• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Zabranjeno kopiranje tekstova

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Molim sve forumaše da ne kopiraju tekstove sa drugih sajtova. Deo teksta, članka ili vesti je dozvoljeno, sve ostalo nema potrebe. Ukoliko se prenosi deo teksta sa drugog sajta, molim Vas da o tome napišete svoje mišljenje, stav ili razlog zbog čega to činite, tj zašto otvarate novu temu sa prenetim tekstom.
Sve teme koje se ubuduće na takav način otvore (sadrže samo kopirani sadržaj) biće uklonjene od strane uredništva.
Pregledajući stare teme vidim da ima pregršt tema sa tekstovima preuzetim sa wikkipedije. Ne vidim zašto bi se to radilo. Niti se tu pokreće kakva diskusija, forum se uvećava, google kažnjava duplirani sadržaj sa Interneta i zbog toga apelujem da se to više ne radi.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Slažem se. Forum je zaista preopterečen i pretrpan svim i svačim. Sve sadržaje koji ne šalju nikakvu poruku nisu zanimljivi ne možeš ništa iz njih naučiti, treba ukloniti i time forum rasteretiti. Forumaši koji su ubacivali mnogo tema normalno da su ih skidali sa drugih sajtova pa i iz wikkipedije. Ovim obaveštenjem sve je olakšano, prvo ukloniti sve kopirano s wikipedije . Moj predlog je da uredništvo postavi kriterije po kojima će se teme uklanjati.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Da i ja sam za kriteriju.... ja sam najviše skidala i potpuno sam saglasna sa time. Razumem da se gomila na Forumu....

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Ne radi se samo o vikipediji. I niko nije nevin. Pa ni ja. Da li se hvalim ili žalim? :laugh:
Ne tražim da se nešto ne može kopirati, ali ne sve i nikako bez ikakvog komentara ili sl. Pogotovo kada se otvara tema.
Što se tiče uklanjanja tema, mogu se ukloniti samo one koje nemaju komentare i ja nisam dobrovoljac da to odradim. :D

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Joj, nemoj samo Prozu i Animacije, molim Te.... Ovo drugo već radim, stavim novu temu i odgovorim u vezi nje.... Potpuno svatam sistem čišćenja starih i nepotrebnih tema.... to je sve u redu.....

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Nisam mislio na poeziju, prozu i sl. Takođe ni na slike, fotografije. Ali, obavezni smo svi da sve što predstavlja intelektualnu svojinu objavimo tek kada za objavljivanje dobijemo dozvolu autora iste. Uostalom, sve lepo piše u http://caskanja.net/help/terms

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Mislila sam da to se ne Arhivira.... na to sam mislila... nikada ne znaš kad inspiracija dođe...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Jaco, arhiviranje se radi radi lakšeg funkcionisanja foruma pre svega u tehničkom smislu. Ako u tim temama nije dugo pisano (recimo godinu dana) biće arhivirane. To ne znači da se ne mogu otvoriti nove teme sa istom tematikom.
O arhiviranju pišemo u http://caskanja.net/threads/arhiviranje-tema.8271/

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Dobro, dobro.... primila k znanju.... :)

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Ne radi se samo o vikipediji. I niko nije nevin. Pa ni ja. Da li se hvalim ili žalim? :laugh:
Ne tražim da se nešto ne može kopirati, ali ne sve i nikako bez ikakvog komentara ili sl. Pogotovo kada se otvara tema.
Što se tiče uklanjanja tema, mogu se ukloniti samo one koje nemaju komentare i ja nisam dobrovoljac da to odradim. :D

Stemis, kad završim forume koje arhiviram prelazim na uklanjanje tih tema. Arhivirala sam teme iz dva foruma, pogledaću šta još treba da se arhivira, pa onda prelazim na ovo uklanjanje.

