• Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog veb sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Pročitajte više.

Trudnicko i porodiljsko bolovanje

Mila8

Kolonista
Kolonista
Trebala bi da se o tome raspitaš u svojoj firmi kod ekonomista, odnosno kod zaposlenih koji vrše obračun zarade. To je više pitanje za njih. Znam da se vrše neke korekcije i usaglašavanja, pa ti preporučujem da se s njima konsultuješ. I naravno, uzmi u obzir da se kada se kaže 100% zarade misli na osnovnu zaradu. :)
hvala!!!

Calid

Kolonista
Kolonista
Poštovani,
Nova sam na ovom forumu i nisam potpuno sigurna da li postavljam pitanje na pravo mesto.
Naime, trudna sam 2,5 meseca. Nezaposlena. Ne mogu da pronađem nikoga ko bi me zaposlio fiktivno pa su mi neki savetovali da otvorim sama svoju firmu.
Nije mi baš najjasnije. Da li bi mi neko mogao pojasniti kakve bih ja obaveze imala prema državi ukoliko bih otvorila firmu i koliko bi mi se zapravo isplatilo. Svrha firme bi mi bila da uplaćujem sebi staž.
Hvala unapred.

Jova

Suspendovan nalog
Prvo cestitam na trudnoci...:)

Odgovor bi bio ovakav:

Da... Svoju privatnu firmu mozes da otvoris bez obzira da li si trudna ili ne to sa trudnocom nema nikakve veze.Zavisi od delatnosti za koju se budes odlucila da li bi se to dobro isplatilo. Obaveze prema drzavi bi bile da se redovno placa porez...Zatim radnicima da uplacujes redovno socijalno osiguranje...Redovne plate...Ako je neki Lokal u pitanju onda taj objekat da ispunjava sve zakonom predvidjene standarde sto znaci da je higijenski ispravan da ima protivpozarni aparat...prvu pomoc...mokri cvor...ne ugrozava i zagadjuje okolinu na neki nacin naprimer velika buka,neprijatni mirisi,stetne hemijske supstance...Onda svi proizvodi da imaju na sebi jasno napisanu deklaraciju...I jos mnogo toga.

Srecno...

Calid

Kolonista
Kolonista
Prvo cestitam na trudnoci...:)

Odgovor bi bio ovakav:

Da... Svoju privatnu firmu mozes da otvoris bez obzira da li si trudna ili ne to sa trudnocom nema nikakve veze.Zavisi od delatnosti za koju se budes odlucila da li bi se to dobro isplatilo. Obaveze prema drzavi bi bile da se redovno placa porez...Zatim radnicima da uplacujes redovno socijalno osiguranje...Redovne plate...Ako je neki Lokal u pitanju onda taj objekat da ispunjava sve zakonom predvidjene standarde sto znaci da je higijenski ispravan da ima protivpozarni aparat...prvu pomoc...mokri cvor...ne ugrozava i zagadjuje okolinu na neki nacin naprimer velika buka,neprijatni mirisi,stetne hemijske supstance...Onda svi proizvodi da imaju na sebi jasno napisanu deklaraciju...I jos mnogo toga.

Srecno...
Hvla na odgovoru, međutim nisi me shvatio. Ja ne planiram da se bavim nikakvim poslom. Firma bi bila fiktivna i poslužila mi samo kao instrument preko koga bih uplaćivala sebi poreze i doprinose, a kasnije ostvarila pravo na porodiljsku naknadu. Ne bih zaposlila nikoga, formalno bih bila jedan jedini zaposleni. Moram da napomenem da ovo nije moja ideja, već da su mi mnogi to preporučivali. Ne deluje mi logično da imam firmu, a da se ne bavim nikakvom delatnošću. Nekako se prirodno nameće obaveza da plaćam porez državi, ali kako da plaćam, ukoliko ne privređujem?
Pokušala sam da nađem poslodavca koji bi me osigurao, ali bezuspešno.

Jova

Suspendovan nalog
Pogresno sam te bio razumeo...Tebe zanima neka novcana nadoknada za porodiljsko bolovanje od nekog poslodavca ali niko nece da te prijavi i osigura pa su ti predlagali da otvoris svoju samostalnu firmu.

Samo neznam kako bi to funkcionisalo jer morala bi onda u nekoj Banci da otvoris poslovni konto preko kojeg bi drzava pratila tvoj prihod koji Firma ostvaruje zbog poreza...Kada bi uvideli da to ne funkcionise kako treba odmah bi poslali inspekciju da sve proveri...Kada bi se saznalo da nema nikakav prihod logicno bi bilo da Firma ide u stecaj zbog nastalih dugova i da se pleni imovina a s obzirom da Firma u sustini i ne postoji ne smem da te sekiram sta bi se desilo.

Mozda postoji neko resenje ali sacekaj Stemisa da se pojavi i kaze svoje misljenje on bolje poznaje te rupe u zakonu.

