Svet pre i posle korone

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Član od
19.01.2013
Reakcije
2.190
Horoskop
Lav
Prošla je polovina 2020.godine. Srbija se sa koronavirusom bori od marta 2020 ( prema zvaničnim podacima ) a svet u celini od kraja 2019.godine.

Vakcine protiv ovog zaraznog virusa, od čijih komplikacija ljudi umiru, prave se već nekoliko meseci.

Tehnologija je u oblasti medicine napredovala tako da se neke vakcine već testiraju na ljudima, ali neizvesno je kada će neka od vakcina dobiti dozvolu da se proizvodi i distribuira širom planete.

Kakve sve posledice ostavlja koronavirus na sve nas, kakve će posledice ostaviti posle primene vakcine, kad u pravom smislu te reči pobedimo ovu tešku zaraznu bolest?

Ovde ne mislim samo na sve nas lično..mislim na svet u celini i na sve aspekte života- od zdravlja, socijalne komunikacije, ekonomije, politike, kulture...

Da li ćemo prihvatiti i zauvek usvojiti nove navike ponašanja? Ili ćemo se potruditi da sve bude kao pre?

Pošto sama tema obuhvata više aspekata- ne samo zdravstveni i ekonomski, mislim da joj je na ovom podforumu mesto.

Pišite..a i ja ću, naravno :)

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Član od
26.11.2016
Reakcije
2.163
Horoskop
Strelac
Svet se već promenio, na naše oči.

Kakve sve posledice ostavlja koronavirus na sve nas, kakve će posledice ostaviti posle primene vakcine, kad u pravom smislu te reči pobedimo ovu tešku zaraznu bolest?

Ovde ne mislim samo na sve nas lično..mislim na svet u celini i na sve aspekte života- od zdravlja, socijalne komunikacije, ekonomije, politike, kulture...

Da li ćemo prihvatiti i zauvek usvojiti nove navike ponašanja? Ili ćemo se potruditi da sve bude kao pre?
Mislim da vakcine neće biti i da je besmislena. Virus mutira; moramo živeti s njim. Ni posle 30 godina nema vakcine protiv HIV, pa je tako neće biti ni za kovid 19.
Ovo je 'pametan' virus - uvodi higijenu, telesnu distancu, tera na pranje ruku, proređuje broj putnika u vozilima gradskog prevoza, traži provetravanje, čist vazduh i vazdušna strujanja...ispada da je eko-frendli.
Drugo, ovaj virus je izazvao pandemiju skepse. Ne verujemo više nikome i ničemu, samo svojoj 'zdravoj' pameti i onome što oči vide.
Čovek je čoveku potencijalni izvor zaraze. Međuljudski odnosi više neće biti isti kao pre pandemije. Još veća otuđenost nas čeka u budućnosti.
Kultura, sport i umetnost će biti najviše pogođene; neće biti para za njih, a opet - to su grane koje jedine mogu da očuvaju koliko toliko psihičko zdravlje.
Obrazovanje će sve više postajati "na daljinu", digitalno. Zdravstvo će biti iscrpljeno, prešaltovaćemo se na privatno lečenje.
Pametne zemlje će napraviti dobre programe rukovođenja i izlaska iz krize. Novac će pametno ulagati, a živeće skromno.
Mi ćemo se i dalje bahatiti i tonuti sve dublje ili ćemo u nastupu ludila ponovo preživeti neku revoluciju.
Tako ja to vidim....

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Član od
12.02.2009
Reakcije
15.198
Horoskop
Ovan
Iskreno se nadam da će se vakcinom ublažiti posledice Covid 19. Sve definitivno neće biti isti. I ne dopada mi se kako ce to izledati.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Član od
25.05.2014
Reakcije
13.403
Horoskop
Ribe
Mislim da će biti kao ona izreka „ što nas ne ubije, to nas ojača!“ 💪

Džudi72

Starosedelac
Član od
19.01.2013
Reakcije
2.190
Horoskop
Lav
Ja se takođe najiskrenije nadam da će se pronaći vakcina ili bar lek protiv kovida-koronavirusa.

Ni posle 30 godina nema vakcine protiv HIV, pa je tako neće biti ni za kovid 19.
HIV nema ovu stopu zaraznosti kao koronavirus. I lekovi protiv HIV-a se stalno nalaze i produžava se ljudima obolelim od HIV-a životni vek.

