• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Učimo pravopis i gramatiku srpskog jezika

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Koliko vam je bitan pravopis i koliko na sve to obraćate pažnju?
1325532070-main-60296-53c997b797f32db06aab4761122b1e6b.jpg

Sastavljeno se pišu:

1. Složenice koje imaju samo jedan akcenat i u kojima se prvi deo ne menja.

Beograd, Beograda, Beogradu
Goloruk, parobrod, pismonoša
Bezdušan, jugozapadni, prepoloviti...

2. Nazivi stanovnika naselja iako se imena tih naselja sastoje od dve akcentovane reči i pišu se odvojeno.

Belocrkvanka
Novosađanin
Bjelopoljac

3. Prisvojni pridevi izvedeni od naziva mesta ako se sastoje od dve akcentovane reči.

Gornjomilanovački
Južnoamerički
Krivopalanački

4. Rečca ne uz imenice i prideve s kojima srasta u složenice.

Neznanje
Nečovek
Nezahvalnost
Nepismen
Nezreo
Nevelik
Nevidljiv
Neprirodan
Nebriga
Nepoznat

5. Imenice prepodne i popodne kad označavaju u celini vreme dana pre 12 sati ili posle 12 sati.

Celo popodne/prepodne smo te čekali.

Ali kad se ovim izrazom označava neki trenutak pre i posle 12 sati, piše se rastavljeno:

Doći ću sutra pre podne, odmah posle doručka.

6. Složeni prilozi kao:

malopre, pokadšto, gdekad, gdegde, napamet, najednom, otprilike...

i predlozi:

povrh, namesto, ukraj, uoči, podno...

7. Rečca naj- u suprelativu opisnih prideva.

najlepši, najbolji, najlakši, najjači, najjednostavniji...

S crticom između prvog i drugog dela pišu se polusloženice, ako svaka od sastavnih delova čuva svoj akcenat i ako se prvi deo ne menja po padežima. Tako se pišu:

1. Višečlani nazivi mesta.

Herceg-Novi
Ivanić-Grad

2. Sve imenice od kojih jedna određuje drugu, a zajedno označavaju jedan pojam.

baš-čaršija, general-major, radio-amater, rak-rana
auto-put...​

Rastavljeno se pišu:

1. Rečca ne u odričnim oblicima glagola.

Ne znam, ne veruju, ne dolazimo, ne pitaj, ne može...

Izuzetak su odrični glagoli:

Neću, nemoj, nisam, nemam...

2. Odrične zamenice niko, ništa, ničiji, nikakav kada se upotrebljavaju s predlogom.

ni za koga, ni sa kim, ni u čijem, ni pred kakvim, ni za kojim...

3. Rečca li uz glagole u upitnim rečenicama.

Hoćeš li doći?
Veruješ li mi?
Znaš li to?

I u upitnim rečenicama sa da.

Da li bi mi pomogla?​

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
pisanje_teksta_i_prevodjenje_tekstova-1359297561-35-e.jpg
Velika i mala slova
Velikim početnim slovima se pišu vlastita imena.

1. Lična imena i prezimena.
2. Nadimci i atributi ako se sami upotrebljavaju ili su srasli s imenima i postali njegov sastavni deo.

Miša, Goca, Dušan Silni, Petar Veliki...

3. Imena božanstava.
4. Imena životinja i građevina.

Šarac, Krivi toranj u Pizi, Vučko, Sava centar...

5. Imena pripadnika naroda.

Srbin, Mađar, Grk...

6. Imena stanovnika gradova, krajeva, zemalja, država, kontinenata.

Piroćanac, Bačvanin, Jugosloven, Evropljanin...

7. Imena nebeskih tela.
8. Imena kontinenata, naseljenih krajeva i mesta; sve reči u njima osim veznika i priloga.

Dalmacija, Brod na Kupi, Južna Amerika, Dvor na Uni, Crna Gora, Novi Sad...

