• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Zabrana crtanih filmova

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Htela sam na temi Hitt Twitt da ostavim jedan link vezan za zabranu crtanih filmova, ali mislim da je bolje ovde, u novoj temi.

Šokirale su me zabrane crtanih filmova kao što su Dambo, Maza i Lunja i ovi crtani filmovi sa Duškom Dugouškom i Elmerom.

Koliko nas je odraslo gledajući te crtane filmove? Da li deca shvataju te poruke koje im se prikazuju u crtanim filmovima? Ne verujem.

Da li su ovi crtaći zabranjeni i kod nas ili ta zabrana još ne postoji kod nas- to ne znam.

I ukoliko se Maza i Lunja zabrane i kod nas, da li će se deca zabavljati gledajući Parove i ostale rijaliti emisije?

Šta vi mislite o ovoj temi?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.392
Horoskop
Ovan
Ja mislim da je u ovom slucaju problem zapravo pravo na sopstveno misljenje svake budale na ovom svetu. Kada se na to pravo doda i pravo da ga javno iznese, ne preostaje mi nista drugo nego da izvedem zakljucak da ce ovoj civilizaciji izum interneta definitivno doci glave.

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Stemis, slažem se. Od kako sam čula za ove zabrane, ja sam u šoku.

Imam u široj porodici malu decu i kada sam pitala brata šta malecka gleda od crtanih filmova, nije znao nazive tih crtaća. Kaže da su to nama skroz nepoznati crtani filmovi i da su snimljeni poslednjih godina.

Ne znam ni da li deci u vrtiću čitaju bajke i koje bajke...

Baš sam tužna, ali i zabrinuta za današnju decu.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.858
Horoskop
Ribe
Sexualnost kao neprijatelj čovečanstva. Najgora stvar koju možeš trenutno da uradiš na internetu je da pokažeš mrvicu sexualnosti ili karakteristika svog pola. Svaki extrem, kao Pepe, biće izbrisan. Cilj je bezpolnost i aseksualnost. I devijacija, naravno. Ako tu dodamo zabrane kretanja i okupljanja, onlajn nastavu, rad i sastanke, dobijamo bezkontaktni, bezpolni, asocijalni svet robota. Povezanih on line.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.677
Horoskop
Strelac
Sexualnost kao neprijatelj čovečanstva. Najgora stvar koju možeš trenutno da uradiš na internetu je da pokažeš mrvicu sexualnosti ili karakteristika svog pola. Svaki extrem, kao Pepe, biće izbrisan. Cilj je bezpolnost i aseksualnost. I devijacija, naravno. Ako tu dodamo zabrane kretanja i okupljanja, onlajn nastavu, rad i sastanke, dobijamo bezkontaktni, bezpolni, asocijalni svet robota. Povezanih on line.
Lajk sam stavila na poruku zato što je dijagnoza toliko precizno formulisana da joj ne bih mogla ni nešto dodati, ni nešto oduzeti. Ali je sama bolest strašna 🙁 i dokaz da tehnološki napredak ne znači i civilizacijski napredak.

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.683
Horoskop
Devica
Kod nas srećom postoji i dalje piraterija tako da kapiram da nećemo ostati uskraćeni. Ali da, za sve što se kaže/uradi izlazi neko uvređen.
Nije mi jasno kako onda rijaliti ne spada u kategoriju koja treba da se cenzuriše.
Mislim odavno deca imaju neke svoje nove crtane filmove koje mi ne znamo, al opet baš mi čudna činjenica da neće uspeti ni da vide šta smo mi gledali.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.677
Horoskop
Strelac
Mislim odavno deca imaju neke svoje nove crtane filmove koje mi ne znamo, al opet baš mi čudna činjenica da neće uspeti ni da vide šta smo mi gledali.
Da. Na delu je revizija kulturne istorije, ili cenzura kulture sećanja... Pa, slepci su cenzurisali film Prohujalo s vihorom! Šta reći dalje...
Nije mi baš u okviru omiljenih 10 filmova, ali to nema veze. Politika...:banghead:

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.858
Horoskop
Ribe
Moram da primetim da ni to nije od juče, ta revizija. Na generacije koje dolaze oduvek se uticalo preko narodnih priča, bajki a onda i crtanih i filmova za decu. Tako se oblikuju generacije. Ne znam da li znate, ali one bajke koje mi poznajemo su revizija izvornih bajki. Recimo, Pepeljuga koju mi je pričala baba nije ista kao ona u knjigama koje su nam dostupne. Ako iskopan, imam negde knjižicu sa starim srpskim bajkama, slikaju vam.
Svet se oblikuje na naše oči, a mi u šoku, sada smo mi ta generacija pripovedača kako je bilo nekada. A znate šta to znači. 😎

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Pa, slepci su cenzurisali film Prohujalo s vihorom! Šta reći dalje..

