jača imun sistem i stiti telo od bakterija i virusa. Naucnici su pronasli da med ima razlicite vitamine i gvozdje u velikim kolicinama.
PROBLEMI SA VARENJEM:
Cimet posuti po dve velike kasike meda i uzimati pre jela, osobadja kiseline u zeludcu, pomaze varenje i posle najtezih obroka.
GRIP:
Naucnici u Spaniji su dokazali da med sadrzi prirodne sastojke koji ubijaju viruse gripe.
DUGOVECNOST:
Ako se redovno uzima napitak od vode zasladjene medom i sa malo cimeta doprinosi dugovecnosti U posudu pomesati 4 kasike meda i 1 kasiku cimeta sa 3 case vode. Ostaviti da provri i piti 1/4 case 3-4 puta dnevno. Ovaj napitak održava kozu svezom i mekanom do u kasne godine.
BUBULJICE:
Napraviti pastu od tri velike kasike meda i jedne male kasike cimeta. Staviti na bubuljice pre spavanja i ostaviti preko noći Isprati mlakom vodom ujutru. Ako se ovo radi svakodnevno za dve nedelje će bubuljice nestati.
KOZNE INFEKCIJE:
Od jednakih delova meda i cimeta napraviti pastu i time mazati zarazena mesta na koze, leci ekcem, i druge infekcije koze.
MRSAVLJENJE
Svakog dana pola sata pre dorucka na prazan stomak i navece pre spavanja popiti napitak koji ste dobili tako što ste jednu solju vode stavili da provri i u to staviti jednu veliku kasiku meda i jednu malu kasiku cimeta. Ako se uzima redovno čak i najdeblja osoba može da smrsa. Takođe redovno uzimanje ovog napitka ne dozvoljava da se gomila novi sloj masnoce.
RAK:
Skorasnja istrazivanja u Japanu i Australiji su objavila da već uznapredovan rak stomaka i rak kostiju može biti izlecen. Pacijenti koji su bolovali od ove bolesti uzimali su jednu veliku kasiku meda i jednu malu kasiku cimeta 3x dnevno mesec dana.
ISCRPLJENOST:
Stariji pacijenti koji uzimaju med i cimet u jednakim delovima su puno zivahniji i pozorniji. Dr. Milton koji je radio istrazivanja kaže da pola velike kasike meda u casi vode, i malo cimeta uzimati svakog dana posle pranja zuba i popodne oko 3 sata kada vitalnost tela pocinje da opada, daje snagu telu u roku od nedelju dana.
ZADAH:
Stanovnici Juzne Amerike ujutru prvo isperu usta sa casom vode u kojoj su razmutili jednu malu kasiku meda i cimeta. Tako njihov dah ostaje svez čitavog dana.
VINO OD CIMETA : 30 grama usitnjene cimetove kore, ½ litre slatkog crnog vina; namakati 6 dana. Pije se po mala cašica 3X dnevno pre jela. Još je efikasnije cimetovo vino pripremljeno na sledeći način: 100 grama crnog vina, 8 grama cimetove tinkture, 6 grama tinkture maticnjaka i 30 grama mednog sirupa.Svakih 1-2 sata uzima se po 1 velika kasika.
TINKTURA : 100 g usitnjene kore cimeta namociti u ½ litre 80% alkohola, u trajanju od 15 dana, procediti i uzima se dnevno po 20-30 kapi 3X dnevno pre jela.
KUVANO VINO s cimetom : u 1 litru belog vina staviti koru od cimeta, 10 klincica i 100 grama meda, zagrejati do vrenja, poslužiti vruce
Malo o cimetu:
Blagotvorni učinci na zdravlje
Ljekovita svojstva cimeta možemo zahvaliti trima osnovnim komponentama eteričnih ulja koja nalazimo u kori drveta. Esencijalna ulja sadrže aktivne tvari cainamaldehid, cinamil acetat, cinamil alkohol. Djeluje blagotvorno na probavni sustav, ublažava bol, djeluje kao sredstvo protiv nadutosti i dijareje. Stimulira probavu i cirkulaciju te je zbog toga indiciran kod simptoma slabe cirkulacije ekstremiteta, edema, dijareja i gubitka apetita. Prisutnost tanina svakako opravdava njegovu uporabu kao sredstva protiv dijareje.
S obzirom da djeluje kao sredstvo protiv stvaranja plinova, stimulira pražnjenje crijeva i potiče peristaltiku crijeva, smanjujući grčeve i nadutost.
