• Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog veb sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Pročitajte više.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje

Nikolina

Kolonista
Kolonista
Potrebna mi je hitno pomoc! :) Prijavljena sam fiktivno kod poslodavca od 19.02.2015. i uredno platila doprinose za tih par dana u februaru, martu i aprilu. Trudnicko bolovanje mi otvorio ginekolog 23.aprila i s obzirom da prvi mesec placa poslodavac, opet sam sama sebi uplatila platu i doprinose 100%. Prosla sam uredno komisuju 22. maja, i presla na teret drzave, proverila u socijalnom, predali su moje doznake, izvestaj i jos dokumentaciju koja je potrebna i moj zahtev se obradjuje za refundaciju tih para u maju. Problem je nastao sto meni poslodavac sada trazi da ja opet uplatim sebi platu i doprinose za jun, 100%, iako sam na teret drzave, a ovi iz socihalnog mi objasnjavaju kako je potrebno da samo knjigovodja dostavi potvrdu da su ostalim radnicima izmireni doprinosi i moje doznake i izvestaj i da ne treba nista da se uplacuje. Molim vas, pomozite! :)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Problem je što si ti u fiktivnom radnom odnosu, a želiš pomoć protiv poslodavca koji ti je sve ovo omogućio.
Zaista ne znam ovaj deo, jer se ovo više tiče ekonomista.

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Domorodac
Nisam u temi ali fiktivno prijavljivanje više nije dobra opcija obzirom da poslodavac ne može da te otpusti 3 godine nakon isteka porodiljskog. Ko će tada da plaća doprinose obzirom da neće ići na teret socijalnog?

Beba

Domorodac
Domorodac
Pogledam , baš onako kako mi je Taca rekla:D nove poruke , ova tema i vidim 22 strane ...
Naravno osetljiva tema, puna peripetija, problema, neizvesnosti, neupućenosti od strane ljudi koji ostvaruju svoja prava.
Nemam nikakav komentar sem da naglasim koliko me je @Stemis oduševio svojim odgovorima , možda čak i nekima koji se više nisu ni pojavili na forumu...to može samo neko ko je pre svega čovek, odličan pravnik mada čak mislim da je njegov domen rada nešto sasvim drugo. Pokazao je toliko strpljenja i želje da pomogne...ja sam se iznenadila. Zašto? Jer mnogi ili veći deo ne bi tako radio.
Nije ,,šlihtanje" nego izuzetno cenim ljude koji su puni znanja, koji stalno dokazuju da nisu badava ,,žuljali" klupu, koji su svestrani:thumbsup:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Moj domen je imovinsko pravni. Ova tema je otvorena slučajno, pa sam želeo pomoći, raspitivao se kod kolega, čitao propise. Ali, kod nas je pisano slovo zakona jedno, a praksa nešto sasvim drugo. Hvala @Beba na lepim rečima, samo sam želeo pomoći. Mislim da nijedna članica nije ostala na forumu, sve su one bile zauzete tek započetim materinstvom, ali mi je uvek drago kada mogu pomoći. Znam koliko ljudima znači pomoć, posebno u tom periodu, mladih roditelja i da ne gnjavim više. :)

Sviđa im se: Beba

Nikolina

Kolonista
Kolonista
Nisam u temi ali fiktivno prijavljivanje više nije dobra opcija obzirom da poslodavac ne može da te otpusti 3 godine nakon isteka porodiljskog. Ko će tada da plaća doprinose obzirom da neće ići na teret socijalnog?
To sad prvi put cujem od tebe. :( A skoro sve trudnice koje nisu bile pre trudnoce u radnom odnosu, prijavljene su na ovaj nacin. Obilazila ja knjigovodje, dobila mnogo informacija, vise njih tvrdi ovu pricu, da ne bi trebalo vise nista da uplacujem, osim ove moje iz firme, tako da sam morala da uplatim, ko zna sta ce na kraju od svega ovoga da bude...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Pokusaj sa vlasnikom firme da razgovaras. Poslodavac, u najmanju ruku dobija novac koji uplaćuje na ime naknade. Ako ga ne poznajes, :(