Zašto su cenzurisali taj film?

I šta je problem u onom Pepeu, romantičnom, slatkom?

Ne znam zaista kakav život će voditi ta moja mala bratanica, ove godine puni dve godine. Vidim na jednoj fotki koju su mi poslali preko Vibera, kako sedi i gleda u laptop..valjda su ga zaboravili da sklone.
Lice joj je ozbiljno, kao da zna šta je na ekranu.

A deca mog brata od ujaka su sa četiri i pet godina uveliko igrala igrice na tabletu. Nisam htela da se svađam sa njima-sa bratom i snajom, mislila sam i dalje mislim da je pametnije da deca što kasnije krenu sa mobilnim i tabletom...A brat kao da je čuo moje misli, nekako brzo je upisao malog na plivanje..sada ide i u školicu fudbala.

Više puta sam imala priliku da čuvam i decu iz komšiluka. Bili su presrećni dok su gledali Tom i Džerija ( našla sam im na YT ).

Tražili su posle od komšije da im i on pušta Tom i Džerija, on je bio oduševljen, puštao im je posle i neke Diznijeve crtaće.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.392
Horoskop
Ovan

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.677
Horoskop
Strelac
Moram da primetim da ni to nije od juče, ta revizija. Na generacije koje dolaze oduvek se uticalo preko narodnih priča, bajki a onda i crtanih i filmova za decu. Tako se oblikuju generacije. Ne znam da li znate, ali one bajke koje mi poznajemo su revizija izvornih bajki. Recimo, Pepeljuga koju mi je pričala baba nije ista kao ona u knjigama koje su nam dostupne. Ako iskopan, imam negde knjižicu sa starim srpskim bajkama, slikaju vam.
Svet se oblikuje na naše oči, a mi u šoku, sada smo mi ta generacija pripovedača kako je bilo nekada. A znate šta to znači. 😎
Bajke i mitovi su slični u različitim delovima sveta. Imaju istu ili sličnu simboličku strukturu. Ali ih niko ne cenzuriše; kulturna politika može biti orijentisana nacionalno, na sopstvenu tradiciju ili pak inter-nacionalno (ili trans-nacionalno), usvajajući tuđe književne, kulturne modele...
Ali u pravu si za način prenošenja; od nas zavisi.

Čekam da ukinu filmove Kum 1, 2, 3 zbog brutalnih scena, odsečenih konjskih glava itd...
Postaje besmisleno...

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Da li će zabraniti Tom i Džerija?

I kad zabrane sve crtane filmove, sve igrane filmove, kako će izgledati novi, koji tek treba da se snimaju?

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.858
Horoskop
Ribe
To nikome više nije važno osim nama. Nove generacije su već odrasle na nekim polemika, digimonima, ju gi o... Mada ima i sjajnih novih crtaća kao što je Laputa. Naravno, sve su to anime i SF.

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.683
Horoskop
Devica
Valjda je bitno da mi nasoj deci pokazemo bar deo onoga sto smo mi gledali, a onda oni to dalje.
Ako se secam, crtani Snezana i sedam patuljaka je prikazan negde oko 1940 godine, i eto koliko je generacija odgledalo, a to opet nije neko dete moglo tek tako samo da nadje i pusta, pogotovu do vremena cdova i kompjutera zar ne.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.392
Horoskop
Ovan
Nekada davno, znalo se šta može, a šta ne može da se gleda na TV. Danas, kanal objavi upozorenje da film nije za određeni uzrast i time je sa sebe skinuo svu odgovornost i preneo na roditelje. Oni zarađuju nikad bolje, roditelji po ceo dan nisu kod kuće, a deca nam gledaju sve i svašta. Da ne pričam o tome da je kriterijum šta je primereno određeno uzrastu, odnosno deci, meni potpuno neshvatljiv.

Vrh Dno