• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Sumnja

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
Sumnja je pokretač svakog napretka, da ili ne?

Skioo sam imala razgovor na ovu temu i čini mi se da sam izgovorila sledeći tekst od reči do reči. Šta vi mislite?

"СЛЕПИЛО ПОСТУЛАТА

Од Аристотела, преко Птоломеја, скоро два миленијума је владало уверење да је Земља у средишту свемира. Генијални астрономи и математичари изводили су праве акробације како би систематизовали феномене које су посматрали, те да би из њих извели какве-такве законе и принципе. Њихови поступци и методи били су беспрекорни, али закључци скроз погрешни, јер су робовали ПОСТУЛАТУ: „Земља је фиксна и налази се у центру универзума“. Постулати, који би се језиком простог народа могли звати и ПРЕДРАСУДАМА, представљају главно искушење за науку, али и највећу претњу за човечанство, услед све веће примене научних открића у пракси и животу. Крајње је наивно, па чак и изузетно опасно, веровати да их у савременој науци нема.

Научни поступак је начелно једноставан: 1) Чињенице; 2) Истраживање; 3) Закључак. На почетку су, дакле, факта или феномени који се запажају, а онда се испитују методом одговарајуће науке, која на крају доноси неки закључак, а можда чак обзнањује универзални закон. Оно што, међутим, научници најчешће губе из вида јесу постулати (који могу бити и подсвесни, као део „духа времена“ или колективног несвесног). Тај превид може по вредност истраживања имати несагледиве негативне последице, упркос беспрекорној методологији и најнапреднијим технолошким средствима који се примењују и упркос (претпостављеној) најбољој намери истраживача. Два таква случаја су данас изузетно актуелна, јер услед наопаких постулата озбиљно угрожавају сам опстанак људског рода на Земљи: климатологија и вакцинологија.

Постулати савремене климатологије су следећи:
1) Број људи на Земљи је превелики
2) Делатно човечанство троши много енергије и производи све више угљен-диоксида
3) Угљен-диоксид ствара ефекат стаклене баште
4) Повећање количине угљен-диоксида у атмосфери доводи до глобалног загревања
Непристрасна епистемолошка анализа одмах уочава потпуну поизвољност постулата 1 и 4 (број 2 је тачан, а о 3 се мора дискутовати). Да ли je светска популација превелика или није - то може да буде предмет научних студија, а никако постулат. А што се тиче „превише“ угљен-диоксида (шта ли би на ту квалификацију рекле биљке, узгред?), ничиме није доказано да он изазива глобално отопљење, а постоје озбиљне индиције да је процес обрнут: да је повећање његове количине изазвано загревањем, чије порекло (соларно?) тек треба утврдити. На страну што је угљен-диоксида у атмосфери данас мање него у неким древним историјским епохама (о праисторији да се и не говори), те да је његов минимум у читавој геолошкој историји копненог живота на Земљи био у 17. и 18. веку! Дакле, по овом питању нема разлога ни за забринутост, али гле! савремена наука изазива панику и хистерију на ову тему.

Постулати савремене вакцинологије су, пак, ови:
1) Ћелија је асептична
2) Микроби долазе у њу споља
3) Микроби проузрокују болести
4) Ако се микроби елиминишу, тело се имунизује а болст исцељује
5) Вакцине су највеће достигнуће медицине
6) Вакцине су ефикасне, корисне и безопасне
7) Однос добробити у односу на ризик је апсолутно на страни вакцина
Узети овако заједно, ови постулати (предрасуде) сачињавају праву „научењачку“ догму, у коју се мора слепо веровати (или следи судбина Ђордана Бруна!). Када већ то већина условљених „стручњака“ неће, сами људи би требало да, у границама својих могућности, немилосрдно преиспитају сваки од ових постулата. Овде нема места да се већина њих демонтира, али уместо тога треба истаћи још један.

Наиме, главни постулат савремене кризе је овај: „Зна се шта је то вакцина!“ Јел'? Није ваљда? Па није то неки минерал или дрво гинко, који су данас исти какви су били у доба Јуре! Људски изуми и појмови се мењају, те, било да се усавршавају било да деградирају, постоји граница промене после које једна реч више не одговара ономе на шта се, можда колико до јуче, легитимно односила. Стога, пре него што се приступи критичком испитивању неке ствари (а камоли њеном безрезервном прихватању), треба се запитати да ли је она уопште то за шта се представља да јесте."

Духовна хајдучија

Rjabinuška

Novajlija
Učlanjen(a)
08.11.2021.
Broj reagovanja
1
Horoskop
Jarac
Raduje me kad citam da neko danas jos uvek ima hrabrosti razmisljati vlastitim razumom. Potpisujem svaku recenicu.

