Virtualna poznanstva i prijateljstva

Džudi72

Neobaveštena
Član
Ne mogu da se setim da li već imamo ovu temu, i da li je ovo pravo mesto za nju- pomerite je ukoliko ne odgovara ovoj "Svaštari".

Svi mi koji provodimo deo dana na internetu, što poslovno, što privatno, u prilici smo da preko blogova, društvenih mreža i foruma dolazimo u kontakt sa drugim ljudima.

U prilici smo da se virtualno upoznajemo i družimo. Kada se upoznamo, to poznanstvo može tokom vremena da se pretvori u prijateljstvo.
Stekla sam tako prijatelja, preko jednog foruma. Viđamo se retko, ali smo u kontaktu. Živi u drugom gradu i svrati kod mene kad god može. Bio je uz mene kada mi je bilo jako, jako teško. To mu nikada neću zaboraviti.

Sa druge strane, poznajem ženu koja često dolazi u Beograd, i nikako da se sretnemo i popijemo kafu.

Dok sa ponosom deli svoje tekstove pisane za razne portale, meni se javi i kaže mi ponekad da sam pogrešila nešto na blogu. I ja to onda ispravim.

Razočarana sam jer mi je odmah uništila nadu rečenicom " a šta će to tebi" kada sam je pitala za savet u vezi književnog konkursa.

I ima još puno toga o njoj, ali ću ovde stati..jednostavno, mislim da nikada nećemo biti prijateljice.

Kakva su vaša iskustva vezana za internet poznanstva na forumima i društvenim mrežama?

Taca

ona, stara
Član
Verujem da je prijateljstvo prijateljstvo, ma kako nastalo. Ako te neko podržava, razume, tu je uz tebe kada je potreban...kakve veze ima onda gde je nastalo prijateljstvo? Da li je bolje prijateljstvo ono koje je začeto u Narodnom pozorištu od onoga koje je počelo u, recimo, javnom toaletu?

Ljudi sličnih interesovanja dolaze, posećuju mesta koja ih povezuju ( ovo sada nema veze sa javnim toaletima :D).
U zavisnosti od toga šta nas interesuje, čemu se radujemo, šta nas ispunjava... stičemo i prijatelje sa kojima možemo da se povežemo, emotivno i duhovno. Sada se nameće ona čuvena priča o riziku. Da, rizik postoji uvek, ne samo u virtuelnom svetu. Ne bih umela da izvagam gde je opasnije živeti, u virtuelnom svetu ili u RL. Žrtve i predatori postoje svuda. Ljubav, poštovanje, empatija... takođe.

Verujem u prijateljstvo u svakom obliku :)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Virtuelna poznanstva imam sa ovog foruma. na drugi način ih nisam sticao, jer nisam aktivan na društvenim mrežama i drugim forumamima i meri koja je potrebna da bi se s nekim zbližio u toj meri. Sa nekima se manje više redovno čujem, u kontaktu smo i jako mi je drago što je tako. Ko su te osobe? Lako će se propoznati, jer imaju moj broj telefona. :) Iskreno se nadam da ćemo se više družiti, jer ma koliko virtuelni kontakt i pisanje umeju da budu dobri, neposredan kontakt i druženje je ono pravo. Da, treba biti oprezan, jer se mnogi itekako umeju prikazivati onakvim kakvi zapravo nisu, ali to se ubrzo pokaže.

maki

Nindža
Član
Ljudi se upoznaju svuda i na svakom mestu...
Svet je zbog neta postao globalno selo što svakako nosi kako pozitivne tako i negativne mogućnosti...to zavisi kako od nas tako i od drugih korisnika koje srećemo po forumima, blogovima itd...
Za nekoga je net mogućnost da bude ono što u RL nikada ne bi mogao da bude...neko leči na taj način svoje frustracije...neko traži da bude uvažavan i stekne poverenje drugih...ma, koliko ljudi toliko i ćudi....
Da...upoznala sam neke fine ljude preko neta...kažem - upoznala, što znači da to nije kategorija ,,prijatelji,, nego prosto znamo jedno za drugo, znamo da postojimo...ne ,,cimamo,, se svakodnevo....
Na moju žalost, više sam srela onih negativnih...onih koji lažu...onih koji se pretvaraju...
Net je samo odraz RL...jer sve što možete srest u RL to sretnete i ovde....
I da....može se ovde upoznati okvirno...ono-shvatili smo ko je ko, ali bez gledanja u oči- ništa....:)

