Zašto nam je toliko stalo do vernosti?

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
527
Horoskop
Vodolija
Kako to da uvek i iznova obećavamo i tražimo vernost?

Vernost očito spada među one ljudske snove koji se uvek i iznova ponavljaju, iako su tako retko ostvarivi. Pa ipak vernost nije obična zabluda. Suprotno, ona je kičma, potpora nežnom materijalu od koga se sastoji ljubav. Njeni osećaji i raspoloženja su promenljivi poput martovskog vremena. Svako ko voli hteo bi da lep trenutak postane trajan i zbog toga želi vernost.

Temelji vernosti su u detinjstvu

Dublji uzrok se tiče naše kulturološke okoline u ranom detinjstvu. U isključivoj je i tesnoj vezi s odnosom majke i deteta, pogotovo u razdoblju prve dve godine života. Iz tog modela proizlaze svi drugi i tim merilima ih treba meriti. Postoje društva koja ne poznaju te isključive veze majka - dete, jer se kolektivne veze prepliću s ograničenjima sopstvene porodice. U takvim kulturama se majke osećaju odgovorne i za tuđu decu i deca se vežu i za druge majke, i zato ne poznaju naše karakteristične oblike ljubomore!!!

Kada nekoga zaista želimo samo za sebe

Ljubomora je naime druga strana vernosti. Zato što vernost sve lepo želi sačuvati zauvek, ljubomora želi srušiti sve što tu trajnost ugrožava, pogotovo trećeg - konkurenciju. Vernost i ljubomora su dve strane iste medalje. Oboje su posledica zahteva za isključivom blizinom i vlasništvom, kakvo postavlja beba majci i onaj koji voli ga postavlja intimnom partneru. Boji se da će ga izgubiti ako će ga deliti s drugima. Kada ne bi bilo tog straha, ne bilo niti zahteva za vernošću, ljudi bi ljubav mogli deliti sa drugima, mogli bi se sjediniti i priuštiti svakome svoje. Ali to je za sve nas - u pravilu - preveliki zahtev.

Zašto se vernost podrazumeva?

Vernost je samopodrazumevajući rezultat ljubavi i dok ljubav buja, s njom nema problema. Zato si mladi parovi sa tolikom lakoćom prisežu na vernost. Nije im teško održavati obećanje. Drugačije je kada ljubav više nije toliko živa i isključiva. Ako se pokazuju i drugi partneri koji bi mogli biti vredni te ljubavi ili se imalo čine privlačni, u povoljnom trenutku nastaje ljubav, ujedno i nevera i odmah se ljubav razdeljuje; jer je isključivo pravilo da se ubrzo prenosi s jednog partnera na drugog.

Većinom smo ucenjivači

Puno puta je to razlog za tragediju raskida i razvoda, ljubomora i nove veze, po starom ucenjivačkom pravilu »on/a ili ja – moraš odlučiti. I tako nastaje nova veza, s novim obećanjima na vernost i novim opasnostima. Uzbudljiva igra koja nema kraja dokle god ustrajemo u predstavi o paru koji neće izdržati niti jednu dopunu i nikakvu konkurenciju. Čini se da nam je duboko u krvi i da je od svih alternativa – od stereogamije nasuprot monogamiji – najbliža i najjednostavnija. Posledica toga je vernost.

Kada vernost postaje nefunkcionalna?

Vernost postaje oklop i grč ako iza nje ne stoji nimalo ljubavi. Naravno da je moguće zastupati i mišljenje da je vernost i tada još uvek obavezna, da je upravo bračna veza vrednost sama po sebi zbog brige za decu, zaštite društvenog položaja, zajedničke starosti. U tom pogledu vernost može biti osiguranje od prevelike promenljivosti ljubavnih osećaja. I kada su osećaji potpuno umrli tamo je vernost još samo klimavi kostur na kome više nema mesa niti krvi i u kome više nikada neće biti moguće probuditi novi život.
Razgovarajte s mužem o svojim osećajima! Ali nikada nemojte da prebacujete. Govorite o sebi. Prekoravanjem naime samo povećavate udaljenost među vama.

Izvor: Intimate Medicine ( http://www.smedia.rs/ona/detalji.php?id=2444&vest=Zasto-nam-je-toliko-stalo-do-vernosti? )

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
527
Horoskop
Vodolija
saska' pid='20991' dateline='1284645519 je napisao(la):
tamara,a tvoje misljenje na ovu temu...

Moje misljenje... pa otprilike imas detaljno u temi o prevari, ali ponovicu...
Ma koliko ti izgledalo licemerno da se zalazem za vernost posle toga sto sam pocinila prevaru, to je tako... Ne vredi da se pravdam, posebno nemam nameru ovde na forumu, iz razloga sto mislim da niko nema pravo da me osudjuje, a da me pri tom licno ne poznaje...
Dakle, moguce je da na osecaj vernosti uticu razni kulturoloski i socioloski fenomeni.
Takodje, mislim da je tragicnije biti fizicki veran, a sa mislima negde drugde... mislim da je to daleko i podlije.
Takodje, nije mi na cast, ali ja sam svoje grehe priznala i oprosteni su mi... A "neka se baci kamenom onaj koji je bez greha..."