9. Imena mora, reka, jezera, planina.

Dunav, Fruška gora, Jadransko more, Plitvička jezera, Balkansko poluostrvo...

Ako se sastoje iz više reči, pišu se velikim početnim slovom samo prve reči, a druge samo ako su vlastite imenice.

Južna Morava, Beli Drim...

10. Imena ulica i trgova.

Studentski Trg, Železnička ulica, Beogradska ulica...

Ako se sastoje iz više reči samo se prva piše velikim slovom, a ostale malim slovom izuzev vlastitih imena.

Bulevar Nikole Tesle, Ulica Petra Petrovića Njegoša...

11. Imena praznika.

Uskrs, Bižić, Bajram, Nova godina, Prvi maj...

12. Nazivi ustanova, preduzeća, društava.

Matica srpska, Osnovna škola "Mladost", Srpsko pevačko društvo, Medicinski fakultet Beograd, Organizacija ujedinjenih nacija, Vojvođanska banka...

13. Nazivi knjiga, časopisa, novina, književnih dela.

Naš jezik, Borba, Na Drini ćuprija, Opšta enciklopedija...

14. Prisvojni pridevi izvedeni od vlastitih imenica sufiksima - ov, - ev, - in.

Bosančeva, Jugoslovenov, Markov, Milošev, Marin...

Velikim početnim slovom se piše:

1. Prva reč u rečenici.
2.Prva reč posle dve tačke kada je upravni govor među navodnicima.
3. Nastavak pisma iza naslova ako se pismo nastavlja u novom redu, i to bez obzira da li se iza naslova stavlja zarez ili uzvičnik.

Velikim početnim slovom pišu se zamenice Vi i Vaš iz poštovanja prema osobi kojoj se piše.

Malim slovom se piše:

1. Nastavak upravnog govora ako je bio prekinut umetnutom rečenicom radi nekog objašnjenja.

2. Nastavak rečenice posle upravnog govora.

"Hoćemo!" - odgovorili su svi prisutni učenici.
"Krenimo na posao, onda, odmah posle sastanka" - povikaše neki učenici.

3. Prisvojni pridevi izvedeni iz vlastitih imenica sufiksima - ski, - ški, - čki.

novosadski, beogradski, češki, subotički, američki, niški...

4. Zamenice vi i vaš kad se u pismu ne obraća samo jednoj osobi već grupi.​

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
NEPRAVILNO - PRAVILNO

odelenje - odeljenje
razočarenje - razočaranje
U vezi toga... - U vezi sa tim...
Idem kod lekara. - Idem lekaru.
Lekar mi je prepisao lek. - Lekar mi je propisao lek.
protestvovati - protestovati
gledati televizor - gledati televiziju
Razumi! - Razumej!
kontraverzan - kontroverzan
delikvent - delinkvent
indentifikovati - identifikovati
Sagnuo se. - Sagao se.
da se popenjem. ...- da se popnem.
Ja sam se izvinula njemu. - Ja sam se izvinila njemu.
Zahvaljujem se na pozivu. Doći ću. - Zahvaljujem na pozivu. Doći ću.
pisajući - pišući
plakajući - plačući
On ju je zamrzao. - On ju se zamrzeo.
S obzirom da... - S obzirom na...
čak štaviše - Samo čak ili samo šta više (ne oba)
oko tridesetak - tridesetak, oko trideset
podići gore - podići
pustiti dole - spustiti
predhodni - prethodni
Ti trebaš da... - Trebalo bi da ti...
celo vreme - sve vreme
Po meni, ovo dobro izgleda. - Po mom mišljenju, ovo dobro izgleda.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.845
Horoskop
Ovan
Ja imam dilemu da li je ispravno:
S obzirom... ili Obzirom...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
U “Rečniku jezičkih nedoumica” Ivana Klajna je navedeno da je termin “obzirom” nepravilan, odnosno da ga je pogrešno koristiti u tom obliku.

