• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Staracki domovi

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
U Srbiji se malo ljudi odlučuje za staračke domove, dok je u razvijenijim zemljama to postalo normalno.

Šta vi mislite o tome?
Da li biste se odlučili za starački dom ili biste hteli da pod stare dane ostanete u krugu porodice?
Mislite li da su starački domovi dobri za stare osobe? Da dobijaju negu kakva im je potrebna i da se osećaju dobro okruženi svojim vršnjacima?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.507
Horoskop
Ovan
Starački domovi u našoj zemlji... Hmm, pa nisam siguran da se dobija adekvatna nega, a i nije mala suma koja se treba plaćati.Ja sam se raspitivao za jedan starački dom, mislim da je u Kučevu i suma nije bila mala, a posle sam čuo i još kojekakve priče. Ali ne bih o tome, neproverene su.
Ukoliko bih bio na teretu svojoj deci, sigurno da bih otišao u starački dom. Mada, ne znam hoću li isto razmišljati ako do toga i dođe.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Kažu da onaj na Bežaniskoj kosi u BG ima izvanrednu negu i da su požrtvovani...ima jedan i ovde u Slankamenu, videla sam zgradu, ne izgleda loše sa spoljne strane ali nisam sigurna kako je unutra a ni za osoblje nisam sigurna... ali ja ću to proveriti, mora se, dolaze dani kad stari sami ne mogu, starost je to....

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Dešavaju se vrlo čudne stvari po takvim domovima, čija je neodgovornost, nestručnost ili nešto treće o tome možemo samo da nagađamo. Skoro se desila tragedija u Knjaževcu. Imali smo odluku da moju baku po ocu smestimo u starački dom, jer živi sama, nemamo mogućnosti da je svakog dana obilazimo, jer je jako nezgodna i izazvala je i dosta netrpeljivosti i kod nas i kod okoline, tako da je bilo neizbežno. Međutim, dom nije hteo da je primi. Prvo bilo nam je jako skupo, čak ni njena penzija nije mogla da pokrije troškove, drugo je bio problem njenog zdravlja što me još više čudi, jer mi onda nije jasno ko treba da brine o takvim osobama ako domovi postoje. Ovako samo može da izazove još veću nesreću i probleme. Da ne govorim o materijalnom stanju i uslovima u kojima živi jedna stara osoba. Takvima je najteže zimi, zna se i zbog čega. Kod nas je generalno problem što još uvek nisu uređene neke bitne stvari oko staračkih domova, korisnika i onih koji pružaju takve usluge.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Iskrena da budem ni pre nisam imala visoko misljenje od starackim domovima, a nakon nedavne tragedije, moje misljenje je jos gore.
Nestrucnost, nepaznja, mesanje korisnika domova ( stari ljudi u kombinaciji sa psiholoski obolelim ljudima :o ) na mene ostavljaju zastrasujuci utisak. Nikog svog ne bih tamo smela poslati, jer ih niko bolje od mene ne bi ni gledao...Da ne pricam o tome da bih 24h razmisljala da li su dobro, da li neko misli na njih, brine o njima i sl...

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.776
Horoskop
Lav
Kada se spomene starački dom, setim se nekih davnih dana i kako je izgleda jedna moja daljnja rođaka, tada već nepokretna baka. Setim se njene flekave spavaćice jer sestre nisu imale vremena da je nahrane, i onda je sama probala da jede. Setim se kako je bila nesrećna a ipak mirna i tiha. Nismo mogli tada da joj obezbedimo negu u kući. Tužno.
A onda se setim i mojih pokojnih bake i dede po ocu i kako smo ih negovali dok nisu umrli. Baka se najviše plašila staračkog doma, mislila je da ćemo je smestiti tamo, ali mama-njena snaja, nije dozvolila starački dom.

Državni gerontološki centri su užasni, uslovi, nepažnja osoblja i sl.

Ne znam kako je u privatnim domovima.

Inače, moja mama ponavlja da je stavimo u dom kad ostari i kad bude nemoćna jer misli da bi tu našla društvo, a i da ne smeta sestri i meni. Mislim da, poučeni brojnim pričama i iskustvom sa tom bakom, nećemo to uraditi.