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
15.834
Horoskop
Ovan
tamarishka' pid='21121' dateline='1284717766 je napisao(la):
A "neka se baci kamenom onaj koji je bez greha..."

Pa nema kamenja! Voda je mutna. :)

Lujka

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.09.2009.
Broj reagovanja
1.278
Horoskop
Vodolija
Takodje, mislim da je tragicnije biti fizicki veran, a sa mislima negde drugde... mislim da je to daleko i podlije.

E sa ovim se potpuno slazem. Vremenom i te misli prelaze u stvarnost, cim se "ukaze prilika" za to, trazili je mi ili ne.

Ne tamarishka, niko nema pravo da osudjuje tebe niti bilo koga drugog za tako nesto, jer niko nema pravo da upravlja tudjim zivotom, "soli mu pamet i drzi slovo"...

Do vernosti nam je stalo onoliko koliko nam je stalo i do partnera sa kojim smo. Zelimo da ta veza/brak uspe, dajemo, ulazemo sebe i to ocekujemo i od druge strane. Kada osetimo da je negde "zaskripalo", mislim da sam negde vec spominjala - samo (konstantan) otvoren i iskren razgovor ucvrscuje odnose, gradi vezu. Samim tim kada je (uglavnom) sve kako treba (znamo da nigde ne moze biti idealno) kada je poverenje izmedju partnera stopostotno, vernost je nesto sto se podrazumeva.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
15.834
Horoskop
Ovan
Pa kad Lujka moze da bude ozbiljna, mogu i ja! :)

Moje misljenje... pa otprilike imas detaljno u temi o prevari, ali ponovicu...
Ma koliko ti izgledalo licemerno da se zalazem za vernost posle toga sto sam pocinila prevaru, to je tako... Ne vredi da se pravdam, posebno nemam nameru ovde na forumu, iz razloga sto mislim da niko nema pravo da me osudjuje, a da me pri tom licno ne poznaje...
Dakle, moguce je da na osecaj vernosti uticu razni kulturoloski i socioloski fenomeni.
Takodje, nije mi na cast, ali ja sam svoje grehe priznala i oprosteni su mi... A "neka se baci kamenom onaj koji je bez greha..."

Jedan od najlepsih tekstova na forumu.

saska

penelopa
Starosedelac
Učlanjen(a)
21.04.2010.
Broj reagovanja
658
slazem se,apsolutno sa stemisovom ocenom teksta.vrlo licno,iskreno,osecajno,hrabro stoji iza svog stava,prava zena ,kakve smo mi zene u sustini.ja bih tu dodala i veliko divljenje za tamarinog muza koji je pokazao ljubav,razumevanje,mozda i divljenje i ne cudi me da je zeleo da nastavi da zivi sa takvom zenom.toliko od mene o tamari,mada ne znam sto uopste i pricamo kad je tema-zasto nam je toliko stalo do vernosti- i ja bih tu volela da vidim i par stavova muskaraca sa foruma,da cujem musko misljenje,po mogucnosti hrabro i iskreno.

Diana

Blondie
Starosedelac
Učlanjen(a)
06.07.2010.
Broj reagovanja
15
Horoskop
Lav
Ja cu jos samo da kazem da nikad nisam pocinila prevaru(bar ne do sad,i znajuci sebe mislim i da necu ni u buducnosti) i NIKAD je ne bih mogla oprostiti...Ne zbog toga sto ne bi zeljela da oprostim vec zbog toga sto znajuci sama sebe to nikad ne bih mogla da ostavim na miru i mislim da bi dosta puta to ponavljala i "nabijala na nos" sto bi na kraju sigurno dovelo do propasti veze...tesko je uciniti pravu stvar na kraju i za to imas pohvale od mene tamarishka...za to sto si se suocila sa posledicama svojih djela treba hrabrosti...

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
527
Horoskop
Vodolija
Jos cu na kraju ispasti i heroj? :)
Naravno, trebalo je hrabrosti da se prizna, ali jos vise njemu snage da oprosti i nikad vise to ne pomene... a onda me par godina kasnije i zaprosi, pa jos par godina i venca. Mislim, da je taj trenutak moje slabosti da to ucinim, a i njegove jacine da oprosti bio presudan i meni i njemu... Meni da umem da postujem neciju snagu koja ce koliko god bude lose umeti da me razume i sacuva, da mi ulije sigurnost... a njemu da zna da se to NIKAD nece ponoviti... ali to se recima ne moze opisati... Valjda, je njemu ljubav bila ispred sopstvenog ega, i ja takvog coveka moram postovati... Na stranu, kako "decije bolesti" umeju da ojacaju vezu... mada, to je verovatno slucaj sa onim vezama koje zele da uspeju, bez obzira na sve...
Dakle, sad, 12 godina posle mi smo jedan od, bez preterivanja mogu reci, najboljih parova koje poznajem i parova koji imaju najdublju vezu u emotivnom, komunikacijskom i svakom drugom smislu... Zaista, volela bih da ovako traje vecno!

