• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Zašto mladi odlaze sa sela?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.508
Horoskop
Ovan
Svedoci smo da sve više mladih osoba odlazi sa sela u gradove. Gotovo svi kažu da se od poljoprivrede ne može živeti. Šta mislite, da li je to baš tako?
slide.jpg
Ja sam poslovno u kontaktu sa poljoprivrednicima, i onim krupnim, sa više zemlje, ali i manjim. I mogu vam odgovorno reći da nije baš uvek tako. Uostalom, kako je moguće da neko može živeti konobarisanja po kafićima? Da nemaju možda 500 evra platu?!

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Necu tvrditi da se od poljoprivede ne moze ziveti ( pre svega jer ne zivim na selu i nisam u potpunosti kompetentna za stil zivota tamo ), ali postavlja se pitanje na kom standardu se zivi? Nije cilj u ovoj drzavi samo prezivljavati, vec i ziveti u pravom smislu te reci. Ako pod tim mislimo da se na selu moze ziveti tako sto se radi od jutra do sutra, da bi sebi obezbedio minimum minimuma onda ja to ne zovem zivotom.

Sa druge strane, da, i u gradu ima jako mizerno placenih poslova od kojih se doslovno prezivljava, ali mogucnosti su ipak, smatram , vece. No, sa druge strane sve zavisi i od ambicija licnosti. Verovatno je onom ko je rodjen i odrastao na selu smisao zivota obradjivati zemlju i ujedno najvece zadovoljstvo, ali cim mladi odlaze, ocigledno to vise nije tako....
Ja razumem te mlade ljude. Nije svako rodjen za poljoprivredu. Nisu pojedina zanimanja stvorena samo za gradsku decu. Ako mlada osoba, koja je odrasla na selu, zeli biti npr. ekonomista sta bi onda kao takav mogao raditi na selu? U tome je razlog zasto odlaze....

Svakako tu su i drustveno - kulturoloski razlozi. U gradu je dostupno x stvari, tipa bioskopi, pozorista, klubovi i sta sve ne, toga na selu bas i nema. Cinjenica je da je zivot u gradu dinamicniji.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
O radu i životu na selu nije potrebno da komentarišemo, imamo na tv-u razne dokumentarne i druge emisije o tome. Mislim da je svima jasno. Neverovatan je procenat devojaka koje su otišle sa sela, dok su momci, sada već i u poodmaklim godinama ostali na selu, neoženjeni. To je još jedan problem. Rad nije lak, gde god mi bili. Neko mora da shvati da neki ljudi nemaju selo i nemaju gde da se vrate. Istočna Srbija o kojoj mogu da govorim je prepuna napuštenih sela u kojima nema apsolutno nikoga. U nekim selima su ostale po dve tri kuće sa vrlo starim ljudima koji nisu ni sposobni za rad. Jedino se Rajačke pivnice razvijaju i stiču ugled u svetu i kod nas, jer su prepoznatljive po odličnom vinu. Vrlo malo ljudi se odluči, bar ovde gde ja živim, na seoski turizam. Razlog je samo ulaganje. Od gradskih mladih ljudi nema velike koristi, naročito ako nikada nisu radili na selu, dosta toga ima da se prvo uči, od koga će da uče to je drugi problem, a treći je taj što veliki broj njih odustane kada vidi kako je to težak život. Razloga je puno. Ja jedino žalim što više ništa nemam na selu, od pet sela iz kojih moji dolaze, ja sada nemam ništa. Doći će vreme kada će svi shvatiti koliko je zemlja bitna za opstanak, bukvalno mislim na zemlju.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.508
Horoskop
Ovan
Doći će vreme kada će svi shvatiti koliko je zemlja bitna za opstanak, bukvalno mislim na zemlju.
I to mnogo brže nego što mislimo. Na selu treba da se radi, da se raaaadi. To je problem. U mojoj okolini ima mnogo sela gde ima i Interneta, kablovske, vodovoda, praktično imaju sve što ima i u gradu. pa opet odlaze. Sela koja su nekada imala osnovnu školu, sada imaju po 4-5 deteta u razredu. Mnogi su otišli vani. Neki su u gradovima.
Verujte, već se vraćaju pojedini. I biće ih sve više. Nema hleba bez motike.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.776
Horoskop
Lav
Mladi odlaze sa sela i ona odumiru. Već ste spomenuli, postaju pusta. Mislim da se tu pre svega radi o želji mladih da uspeju u gradu. Da pobegnu iz okoline koju odlično poznaju i da vide nešto novo.
Ukoliko država bude više ulagala u selo, biće vraćanja. U gradovima je sve manje posla, a ti mladi koji dođu sa sela nemaju ni stanove ovde, pa žive kao podstanari i sigurno im je ekonomski teže nego da žive na selu.

