• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Šta je konzervativno, a šta tradicionalno?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Šta je tradicionalno i ujedno konzervativno? Šta je tradicionalno, a nije i konzervativno?

Ta dva pojma se cesto preplicu, ali mislim da je kljucna razlika sto se tradicija menja sa vremenom i prilagodjava novim kulturnim obrascima, dok ono sto je konzervativno je nepromenljivo u odnosu na vreme i kretanja u drustvu.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Da postavim ja pitanje na pitanje? Ako je obaveza igraca da na Wimbedonu igraju u beloj opremi, da li je to tradicija ili konzervativizam?
Meni se dopada držanje do tradicije, obicaja, ali ne po svaku cenu. Konzervativce dozivljavam kao ultra tradicionaliste. Mozda gresim.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Kada se misli na konzervativizam, misli se na težnju da neko želi da održava i očuva staro, nešto što se nasledilo. Konzervativci poštuju tradiciju, ne vidim kako možemo onda da toliko detaljno odvojimo tradiciju od konzervativizma. Tradicija se ne menja, zato i postoji takav termin, to je nešto što je takvo i bez promene. Ako se držim tradicije, zašto bi menjao ili sebe ili tradiciju koje se držim i koju poštujem. Ako se tradicija menja, onda to nije tradicija, onda se govori o modernizaciji, a ne o tradiciji.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
U sustini sam neko ko ne mirise previse tradiciju, a jos manje konzervatizam. Zasto? Jednostavno zivot tece, samim tim zivot se menja....Postoji nesto sto se zove evolucija ( pri tom ne mislim sad na Darvina striktno )...Ne moze se postovati ili forsirati nesto sto je recimo imalo smisla 20-tih il u 16-17 veku itd....Jednostavno nacin, stil zivota, svest ljudi se oblikuje i menja....To je moj stav sto se tice tradicije.

O konzervativizmu nemam nijednu pozitivnu rec. Dozivljavam ga kao mentalno/kulturolsoki/drustveni zatvor.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Onda nisi shvatila šta je jedno, šta je drugo i kako je to tesno povezano. Volim tradicionalne stvari, ne sve, nisam zaostao, ali dobru tradiciju koja mi jako prija i koja me čini srećnim, za razliku od svega što neko smatra pod modernim ili evolucijom. Neke stvari jednostavno ne treba dirati, one su takve, vraćaju nas u ono iskonsko i nije sve podložno za menjanje samo zato što neko tamo tako misli. Kada bi sve nacije menjale tako svoju tradiciju, svi bi propali i duhovno i fizički i kulturološki.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Konzervatizam jeste povezan sa tradicijom, ali za mene je samo tezi oblik iste. Onaj koji tvrdoglavo ne dozvoljava ne, promenu, nego prosirenje nekog vidika ili radnje, kako god, mislim da ces shvatiti sta hocu reci.
Da, postoji nesto sto se mora postovati, ali iz mog ugla mnogo je manje tih stvari koji se mogu odrzati pod velom tradicije, nego sto postoje neke tradicionalne stvari, a da njihov smisao ne postoji danas.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ti si otišla u neku filozofsku širinu i ko zna na šta ti misliš. Ja govorim o našoj tradiciji, običajima, nošnji, selu, hrani, piću, jeziku, kulturi, istoriji. Ne znam šta tu imamo da modernizujemo kad su ionako veliki i prepošteni Srbi pokupili više sa zapada i tako se i ponašaju pa su neki zaboravili i jezik i poreklo.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ja govorim uopsteno o tradiciji. Nisam mislila konretno na nasu.
Samo bih morala da se kazem da jezik nije tradicija, ne u smislu klasicne tradicije. Sami lingvisti prvi tvrde da se jezik konstantno siri i menja i da je to prirodno za njega. No, ti verovatno mislis na cestu pojavu u zadnje vreme da se dosta stranih reci ubacuje u jezik ili jos gore prave neki zargoni koji su nepravilne karikature naseg i stranog jezika. U tom smislu i ja sam apsolutno protiv toga.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
O jeziku se tek iznerviram, a imam hipertenziju pa ne bih o tome. Ostalo što se tiče tradicije poštujem, cenim i volim. Nisam pristalica da ja to sada ovde u gradu moram da koristim, što se običaja tiče, ali obožavam to da gledam, proučavam, posmatram, zapisujem kao što sam i do sada od mojih predaka. Mislim da neko ko ima svoju tradiciju ne treba da je zaboravlja, da se stidi, da je menja i trampi za nešto samo zato što je in ili u trendu. Na to sam mislio.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
U tom smislu menjanje tradicije jeste bezveze. Ali mislim i da postoje neki prirodni porivi da se nekad nesto izmeni, a da osnovni razlog nije in ( najcesce in stvari nemaju smisla vec su samo glorifikovane )

