• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Vrste forumaša

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Internet je revolucionaran izum. Između ostaloga, mnogima čiji glas se stoljećima nije mogao čuti dao je priliku iskazati svoje mišljenje na raznim mrežnim servisima, chatovima i forumima. Ovi posljednji naročito su postali popularni zbog mogućnosti zadržavanja vela anonimnosti na sebi, što je virtualnim komentatorima stvorilo dodatan osjećaj sigurnosti i pružilo im hrabrost za iskazivanjem onih stavova koje se možda inače ne bi usudili izreći.
slide.jpg
S vremenom se na internetskim forumima profiliralo više tipova forumaša. Ovdje vam prezentiramo osam najvažnijih.

Heretik

Obično se predstavlja kao visokointeligentan i dubokopromišljen lik koji je u stanju sagledati problematiku koja muči svijet iz drugog kuta od običnog puka. Ponekad to doista i jest tako no najčešće se zapravo radi o osobi koja naprosto ima potrebu suprostavljati se drugima u raspravama, ma o čemu god da bila riječ. Ako svi kritiziraju liberalni kapitalizam, on će ga braniti. Na žestoke napade protiv aktualne vlasti odgovarat će pohvalama na njen račun, a glazbeni album kojeg su svi ostali pohvalili, on će popljuvati. Stvar je vrlo jednostavna. Njega hrani sukob. Često djeluje privlačno nezrelim klinkicama koje vole njegovo buntovništvo bez razloga.

Vitez

Smatra da je njegova misija na ovom planetu zamijeniti Batmana i Majku Terezu. Rijetko eksplicitno izražava vlastito mišljenje o nečemu, ali zato osjeća snažnu potrebu izigravati drugima odvjetnika i skakati u njihovu obranu, čak i onda kada to uopće nije potrebno. Recimo, netko napiše: 'Glupačo, ružna si'. Dotična 'glupača' na to sasvim lijepo može sama odgovoriti, ukoliko upadicu smatra bitnom. Ali ne. Tu je vitez u sjajnom oklopu koji će po tipkovnici prosuti nešto poput: 'A kako znaš da je ona ružna? Zašto je vrijeđaš? Zašto si tako grozan? Ja znam da je ona lijepa. Ti si užasan i nekulturan čovjek. UMRI!' Na prvi pogled djeluju galantno no zapravo vam žele poručiti da ste idioti koji se ne znaju sami braniti, čak ni u virtuali.

Pijavica

O čemu god da se raspravlja, on je tu, spreman naučiti obične smrtnike kako su u krivu. Zalijepit će se na više-manje svaki upis kako bi iskoristio priliku i održao vam lekciju kojom će vam dokazati koliko ste prirodno blesavi te uz to potpuno neinformirani, za razliku od njegovog veličanstva. Najčešće to čini pišući ekstremeno dugačke 'plahte' od tekstova koje ukrašava pseudointelektualnim izrazima kako bi pokazao svoju superiornost u odnosu na vas. Drugim riječima, živi u iluziji kako će sebe uspjeti predstaviti kao intelektualno superiornog jer u svoje upise uspjeva ubaciti izraze iz rječnika stranih riječi. U konačnici samo ispija energiju iz ostalih forumaša svojim dosadnim blebetanjem, a njegove kvaziintelektualne 'plahte' nitko ne čita.

vitez.jpg
Vitez u sjajnom oklopu - svaki forum ima barem jednog​

Cendralo

Njega teme o kojima se raspravlja uopće ne interesiraju. Bolje rečeno, ne primjećuje ih. Razlog tome je njegova opsjednutost nekakvom imaginarnom nepravdom koja se odvija u virtuali. U stanju je provesti sate i sate svakodnevno lamentirajući o tuđim upisima i duševnim bolima koje oni drugima nanose, a ponajviše njemu samome, tražeći zauzvrat sankcije koje se kreću negdje u rangu od zabrane daljnjeg sudjelovanja na forumu do smrtne kazne. Negdje kod kuće sigurno ima prilično debelu crnu knjižicu u kojoj se nalazi vrlo detaljan dosje svakog forumaša. Moderatore smatra slugama Đavla koje je postavila ekipa urotnika čiji ultimativni cilj je uništiti mu život. Nema hrabrosti protestirati protiv plaćanja školarina i kapitalizma u stvarnom životu pa svoje protestne aktivnosti limitira na internetske forume.

Provokator

Ni njemu, kao ni Cendralu, teme same po sebi nisu previše važne. Ono do čega mu je stalo su osjećaji ljudi - bolje rečeno, kako ih povrijediti. Iz prikrajka će pratiti teme kako bi vidio koja pitanja netko shvaća kao važna i osobno ga pogađaju, strpljivo će čekati dok ne doznaju na kojem mjestu je netko ranjiv, a onda će baš tamo udariti. Neiskusni i manje inteligentni tipovi provokatora obično to čine na otvoren i vulgaran način pa im se namjere lako mogu prozrijeti, a njih same sustiže bijes moderatora. Oni inteligentniji služe se perfidnijim igrama pa će tako objekt provokacije dovesti do ludila, a sami će se izvući jer spretno znaju plivati na liniji između formalno dozvoljenog i ono što nije. Najviše ih boli potpun nedostatak reakcije.

