Windows 8.1. Pro

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Sticajem okolnosti od juče postala sam korisnik ovog OS-a. Jeste da sam se turdila izbeći ga ( na osnovu posmatranih print screenova interfejsa delovao mi je užasno ), no završih na njemu na kraju.

Prvi imuls na njega mi je bio šok i pogubljenost. Ideja da se tzv. metro maltene natura korisniku me blago rečeno zgražava. Izgleda da je microsoft zamislio da spoji tablet, desktop i telefon u jedno, što za tipičnog korisnika desktopa u prvi mah deluje strašno odbojno.

Sistem još ne poznajem " u dušu", no nakon podrobnog bunarenja po njemu navela bih mane i predndosti iz ličnog ugla ( mada to sve zavisi od preferancija ). U ovom momentu više vidim mana :cautious:

PREDNOSTI:

-Brzo startovanje i restartovanje sistema. Doduše tu ima kvačica, koju ću u manama navesti.
-Vizuelno na oko je lep ( sam dekstop ), ali mi nedostaje mogućnost gadžeta.
-Dobar odziv programa i aplikacija

MANE:

Ovde se već ima šta napisati:

Za početak: METRO!!!:ljut:
U stvari pre no što dođete do metroa, popizdite od accounta i šifra, jer ja zaista ne vidim smisao tome da to stoji tu po defaultu, a da prilično treba da rovaris po opcijama da bi to nekako iskjučio.
Ne postojanje klasičnog start menija za mene kao starog korisnika je prilično ozbiljan hendikep. Posledica toga je da je sam os prilično skriven od korisnika i da sve nekim kruženjem ko kiša oko kragujevca treba da dođete do jednostavnih opcija kao što su turn off ili restart, ili ulazak u kontrol panel. Trenutno tražim na netu neke ideje kako to da napravim vidljivijim.
Postojanje metroa, pored toga što vizulno irtira i što sistem agresivno ga nameće do te mere da ne možete trajno izabrati opciju preko kog programa će vam se otvarati slike ili video ( kao ranije kada imate opciju da birate da vam je određeni program default i to kad podesite, to je zauvek ). Ovde ne, ovde to važi samo tad kad izabere, na svako novo startovanje, ponovo natura app store i traži odatle da izabere aplikaciju preko koga će to otvarati. Uopšte ideja da od desktopa napravi neko andorid koji će da vršlja po app storovima mi je ogavna, jer hoću klasičan dekstop po fukcionalnosti.
U prednostima navedoh da se sistem brzo startuje i restartuje i to je tačno ako se pali po defaultu, a to je ako startuje sa metroa i ako se pre toga logujete ( agresivno nametnuto logovanje, da sto godina ne možete naći opciju da to isključite ). Međutim nekako kad sam iskukala da se startuje direktno na desktop i da mi ne traži šifre ( što sam uspela preko regedita, što mi je van pameti ) start je odmah sporiji i čeka se bar pola minuta da dođe do desktopa bez da sami ručno ulazite na dekstop.
Generalno sve ove smaračke nametnute opcije je moguće delimično ukloniti, samo što, kao što rekoh sam sistem je jako skriven od korisnika, da u početku mora sto godina da se brlja i brlja da se dođe do njih.
Mane su mu neprihvatanje pojedinih programa ( u ovom mometu avast antivirus i adobe reader ne prihvata ). Doduš pročitah da je to u skladu sa sistemom zaštite koju Mirosoft značajno podigao ( neki tvrde ni antivirus da mu jedva treba, u šta ja sumnjam još uvek ).

Sve u svemu, posle prvobitne izgubljenosti, da se snaći, samo teže nego očekivano. Ako ima iskusnijih korisnika ovog hibridnog sistema volela bih ovde da napiše neke savete i trikove za olakšanu upotrebu.

Jova

Suspendovan nalog
Sada stvarno neznam sta da radim jer sam bas ovih dana planirao za sina da kupim Lap-Top za skolu jer mu treba nov od januara ali ima ih samo sa Windows 8.1. Za koji svi kazu da nije dobar.Pitao sam kada izlazi nova verzija 9 i rekli su mi tek iduce godine na leto a to je kasno u decembru vec treba da mu kupim.

Mislim da ce da se snadje sa bilo kojom verzijom jer mladje generacije sve to brzo prihvataju i snalaze se bez problema.Rekao mi je samo da treba da ima Windows bilo koji i malo vecu Ram memoriju ostalo nije vazno jer ce da mu sluzi samo poslovno a za kuci ima procesor za ostale stvari.

Nasao sam jedan sto ima da se kupi pa valjda ce da mu odgovara za neko vreme.