Beba

Poznata ličnost
Član
Evo tek posle par godina osetih potrebu da učestvujem u ovoj temi.
Upravo zato što mi je trebalo vremena da imam pravi odgovor na ovo pitanje. Razmišljam, nadjoh se na ovom forumu, upoznala osobe koje su već bili i krenula u nešto novo.
Zna se tok upoznavanja, ponekad se otvoriš nekim postom, diskusijom, muzika govori puno o osobi, poezija takodje ali svakako i ostale teme.
Stvorio se tu nekakav krug forumaša koji su najčešće bili prisutni, i prepoznali se kao slični u bilo kom smislu ili i različiti naravno sasvim normalno ali nit koja nas je polako vezivala postala je ZLATNA!
Posebno sam bila srećna kada sam na prvom druženju, znači prvi put oko u oko, shvatila da me osećaj nije prevario. Oseti se to, osetiš u reči, u slici, u muzici...
Napolju, tj u realnom svetu smo bili isto što na forumu. To su tako vredne i značajne vrednosti, za takve osobe ne treba brinuti u tako bitnom delu života PRIJATELJSTVU.
Sledeće druženje, potvrda svega napred napisanog .
Sedela sam za onim "okruglim" stolom i u jednom momentu razmišljala: "imam prijatelje u svom mestu, što iz okoline, školskih dana pa dalje kako me je život vodio, ali i ovaj krug ljudi koji su za mene nešto posebno sam takodje posmatrala kao i prijatelje iz mog realnog života, na neki drugi način...tu su i tu ostaju:)

Taca

ona, stara
Član
Normalno da se zbližiš i povežeš kada svako veče izlaziš sa istim društvom u kafanu. Možda poneki kafić sa strane, da ne kažem preko puta. ;)

FantasyLove

Nerealni
Verujem u prijateljstvo u svakom obliku :)
Čitam ove vaše komentare... Baš mi je drago da je više pozitivnih iskustava i
lepih poznanstava... Tačno je to, pronađeš ljude slične sebi, ili oni pronađu tebe...
Ovo je samo jedna mala prednost u odnosu na ono doba u kom nismo mogli ovako
komunicirati... To je samo početak, upoznavanje, želja... da se sa nekim upoznate
i u realnom životu.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Član
Ako sam i nekad bila sumnjičava prema virtuelnim poznanstivma ( a svakako rezervisanost nikad nije na odmet ), prestala sam biti kada sam svog najboljeg prijatelja svojevremeno upoznala virtuelno. Danas mi je taj prijatelj značajniji od svih drugova iz osnovne/srednje/faksa ili pak kolega. Slučajno izbio na prvo mesto i namerno sa tu zadržao. To mi je pokazalo da je moguće povezati se suštinski sa nekim i virtuelno, a potom ako je suština pogođena, vrlo lako će se i u RL realizovati. Sa druge strane, naravno nisu sva poznanstva tolike vrednosti, ja sam eto imala sreće, ali uglavnom je zaključak da se itekako ljudi mogu povezati na ovaj način i vremenom postati u najmanju ruku dragi jedni drugima.

šufnudla

neprilagođena
Član
Evo ovako izgleda moj skor: upoznala sam ukupno devetoro ljudi sa tri foruma u proteklih petnaestak godina. U kontaktu sam sa njih troje, a pošto su dvoje bračni par, to znači da za to troje koristim dva telefonska broja i dve mejl adrese Sa ostalima se nisam našla na istoj talasnoj dužini. Od to troje, bračni par je u drugoj zemlji, a ta treća osoba u drugom gradu (da li samo ja primećujem tu neki obrazac? da li je to slučajno? ... pojma nemam). Negujem virtuelno poznanstvo sa jednom dragom devojkom (sa foruma koji više nije aktivan) i nadam se da ću imati prilike da je upoznam u RL; razmenimo mejlove jednom u tri meseca, u proseku, ali se uvek, baš uvek silno obradujem kad zateknem njen mejl u sandučetu. Ona je, takođe, iz drugog grada. I tako...:rolleyes:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Voleo sam taj forum (ako mislimo na isti), BGD Cafe. Ali onaj stari, ne onaj koji je kasnije postojao, a koliko vidim nema ni njega više. Ima jedna anegdota u vezi sa tim forumom, ali o tome kasnije, ako sam pogodio na koji si mislila. :)
Ovo me je zapravo navuklo da pomislim da je baš taj u pitanju:
a pošto su dvoje bračni par
:)

T

Time

Gost
Jedan jedini put sam otišao na druženje forumaša. Bilo je još poziva ali nekako sam uvek izbegao da odem. Upoznao sam četvoro ljudi, od kojih sam sa jednim momkom u kontaktu i danas preko fejsa. Ostala dva poznanstva nisu vredna detaljisanja. Upoznao sam još jednu osobu preko foruma, sa njom sam ono baš dobar, bar ja tako mislim.

