Vredi li žaliti se državnim organima?

Kardelj

Kolonista
Kolonista
Generalno u mom okruženju vlada stav da država ne radi svoj posao, i da uopšte ne vredi angažovati je za bilo šta. Apsolutno sam bio uveren u taj stav, dugi niz godina. A onda se izdešavalo sledeće:

1. Pre par godina nestane struje na uličnoj rasveti. Živim u stambenom bloku koji broji 25 ulaza sa po 30 stanova u svakom. I tako, ulična rasveta ne radi danima i danima. Ljudi tumaraju po mrklom mraku sudarajući se sa parkiranim vozilima, psima lutalicama i međusobno. Nakon nedelju dana mučenja, rešim ja da pozovem JKP Osvetljenje da im "nanu naninu". Javi se gospođa i kaže mi da je u šoku što niko nije pozvao i prijavio problem! Obeća ona da će ljudi doći brzo - ja mislim da me forta. Za par sati dođu ljudi i srede problem. Zaista niko pre mene nije zvao.

2. Ispred prozora od sobe stoji sasušeno drvo. Godinama zaklanja svetlo meni i komšijama u vertikali. Pošaljem mejl Gradskom zelenilu - više iz zezanja. Nakon nedelju dana dođoše, isekoše drvo.

3. Nedeljama se gomila klinaca okuplja u dvorišnom delu zgrade. Dođu oko ponoći pa do jutra urlaju, razbijaju pivske flaše i tripuju stadion. Poučen prethodnim iskustvima, pozovem policiju, i oni mi kažu isto: niko dosad nije zvao, poslaćemo ekipu. Dođe ekipa i reši problem.

Ima još primera, ali ovo je više nego dovoljno. Zaista sam dugo mislio da ovde niko ne radi svoj posao, ali se ispostavilo da se niko od stanara ne žali. 90ih službe svakako nisu radile svoj posao, i verovatno je ostao nedostatak poverenja.

Ali sve mi je bilo jasno o našem stanarskom mentalitetu kada je pre par dana sišao komšija, pozvonio na moja vrata:

-JEL' IMATE VI SINGAL ZA TELEVIZIJU?!
-Imamo.
-VI STE ISTO NA SBB?!
-Da.
-KAKO IMATE SIGNAL, JA 5 DANA VEĆ NEMAM SIGNAL?!
-Pa ne znam. Šta su vam rekli kad ste zvali?
-Pa... Nisam zvao, mislio sam da svi imaju taj problem i da će neko da prijavi...

Njavica

Dreamer.
Domorodac
Hahaha
Ja toliko volim da se zalim, al kod mene nema pozitivnog iskustva.
Pre dve godine smo vise iz zezanja zvali next da im se pozalimo da im je ambalaza krs, em sto nam se nisu javili em sto na mejl nam niko nije odgovorio. I ostadoh uskracena odgovora na to zasto toliko skup sok ima ambalazu iz koje isti ne moze da se sipa. :D
Onda imamo taj divan problem sa cevima sa vodom u ulici tako da jako cesto nemamo vodu, i tako sve komsije znaju broj vodovoda napamet I tako u Krug idemo sa tim, oni ugase mi zovemo oni obecavaju resenje i to je to.
A GSP haha joj situacija, da stajaliste pored kojeg se radi ulica, neke cevi nesto sredjivali ljudi, bukvalno dva autobusa staje na stajaliste 5 ne. I tako ja posaljem mejlom da nas ne zezaju nego da okace lepo da stajaliste nije privremeno u funkciji, ama bas nista, nit odgovora nit to da su ista uradili po tom pitanju.

Sviđa im se: Gea

Njavica

Dreamer.
Domorodac
E da, next nije drzavna sluzba ali ua za njih!
Inace drug i ja smo jedno vece naleteli u kraju na jednog deku, covek je pesaka dosao iz jednog dela grada u drugi i bas se vidi da je izgubljen potpuno, drug je lepo okrenuo policiju, malo smo ih pricekali dok su dosli, momci su polako sa dekom popricali, ko je gde zivi sa kim i na kraju su ga spakovali u kola i odvezli kuci, onoliko koliko su bili u nadleznosti.

Njavica

Dreamer.
Domorodac
Zar i vi imate redukcije vode ??
i
To ti je vise situacija da imaju cevi koje su stare x godina, i da ih mrzi da se iscimaju da pronadju resenje za ceo taj cvor i da ne moraju vise da izlaze tu bar na teren, nego ovako svako malo negde ili pukne cev ili se desi kvar i onda moraju da zatvore vodu celoj ulici dok ne poprave.