Davno nisam procitala ovako dobar i lucidan post, koji je ujedno bio i razlog da udjem ovde.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.765
Horoskop
Strelac
Jedino sa čime bih se mogla složiti jeste da je skepsa osnovni "postulat" na kome počiva celokupno civilizacijsko znanje. I naučnici su ljudi, što znači da nisu savršeni, da možda i imaju predrasuda, ali da sumnjaju u svaku tvrdnju, pa i sopstvenu. Nema (pravog) naučnika koji za života nije srušio poneku svoju hipotezu ili pak kompletno menjao svoju teoriju (ili tuđu). U pitanju je PROCES saznavanja. Drugo, nauka, tj.naučno znanje ima svoju arheologiju (M. Fuko), zavisi od puno spoljnih i unutrašnjih faktora, složenog sistema globalnih i lokalnih pojava, fenomena, promena. Nikada ne može ponuditi neku konačnu istinu, ali njoj teži.
Na kraju, svako bira u šta će verovati. U skladu s tim se ponaša i deluje i...snosi posledice tog svog verovanja.
Ne mogu da sumnjam u sveukupni napredak ljudskog/civilizacijskog/naučnog znanja, ali mogu da imam rezerve ili skepsu prema određenim tvrdnjama ili trenutnom dostignuću nekog naučnog istraživanja (a to je ono što nauku pokreće odvajkada!)

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.548
Horoskop
Ovan
Sumnja... Sumnja je za naučnike, a ne za nas, običan narod. Ne kažem da im treba slepo verovati, uvek postoje neki drugi naučnici koji će proveriti njihove radove. I to je neki vid kontrole i ispravke njihovih radova. Ali mi, običan narod, laici, moramo verovati naučnicima. Pa kome ćemo verovati, ako ne njima?
No, ja svakako ne mogu da verujem nekome ko se potpisuje kao duhovni hajduk. Nije problem u imenu, već da iza svojih stavova iz oblasti klimatologije i virusologije treba da stoji stručna osoba sa svojim imenom i prezimenom i svojim zvanjem. Sve manje od toga za mene je neozbiljno.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
Pričamo generalno o sumnji a pomenuti primeri su aktuelni.
Postoji sumnja u naučne činjenice, postoji sumnja u nečiji sud...
Ali zašto osporavati sumnju? Ispade da je to loše, da ne treba sumnjati, da treba gutati sbe što se plasira, jer, pobogu, pa nisi stručnjak.
Pa nisam ali odbijam da nemam i ono što se zove "zdrav razum". Do koje mere treba biti poslušan i ne postavljati se sumnjičavo?

FB_IMG_1636405905084.jpg

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.414
Horoskop
Ribe
Ja isto gledam na obe strane kad prelazim jednosmernu ulicu ali ne zbog manjka poverenja u čovečanstvo, nego iz navike. "Sujma" je sama po sebi dobra, naravno i u tome treba imati meru, ne treba sumnjati baš u sve i svakoga jer "ondak" postaneš paranoičan! Mene zato crkva nije privukla u nekoj većoj meri, mislim poštujem ja našu crkvu, čak i odem ponekad u nju, znam napamet i oče naš i simvol vere... ali ono što me oduvek odbijalo to je što crkva traži da bespogovorno i da ne kažem slepo veruješ u sve njene dogme ili ti "istine u koje se ne sme sumnjati". Crkva kaže "Isus je sin Božiji" i tačka! Nema pitanja "a kako, a zašto" ili "Isus je bezgrešno začet" to je tako i nemaš ti tu šta više da zapitkuješ ili ne daj bože sumnjaš da li je to stvarno tako bilo ili možda i nije. Istinu moraš prihvatiti onako kako ti je servirano i tačka, sumnji nema mesta! A insan je proklet, sumnjičav po prirodi.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.548
Horoskop
Ovan
Crkva i nauka... Niđe veze.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.548
Horoskop
Ovan
Kako ne bih bio pogrešno shvaćen, želim da dodam da se religija zasniva na verovanju, to nema činjenica, dokaza. U tom smislu je i moj prethodni post.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
I naučnici su ljudi
Upravo to mi i budi sumnju. I oni su ljudi. A ljudi mogu biti pohlepni, neodgovorni, egoisti, zaslepljeni slavom, statusom, podmitljivi. Imaju kredite, kuće, želje, status...
Nekada je biti obrazovan čovek, ne nužno naučnik, nosilo sa sobom pretpostavku morala. Sticati znanje je bilo teško i nedostupno. Takvi ljudi, koji su imali snage ili sreće da se obrazuju, bili su putokaz čovečanstvu. Njihov autoritet je bio maltene neprikosnoven. Između ostalog i zato što ostali nisu imali apsolutno nikakvo znanje a ni pristup informacijama.
Danas, sve to izgleda sasvim drugačije. Obrazovanje je svima dostupno, dobija se bez muke i svako ko je zainteresovan ima pristup informacijama.
Obrazovani ljudi nisu više moralne gromade već šareniš ljudskih vrlina ali i poroka. I često skloniji ličnim dobrobitima nego opštim.
I eto sumnje...