šufnudla

neprilagođena
Član
Voleo sam taj forum (ako mislimo na isti), BGD Cafe. Ali onaj stari, ne onaj koji je kasnije postojao, a koliko vidim nema ni njega više. Ima jedna anegdota u vezi sa tim forumom, ali o tome kasnije, ako sam pogodio na koji si mislila. :)
Čekaj... Ja sam oba BGD cafea računala kao jedan u onoj mojoj gornjoj računici. :)Dakle, bilo je devet osoba sa četiri foruma.... Te tri osobe s kojima sam u kontaktu nisu ni sa jednog od dva BGD cafea, ali jeste ova mlada devojka iz drugog grada čijim se mejlovima radujem kao dete, a koju još nisam upoznala u RL (ovo ni Poaro ne bi razrešio :D) Iako je meni BGD cafe ostao najdraži forum, "forum nad forumima" (pardoniram uredniku i članstvu ovog:) na kojem to pišem), nisam uspela da održim nijedno poznanstvo s njega... To je vrlo čudno...
A sad nam reci tu anegdotu, pliz...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Imao sam tu cast da upoznam prave vlasnike, autore BGD Cafe. Tada je imao adresu bgdcafe.info (ranije je imao .com no ne znam sve detalje sta je dovelo do promene domene). Kasnije je postojao cini mi se I .net, ali po pisanju na forumu rekao bih da nije imao ni polovinu onih starih clanova. No, ne kritikujem ih, to je samo moje zapažanje.
Da se vratim na temu. Na bgdcafe.info sam se bio I uclanio, I napisao par postova. Admini su znali da sam vlasnik ovog foruma, no, niti su oni reagovali na moje prisustvo, niti sam ja na neprikladan nacin reklamirao ovaj forum (adresu do ovog sajta sam stavio na svom profilu, u polju koje je I predvidjeno za to). Nekako stupim u kontakt sa jačom ali ne i lepsom polovinom urednistva I kroz pricu mu ponudim da spojimo forume I zajedno nastavimo dalje. Naime, ja sam tada ponovo otvorio forum, a oni su kao admini bili malo na svom forumu, I da ne duzim dalje. Kaze mi on, parafraziram, ja sam ovde mehanicar, samo brinem da sajt radi normalno, a o vodjenju foruma brine moja lepsa polovina, pa ces o tome s njom. I tako, konacno, upoznam I lepsu polovinu, ona mi lepo kaze da me je pratila, da vidi da nisam putem pp ili na drugi perfidan nacin reklamirao svoj forum, da se registrovala na mom forumu I da pristaje da se ujedinimo, ali pod sledecim uslovima. I onda je pocela da nabraja. Hahahaha, secam se I sada sta je sve trazila, u svakom slucaju svi njeni zahtevi su bili razumni I korektni, ali je meni bilo "smesno" koliko ih je samo iznela. Naravno, bila je ozbiljna, kao sto je I trebalo. Kada je zavrsila sa taksativnim navodjenjem uslova, ja joj odgovorim, sacekaj da I ja pozovem moju zenu. :D Elem, pregovori su propali jer je ovaj forum trebao da prestane sa radom, a ja to nisam zeleo, jer sam davno obecao nesto... I tako, nije bas neka smesna stvar, sem da sam se osetio hendikepirano u pregovorima sa osobom zenskog pola, ali zelim reci da I sada pamtim imena tih divnih ljudi, da mi je iskreno zao sto je taj divni forum prestao da postoji I zelim im svu srecu. I naravno, zao mi je sto nismo ostali u kontaktu, ali ko zna, mozda se to I promeni.

Poslednja izmena:

Beba

Poznata ličnost
Član
Hedikepiran kažeš...aha:)
E da mi je znati koji su to bili uslovi ...
Žena da te spašava:D

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Mislim da ne bi bilo korektno da iznosim detalje, u svakom slučaju, ponavljam da su bili korektni, razumni posmatrajući sa njihove strane. Nisam ih mogao prihvatiti samo zbog gašenja Ćaskanja.... Na Skype smo komunicirali, uslovi samo idu, ja se i jednom trenutku smejem, pošaljem smajlija i napišem stani, čekaj da i ja pozovem ženu, nije fer. :D
Inače, divni ljudi, ne bih da iznosim detalje iako oni koji su bili njihovi dugogodišnji članovi znaju o kome je reč. Veeeliki pozdrav za njih i nadam se da su svi dobro. :)

Taca

ona, stara
Član
Da je tako bilo, nikada ne bi bilo Musketara, niti bih se učlanila na taj forum. Dobro ili loše, procenite sami. :D

Beba

Poznata ličnost
Član
Ali kako god...musketari su tu, i tako ima i da ostane:oops:
Uh što mi drago setila sam se šta si i kome obećao:p i obećanja treba ispunjavati...e blago majci koja ga je rodila:)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
:) Ne izražavam kajanje, samo kažem da je to najbolji forum opšte tematike koji je postojao na ovim prostorima. A mogao sam da budem admin i sve članove da banujem. Pa zar to nije san svakog admina? :)
Ne, šalim se, samo nostalgija za dobrim stvarima. Mislim da sam objektivan kada kažem da je bio najbolji forum, bez obzira što sam mogao, a nisam bio admin. I kada bi se vreme vratilo, opet bih postupio isto, jer sam obećao nešto... A trudim se da održim reč.

Vrh Dno