• Ovaj veb sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog veb sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića. Pročitajte više.

Srpske glumačke legende

Beba

Domorodac
Domorodac
Koliko velicanstvenih glumaca.... A koliko njih jos fali na ovoj slici (ovu sliku sam nasla na netu),znam da fali dosta slavnih glumaca ali očekujem da budu u ovoj temi pomenuti...
Ovo samo Srbija ima! 11072042_1072213566126952_4339299101273100526_n.jpg

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Gledam prvu sliku, prosto je nemoguće izdvojiti jednog. Recimo da bih izbacio četvoricu, ali ti nije ni važno. :) I da, ima tu mesta za gumice, itekako. :)

Sviđa im se: Gea

Beba

Domorodac
Domorodac
Miki Manojlović

"Nisam blesavi optimista, niti glupi pesimista "
miki2.jpg

Манојловићеву посебност, племенитост глуме, сјај на сцени и у филму, стил његовог времена, културу сценског изражавања „истраживали“ су у издању „А ко си ти?“ његови пријатељи и колеге: Јован Ћирилов, Предраг Ејдус, Паоло Мађели, Богдан Диклић, Слободан Унковски, Мирјана Карановић, Харис Пашовић, Егон Савин, Душан Ковачевић, Милан Влајчић и други.

„Рођен у уметничкој породици, окружен као син јединац брижном љубављу родитеља, такође глумаца, неминовно се отиснуо у авантуру света глуме, коју је у себи вероватно негде предосетио, а касније озбиљно и темељно формирао. Мики поседује једну специфичну креативну интелигенцију и мудрост, саткан од нерва који стално трепери и којим он обликује
најфиније тонове и нијансе у врло сложеним ликовима које је играо“, рекао је Предраг Ејдус о свом колеги Микију Манојловићу. „Никада нисам сазнао откуд нашем Предрагу Манојловићу надимак Мики. То је неко знао још док је био клинац да ће једног дана тај мали бити звезда у неком великом белом свету и да ће Предраг, то лепо али предуго име, бити веома тешко за изговор продуцентима и колегама“, напоменуо је Ејдус.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Vlastimir „Đuza“ Stojiljković je rođen u učiteljskoj porodici. Završio je gimnaziju u Kruševcu, a glumom se bavio amaterski još kao srednjoškolac. Po završetku srednje škole se upisao na Rudarsko-geološki fakultet, koji je napustio u trećem semestru i upisao se na Akademiju pozorišnih umetnosti.

Pozorište
Profesionalnu karijeru je započeo 1951. u Beogradskom dramskom pozorištu (BDP). U BDP je radio do 1968, nakon čega je prešao u Atelje 212. U BDP se vratio 1978. i ostao tamo do 1985, kada je ponovo prešao u Atelje 212, u kom je igrao do penzionisanja 1995. Često je gostovao u brojnim predstavama, prvenstveno u Beogradskom dramskom pozorištu i Ateljeu 212. Igrao je više od 130 uloga.[2]

Godine 1983. dobio je Oktobarsku nagradu grada Beograda, a 2001. je dobio Dobričin prsten. Godine 2009. je dobio Statuetu zlatni ćuran za životno delo.

Film i televizija
Na filmu je debitovao 1957. u „Tuđoj zemlji“ Jožea Galea. Veliku popularnost je stekao filmom „Ljubav i moda“, za koji je otpevao čuvenu pesmu „Devojko mala“. Osim te pesme, snimio je još nekoliko koje su objavljene na singl pločama. Veliku popularnost je stekao ulogom Rodoljuba Petrovića u seriji „Pozorište u kući“. Potom je s Milenom Dravić bio domaćin u šou-programu „Lift za peti sprat“.

Sredinom 90ih je odigrao ulogu simpatičnog italijansko-srpskog plemića varalice Kontea Marija Marka del Tintoreta u seriji „Srećni ljudi“, Siniše Pavića.

Radio
Krajem 1980ih je vodio radio program „Zabavnik“ na Radio Beogradu, a učestvovao je i u drugim zabavnim emisijama ove radio stanice.

Crtani filmovi
Stojiljković je takođe pozajmljivao glasove junacima brojnih crtanih filmova ali je ostao najviše upamćen kao Patak Dača, Pepe le Tvor, Optimus Prajm iz Transformersa i Rafaelo i Leonardo iz Nindža kornjača.