p.s. Inace vezu, ne bih oprostila, a prevaru tj. jednu noc pod odredjenim okolnostima, 98% bih...

lutalica

optimista sa iskustvom
Starosedelac
Učlanjen(a)
12.08.2012.
Broj reagovanja
614
Horoskop
Rak
Do vernosti nam je stalo onoliko koliko nam je stalo i do partnera sa kojim smo...

Sve je receno....

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
527
Horoskop
Vodolija
Slucajno sam naletela na ovu temu i bas mi je bilo potrebno da sa neke vemenske distance procitam sta je moj mozgic imao da kaze.. a nije lose poslusati sebe ponekad... dobijes odgovor i na pitanje koje nisi postavio...

Jova

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
10.03.2012.
Broj reagovanja
1.325
Horoskop
Škorpija
Jos cu na kraju ispasti i heroj? :)
Naravno, trebalo je hrabrosti da se prizna, ali jos vise njemu snage da oprosti i nikad vise to ne pomene... a onda me par godina kasnije i zaprosi, pa jos par godina i venca.

Imala si ti vise Srece nego Pameti u ovom slucaju...:D

Mene kada bi neko jednom prevario vise mu nikada ne bih verovao da to nece opet da ponovi...

Icy

White Wolfess
Starosedelac
Učlanjen(a)
15.05.2011.
Broj reagovanja
1.116
Horoskop
Jarac
Stalo mi je, jako, ali opet ne toliko da sebe izmorim svaki put kada je on negde sa nekim. Dokle god se osećam voljenom, maženom i paženom verujem svim srcem. Jednom kada se ta harnomina naruši nema nazad i neumoljiva sam. Ako pak sama primetim da gledam druge, svesna sam sopstvenog nezadovoljstva i zavisno od stepena veze ili gledam da popravim ili sečem.

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.252
Horoskop
Ovan
Retko kupujem i čitam novine od kako imam lap top , pa ujutru uz kafu pregledam šta ima novo. U principu fale mi novine ali...
E pošto sam na odmoru i mrzi me na vucam lap top svagda sa sobom evo ja kao i sav ostali svet kupila novine. A šta drugo nego Blic ženu:). U svakom slučaju po podne ne odmaram...pa uzela da čitam. Naišla sam na tekst na kome su radili eminentni psiholozi u kome se nalaze pitanja koja se često postavljaju na psihoterapiji a cilj im je da podstaknu na razgovor i preispitivanje. Zaključak navedene grupe psihologa da nedovoljno razgovarmo sa partnerom, prijateljima ili kolegama. Nedovoljno i nekvalitetno.
Nisam promašila temu, samo što se ovde piše o neverstvu a u temi o vernosti, to ti dodje na isto....
Izneto je niz pitanja čiji je cilj da nas probude i isprovociraju a razgovori i te kako mogu biti lekoviti i da pokrenu...
Pošto sam napisala izvor teksta , mislim da mogu i da prenesem pitanja koja su ti psiholozi postavila u cilju da o njima razmišljate dok ste sami, da ih čitate u društvu ili u porodici ili sa mužem. U svakom slučaju će vas podstaći na samoispitivanje.

1. Da li je želja za vernošću partnera oblik posesivnosti ili prirodni ljudski interes za očuvanje veze?
2. Da li je tolerisanje neverstva čisti cinizam ili mudrost?
3. Do koje mere imate osećaj da posedujete partnera i obrazložite zašto tako osećate?
4. Da li nekada maštate o tome da prevarite partnera sa nekim ko vam je nedostupan?
5. Kakva pitanja po pitanju neverstva nosite iz porodice i koliko toga ste preneli u svoju vezu?
6. Da li neverstvo uvek vodi ka raskidu veze? Zašto da ili zašto ne.
7. Da li su takozvane neobavezne , otvorene veze osudjene na propast?
8. U čemu je problem sa prevarom za jednu noć za koju partner ne može da sazna?
- Nema problema.
- To jeste problem jer je iznevereno poverenje.
- Iskreno, to nije nikakav problem, ali mora da bude tajna...
9. Kada vaš partner apsolutno ne bi mario , da li biste:
- Povremeno menjali partnera
- Menjali partnera kada se ukaće prilika
- Flertovali samo

Pa lepi moji ako ste zainteresovani, razmišljajte, komentarišite...a ja ću kada se vratim kući...inače sam rekla da neću ni nositi lap top niti pisati ali ...ajde kad podstanar neda:)

Vrh Dno