Ovaj:

HP
-15.6 Zoll, Intel® Core™ i7 2.00 GHz,
-1.5 TB HDD, 16 GB DDR3-RAM
-NVIDIA® GeForce™ GTX 850M
-Microsoft® Windows® 8.1 64 Bit

Ne razumem se u ove oznake i brojeve sta sve znace ali se nadam da ce mu neko vreme koristiti.Cerka ona voli samo Apple i kaze da je ostalo ne zanima.Stvarno neznam i necu da lupam glavu sta mi oni budu rekli to cu da im kupim.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Win8.1. nije preterano zahtevan što se tiče RAM memorije ( čak je zahtevniji Win7 ). On kod mene šljaka na 4GB, a taj tvoj ima 16 GB, boga oca da ubaci i par sistema pride ( moj drug recimo to praktikuje, ima i ubuntu i win u računaru )
Jedino mi se tu ne sviđa brzina procesora, za takvu mašinu morao bi jači procesor, ali ajd.
1.5 TB HDD je po meni preterano, ja imam 1 TB i ne znam šta ću s tim prostorom ( a krtica sam ), ali dobro, to je moje lično mišljenje.

Sve u svemu, mi mlađi :D brzo prihvatamo novotarije, ali ovaj skok sa XP-a na Win 8.1 je bio prilično šokantan. Ako ti je sin sklon prčkanju po sistemu i učenju, neće biti frke da se navikne. ;)

Ja sam ga već za 24 h istraživanja po njemu prilagodila sebi poznatom okruženju, tako da je sad lep spoj sigurnog ( poznatog ) okruženja sa osveženim interfejsom.

Poslednja izmena:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Taj Intel i7 ima bolje performanse od mnogih i5 procesora sa brzim radnim taktom. http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-2630QM+@+2.00GHz

Ali meni se naviše dopao ovaj deo:
Cerka ona voli samo Apple i kaze da je ostalo ne zanima.
Ćerka zna šta je dobro. Bravo za nju! :)

A što se ovebkonfiguracije tiče,
HP
-15.6 Zoll, Intel® Core™ i7 2.00 GHz,
-1.5 TB HDD, 16 GB DDR3-RAM
-NVIDIA® GeForce™ GTX 850M
-Microsoft® Windows® 8.1 64 Bit
i više nego dobra. Čak naprotiv, ona uopšte nije osrednja.
Sve zavisi šta radi sa računarom. Za internet, email i Office aplikacije sasvim su dovoljni i najjeftiniji računari.
Što se same teme tiče, uopšte mi se ne dopada Win 8. Toliko.

Jova

Suspendovan nalog
Danas sam mu kupio taj Lap -Top.Samo nije ga vise imalo u istoj prodavnici sve se bilo vec rasprodalo pa je prodavac gledao na svom komjuteru u kojoj je drugoj prodavnici jos neki ostao takav isti i nadje mi neku prodavnicu na kraju grada tamo su bila jos samo zadnja 2 komada pa smo ja i sin zurili tamo da stignemo dok se ne rasproda i to sto je ostalo.I uspeli smo stigli i kupili i dobili popust 20% i odmah za taj popust jos dokupili. Tasnu za Lap -Top , Cooler plocu za ispod za hladjenje , Antivirus , USB 16 GB.

Kaze da mu je to bilo neophodno i da sada moze mirno da ceka Januar pocetak sledece godine kada ce poceti da koristi.Na predhodnom je imao Win 7 ali mu ne smeta sto je na ovom win 8.1.Inace studira Bankarstvo.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
P.S. Apdejt teme

U međuvremenu smo ja i moj novi OS razvili lepu emotivnu vezu <3:laugh:

Džudi72

Neobaveštena
Član
Ja imam 8.1 Pro na laptopu. Jako me nervira i rado bih se vratila na "sedmicu" ali ne može, sam laptop ne prihvata taj OS.

Već pet, šest dana mi izlazi poruka da uskoro treba da aktiviram Windows. Šta to znači? Pokušala sam da ga odmah ponovo aktiviram, ne mogu.
Btw, koliko košta nova tastura za laptop? Trenutno koristim USB tastaturu.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Svaki postojeći računar itekako može da radi na sedmici.
Aktiviranje Windowsa znači da je instalirana verzija OS koja nije prošla verifikaciju Microsoft-a.
na poslednje pitanje ne znam odgovor.

T

Time

Gost
Imam ga na poslu koristimo ga sa tabletom koji ima touch screen. Tu deluje ok, međutim na desktopu nisam mnogo ni radio sa njim ali i ne mogu da se naviknem, mislim da ću sedmicu upgradeovati direktno na Win 10...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
E ta 10-ka je posebna priča. Što vole ovi iz MS sve da znaju, pa to nije normalno! Pa gori su od Google i FB zajedno! Dobro nisu, ali tu su! Sedmica se apgrejduje na Linuks! Samo da kupim računar. :D

T

Time

Gost
Za Linuks ti ne treba nov računar, a desetku ću da instaliram tek kad proučim gde se sve isključuju špijun bube...

Vrh Dno