Termin “s obzirom” da bi se pravilno koristio mora da ima nastavak na šta se odnosi.
Znalcima jezika izuzetno smeta konstrukcija “s obzirom da”.

Zato je jedino pravilno reći: “s obzirom na to što”, iako su već ukorenjene prethodno navedene varijante.

Amy-

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
16.11.2010.
Broj reagovanja
646
Horoskop
Ovan
e evo i moje nedoumice
da li je pravilno majki ili majci
milanki ili milanci
:)

Insajder

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
05.04.2013.
Broj reagovanja
2.181
Horoskop
Ovan
ovo majki i majci mi deluje kao da može obe varijante,
a ovo drugo mislim da je pravilno 'milanki'

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Što se tvojih konkretnih primera tiče, u slučaju reči "majka" radi se o dve imenice sa različitim akcentom i različitim oblikom dativa/lokativa. Ako imenica ima dugosilazni akcenat, označavajući, dakle, ženskog roditelja, dativ/lokativ trebalo bi da glasi "majci". Međutim, u nekim krajevima imenica "majka" sreće se sa dugouzlaznim akcentom i sinonim je za "baka" ili "svekrva" i tada nema sibilarizacije u rečenim oblicima, kao ni palatalizacije u obliku "majkin".

radmilakolar

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
15.06.2013.
Broj reagovanja
29
Horoskop
Vaga
svaka cast na temi. toliko je nepismenosti da je to strasno. inace, samo me mrzi da kucam velika slova. :shamefullyembarrased:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.845
Horoskop
Ovan
Ja moram da kažem da veoma puno grešim prilikom kucanja, žurim. takvog me skembali. :)
Inače, umem da se ponekad posvađam sa gramatikom, mada priznajem da mi je izgovor jako loš. Jednostavno u takvoj sredini sam rastao, mada iskreno, nisam ni pokušavao da to ispravim.

Zoe

Novajlija
Učlanjen(a)
03.08.2013.
Broj reagovanja
0
Horoskop
Rak
У горенаведеној табели пише да је неправилно сагнуо се, а да је правилно
сагао се. Према Правопису из 2010. године, исправно је и сагнуо се и сагао се.
Глагол сагнути се гради радни глаголски придев на двојак начин.

Poslednja izmena od urednika:

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.262
Horoskop
Ovan
Mislim da ne grešim mnogo ali sigurno da neko ko bi to pregledao što sam napisao našao bi greškica. Pazim i jako mi je bitno da bude tačno.
Neću da navodim ono tačno - netačno ali samo ću jedan primer navesti ...nešto što se ne sme zaboraviti...ustvari mnogo više njih ne pišu ispravno , medjutim mene je ,,neko,, ispravio davno i nikada više nisam pogrešila.
U pitanju je nabrajanje osoba medju kojima sam i ja.
Uvek, baš uvek navodim sve ostale i na kraju JA. Moja deca znaju da dobijam ospice od onog ja i... šale se kada smo u prilici zajedno da slušamo nekog ko tako kaže, namiguju mi, gurkaju me...
Postoji još puno takvih ,,sitnica,, ali i na njihov pravilan izgovor moraš biti naučen od nekog...

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.423
Horoskop
Ribe
Госпођа Норма и њена деца

У оваквој клими потпуне незаинтересованости за језичку културу, увек је похвално када се медији баве језиком и језичком културом. Међутим, велики проблем настаје када се, захваљујући медијима, рашире погрешне информације. Пре извесног времена појавила се у листу Политика ова табела. Нажалост, пуна је грешака.

tema-nedelje12b01-nepravilno-i-pravilno.jpg
Пре него што укажемо на грешке, важно је да скренемо пажњу на неколико чињеница о самој природи стандардног језика. *Упозоравам вас да је Господин Стандардни Jезик врло озбиљан, па ће и његов опис бити такав.