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Ja ovde moram malo da se umešam i malčice ispravim. Otkaz se ne može dobiti za vreme trajanja trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta. E sad ako porodiljsko počinje najranije 45, a najkasnije 28 dana pre porođaja i navršava se do tri meseca od dana rođenja deteta + 365 dana od tada za odsustvo radi nege deteta, ne može to trajati 3 godine ( u slučaju rođenja blizanaca, trojki ili je treće dete itd, može do 2 godine ). Dakle praktično otprilike od početka porodiljskog do kraja odsustva radi nege deteta može trajati đuture godinu i po i žena se vraća na posao. A tada ne postoji član koji je štiti od otkaza ugovora o radu. Izuzetak su situacije kada je u pitanju odsustvo sa rada radi posebne nege deteta ( što može biti maksimum 5 godina ). Ali moram da ispravim da ne postoji član koji trvrdi da tačno 3 godine od porodiljskog nema pravo otkaza. Praktične situacije su različite. Međutim, ukoliko je sve u redu sa zdravljem majke i deteta, ona tehnički ne može više od godinu dana biti na odsustvu radi nege, nek se tu dodaju i neiskorišćeni odmori koje bi nakon isteka odustva morala iskoristiti, opet nikako ne može da se dođe do 3 godine "zaštite od otkaza".

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
A što se Nikoline tiče ja sam malo zbunjena njenim slučajem. Šta to znači na teretu države? Dala si otkaz i prešla na biro ( to bi bio teret države)? Ili si još uvek fiktivno prijavljena? Sam poslodavac otkaz ne može da ti da, dakle svakako da se moraju vršiti uplate formalno od strane poslodavca, a onda se ti troškovi refundiraju i to u tvom slučaju 30% s obzirom na dužinu radnog odnosa. Ne može ni iz čega da se plaća nakanda. Da može tako, ne bi mnoge porodilje imale problema sa isplatom. Dakle porodiljske nakande se ne daju, već refundiraju, a to znači: uplati poslodavac - pa mu se vrati. Odnosno u tvom slučaju ti platiš, pa ti vrate. Uzmi u obzir da država prosečno kasni po dva-tri meseca sa refundacijom.

Nikolina

Kolonista
Kolonista
A što se Nikoline tiče ja sam malo zbunjena njenim slučajem. Šta to znači na teretu države? Dala si otkaz i prešla na biro ( to bi bio teret države)? Ili si još uvek fiktivno prijavljena? Sam poslodavac otkaz ne može da ti da, dakle svakako da se moraju vršiti uplate formalno od strane poslodavca, a onda se ti troškovi refundiraju i to u tvom slučaju 30% s obzirom na dužinu radnog odnosa. Ne može ni iz čega da se plaća nakanda. Da može tako, ne bi mnoge porodilje imale problema sa isplatom. Dakle porodiljske nakande se ne daju, već refundiraju, a to znači: uplati poslodavac - pa mu se vrati. Odnosno u tvom slučaju ti platiš, pa ti vrate. Uzmi u obzir da država prosečno kasni po dva-tri meseca sa refundacijom.
Ja sam se laicki izrazila da sam na teretu drzave, a zapravo mislila na refundaciju od 65% iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja sto uplacuju na namenski racun poslodavca, pa on prosledi meni i 35% iz budzeta i ta uplata ide direktno na moj racun. Ovo je sve prica oko trudnickog bolovanja, ja sam i dalje prijavljena, a porodiljsko mi ginekolog otvara 1. septembra, tako da cu imati 6 meseci radnog staza. Refundacija je onda valjda 100%, a tu ima i nekih 50% prosecne zarade koji se meni racunaju kao dopuna do 12 meseci, koliko sam ja razumela. :) Ne zamerite, nisam u materiji uopste.