Inače, u potpunosti se slažem sa celim uvodnim postom, mislim da samo c/p nije dobro ukoliko nema diskusije i početnog komentara autora. Takođe, nema potrebe da se kopira ceo tekst, krše se autorska prava, i primetila sam da tu nema diskusije, ili je ima premalo.
Trudim se da kad otvaram temu samo delić kopiram a da nastavim svojim rečima..mada najviše volim kada otvaram temu da cela bude moja..tj da nema c/p..tako sam navikla..:)

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Džudi72, većina tema koje su preuzete i postavljene na forum(e) nalaze se u većini postojećih medija. Niko ne želi kopirati nikoga, ali retko je jedna tema napisana samo na jednome mestu, već se nalazi doslovno isto napisana i na drugim mestima. A ponekad se i prenosi neka aktualna ili stručna vest koja iznosi informacije i gledišta iz prve ruke, stoga se i ne može prepričavati. Tada bi se kopiranje trebalo "ublažiti" objavljivanjem izvora iz kojeg je preuzeto. Što se tiče navođenja celoga teksta, uglavnom je i to potrebno, jer kopiran jedan ulomak je također kršenje prava,možda i gore od celoga teksta ako se na kraju ne navede izvor, jer je to rezanje celovitosti na svoju ruku jedne celine koju je autor zamislio.
Uklanjanju tema trebalo bi ipak pristupiti s više opreza, i videti s ostalim članovima uredništva šta o tome misle, jer su mnoge teme bile u vreme postavljanja stavljane dok je na forumu dugo vremena bilo veoma malo članova, samim time osim njih niko i nije mogao komentarisati. To ne znači da je tema manje zanimljiva i da ju je potrebno ukloniti. Naravno da je prilikom njihovog postavljanja bila želja da se i komentarišu, ali zbog navedene činjenice to nije bilo moguće. Ipak, smatram da je upravo to bilo ono šta je ovaj forum održalo i što je potaklo mnoge da se učlane.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
anuška, u pravu si u potpunosti. Pogrešila sam što nisam stavila u svom postu da je to samo predlog. Neću ništa da radim bez dogovora sa celim timom. I ova arhiviranja sam radila u dogovoru sa Stemisom. Možda sam delovala malo oštro u svom postu i izvinjavam se zbog toga.
Neću ništa da radim bez dogovora, ponavljam ti.
Slažem se da je možda kršenje autorskih prava i kada se nešto secka, pa navodi izvor..
U suštini, iznela sam svoje mišljenje, da više volim teme koje učesnici sami napišu.
A opet, te c/p teme su i privukle ljude ovde, i privlače..i sama sam došla tako, kada sam tražila nešto o zdravlju.

Nadam se da te moj post nije uvredio, i da sam sada malo jasnija.:)

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Džudi72, nisam ni ja htela tebe povrediti i izvinjavam se ako je tako zvučalo. Ali ovaj forum je po mome mišljenju mesto koje je posebno upravo zbog članova koji su ovde iz dobrih namera i željni ugodnog druženja. Shvatam da je vlastiti tekst uvelike lepši od kopiranja tuđih radova, ali nažalost, ni vreme ni mogućnosti nam ne dozvoljavaju da se bavimo samo njima. Samim time bi i forum bio osiromašen za mnoge teme. Neke teme, kao šta su primerice stručne teme, ne možemo, ukoliko nismo stručni ili imamo iskustva, pisati vlastoručno, šta ne znači da o njima ne želimo čitati ili raspravljati. A šta je forum raznolikiji, to će i više čitatelja zadovoljiti.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Sve je ok. Slažem se za stručne teme, da ne možemo sami da ih pišemo ako nemamo nekog predznanja. I naravno, i ja vidim ovo mesto kao malu oazu u kojoj ćemo se lepo družiti i ponešto naučiti, i zabaviti se..tome i služe forumi.:)

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Lepo rečeno u poslednjih par poruka. I tačno.
Mislim da se teme ne trebaju uklanjati. Neke teme koje obrađuju biografije i sl. se jednostavno moraju kopirati. Ko bi sada svojim rečima pisao nečiju biografiju, recepte i sl? Ali ako želimo da pišemo o pranju patika, ne moramo o tome kopirati neki članak, možemo samo započeti temu u dve tri rečenice kako to radimo.
Kada se tekst prenosi, obavezno je navesti izvor odakle je prenet i nikako ne sme biti prenet u celini, već samo manji deo, jedan pasus, recimo, ili par rečenica, one suštinske. Tako se izbegava kršenje tuđih autorskih prava.
Već sam u prvoj poruci napisao da nevinih nema, ja sam bezbroj takvih tema otvorio. Sada nas je više na forumu, nema potrebe da kršimo autorska prava drugih i u tom smislu smatram da se ovo može ispoštovati.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno