• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Usamljenost

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Ljudi koji imaju puno prijatelja žive u proseku sedam i po godina duže nego usamljenici.

Da bi se dugo i u zdravlju živelo potrebno je imati i dobre prijatelje, pokazali su rezultati istraživanja grupe američkih naučnika objavljeni u naučnom časopisu "PLos".

Američki istraživači s Univerziteta u Brigamu su došli do tog rezultata obavivši analizu podataka vezanih za 300.000 osoba koje žive na četiri kontinenta, preneli su francuski mediji.

Oni su utvrdili da su ljudima koji imaju dobru mrežu prijatelja čak 50 odsto veće šanse da duže žive, na šta godište ima mali uticaj.

Naučnici su istakli i da je tokom istraživanja utvrđeno da su osobe koje su imale stimulativno okruženje živele u proseku sedam i po godina duže od ostalih.

Oni su na kraju konstatovali da mali broj prijatelja prestavlja istu opasnost od skraćenja životnog veka određenje osobe kao i pušenje, alkoholizam, ili gojaznost.

Kao mogući razlog ove pojave navodi se to da ljudi okruženi prijateljima više vode računa o sebi i manje su izloženi stresu i bojazni prilikom održavanja svoje društvene "mreže".

(Tanjug)

Da li se i koliko cesto osecate usamljeno?
Kako se nosite sa tim?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.395
Horoskop
Ovan
Pa iskreno, ne pamtim kada sam se osecao tako.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.753
Horoskop
Lav
Povremeno se osećam strašno usamljeno..tada čitam knjige, zatvorim se u svoj mali svet i samo čitam..tako usamljenost nestane, ili se maskira..ali se ja bolje osećam.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Pa...Meni usamljenost prirodno stanje :laugh: Ali...Samo ponekad usamljenost osecam kao losu...Inace mi je ok...:thumbsup:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Ti to iz licnog iskustva? :sneaky:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.395
Horoskop
Ovan
:o Tako se ne razgovara sa starijim osobama. :cautious:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Jao izvini cika Stemis :oops:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ja sam usamljen i kada oko sebe imam gomilu ljudi. Volim da budem usamljen, navikao sam i odgovara mi. Ovo me podseti na teme o samoći i da li sam sam sebi dovoljan. Bolje funkcionišem kada sam usamljen.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Danas kad napisah da mi je usamljenost prirodno stanje stavih smajlija koji se smeje, ali u sustini to jeste tako. Mada znam da ljudi usmaljenost u startu ``ucitaju`` kao negativno stanje, za mene i nije. Jednostavno moj karakter + zivotne okolnosti dovele su do toga da sam vise sama, nego sto sam u drustvu. Naucila sam tako i ne smeta mi. Sjajno funkcionisem na taj nacin i ne znam kako bih se snasla u suprtonim uslovima. Ipak, desi se, ne kazem da ne, da ta usamljenost ne prija, najcesce onda kad nije tu zbog moje licne zelje, vec sticajem okolnosti.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ovde badava trošim vreme, nemam šta da diskutujem. Molim sve koji vole usamljenost da ne kuckaju, nema šta da im repliciram. :laugh:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Mozemo razmenjivati licna iskustva u nasoj usamljenosti :laugh:

Eventualno prodiskutovati o uzrocima iste hahahahahah

Helena79

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
20.01.2013.
Broj reagovanja
132
Horoskop
Ovan
Dobra tema. Eto ja volim i kada samujem. Tada imam sto misli i planova koje često i realizujem. Znači , usamljenost zna biti i inspirativna za pojedine.

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Nikako ne volim samoću. Čak ni kratkotrajnu...ako se i desi samujem uz neki film, uz komp...

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.256
Horoskop
Ovan
Ipak, oni pametni kažu da je potrebno da se s vremena na vreme osamimo.
Psiholozi smatraju da povremena samoća:

- jača osećaj zadovoljstva /kvalitetnije se prati npr.film, muziku, meditiraju/

- poboljšava mentalno zdravlje /sami bolje sebe razumemo i pronalazimo mir/ljudi koji sami sa sobom provode kvalitetno vreme mentalno su zdraviji, imaju više samopouzdanja.

- budi kreativnost /svesno i namerno osamljivanje npr. umetnici i naučnici samo tako i mogu biti kreativni/

- popravlja koncentraciju, duboko unošenje u neki posao, čitanje, stapanje sa prirodom, umetnost, meditacija često zahte-
va samoću

- osvežava pogled na svet /individualna stvar/

- daje unutrašnju snagu...u samoći postoji sloboda, i to ne samo sloboda od ograničenja koja dolaze sa prisustvom dru-
gih ljudi, već i sloboda da radimo šta god želimo i sloboda da pustimo naše misli da lutaju.

- vraća ravnotežu - jako je važno da postignete ravnotežu izmedju potrebe za samoćom i potrebe za društvom. Jer tek
kada otrijemo svoje ja, imamo i pravi put prema drugima.

Vrh Dno