Landa

Domorodac
Domorodac
Nadam se da nije neumjesno ovdje pominjati ali u Sarajevu su redukcije vode svakodnevno, cak se zna desiti i ne najavljeno .:o Nema demonstracija , nema uzbuna :jawdrop: sta je tom narodu.

maki

Domorodac
Domorodac
Ajd sad...nije baš državni organ (ma nije ni organ) al jest žalba....
Nešto proletos sam imala problem sa vatanjem vlastitog wi-fi....i kako to već ide u životu,svoj ne vataš,a komšijski slab....
Elem, na moje navaljivanje muž(nek i on nešto radi) nazove operatera, prijavi ,,kvar,, i počnu oni da ga propituju....naravno, stvar odmah prebačena meni:rolleyes:....a i kome će drugom:)....,,Gospodjo kako vam glasi wi-fi?,,....ja krenem da čitam brojke i slova....kad fini gospodin sa druge strane pita,,A ova Jadran?,,...reko to je komša....kaže nije....to je vaš....ama čoveče valjda ja znam moj, a bogme i komšin....kaže ,,majstor,, ,,Gospodjo valjda ja odavde vidim šta je vaše, a šta komšijino.,,....i tako....da ne bi ,,majstora,, ja bih još uvek mislila da hvatam svoj, a ne komšin...:D
Sreća pa behu brzi i efikasni u otpetljavanju :)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ima pozitivnih primera, ali treba ih naci. Evo ja cu iskoristiti priliku da pohvalim Republicki geodetski zavod koji je uveo da se preko el. forme pisu primedbe na rad sluzbi za katastar nepokretnosti. Licno isprobana, istoga dana su mi odgovorili i ubrzo sam dobio resenje o upisu prava. :)
Ali na zalost, vrlo je malo ovakvih ili slicnih primera. Ipak je Srbija pre svega drzava u kojoj caruje korupcija.

Kardelj

Kolonista
Kolonista
Hahaha
Ja toliko volim da se zalim, al kod mene nema pozitivnog iskustva.
Pre dve godine smo vise iz zezanja zvali next da im se pozalimo da im je ambalaza krs, em sto nam se nisu javili em sto na mejl nam niko nije odgovorio. I ostadoh uskracena odgovora na to zasto toliko skup sok ima ambalazu iz koje isti ne moze da se sipa. :D
Onda imamo taj divan problem sa cevima sa vodom u ulici tako da jako cesto nemamo vodu, i tako sve komsije znaju broj vodovoda napamet I tako u Krug idemo sa tim, oni ugase mi zovemo oni obecavaju resenje i to je to.
A GSP haha joj situacija, da stajaliste pored kojeg se radi ulica, neke cevi nesto sredjivali ljudi, bukvalno dva autobusa staje na stajaliste 5 ne. I tako ja posaljem mejlom da nas ne zezaju nego da okace lepo da stajaliste nije privremeno u funkciji, ama bas nista, nit odgovora nit to da su ista uradili po tom pitanju.
Mejlovi se, uglavnom, ne isplate. Verovatno tamosnji zaposleni ne znaju da otvore mejl, a jos manje sta s njim da rade. Ali telefonski pozivi mogu biti od pomoci. :sneaky:

Kardelj

Kolonista
Kolonista
Pojma nema, i u Srbiji je tako. :(
Ima i opravdanje u vidu cuvene konstatacije: "Ne mogu sam nista promeniti."
A zasto sam, gde su ostali?
Ostali kanalisu bes na internetu. Ljude, zapravo, treba osvestiti da mogu sami, samo treba da krenu. Kada to shvate, onda ce svako pojedinacno da se zali pa ce to na kraju ispasti masovno. Najgore je sto svi gledaju u nekog drugog i cekaju da taj preduzme, nalazeci izgovore.

Nedavno, kada smo imali problem sa curenjem vode sa visih spratova, prisustvovao sam razgovoru nekolicine stanara. Razgovor je trajao skoro ceo sat, ali se niko nije bavio resenjem. Ovaj zna coveka koji radi sa cevima, onaj je imao slican problem u prethodnom stanu, ova se posvadjala sa muzem, onom je svastika dobila traumu od poplave... Razgovor je bio uperen u svim mogucim pravcima, osim u pravcu resenja.

Valjda ljudima prija frka, kao prilika da se zblize. Ono kao kad su nas bombardovali '99 a mi se druzimo, pevamo i svi smo super jedni s drugima. A mesec dana posle bombardovanja se vise niko nikome ne javlja.

Sviđa im se: maki
T

Tokunaga

Gost
Imam pozitivna iskustva sa žalbama na rad nekih državnih organa. Ranije sam se žalio (uspešno) na postupanje policije (saobraćajna i JRM), sada imam lakši način. :D
Jedino gde sam bio potpuno odyeban (da izvinete) je komunalna policija. Ja naivko prijavio cisternu koja je u sred bela dana istovarala "minuli rad" iz nečije septičke jame u kišnu kanalizaciju. U sekundu mi rekoše da nisu nadležni, a inspekcija mi tražila foto i video kao dokaz o_O
Tad sam bio uzorni građanin i nikad više.
Inače, slažem se da masa ljudi ne zna svoja prava, a deo se nikada ne žali jer nema poverenje u sistem.

Beba

Domorodac
Domorodac
Ustuknemo pred bezobrazlukom, prepotentnošću, neradnicima...nema narod više nerava za njih, mada treba biti "uzoran gradjanin" kao @Tokunaga i neodustajati...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ma koliko se busali u grudi, i sebe nazivali nebeskim narodom, mi to nicim ne zasluzujemo. Uostalom, nase navike i nase osobine oblikuju i nasu drzavu, odnosno drustvo. Valjda je makar to jasno, kako zivimo...
Nismo nimalo samokriticni. Od osobina koje cenim u nas jeste sto smo i dalje multinacionalna sredina. Za ostalo bi trebalo da obratimo paznju na ponasanje. Fundamentalno. :)

Johny B

doživotni tinejdžer
Domorodac
Vredi ako neko voli da fantazira hepiend i da plaća nešto što mu neće doneti ništa zauzvrat.