Zašto je broj 13 baksuzan broj?

Džudi72

Neobaveštena
Član
Misterija, zagonetka ili sujeverje, ali mnogi broj 13 smatraju za baksuzan broj.

U Americi u zgradama i hotelima nema 13 sprata, ni stana broj 13.

Da li verujete u srećne i baksuzne brojeve? Šta mislite o tom broju 13?

Nemam neki problem sa brojem 13, a jedan od omiljenih brojeva mi je 15. Mnoge važne stvari u životu dogodile su mi se baš petnaestog dana u mesecu.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
2013. mi je bila jedna od težih godina. Da li je 13 baksuzan ili ne, ne znam, ali da mi je prošla godina bila užasna, to stoji. Ali ako već moram da se izjasnim, ipak bih rekao - sujeverje.

Sviđa im se: Icy

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Meni je takođe 2013 bila teška, ako ne i najteža...Međutim nisam sujeverna i stvarno broj 13 ne vidim kao uzrok tome...Čak šta više smešno mi je to

Sviđa im se: Icy

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
hehehe, ajde da budem malo bezobrazan, pre nego što odem na večeru.
Ako je nekome alatkica duga 13 cm, onda je blago rečeno baksuz. Ali ako može 13 puta bez prestanka, onda nije baksuz, ali je manijak. Sve u svemu, čudan broj. :D
Odoh da bacim nešto u stomak, pa da se nerviram sa Novakom. A možda i neću, mada sumnjam. :)

Icy

White Wolfess
Član
Da su davnih dana rešili da je petak 01. baksuzan dan, danas bismo verovatno polemisali o tom broju. Ne vidim zašto bi jedan broj bio išta sretniji ili baksuzniji od ostalih brojeva. Ne mislim da je baksuzan, ne mislim da je magičan. Ljudi ili događaji mi mogu bilo koji datum učiniti posebnim. Sam broj ne.

Beba

Poznata ličnost
Član
Ne razmišljam preveiše o 13-tom danu u mesecu, godini...Ponekad kada se poklopi da je petak i to 13-ti setim se pre svega filma Petak 13-ti ali u principu ništa posebno .
Moja rodjena sestra je rodjena 13.septembra. Vrlo je uspešna, isto toliko lepa, ima odličan brak a šta bi više?
Meni je recimo interesantnije i razmišljam o tome, drago mi je što mi je mladja ćerka rodjena 07.januara na Božić:). Kažu da su osobe koje su rodjene na te veće verske praznike posebne. Ona to i jeste...

helsing

Poznata ličnost
Član
znam da u skoli, ko je bio broj 13 u dnevniku, nikad ga profesori nisu pitali. i uglavnom komentar "aj necemo baksuzni 13 nego nek ustane 14".
tako da je 13 u skoli u stvari srecan broj a oni oko njega naebu :)

maki

Poznata ličnost
Član
ja 13 smatram svojim srećnim brojem :)...
valjda zato što se često osećam kao trinaesto prase :D

Beba

Poznata ličnost
Član
Zašto nas je strah od petka 13.?

Vremenom i prepričavanjem se izgubila nit ove priče, koju većina nije ni znala, a ostao je jezivi strah od petka 13-og, u kome demoni iznutra dolaze po „svoje“.Petak 13. je izvorno povezan sa „mističnim“ pokoljem templara, poznatih po velikom crvenom krstu na poprsju belih tunika.
Vitezovi Templari, koji su se zapravo zvali „Red siromašnih vitezova Hrista i Solomonovog hrama“, bili su jedan od najbogatijih i najmoćnijih vojnih redova zapadnog Hrišćanstva. Osnovao ih je u Jerusalimu 1118. Hugo de Pejens radi odbrane kasno-rimskog, Solomonovog hrama u Jerusalimu u koji je Hrist ulazio, a potom su postali i „dobrotovorna fondacija“, kojima su mnogi ugledni, zapadni Evropejci davali novac za odbranu Svete zemlje od nevernika i prohod hodočasnika ka njoj. Kad se završio prvi Krstaški rat, Templare je pod svoje preuzela Katolička crkva, zvanično 1129., i tad postaju „udarna pesnica“ hrišćanstva prema muslimanima i „nevernicima“ svih boja, koje su masovno pljačkali. Papa im je zatim dao punomoć da u njegovo ime skupljaju poreze po Evropi i Svetoj zemlji, kao i izuzetak od svih „zemaljskih“ zakona, tako da su se ubrzo veoma obogatili. Oni koji nisu ratovali, bavili su se ekonomijom pod znakom Crvenog krsta i zaslužni su za stvaranje prvog bankarskog sistema i mnogih utvrđenja po Evropi i Izraelu. Kod njih su se zaduživali kraljevi i velikodostojnici sa velikom kamatom, hipotekom i čak su jednom držali ključeve od Kastilje, te su i pape počele da zaziru od njih. Zato su 1307. papa Clement V, koji je živeo u Francuskoj i kralj Filip Lepi, koji je kod Templara bio prezadužen, odlučili da ih smaknu. Pred zoru, u petak 13. oktobra na dan pomračenja meseca, za koji su unapred znali, poslali su desetine plaćenih ubica u kuće značajnih templara da ih prekolju na spavanju. Nagli nestanak tolikog broja ljudi objašnjen je dolaskom užasnog demona, koji ih je ubio iznutra zbog njihove zelenaške pohlepe i nezajažljivosti, što je ostavilo veliki uticaj na sve koji su za to čuli. Vremenom i prepričavanjem se izgubila nit ove priče, koju većina nije ni znala, a ostao je jezivi strah od petka 13-og, u kome demoni iznutra dolaze po „svoje“.