Da, na selu treba mnogo da se radi. Ali, i da se dobije novac za taj rad, a do sada je bilo ko zna koliko štrajkova poljoprivrednika zbog neisplaćene otkupne cene žita na primer, ili štrajkova malinara i sl. Primera ima dosta.

Samo država mora da pomogne da sela ponovo ožive. Pored poljoprivrede, tu je i domaći turizam, veoma privlačan za strance.

Znam za primere vraćanja u selo. U mojoj zgradi je veterinar odlučio da se vrati kući, jer ovde posle završenog fakulteta nema posao. Vratio se i jedan mladi bračni par takođe zbog posla, a i zbog nemogućnosti plaćanja kirije.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Imam problem da dokažem mladim ljudima baš ovde, gde je nekada sve cvetalo od poljoprivrede, da to što su naumili da idu što dalje, nije dobro. Kukaju da su stanovi skupi, da nemaju od tih plata da isplate sve zbog stanovanja, ogreva, hrane...a ovde imaju po dve kuće, selo, sve. Ne kapiram tu logiku. Kada pogledamo kakvu struku neko upiše, muči se da završi, a na kraju ispada da su to profesije koje se malo traže. Niko ne reaguje od nadležnih, da se ukinu struke kojih je previše i da se otvore neke druge koje se traže. Svi odoše odavde, a ništa nisu postigli, samo su na još većem gubitku i rasipaju na dva mesta. Počeli su pored sela da se prazne i gradovi.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.776
Horoskop
Lav
Boki, ne vredi to njima dokazivati, tek kada osete da je život u gradu preskup a da u selu imaju sve, vratiće se.
Znam i jedan mladi par koji je otišao u manji vojvođanski grad jer im je Beograd mnogo skup. Jedno vreme smo mama i ja imale želju, postoji i danas, da odemo iz Beograda, baš zato što je život skup a sa ovim primanjima bismo negde, u nekoj banji na primer, super živele.

Imam rođake u jednom selu, blizu Novog Sada. Žive od poljoprivrede. Lepo žive. Deca imaju sve, kuća im je bogato opremljena, internet odavno uveli, koriste ga uveče, jer danju rade. Mnogo rade. Ali su zadovoljni.
Mislim da je u tome poenta.
Samo se radom može steći i imati. U gradu se manje radi, možda zbog toga mladi više vole grad?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Zbog toga sam pomenuo i školstvo, stručne škole i fakultete. Biraju se zanimanja koja nekom obezbeđuju neki lakši posao, bez puno muke, a imamo dosta onih koji bi se zavalili u stolicu i odrađivali 8 ili 10 sati. Ovde je u drugim strukama malo teže, znanje, praksa, iskustvo, rad, ponekad i talenat, nije sve u knjigama, mnogo toga se nauči iz života i kroz život od drugih. Ovako kako je sada, teško.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Sve ovisi o pojedincu. Veći gradovi nude više sadržaja, ali što se tiče poslova, mislim da je to sve manje, a i plate su sve niže. Gradovi više ne nude mnogo mogućnosti za rad i zaradu, a život u njima je sve stresniji. Živim u gradu, ali nisam primetila da se tu živi bolje nego u selima. Mnogi mladi u mojem kraju odlučuju se za život u okolici grada, sve manje u gradu (ili si preurede prostore u roditeljskoj kući ili grade nešto svoje). Dapače, ljudi koji žive u okolnim selima itekako rade, čak i ako nisu zaposleni u firmama, mnogi imaju svoje obrte, a i okrenuti su poljoprivredi i dosta dobro im ide.

Vrh Dno