Boki
Suspendovan nalog
- Učlanjen(a)
- 15.01.2013.
- Poruke
- 3.889
- Broj reagovanja
- 3.361
- Horoskop
- Ovan

Telesne tečnosti - humori su podeljene na ćelijsku i vanćelijsku tečnost.
1. Ćelijska ili celularna tečnost zauzima najveći deo tečnosti u organizmu i čini 50% do 65% telesne vode; kod osoba od 70-75 kg iznosi 25 litara.
Voda predstavlja inertnu sredinu u kojoj slobodne materije slobodno stupaju u biohemijske reakcije; elektroliti sistema disosuju na jone pod jakim uticajem polarnih molekula vode - polarnost je uslovljena raspodelom atoma vodonika u molekulu.
2. Vanćelijska ili ekstracelularna tečnost je podeljena na ekstravaskularnu i intravaskularnu odn.vaskularnu tečnost.
- vaskularna tečnost je tečnost u krvnim sudovima i ona čini deo krvi i iznosi oko 3,5 do 4 litara ili 5%.
- ekstravaskularna tečnost je tečnost koju čini međućelijska voda (intersticijalna tečnost) i iznosi oko 15%.
Vanćelijska tečnost je skup raznih tečnosti i može se podeliti u četiri grupe; ekstraćelijske vode ima manje 35% do 40% od telesne vode, odn. oko 15 litara manje.
Ravnoteža između TRANSUDACIJE i RESORPCIJE uslovljena je dvema silama suprotnog dejstva:
1. Sila onkotskog pritiska belančevina u krvi teži da vodu vrati iz međućelijskog prostora u krvne sudove, a...
2. Sila krvnog pritiska deluje na zidove krvih sudova i teži da vodu istisne napolje.
EKSTRACELULARNA TEČNOST
1. Plazmina tečnost - voda krvne plazme 5%.
2. Intersticijalna tečnost - međučelijska tečnost sa limfom 15%.
3. Voda vezivnog tkiva, hrskavica i kostiju 15%.
4. Transcelularna tečnost ili transćelijska voda: moždana tečnost, zglobna tečnost, očna vodica, tečnost osrđa, trbušne maramice, intrapleuralna tečnost i tečnost u digestivnom traktu i aparatu za varenje.
METABOLIZAM VODE
Tkivna i međićelijska voda je tečnost koja se nalazi između ćelija i služi kao posrednik između krvi i ćelija, za njihovu ishranu.
Voda sa rastvorljivim materijama izlazi iz krvnih sudova u međućelijske prostore i obliva ćelije koje uzimaju kiseonik i hranjive materije; ovaj proces izlaženja tečnosti iz neoštećenih krvnih sudova naziva se TRANSUDACIJA.
U isto vreme, ćelije svoje raspadne produkte i ugljen-dioksid sa nepotrebnim materijama izbacuju u intersticijalne prostore sa intersticijalnom tečnošću, i ona se sa njima zajedno vraća u krvne sudove; ovaj proces upijanja naziva se RESORPCIJA.
Jedan deo ove međućelijske tečnosti vraća se u krv zaobilaznim putem, preko limfnih sudova i grudnog limfnog kanala.
Molekuli belančevina imaju veliku privlačnost za molekule vode, ali da bi postojao onkotski pritisak neophodno je da se između molekula vode i belančevina nalazi polupropustljiva membrana tj. da zid krvnog suda bude zdrav i neoštećen.
ONKOTSKI PRITISAK - je u krvnim sudovima i na svim mestima u organizmu jednak, ali pritisak krvi TA postepeno opada celom dužinom kapilara; prema tome, u arterijskom delu kapilara je TA jači i tu se odvija transudacija, a u venskom delu kapilara je TA slabiji i tu se vrši resorpsija, jer je tu onkotski pritisak veći.
OSMOTSKI PRITISAK - predstavlja pritisak čestica rastvorenih u krvi koje se stalno kreću. Veličina ovog pritiska zavisi od elektrolita, tj.količine elektrolita u krvi, a pre svega od NaCl - natrijum-hlorida.
On iznosi u krvnoj plazmi čoveka oko 725 kPa; deo osmotskog pritiska koji potiče od koloidne krvne plazme je veoma mali i iznosi 3,3 do 4 kPa.
Ima ulogu u raspodeli vode između tkiva i krvi, odn.tkivne međućelijske tečnosti i pravilnoj razmeni materija između krvi i tkiva. Uslovljen je proteinima (koloidima) krvne plazme i naziva se onkotski pritisak.
LIMFA - međućelijska tečnost koja nastaje filtracijom krvi iz arterijskih kapilara i ispunjava međućelijske prostore u većini tkiva i organa.
U ovim prostorima se obrazuju limfni kapilari koji upijaju deo tkivne tečnosti.
Limfni elementi su bela krvna zrnca - limfociti, monociti i plazmociti. Uloga je u prenošenju belančevina i masti iz tkiva i organa u krv; i eliminisanje štetnih materija i razlaganje tih materija - strana tela i mikroorganizmi.
Limfe ima više nego krvi oko 25% telesne težine čini limfa; glavni limfni organi su slezina, koštana srž, limfne žlezde.
IZBACIVANJE TEČNOSTI - DNEVNO
1. Uriniranjem - 1,4 do 1,5 l
2. Znojenjem ili evaporacijom - o,6 l
3. Defekacijom - 0,1 l
4. Respiracijom - 0,4 l
UNOŠENJE TEČNOSTI - DNEVNO
Hranom i pićem - 2,2 l