Nikolina

Kolonista
Kolonista
A sto se tice mog problema, nisam morala nista da uplacujem. Mogao je da preda tu potvrdu da su doprinosi ostalim radnicima uplaceni i moje doznake i izvestaj sa lekarske komisije, pa kad mu refundiraju 65% da uplati meni doprinose i platu. Eto, mozda ce da bude nekoj trudnici od koristi ova informacija. :)
Ja sam se laicki izrazila da sam na teretu drzave, a zapravo mislila na refundaciju od 65% iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja sto uplacuju na namenski racun poslodavca, pa on prosledi meni i 35% iz budzeta i ta uplata ide direktno na moj racun. Ovo je sve prica oko trudnickog bolovanja, ja sam i dalje prijavljena, a porodiljsko mi ginekolog otvara 1. septembra, tako da cu imati 6 meseci radnog staza. Refundacija je onda valjda 100%, a tu ima i nekih 50% prosecne zarade koji se meni racunaju kao dopuna do 12 meseci, koliko sam ja razumela. :) Ne zamerite, nisam u materiji uopste.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ovo je sve prica oko trudnickog bolovanja, ja sam i dalje prijavljena, a porodiljsko mi ginekolog otvara 1. septembra, tako da cu imati 6 meseci radnog staza.
Naknadu za vreme porodiljskog odsustva primaćeš u punom iznosu.
A sto se tice mog problema, nisam morala nista da uplacujem. Mogao je da preda tu potvrdu da su doprinosi ostalim radnicima uplaceni i moje doznake i izvestaj sa lekarske komisije, pa kad mu refundiraju 65% da uplati meni doprinose i platu. Eto, mozda ce da bude nekoj trudnici od koristi ova informacija. :)
Vec sam ponovio da ne znam te detalje, ali ti je @Anchy objasnila da on prvo mora da izvrši uplatu, pa da tek onda dostavi potvrdu, jer se, pretpostavljam, potvrda dobija kada izvrsi poslodavac uplatu, a ne na lepe oci. Jedino što je tu meni nejasno, jeste zašto ti traži da izvršiš uplatu kao da radiš, odnosno 100%, a ti si zapravo na bolovanju.

Whisper

Kolonista
Kolonista
Dobar dan svima. Imam jedno pitanje.
Ugovor na određeno sam potpisala 01.03. Doktorka će mi porodiljsko otvoriti 01.09. Pošto je to punih šest meseci da li ostvarujem pravo na 100% zarade ili trajanje ugovora mora da bude šest meseci i jedan dan?
Hvala unapred.

Veliki pozdrav,

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Gleda se od kada važi ugovor, a ne kad je potpisan ( čisto da budemo precizni u izražavanju, posebno jer se ugovori mogu potpisati danima unapred, a da početak važenja istog krene od nekog drugog datuma ). Ako teče od 01.03. onda spadaš u grupu od tri do šest meseci, jer 100% primaju lica koja su u radnom odnosu bila više od 6 meseci neprekidno ( čl. 12 Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom ). Tako je barem u teoretskom tumačenju, e sad da li u praksi gledaju kroz prste taj jedan dan, to ćeš već videti na licu mesta, mada ja nisam optimista po tom pitanju. Lično nisam imala slučaj da se baš tako u dan poklapaju, pa ne bih 100% tvrdila.

Poslednja izmena:

Whisper

Kolonista
Kolonista
Izvinjavam se...
Da, ugovor teče od 01.03.
Neće mi izaći u susret za taj jedan dan, nazalost.
Proveriću sa doktorkom ali mislim da neće smeti da mi otvori od 02.09 jer mi je komisija produzila bolovanje do 31.08. Mislim da nema na osnovu čega da opravda taj jedan dan.
Videćemo...
Hvala u svakom slučaju.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Najkasnije 28 dana pre porodjaja se otvara porodiljsko bolvanje, tj odsustvo. A kako doktorka zna termin? Daj da malo poguramo to! Jedan dan! :)