• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Venčanje u crkvi: da ili ne?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Mnogima religija predstavlja bitan deo života i to žele da podele sa partnerom ispred oltara, drugima vera pak nije toliko bitna. Kakav je vaš stav o tome?
Ja sam se venčao u crkvi. Oboje smo želeli to. Ono što se meni ne dopada kod samog venčanja u SPC jeste predugačak obred, mislim da bi trebao biti kraći. Dobro, ja sam bio gladan pa možda zbog toga. :D

saska

penelopa
Starosedelac
Učlanjen(a)
21.04.2010.
Broj reagovanja
658
Mi nismo,jedva smo se resili i gradjansko vencanje da obavimo,i to pod pritiskom porodice:osmatrali smo da nam taj papir i nije posebno vazan,niti bilo koji drugi vid obavezivanja pred svedocima.

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
677
Horoskop
Vodolija
Vencali smo se i u crkvi, bilo nam je to bitno... Cak bitnije od gradjanskog, ali smo njega obavili iz prakticnih razloga... Dakle, registrovali smo se u opstini i vencali u crkvi...

lasta

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
05.05.2013.
Broj reagovanja
388
Horoskop
Škorpija
:) Kako sam vec rekla da sam ateista, nije sukladno clanu tom i tom da mnogo pricam :D. Ali da nisam ateista :), ovo s brakom i crkvom bi me mnogo mnogo smetalo. Naime, kada se jednom vezes u crkvi, brak nije funkcionirao,rastavis se pa potom sretnes osobu s kojom zelis uci u "sveti brak", no ne mozes. Zato jer crkva ne dozvoljava pa moras Vatikanu pisati pisamce. Problem je ako je ta osoba s kojom zelis stupiti u brak sada, religiozna i prihvatit ce brak samo u opcini kod maticara, ali cjeli zivot zivjeti s poznajom da je "druga" i to ne ozakonjena .

E to doista nije fer :)

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Pošto sam i ja ateista, dal da se oglašavam ovde? :D
Logično ne bih...Mada ja nemam želju ni svadbu da imam, tako da je crkva poslednje mesto gde bih to učinila, ako već ''moram'' :)

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Venčala bih se u crkvi. Crkvena venčanja su lepa, ali kao što kaže Stemis, predugo traju.

Insajder

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
05.04.2013.
Broj reagovanja
2.177
Horoskop
Ovan
venčanje ko venčanje je samo po sebi neka vrsta ugovora na papiru, a venčanje u crkvi je danas
više pomodarstvo nego što se to čini iz nekih dubljih pobuda , tako da glsam za NE...i crkva i opština

"Nikada ne kvarite vino vodom, kafu mlekom i ljubav brakom!"

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Nisam se venčala u crkvi, verovatno zato što nisam bila krštena, doduše da je to bilo važno uradi se i krštenje za čas posla.
Sada se više i ne sećam da li smo uopšte pričali o venčanju u crkvi.
Sam obred mi se svidja, kada god sam prisustvovala venčanju u crkvi imala sam utisak da nisam u ovom svetu, da se sve dešava negde drugde, svečano, ozbiljno i vrlo, vrlo lepo.
Znam da sve to dugo traje, gledala sam jednog mladoženju za kojeg sam mislila da će se onesvestiti, majka je uvek bila tu da pritrči, osveži ga i da je trajalo malo duže, čini mi se da ne bi završili taj obred.
Doduše mislim da je zaista trajalo dugo, predugo...

laganini

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
19.04.2017.
Broj reagovanja
723
Horoskop
Strelac
....naravno u crkvi kod nas se na prste jedne ruke mogu nabrojit one koji su to izbjegli..cak i u vrime komunizma...ugodjaj atmosfera su nemjerljiva...sam cin ..ono sto bog sastavi niko ne moze da rastavi..orgulje...hor...ma da je i sam folklor u pitanju prst gori za crkveno...

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
i ovde je tako...samo što ovde Bog pomaže 3x! ;) Tako da možeš da se razvedeš, pa ošet venčaš u crkvi i tako 3x. Nije komplikovano, samo napišeš molbu i priložiš rešenje o razvodu prethodnog braka. I koliko za 10-ak dana, možeš opet da se venčaš u crkvi. Zgodno.

laganini

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
19.04.2017.
Broj reagovanja
723
Horoskop
Strelac
..nisam to zna...znaci bog tri puta pomaze haha...jako je komplicirano kod nas dobit novi blagosov...samo u iznimnim situacijama...

laganini

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
19.04.2017.
Broj reagovanja
723
Horoskop
Strelac
.recimo ako jedna strana ne zeli izvrsavat bracne obveze..akonje nesto od vaznosti zatajila..ako svjesno ne zeli kmat djecu...to otprilike..

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Uvek sam za venčanje u crkvi!

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.744
Horoskop
Ribe
recimo ako jedna strana ne zeli izvrsavat bracne obveze
E bre kakav ste narod! :o I odmah trčite kod popa da se tužakate i razvodite!? :cautious::o Budite muškarci! Trpite! :laugh:

akonje nesto od vaznosti zatajil
Normalno da jeste! Samo zaljubljene glupače sve ispričaju pa on to posle iskoristi da joj zabije nož u leđa ili da prebacuje kako je ovakva i onakva...

ako svjesno ne zeli imat djecu
Žena je gospodar svoga tela! Ako ne želi da ima decu, to je njena odluka! Ako je voli, podržaće je u tome (i poštovati njena prava!)

...ne priznajem ni jedan od gore navedenih "iznimnih slučajeva. Odbijeno! :)

maki

Nindža
Starosedelac
Učlanjen(a)
21.12.2015.
Broj reagovanja
2.229
Horoskop
Ovan
.recimo ako jedna strana ne zeli izvrsavat bracne obveze..akonje nesto od vaznosti zatajila..ako svjesno ne zeli kmat djecu...to otprilike..
1. Znači kad si u braku nema glavobolje?:o...Šta je sa onim kad muškarac je impotentan i ne može da izvrši bračnu obavezu? Jel žena dobija odmah razvod?
2. Pa valjda oboje treba malo i da provere ono drugo, a ne samo hoćeš me dronjo, hoću te sronjo?
3. O potomstvu se valjda porazgovara i pre stupanja u brak.

Vrh Dno