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.765
Horoskop
Strelac
Da, ali i nauka ima svoju hijerarhiju i svoj sistem. U svakoj branši se zna koji su vrhunski stručnjaci (putem referenci - objavljenih radova u strucnim časopisima, sa dve ili tri anonimne recenzije; u kojim institucijama/laboratorijama radi, sa kojim uspehom...sve se to prati, ocenjuje, meri po posebnim kriterijumima, različitim za prirodne i humanističke nauke). "Prirodnjaci" naročito prolaze hod po mukama i vrlo ih strogo procenjuju...
Zato su reference ono što gradi kredibilitet naučnika.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.087
Horoskop
Ribe
Ovo mi se nadovezalo nekako, predgovor za knjigu Kremansko proročanstvo, Profesora Dr. Veselina Savica

"Ja sam bio u gestapovskom zatvoru u Becu. Godinama pre toga interesovao sam se za snove. U to doba sam klasifikovao snove: i na snove koji predskazuju, koji saopstavaju jednu potpuno nepoznatu istinu. Kad sam bio mesecima u samici, gladan, nesrecan, iznuren, iscrpljen, svezan, ja sanjam san da sam dobio crvene caksire. Ujutru, kad sam se probudio po prvi put sam posumnjao u znacaj snova. Jer, uvek kad bih nesto crveno sanjao, caksire ili cipele, dolazio je neki materijalni dobitak. Pa, pomislim, kakvo meni moze biti bogatstvo u zatvoru?!

Sutradan, medjutim, ubacili su jednog zatvorenika koji je bio osudjen na dvanaest godina. On je morao da demontira bombe, one sto su tempirali Amerikanci. Na nasu srecu, na moju i njegovu, jedna bomba je pala u esesovski magacin. On je tada prvo svezao pantalone i kosulju i unutra nagurao svega, pa tek onda demontirao bombu da ne eksplodira. I, kada je doso, on je doneo od cokolade, do ne znam cega, i onda sam ja tek kazao: "Vidi, bogati, san ne laze".

. . .

Jednoga dana dosao je kod nas bolesnik koji je cetrnaest godina podmetao bombe u Njujorku. Kada su ga uhvatili, doveli su ga kod nas da damo misljenje. Necu sada da govorim da li je sizofrenija, sizoparanoja. Ali, ja sam u zivotu uvek bio glup i sve sto sam mislio, mislio sam potpuno blesavo.

Dobijemo mi tako pismo iz San Franciska od nekih zvezdo-citaca, posto je o tome slucaju pisala cela americka stampa. Znali su njegov dan rodjenja. Oni su nama pisali da ce on cetrnaest dana kasnije od dana kada su nam uputili pismo umreti od krvoliptanja. Ja, prepotentna budala, bagatelisuci sve to, izdao sam naredjenje da se rendgenski i internisticki detaljno ispita. Na rendgenu i internistickom nalazu bilo je - nista. Ali, on je ipak umro cetrnaestog dana - od krvoliptanja.

. . .

Filozofi i umetnici, su nekad vodilje ljudskog saznanja. Ali ti isti filozofi, najumniji filozofi srednjeg veka, decenijama su se zabavljali raspravljajuci koliko andjela moze da stane na vrh igle. A kada je nastupio veliki naucni napredak i kada se pojavila jedna vrlo solidna grana nauke kao sto je neurofiziologija, postavilo se pitanje: gde je ljudska dusa, da li postoji ljudska dusa i u kicmi. Prvo se verovalo da je u stomaku, pa je na Zapadu otisla u srce, a na Istoku u jetru i zato mi kazemo "Srce moje", a na Istoku se kaze "Jetro moja". I ona je putovala i dosla je u mozak, pa je iz mozga otisla u mozdanu koru. Tu je bila vise desetina godina, pa je tada otisla u hipotalamus, a danas iz hipotalamusa otisla je u retikularnu formaciju. I taman kada su neurofiziolozi sveta utvrdili da duse nema u kicmenoj mozdini, za vrlo kratko vreme posto je otisla u retikularnu formaciju, a retikularna formacija ide u kicmenu mozdinu - ispalo je da dusa postoji i u kicmenoj mozdini. Sva ova mesta bila su decenijama ozbiljno shvatana, pojedinci su za svoja tumacenja dobijali Nobelovu nagradu, a ipak dusa se nalazi u svakoj celiji, i to vise ili manje!

. . .

Sva danasnja saznanja, sve danasnje pseudoistine, sva danasnja misljenja, sva danasnja "sigurna" znanja, sigurna verovanja - to je sve sumnjivo."

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.765
Horoskop
Strelac
Možda. Meni je sumnjiv dr Veselin Savić, psihijatar, i njegova biografija. I njegovi eksperimenti.
Uglavnom, sve se svodi na to koga smatramo autoritetom. Ali, uvek treba uzeti u obzir ko iznosi neku tvrdnju (biografija, reference) i sa kojih pozicija moći (društvenih, institucionalnih, finansijskih).

Vrh Dno