Nedavno je preminuo.
Tekst prenet sa Slobodne enciklopedije. :)

Beba

Domorodac
Domorodac
images (5).jpg

Danica Maksimović je rođena u Reljincima, 25. januar 1953. godine. Ona je poznata srpska glumica. Kao devojčica u rodnom mestu, bila je član recitatorskih sekcija, a dugo godina se bavila i folklorom. Glumu je završila na FDU u Beogradu, a prvu ulogu na filmu odigrala je 1980. godine u filmu Hajduk. Uz Tanju Bošković, Milenka Pavlova i Radeta Marjanovića, dugo je bila nosilac pozorišnog repertoara Pozorišta na Terazijama. U karijeri Danice Maksimović, dominatne su uloge tzv. žena sa margine (alkoholičarke, prostitutke, žene sumnjivog morala).
images (28).jpg

Danica Maksimović bila je predsednik Saveza dramskih umetnika Srbije, a od 1997. godine uživa status slobodnog umetnika. Dobitnik je Sterijine nagrade za ulogu u predstavi Lukrecija iliti ždero. Najmlađa publika Maksimovićevu pamti po ulozi teta Lije, kojoj je pozajmila glas, u serijalu Laku noć deco. Danica Maksimović igrala je glavnu ulogu u prvoj srpskoj telenoveli Jelena. Takođe tumači jednu od glavnih uloga u telenoveli Zaustavi vreme.

Dobila je sledeće nagrade: Sterijina nagrada za ulogu Lukrecije u predstavi Lukrecija ililti ždero,Zlatni ćuran na danima komedije u Jagodini i Zlatni novčić na festivalu u Vrnjačkoj Banji, za ulogu u filmu Noć u kući moje majke.

Danica Maksimović je jedna od retkih javnih ličnosti u Srbiji koja je javno priznala da se 1992. godine podvrgla lečenju od alkoholizma. Dugo godina se bavi humanitarnim radom. Za ulogu Dare u filmu Noć u kući moje majke, morala je da se ugoji osam kilograma. 2009. godine postala je stalni član žirija takmičarskog šoua Ja imam talenat, nakon dve sezone prikazivanja napustila je šou.
Danica živi s mužem. Sin Miloš se osamostalio, živi sam. Brak traje skoro tri decenije, iako Danica i njen muž nikada nisu osećali potrebu da ga ozvaniče. Nije potrebno da neko treći udara pečat na njihov odnos. Kaže da ni u poslu ni u životu ne pristaje na šablone, ne ide utabanim stazama.
I da nije glumica, Danica Maksimović bi bila važna ličnost za srpsko pozorište, kao majka Miloša Lolića, mladića koji važi za jednog od najdarovitijih i najboljih mladih reditelja. Naravno, ponosi se sinom iako joj on ne dozvoljava da mnogo priča o njemu.

–Biću srećna ako me, kad omatorim, u novinama budu predstavljali kao majku reditelja Miloša Lolića.

laganini

Suspendovan nalog
..bro jedan miki manojlović,broj dva ljuba tadi,broj tri pavle vujisić...ove mlađe nešto nisam posebno ispratio možda trifunović bjelogrlić ništa posebno...

G

Gea

Gost
..što ja znam on mi dođe ko boris dvornik bilo ga je al nisu za mene to vrhovi..face jesu bili to je...
Poređenje sa Borisom Dvornikom je totalni nosens.

Bata Živojinović, ne da ga je bilo, nego je glumio je u više od 250 filmova i TV serija.
I vrh je, nema višlje od njega u celoj srpskoj i nekadašnoj jugoslovenskoj kinematografiji.

G

Gea

Gost
Je l to što nije Hrvat? :)

Ajde ne lumperaj, škole ti, svaku temu skreneš gde ne treba.

laganini

Suspendovan nalog
Je l to što nije Hrvat? :)

Ajde ne lumperaj, škole ti, svaku temu skreneš gde ne treba.
..ti si iskompleksirran s hrvatima stalno provociraš...jeli miki manojlović hrvat il tadić il stojković vujisić..govorimo o glumi čak je i nebitno kolko je uloga odigra nego koliki je neko trag ostavi...usporedio sam njega i dvornika jel su sličan tip glumca a uuz to nisam reka da je dvornik npr.bolji gglumac..il ne kužiš što govorim il imaš problem..:o

G

Gea

Gost
Teško ćeš ti mene da skužiš :)

Da se vratim na temu.

Slažem se sa svim pomeutim imenima i dodala bih svoj izbor, jedan od, Nebojšu Glogovca.

G

Gea

Gost
Glogovac me je najviše oduševio ulogom u filmu Hadersfild,gde je maestralan, bukvalno bi mogao da stane rame uz rame sa Oskarovcima.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
A glumice? Radmila Savicevic... Da, Radmila Savicevic i Bata Zivojinovic u Srecnim ljudima... Zbog njihovih scena sam gledao seriju. Od mladjih, hm mladjih, Dubravka Mijatovic.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Sonja Savic je premalo glumila da bi po mom laickom misljenju mogla da bude u top glumica. Vladica, pa na znam, na mene nije ostavila neki poseban trag. Naravno, govorima o naj naj glumcima i glumicama.