Стандардни језик је нормирани језички облик који у одређеној културно-националној средини има функцију општег средства разноликих видова комуникације. То је посебни вид језика, увек нормиран и функционално свеобухватан. Назива се често и књижевним. За нас је овде најважније да из овако, наизглед рогобатне, дефиниције упамтимо да је ФУНКЦИОНАЛНО СВЕОБУХВАТАН. То значи да стандардни језик задовољава потребе свих функционалних стилова. Подсетимо се да, према најпознатијим и најуопштенијим стилистичким истраживањима, постоји пет функционалних стилова: књижевни, административни, разговорни, публицистички и научни.

Замислимо сада да Господина Стандардног Језика обликује једна госпођа, зваћемо је Норма. Та госпођа има петоро деце: Чиновника, Новинара, Писца, Научника и Брбљивца. Госпођа Норма онда мора имати различите критеријуме у зависности од потреба своје деце. Нешто ће допустити свима, а нешто ће допустити само једном од њих. Такав вам је случај и са правилима. Сви они се, примера ради, могу оженити неком девојком. То значи да је једино прихватљиво оженити се неком добром женом (боље би било да је Нека, а не Нека Тамо!). Такође, сви они би после тога могли да се одмарају, јер Госпођа Норма каже да је то повратан глагол. Да не би штета била дупло већа ако се само одмарају и жене, Мајка Норма се увек труди да штета буде бар упола мања, ако је мора бити, и то је у реду, јер је дупло увек веће.

Међутим, Госпођа Норма својој деци мора да објасни и то да речи, али и конструкције, имају више значења и да је овај језик много богат, толико богат да га можемо трошити и расипати како желимо, али ће њега увек бити више него што га можемо потрошити. Не смемо бити бахати, јер то није лепо ни у животу ни у језику, али сасвим је у реду да Брбљивац каже хвала пуно, у задње време, да Новинар који коментарише меч у жару изговори да је меч ужасно важан и да има јако пуно народа (Књижевник ће за то наћи лепше изразе, али он ће писати вишим стилом, што ће Мајка Норма похвалити).

Испред колектива Језикофила, користим прилику да поздравим Госпођу Норму и њене синове и снаје и да их охрабрим да ослушкују језик ма које струке били! Ми смо ту да помогнемо заузетој Мајци Норми кад год затреба.

Пише: Светлана Слијепчевић, лични асистент Госпође Норме
извор: Језикофил

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.910
Horoskop
Lav
Koristim se prilikom:zbunjen:
Ostali primeri su mi bili poznati, ali ovaj nije.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.423
Horoskop
Ribe
Та госпођа има петоро деце: Чиновника, Новинара, Писца, Научника и Брбљивца.
или нас, ћаскалице ;)

речи, али и конструкције, имају више значења и да је овај језик много богат, толико богат да га можемо трошити и расипати како желимо, али ће њега увек бити више него што га можемо потрошити. Не смемо бити бахати, јер то није лепо ни у животу ни у језику, али сасвим је у реду да Брбљивац каже хвала пуно, у задње време

Поставила сам овај текст зато што и сама сматрам да језик није мучење правилима, већ игра и задовољство бар када га користимо незванично, тј. ћаскамо :D

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.845
Horoskop
Ovan
Da li se vreme pravilno piše 20:44 ili 20.44, odnosno sa dve ili jednom tačkom?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.845
Horoskop
Ovan
Ozbiljno, primio sam kritiku da mi je prevod loš jer sam izmedju sata i munita stavljao dve tačke, a treba jedna. Ako je to zaista tačno, pojma nisam imao.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.423
Horoskop
Ribe
I ja sam mislila da treba dve tačke ali...ne znam, stvarno. Moguće da je u pitanju razlika između priznatog pravopisa i opšteprihvaćenih pravila pisanja, tj. kucanja. :zbunjen:

Vrh Dno