Poštujem tvoje mišljenje ali korona i HIV nisu za poređenje.

Ovo je svetska pandemija, gotovo nijedne zemlje na svetu nema koja može da kaže da nema obolelih.

Zato se nadam da će se vakcina naći. I nemam ništa protiv da se svakih 12-18 meseci vakcinišem.

Jedino bih volela da kupimo vakcinu iz Velike Britanije. Najviše sam čitala o toj vakcini i o lekarki koja je pravi.

Razmišljala bih o vakcini koju bismo kupili od "brata Sija"..i ne bih pojurila da je prva primim.

Ali da se vratim na temu..

Mislim da će svet doživeti veliku ekonomsku krizu, ne onu kao što je bila 2008. već kao onu iz 1929.godine.

I bez virusa smo bili otuđeni..sve je manje bilo poseta, sve je više bilo razgovora preko Fejsbuk mesindžera ili Skajpa.

Loše je što će deca pohađati online nastavu verovatno i posle vakcine i vraćanja u "normalno" stanje.

Loše je što ćemo i dalje živeti u strahu, bar velika većina.

Mislim da će posle vraćanja u normalu psihijatri imati pune ruke posla.

Kultura je već sada u lošem stanju, za nju se iz budžeta Srbije ( pišem konkretno o našoj zemlji ) izdvaja 0, 92 posto.

Ne znam kako ćemo se ponašati posle ovog strašnog perioda. Ne mogu ni da zamislim šta će budući istoričari pisati o ovim godinama.

Što se ekonomije tiče, ukoliko se sredi ta ekonomska kriza ( sve što dođe, mora da prođe ) verovatno će kartice biti sredstvo plaćanja. "Živog" papirnog novca više neće biti- mada ne znam kako će to izgledati u Srbiji.

Sve u svemu, ništa više neće biti isto. :(

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Član od
26.11.2016
Reakcije
2.163
Horoskop
Strelac
Ovaj virus je došao kao neka vrsta opomene (već sam negde stavila taj fenomenalni spot) čovečanstvu zbog globalnog zločinačkog ponašanja prema planeti i prirodnim resursima, zbog bahatosti ljudske, tehnoloških perverzija itd
Da li će civilizacija i čovečanstvo usporiti, preispitati ciljeve, načine, potrebu ponovnog vaspostavljanja sinergije s prirodom ili će se pronalaskom vakcine nastaviti naucno-tehnološko "silovanje" ljudske populacije (sve manje prirodnog imuniteta, sve više farmakološko veštačkog održavanja optimalnog stanja organizma)...
Za mene je poražavajuće što pandemija nije izazvala promenu u načinu mišljenja. Ona se i dalje tretira kao akutni problem koji treba kratkoročno i brzopotezno "ubiti" vakcinom...do sledeće pandemije i novog virusa...
Niko ne razmislja dugoročno za dobrobit čovečanstva.
Trebalo bi čuti razmišljanja filozofa, sociologa, psihijatara, biologa....a ne samo lekara infektologa, epidemiologa i "struke"... Lečimo telo, ali je zapravo duh taj koji je bolesniji.

sovac

kafolenčić
Starosedelac
Član od
08.11.2019
Reakcije
653
Horoskop
Ovan
da uzmemo u obzir samo jednu stavku:kako da se virus baš pojavi u godini kada su počeli svetski nemiri? slučajnost? ne bih rekao...
samo ako se ljudska vrsta ne prosvesti satanisti ima da urade posao koji odavno žele

Insajder

grrrrr
Starosedelac
Član od
05.04.2013
Reakcije
1.989
Horoskop
Ovan
a čuj Sovče, završiće se sve ovo, sve ima svoj početak i kraj,
a onda će tek da počne raskrinkavanje ove najveće svetske podvale u kojoj su veći deo stanovništa
kontrolisali bezumnim strahom, ucenama, pretnjama, merama i celokupnim ponižavanjem ljudi sa sve brnjicama na licu

Džudi72

Starosedelac
Član od
19.01.2013
Reakcije
2.190
Horoskop
Lav
Kada je korona u pitanju, primećujem da se smanjilo zagađenje vazduha, ali već desetak dana vazduhom se širi nesnosan smrad :( mislim na Beograd...

Primećujem i da su najveći paničari počeli da gube živce zbog maski, ali i zbog toga što tim paničarima niko ne ulazi u kuću.

Sve više i više se otuđujemo.

Vrh Dno