Pocni da uzimas neke Vitamine,zbog trudnoce...

Nadam se da moja sekretarica nece skoro na porodiljsko bolovanje...Trebalo bi prvo da se uda za nekog pa onda sve po redu...:D

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Poštovani,
Nova sam na ovom forumu i nisam potpuno sigurna da li postavljam pitanje na pravo mesto.
Naime, trudna sam 2,5 meseca. Nezaposlena. Ne mogu da pronađem nikoga ko bi me zaposlio fiktivno pa su mi neki savetovali da otvorim sama svoju firmu.
Nije mi baš najjasnije. Da li bi mi neko mogao pojasniti kakve bih ja obaveze imala prema državi ukoliko bih otvorila firmu i koliko bi mi se zapravo isplatilo. Svrha firme bi mi bila da uplaćujem sebi staž.
Hvala unapred.
Ni meni nije jasno, dođe mi kao presipanje iz šupljeg u prazno.
Moram da napomenem da ovo nije moja ideja, već da su mi mnogi to preporučivali.
Ti koji ti to predlažu bi valjda trebali da imaju računicu da li se isplati ili ne.
Mozda postoji neko resenje ali sacekaj Stemisa da se pojavi i kaze svoje misljenje on bolje poznaje te rupe u zakonu.
Ja poznajem rupe na asfaltu i baš ti fala zemljak, lepo si me isfalio. :D Kako da ti se zahvalim? Možda me upoznaš sa svojom sekretaricom? :p

Calid

Kolonista
Kolonista
Hvala vam mnogo obojici.
Stemise, mislim da ti koji mi to predlažu zapravo peru ruke tim predlogom, jer sam njih prvobitno pitala da me prime u fiktivni radni odnos. Znate ono, ja bih te primio ali već imam dvoje takvih, što ti ne bi otvorila svoju firmu i uplaćivala sebi staž...
Nije njihova koža u pitanju, pa im preterano i ne verujem. Pogotovo jer bih otvorila firmu i odmah otišla na bolovanje (trudnoća mi je rizična), tako da sve to i ne može izgledati sumnjivije nego što jeste. Otvorim firmu, ne poslujem i bum odoh na bolovanje.
Ne bih da se uvalim u probleme pa sam zato pitala ovde, vidim da se razumete i da ste mnogima pomogli.
Još jednom, hvala najlepše Stemise i Jovo.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ako bi odmah otišla na bolovanje, onda ti se svakako ne bi isplatilo, jer bolovanje plaća poslodavac, što znači da bi sama sebi plaćala.
Sve najbolje i bebi i tebi i navrati na forum, ovde ima svega, a osmeha najviše. :)

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Refundira posle prvih 30 dana, a ti ćeš morati da prva plaćaš, a onda da čekaš da država refundira. Govorim za slučaj da otvoriš firmu, pri tome ne uzimam u obzir tvoje troškove oko firme. Ne znam, možda je najbolje da razgovaraš o toj mogućnosti sa nekim računovođom, oni sasvim sigurno najbolje znaju da li bi ti se isplatilo.

Calid

Kolonista
Kolonista
U suštini mene i zanimaju ti troškovi koje bih imala oko firme. Šta sa porezom, inspekcijom i sličnim pitanjima. Nekako mi je nerealno da firma postoji sama od sebe, tek da bi postojala i da bih ja preko nje ostvarila naknadu. Sutra ću da odem do računovođe da vidim šta ona ima da mi kaže.
Nije problem da ja prvo platim, a da mi država posle refundira. Plašim se ja da se ne uvalim u probleme i da se porodim u zatvoru... :(

Jova

Suspendovan nalog
Mnogi se raspituju za moju sekretaricu...Mlada...Lepa...Sposobna...Vredna...:D

Ali zato prima platu kao dva radnika u Firmi...Moram da je sacuvam dok je neka baraba ne prevari da se uda pa napusti firmu...

A sto je najbitnije toliko je korektna kada sam je skoro pitao da li zeli povisicu plate rekla mi je "Ne treba sramota je i ovoliko koliko primam za ovaj posao"

Pa mi reci da li bi neka kod nas odbila da joj se ponudi povisica a pritom zauzvrat od nje ne traziti nesto vise da radi...

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Bio sam, turistički, ali nisam znao za sekretaricu, a nisam zeleo da smetam ni svojim licnim prijateljima i rodbini, tako da se nikome nisam javio. Aliiii, pošto tvoja sekretarica očigledno insistira... Jedini je problem što moja žena neće da se pravi da mi je sestra, tako da će ići na kurs za turistilkog vodiča. ;)

legenda

Kolonista
Kolonista
da li mi mozete reci ko sad refundira porodiljsko bolovanje poslodavcu. da li je to gracka uprava ili fond za zdravstvenu zastitu? i da li je tu nesto promenjeno od januara 2015?