A ja, pa mislim da je rano da razmišljam o staračkom domu, ne znam kako ću razmišljati za nekih 20-30 godina.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Teško je o tome razmišljati, ali kad dođe vreme mnogi ne mogu a da ne počnu sagledavati pozitivne i negativne strane odlaska u starački dom. Imam jednu komšinicu koja je penzionisana i stanuje sama, a godinama radi 2 sedmice mesečno u inostranstvu kako bi si priskrbila sredstva za dom, ukoliko će se naći u toj situaciji. To razumem, ako je čovek sam, a s godinama postane nemoćan ili bolestan, možda je to dobro rešenje. Starački domovi su u mojoj sredini veoma skupi, mesečno gotovo 1000 evra, a još se često i deli soba sa cimerom. Malo si tko može to da priušti. Ako obitelj ima mogućnosti da se brine o starijoj osobi, radije sam za to, osim ako sama osoba želi da ode u dom.

Beba

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.10.2014.
Broj reagovanja
11.262
Horoskop
Ovan
Imam pozitivan stav prema staračkim domovima, naravno trenutno, a opet ponavljam Stemisa kako ću kasnije razmišljati ne znam.
Moram vam ispričati nešto u vezi staračkog doma.

U Novom Sadu se održavala neka zabava, na koju sam pozvana i odazvala se naravno. Da ne širim priču, bilo je lepo, nešto drugačije... Dogovorila sam se sa sinom da dodje po mene u neko vreme. U medjuvremenu sam saznala da se taj restoran nalazi odmah do staračkog doma. Mislim stvarno je mesto ok.
Dolazi sin po mene, a ja odmah , znaš ja ću kada budem sama i ,,stara,, živeti u N.Sada , da budem blizu vas i pokažem mu rukom u pravcu staračkog doma. On gleda...ne shvata... Mislila sam da zna da je to starački dom. Gleda mene , gleda zgradu , objasnim ja njemu moje ,,razmišljanje" a on meni prosto i jednostavno reče: ,,ti ili si na nekim drogama ili filozofiraš,,:ljut:
I tako ti ja , naravno nisam to shvatila ,,živećeš ti mama kod mene", ne nastavim moju priču, nego zajedno sa njim počeh da pevam tiho neku pesmu koju je i on pevušio...:)

Jova

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
10.03.2012.
Broj reagovanja
1.326
Horoskop
Škorpija
Ja sam Protiv Starackih Domova...Iz vise razloga...Ne bih da objasnjavam zasto...

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.721
Horoskop
Devica
Ne bih da kazem da sam za, hvala bogu, nikada nisam dosla u situaciju da moram o tome da razmisljam.
Mada, evo primera... U kafic u kom radim do skoro je dolazio stariji covek sa majkom, baka ima negde oko 80 godina. Mislim da je malo falilo da pocnem da cmizdrim kad sam je videla, sva omrsala, drzi u ruci neku bananu jedva je jede. Za nju sam cula da je nekada bila profesorka srpskog, sad u penziji, zivi sama, i eto tako sinovi je povremeno obidju kad i oni stignu. Ide sama svuda, i cesto se desi da tako padne negde i da se povredi. Tuga. I bas pre neki dan dolazi covek, seda sa mnom i gazdaricom, i prica nam kako je morao da je smesti u dom, prosto ni on ni brat ne mogu da postignu da budu stalno uz nju, ona vec pocinje da bude dementna, i nekad i ne zna gde je. A u kraju gde smo, ima jedan staracki dom, privatni doduse, ali ne nesto mnogo skup. Ljudi koji rade tamo su prijatni, vode racuna o tim ljudima i zaista je dobro mesto. I eto tako, baka je sad tamo, uklopila se lepo, a meni ipak nesto zao, bilo mi je mnogo drago kad dodje, pa joj ja na peni od kafe napravim neku saru nesto a ona se osmehne i zahvali mi, pozeli ugodan dan... nekako mi puno srce kad vidim da sam uspela nekome tako osmeh da izvucem na lice :)
Sto se mene licno tice, ne znam da li bih mogla svojim roditeljima da dopustim da idu u dom. Mada, necu da pricam, nikad se ne zna sta moze da se desi.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.776
Horoskop
Lav
Demencija, da ona je najgora kod starih ljudi. Kada imate u kući dementnu osobu, morate da razmišljate o mnogim stvarima. Otvara se pitanje- da li treba baku-dedu smestiti u dom jer je tamo 24časovni nadzor lekara i medicinskih sestara.
Sećam se da smo morali da isključujemo šporet kada smo, na kratko, ostavljali dedu samog u kući.
O domu za stare nismo razmišljali. Dedi je bilo dobro kod svoje kuće. I malo vremena i retko je ostajao sam.

Vrh Dno