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Pa o čemu onda da pišem? Šta si htela sa tradicijom? Mogu da te skapiram za konzervativne mudonje, ali ne i za odnos i komentare koje si ovde iznela. Očigledno popuštam sa mozgom, ili si htela nešto drugo? :dummy:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ja rekoh pisala sam uopsteno o tradiciji, nisam navodila konkretne primere, a tradicija je sirok pojam. Ti si potom naveo menjanje jezika i menjanje zato sto je nesto in sa cim se i ja slazem da ne treba, ne na nacin na koji se to cini.

Ali generalno sad pricam...Da je tradicija ok do odredjene granice...I dalje tvrdim da se vremenom sve menja...U redu je da osnove, ali samo osnove da se zadrze, no povremena modifikacija jeste neophodna ( ne zato sto je in, vec se drustvo razvija...)

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
O kojim konkretno tradicijama govorimo? Sad sam skroz zbunjen. Ok. nastavićemo kada imam za to vremena, mnogo si mi ti nešto upetljala ovde. :genije:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Uopsteno o tradiciji...Sta si se uhvatio o kojim tradicijama...O tradiciji kao pojmu i njenom primenjivanu...
Nisma ovde nista rasclanila, ti si...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Pa treba da se rasčlani, izvrne na postavu, razdvoji, raspravi, razvali, razmotri...Tradicija je veeeeliiiikaaaaa, a mi mali, a ipak je upropastimo da nam se ponekad drugi smeju. Šta se odmah brecaš, ne sme čovek ništa da pita.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Hahahah moze da se rasclani, ali tek kad utvrdimo stavove o opstem pojmu i njenoj primeni...Tada znam u kom pravcu da rasclanjujem i analiziram...:D

P.S. Ne brecam se, kad ces nauciti da razlikujes moj odgovor bez smajlija, a da nije ljut:rolleyes:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Opet po ko zna koji put: tradicija je širok pojam, ne znam kako da sad raspravljam o svemu što si gore započela i pisala, a da pričam o terminu "tradicija" a da ne znam o kojoj tradiciji govorimo. Imam stavove za svaki običaj, svaki deo tradicije koji važe za naše podneblje, ali ne mogu da se složim ili ne složim sa nečim kada ne znam na šta se konkretno misli. Za nekakve promene u tradicionalnom smilsu nisam, za neke može da se nađe mali pomak, ali to je uopšteno, nešto veliko, a ja nisam za to da piskaram napamet o uopštenoj tradiciji, tako nešto za mene ne postoji. Ili jesi ili nisi - Lav (čitaj lavica).

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ajde da preforumilisem pitanje...Ima li za tebe, svaki, ali bas svaki obicaj kod nas smisao?

Moji omiljeni primeri su recimo obicaji na groblju...Nije veseo primer, ali oni su mi na prvom mestu nemanja smisla...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Uuuuuuu đe me pogodi ka grom iz vedra neba! :laugh:

Pa ja samo o svim običajima vezanim za sahrane i groblja moram da objasnim u sasvim novoj temi, to je ovde u par postova nemoguće. Neki od njih imaju smisla, a neki ne.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Sta da ti kazem lavica sam ( ili jesi - ili nisi :sneaky: )

Za mene mnogo obicaja na groblju nemaju apsolutno nikakvog smisla....A nekih, priznajem, i grozim se i odbijam da ucestvujem u istima.

Vrh Dno