Veseljko

On misli kako svi ljudi na planetu trebaju biti prijatelji, a čitav koncept sukoba u internetskoj raspravi mu je potpuno nepoznat. Na žestokoj raspravi o tome je li Tito bio vođa partizanskog pokreta koji je oslobodio državu od njemačkih nacista ili krvolok čiji diktatorski režim je nanio bespovratnu štetu ogromnom broju ljudi pojavit će se sa sličicom krigle za pivo i komentarom poput 'bumo si sad jednu popili...' Ponekad tako postupa zato jer je glup i nije u mogućnosti sudjelovati u razgovoru koji je iole kompleksniji od chatanja i poziva na cuganje, a ponekad zato jer se zapravo radi o genijalcu koji je odavno shvatio kako virtualu ne bi trebalo shvaćati suviše ozbiljno.

pive.jpg
Veseljak se samo želi dobro provesti - za ozbiljne rasprave nije ga briga​

Žuti tisak

Na temama je obično prilično neprimjetan. Njegovi stavovi rijetko kad po nečemu posebno odudaraju i nikad njima ne skreće pažnju na sebe. Utapa se u masi i slijedi siguran put kojeg se drži većina, vodeći se politikom 'ne talasaj.' No zato je istovremeno u stanju itekako uzburkati vode u intimnijoj sferi privatnih poruka. On je taj koji zna sve o svakome - ili će barem lagati da je to tako. Budite sigurni kako je upravo od njega krenuo trač da je nekakav Veliki Gatsby poševio Zvončicu i da je Hogar Strašni zapravo gay, mada tvrdi da živi sa ženom i četvero djece. Ma koliko vam zabavno možda izgledalo to što vam pričao i ma koliko se dobro osjećali jer ste dobili potajan pristup nekakvoj 'ekskluzivi' kojom raspolaže, imajte na umu sljedeće - drugima na isti način priča o vama.

Spamer

Sama riječ već kaže o kome se ovdje radi. To je budala koja zasipa forum nepotrebnim podacima potpuno nevezanima uz temu, nesuvislim pojmovima i poveznicama koje učestalo ponavlja ili uvredama koje posebno dražesno djeluju kada su napisane slovima nekoliko puta veće veličine od ostalog teksta u temi. Ponekad se tu radi o luđacima s misijom koji su, recimo, uvjereni, kako će popularizirati nekakav svoj osobni blog na način što će sve teme na vašem forumu zasuti poveznicama na njega, no najčešće su to samo budale željne pažnje ili - jednostavno ne postoje. Tzv. forumski botovi posebno su simpatični. Prepoznat ćete ih tako što će se pojaviti na temi o, recimo, tome je li Hrvatskoj potreban angažman MMF-a s tekstom koji ide otprilike ovako: 'Bok svima. Ja sam mala Verica. Nemam mame i tate i sirota sam od kako znam za sebe. Ali od kako sam otkrila čudestan proizvod pomoću kojeg mi mogu narasti sise osjećam se sretno. Dozvolite da vam nešto kažem o rastu sisa...' Samo ako imate stupanj inteligencije niži od onog meduze ćete im nasjesti i odgovoriti im na upis.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.717
Horoskop
Ovan
Rekao bih da ja pripadam ovoj poslednjoj grupi. Kojoj grupi vi pripadate?

Marjan

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
15.01.2012.
Broj reagovanja
61
Horoskop
Vaga
Sale, ja sebe nisam pronašao o_O ali rado bih i ja sa Vericom diskutovao o njenim sisama :D

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Nisam dovoljno samokritična pa molim društvo da da svoje mišljenje....:thumbsdown:

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.852
Horoskop
Lav
Ne znam šta znači reč "cendralo", ali godinama virtualno poznajem jednog takvog forumaša..Sama ne znam kom tipu forumaša pripadam. U principu izbegavam i ne volim svađe, volim argumentovane rasprave i druženje..
Btw, znam i "pijavicu" i imam loše iskustvo sa takvom osobom.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
"Cendralo" je onaj koji se stalno žali i večito nezadovoljan.... gunđalo
Ja također svađe, rasprave pogotovo bez razloga izbegavam:D

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Heretik u granicama demokratije, vitez obavezno, provokator (bez provociranja nema ni diskusije), spamer selektivno (znam da tresnem nepotrebne podatke - kao sad ovaj), i šaljivko u obliku "pijavice". Mislim da sam pogodio ...donekle.
hat.gif

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
ja sam ipak sebe pronašla.... Spamer i Veseljko....:laugh::laugh::laugh:

Vrh Dno