Sta skuvati danas

dusicaa

Suspendovan nalog
Pokrecem ovu temu jer se svako od nas susreo s ovim pitanjem i cinjenicom da nam je ponestalo ideja sta skuvati.Meni licno nikad nije problem skuvati jelo vec smisliti sta.Ovo je nacin da bas u tim momentima damo jedni drugim ideju ili se podsetimo na neka stara jela i recepte.
Danas sam kuvala telecu corbu,jelo s mlevenim mesom ciji cu recept preneti direktno s neta(odatle sam ga i uzela isprobala vise puta i super je)

Zapečeno mleveno meso sa jajima

Priprema: 45 min

Ako ste početnik u kuhinji i plašite se da Vam jelo neće biti dovoljno pečeno (ili kuvano), ovde takvih problema ne možete imati. Svaki sastojak se posebno termički obrađuje pa se onda svi zajedno još i zapeku, a i dalje Vam ne treba ni mnogo vremena ni mnogo umeća da napravite ovaj ukusan i dekorativan specijalitet.

Sastojci za 4 osobe0.50 veza peršunova lista
po ukusu bibera
6 kom jaja
100 g kačkavalja
2 kašika ulja
300 g mlevenog mesa
po ukusu soli
1 glavice crnog luka
Bešamel sos
2 kašika ulja
2 dl mleka
1 kašika brašna

Priprema

Stavite jaja da se kuvaju
Crni luk i peršun sitno iseckajte, a kačkavalj narendajte na krupno rende.

U adekvatnoj posudi zagrejte 2 kašike ulja pa pržite luk dok ne dobije tamno-žutu boju.

Ako želite da se ukus crnog luka što manje oseti, slobodno dolijte malo vode i dinstajte luk neko vreme.
Dodajte mleveno meso, pobiberite po ukusu i pržite dok meso ne promeni boju.
Dodajte usitnjen peršunov list, posolite i promešajte.

U ovu masu možete dodati i jedno jaje. Ono će je povezati pa se neće raspadati kad budete sekli gotovo jelo.

Namažite uljem vatrostalnu posudu ili pleh u kom ćete peći jelo.
Oljuštite barena jaja i po dužini ih presecite na pola.

U podmazanu vatrostalnu posudu poslažite polovine jaja tako da žumanca budu okrenuta na dole pa preko njih pospite pripremljeno mleveno meso.

Priprema bešamel sosa
U odgovarajuću posudu sipajte 2 kašike ulje. Kada se ulje dobro zagreje, mešajući dodajte 1 kašiku brašna i pržite svega nekoliko minuta.
Kada je brašno dovoljno proprženo, lagano dospite mleko mešajući sve vreme.
Prelijte mleveno meso bešamel sosom pa pospite rendanim sirom. Pecite u rerni na 125°C oko 15-20 minuta.

Jelo služite toplo.
Prijatno!

Moji ga obozavaju,a kao prilog dodam bareni pirinac preliven maslinovim uljem i persunom.
Uz ovo pravila sam i kupus kifle,ako vas bude interesovalo dobicete recept.kolace nisam pravila,ne sto neznam vec sto su moji sinovio sportisti i na posebnom rezimu ishrane tako da su kolaci retko zastupljeni(fala Bogu)

dusicaa

Suspendovan nalog
Evo Saska za tebe:da::roflmao:

KUPUS KIFLE

Potreban materijal
1 kg brasna(t-400)
1 svez kvasac
3 supene kasike secera
3 kafene kasicice soli
05l mleka
0,2 l ulja

za fil
200 margarina
2 zumanca

Zamesi se testo i ostavi da naraste dok se ne udvostruci.Podeli se na dva dela i svaki ponaosob razvuce oklagijom u obliku pravougaonika debljine oko 0,5 cm

Izlupani margarin s zumancima se nanese na svaki deo i savija u rolat.
Tako savijen rolat se sece na cik-cak slaze u nepodmazan pleh premaze preostalim belancetom i doda susama (a ne mora) i pece se na T-od 180 step.oko 20-tak min
Kifle dobiju specifican oblik lice na presecene delove kupusa pa odatle ime.
lepe su mekane i izdasne,mogu se filovati jos i sa sirom,pica-fil,slatke...ali je osnova gore navedena ostalo se modifikuje.
Imam sve slike uradjene za neki raniji forum ako ih pronadjem pustam ti...

dusicaa

Suspendovan nalog
jasna949' pid='46054' dateline='1295793881 je napisao(la):

ja našla sliku Dušo!
Hvala jaco,brza i tacna kao i obicno.Imam ja svoje slike s kompletnimprocesom spremanja od mesenja testa pa do posluzenja nasla sam ih postavicu ih vec sutra ...:roflmao: ako ne bude bilo posla...:)pre podne

jasna949

dežurna ćaskalica
Kolonista
Tvoj recept je kao i kod moje bake, sem susama, naravno tada ga nije bilo.
Pogledala sam u moju knjigu . Stavi svoje slike, mnogo bi volela da ih vidim.

dusicaa

Suspendovan nalog
Molim Stemisa ako moze da "smanji " slike..da bi licele na ono sto zelim.Ja sam ih smanjivala i dobila to sto vidite...:roflmao:

jasna949

dežurna ćaskalica
Kolonista
danas za ručak planiram: Supa od koke sa knedlama od griza, grašak sa pohovanim belim mesom i rolat sa pekmezom od jagoda.

dusicaa

Suspendovan nalog
jasna949' pid='46684' dateline='1296036187 je napisao(la):
danas za ručak planiram: Supa od koke sa knedlama od griza, grašak sa pohovanim belim mesom i rolat sa pekmezom od jagoda.
Lep rucak Jaco,a kad budes spremala nesto neuobicajeno,baci nam recept ovde...mada si mogla i za taj rolatic...:roflmao:

dusicaa

Suspendovan nalog
Danas na meniju kod mene je

teleca corba(za mladjeg sina i muza)
pileca supa(za starijeg sina )

PILECI FILE
pileci file iseci na snicle

krem supu od pecuraka sipati na tacni

svaki komad pileceg filea umakati u krem supu

zatim pileci file staviti u vatrostalni pekac gde smo dodali 3 kasike ulja maslinovog

preko filea stavimo izrendan kackavalj

odozgo sipamo 200mil pavlake

dodamo malo 1 kasikicu persuna preko

stavimo da se pece na 200 c oko 30 minuta

kad je peceno izvadimo iz pecnice

Ako je drustvo vece file se redja u vise navrata i ponavlja proces

sluzimo uz prilog po zelji zelena salata pomfrit.

desert je rolat s bananma

probajte i vi
Prijatno

dusicaa

Suspendovan nalog
I broj tel...:)ma bice vas mnogo onda.:neznam:..ja kuvam za cetvoro...
pa cemo se potuci...
Moze Jaco samo potvrdi dolazak...:jupi::da: