Zašto treba otići iz zemlje?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Nema frke Njavice, samo ti prođi aerodrom na detektoru metala i odmah ti djuvegiju nalazimo :D

Goranko

Kolonista
Kolonista
Pratim neke ljude iz inostranstva na Tviteru. Video sam da je jedna devojka promenila nekoliko poslova do sada. Čuo sam i da neki Amerikanci rade dva posla istovremeno da bi prehranili porodice.Ima istine u tome što je Anči rekla.

Goranko

Kolonista
Kolonista
Jedan student istorije koji je se upisao 2008. godine na Filozofski fakultet stigao je do četvrte godine i ostalo mu je nekoliko ispita do kraja studija, ali se ispisao sa fakulteta 2012. godine i otišao je u Floridu. Ne znam šta radi tamo, ali pretpostavljam da radi u nekim klubovima. Ne verujem da živi udobno i bogato. Znam i da je jedna istoričarka umetnosti otišla u Brisel u nekoj Zelenoj stranci. Radila je u Beogradu u jednoj Zelenoj nevladinoj organizaciji. Pretpostavljam da je posao dobila preko ljudi koje poznaje. Nisam siguran da je njen posao stalan. Ne znam da li dobro živi.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Čuo sam i da neki Amerikanci rade dva posla istovremeno da bi prehranili porodice.Ima istine u tome što je Anči rekla.
Prvo treba razgraničiti pojam prehraniti porodice u Americi i kako to zvuči u našim učima. Nije isto prehraniti porodicu u Srbiji i ovde. Prvenstveno zbog mentaliteta i potrošačke kulture koja je ekstremno izražena kod Amerikanaca. Kada Srbin radi dva posla da prehrani porodicu to je zato što su njegovi prihodi premali da pokrije sve osnovne troškove. Kada Amer to čini to je zato što su njegovi rashodi veći od njegovih prihoda. E sad, iz mog ugla kao građanina zemlje koja više nema no što ima, barem 50% stvari na koje Ameri daju lovu je bacanje para. Komotno mogu i bez toga, ali žive u takvom potrošaćkom društvu, tako su odrasli, da oni jednostavno ne umeju da uštede ( čast izuzecima ). Navešću ti banalan primer: kad vidiš u medijima stalno izbacivanje novog iPhone, svaki skuplji od prethodne verzije, a pri tom relativno smešnih tehničkih karakteristika, ali sa prejakim marketingom dobiješ to da će milioni Amera koji će doslovno kampovati pred radnjama prilikom prvog otvaranja radnje. Za to znamo svi, e sad uzmi u obzir da je svaki tehnički proizvod tako agresivno izreklamiran i da još milioni prozivoda imaju 24h jak marketing, dobiješ to da prosečan Amer radi dva posla da bi pokrio sve te izdatke. Ali to i dalje nije ono: radi jer deca nemaju leba da jedu. Ne, radi jer deca ne mogu svaka dva meseca da dobiju novi iphone, tata ne može svake druge godine kola da menja, a i mama ima svoje prohteve. Hrana u Americi je vrlo sličnih cena kao kod nas, a minimalna plata je oko 250.000 rsd, pa je računica jasna.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Jedan student istorije koji je se upisao 2008. godine na Filozofski fakultet stigao je do četvrte godine i ostalo mu je nekoliko ispita do kraja studija, ali se ispisao sa fakulteta 2012. godine i otišao je u Floridu. Ne znam šta radi tamo, ali pretpostavljam da radi u nekim klubovima. Ne verujem da živi udobno i bogato. Znam i da je jedna istoričarka umetnosti otišla u Brisel u nekoj Zelenoj stranci. Radila je u Beogradu u jednoj Zelenoj nevladinoj organizaciji. Pretpostavljam da je posao dobila preko ljudi koje poznaje. Nisam siguran da je njen posao stalan. Ne znam da li dobro živi.
Iznenadio bi se koja lova se pravi po klubovima, posebno ako su popularni. :D Nečeš verovati, ali u decembru sam radila na 5 žurki ( dakle pet radnih dana ) i to mi je pokrilo sve mesečne troškove uključujući kiriju ( koja je i najveći izdatak ). Dakle, tehnučki posmatrano mogla sam ostalih 25 dana u mesecu da leškarim. No, više bih stala kod ovog udobno i bogato. Šta to uopšte znači? Da imam love koliko hoću, kuću, stan, kola i da ladim m*** sve u 16. To nema ni kod Zukerberga, iako je obezbedio čukun unučiće. Recimo za mene pojam udobnog života je da imam redovne prihode, koji pokrivaju sve osnovne troškove, daju mi prostora da nešto sebi priuštim i sa strane pride uštedim. I da ukoliko jedan posao izgubim ( svojom voljom ili kao višak ) vrlo brzo mogu na novi da pređem. Dakle u startu živiš udobnije nego u Srbiji. Pri tom si još ilegalac, sad zamisli mogućnosti kad središ papire. Tu je sad malo stvar i ambicija. Ako neko ode u beli svet da skupi lovu i vrati se kući, svaki posao će ti to obezbediti. Ali ako je neko otišao sa namerom da ostane, onda veruj klubovi, svakakvi sss poslovi, su samo most do nećeg većeg. Tu ima još jedna "sitnica", ali previše bih se rasplinula. Navešću ti primer jednog našeg lika, koji tamo živi oko 7 godina. On je dečko sebi lep biznis pokrenuo, ima više nego pristojna primanja i za američke standarde, vozi sjajna kola, živi na Menhetnu itd, itd...On od 24h radi ja duboko verujem negde oko 16-17h svaki dan. Ne zato što mora, već zato što mu nikad nije dovoljno. Skoro da mi ga je i žao, jer je izgubio nit. Tu te malo konzumentni sistem uvuče i ako si podložan, mašina te proguta. Tako da on po meni niti živi bogato, a još manje udobno, iako tehnički posmatrano on ima sve uslove za to.
Navodim ovakve primere čisto da se vidi koliko tu faktora utiče na to "živeti udobno i bogato". Jednu stvar sam skontala u Njujorku: kad imaš vremena, znači da nemaš novca. Kad nemaš vremena, znači da imaš novca. Na meni je da ubuduće nađem kompromis za taj veliki disbalans. Pošto nikako ne bih želela da završim kao taj lik.

Beba

Domorodac
Domorodac
I to tako traje vec ojha! Zato i kazem, lakse je i pametnije otici iz zemlje, naci posao koji volis, koji si ucio, nego da cekas da neko, nekada, ako ikada, nesto promeni u ovoj zemlji. Jedan covek nece nikada.
Ovo bi bilo sjajno...ali nemoguće. Treba puno vremena da nadješ ili čak i ne nikada takav posao. Stvar je u tome da nadješ posao koji ti se dopada, znači ne taj za koji si se školovao, da budeš zadovoljan sa tim ukoliko je finansijski zadovoljio potrebe života ...verovatno se luta od posla do posla, ali i to nije problem ako imaš ideju da želiš nešto bolje nego što si imao ovde. Pa usput pratiš, tražiš, gledaš i ono što zaista voliš, za šta si učio. Zaista jedino ne znam da li se i kojeg profila priznaju diplome.
Opet naglašavam nisam protiv toga...ali ne može svako naravno, samo neko sa idejom da ide i proba , pa ili ostane ili se vrati, spreman na sve...