Ukratko, blagotvorna djelovanja cimeta uključuju:
• Podršku funkciji probavnog sustava
• Stezanje i davanje tonusa tkivima
• Ublažavanje kongestije
• Ublažavanje boli i grčenja mišića i zglobova
• Ublažavanje menstrualnih tegoba
• Stimuliranje cirkulacije
• Protuupalno djelovanje i olakšavanje simptoma artritisa
• Pomoć kod infekcija urinarnog (mokraćnog) sustava
• Preventivno djelovanje na razvoj karijesa i bolesti desni
• Snažno antimikrobno djelovanje
Anti-mikrobna aktivnost
Eterična ulja cimeta klasificiraju se i kao anti-mikrobne tvari, a studije pokazuju da ekstrakt cimeta posjeduje svojstva zaustavljanja rasta bakterija i gljivica (uključujući i za mnoge problematičnu Candidu).
Anti-mikrobna svojstva cimeta toliko su snažna da novija istraživanja pokazuju kako ovaj začin možemo koristiti i kao zamjenu za tradicionalne konzervanse. Studija objavljena prije dvije godine u časopisu International Journal of Food Microbiology, pokazala je da dodatak nekoliko kapi eteričnog ulja cimeta juhi od mrkve spriječava rast patogenih organizama u hrani tijekom 60 dana. U juhi bez dodatka cimeta patogeni organizmi razvijali su se unatoč čuvanju u hladnjaku.
Cimet ima dokazanu i antioksidativnu aktivnost, a u usporedbi sa šest začina koji također sadrže antioksidanse (anisom, đumbirom, likoricijom, mentom, muškatnim oraščićem i vanilijom) najučinkovitijima su se pokazali upravo cimet i menta.
Pomoć za dijabetičare
Cimet može biti korisna pomoć dijabitičarima tipa II jer utječe na osjetljivost na inzulin te tako uravnotežuje razinu šećera u krvi. Istraživanja su pokazala da cimet stimulira receptore inzulina i inhibira enzime koji ga inaktiviraju te tako značajno pospješuju stanično iskorištenje glukoze. Nedavno provedeno istraživanje pakistanskih i američkih istraživača pokazalo je da taj popularni kulinarski začin može poboljšati osjetljivost na glukozu kod osoba oboljelih od dijabetesa tip 2. Malom studijom, u kojoj je sudjelovalo približno 60 dijabetičara, pokazano je da konzumiranje 1 grama cimeta tijekom 40 dana, može rezultirati smanjenjem razine glukoze za 18-29 %, kolesterola za 12-26% i triglicerida u krvi za čak 25-30%.
Cimet za bolji rad mozga - mozda necemo postati ljepsi, ali cemo biti (jos!!!) pametniji
Nedavno provedeno istraživanje imalo je za cilj otkriti postoji li razlika u djelovanju cimeta, unesenog u organizam kroz usta ili putem mirisa kroz nos, na kognitivni učinak kod odraslih osoba. Istraživanje je podijeljeno u 2 faze. U prvoj fazi ispitanici su ispunjavali kognitivne testove, a pri tome su žvakali gumu za žvakanje i to bilo bez okusa, sa okusom cimeta ili s okusom višnje. U drugoj fazi ispunjavali su kognitivne testove, a pri tome su bili okruženi mirisom peperminta, jasmina ili cimeta.
Rezultati su pokazali da cimet unesen u organizam na oba načina pruža povećanje kognitivnih sposobnosti (bolje usredotočenje, bolje vizualno pamćenje, bolju vizualnu memoriju i bolju brzinu reagiranja).
Blagotvoran učinak na probavni sustav
Uz jedinstven sadržaj eteričnih ulja, cimet je odličan izvor elementa u tragovima mangana te vrlo dobar izvor prehrambenih vlakana, željeza i kalcija. Kombinacija kalcija i vlakana povoljno djeluje na probavu. I kalcij i vlakna vežu se za žučne soli i pomažu njihovo izlučivanje iz tijela te na taj način štite od karcinoma debelog crijeva, igraju ulogu u održavanju adekvatne razine kolesterola. Vlakna iz cimeta također pomažu kod sindroma iritabilnog kolona, olakšavajući tegobe zatvora i proljeva
I sasvim malo o medu:
Ljekovita svojstva meda
Med poboljšava rad svih organa, potiče umnu i fizičku aktivnost, povećava imunitet i daje snagu čitavom organizmu, brzo i potpuno se apsorbira. Poboljšava otpornost organizma na infekcije i zaraze jer ima antiseptičko djelovanje. Higroskopan je te veže i izbacuje suvišnu vodu iz organizma. Odličan je protiv hunjavice, prehlade i suhog kašlja. Čisti krv od toksina i pomaže kod slabokrvnosti jer stimulira produkciju hemoglobina. Poboljšava apsorpciju lijekova i čini ih djelotvornijim te štiti organizam od štetnih ostataka istih. Također ima pozitivan učinak na otklanjanje zubnog plaka.
Nutritivna vrijednost meda:
Jedna žlica meda (21 g) sadrži:
Energetska vrijednost: 64 kcal
Proteini: 0,06 g
Ugljikohidrati: 17,3 g
Ukupne masti: 0,0 g
Prehrambena vlakna: 0,042 g