• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Specijaliteti iz Istre

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Poruke
8.029
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Istarski specijaliteti

Istarska kuhinja , stoljećima spravljana prema tradicijskim receptima, temelji se na plodovima zemlje i mora. Na Poreštini se sva jela pripremaju uz dodatak vrijednog samoniklog bilja, vinskog octa i maslinova ulja.
U svakom se domaćinstvu u Istri od davnina spremaju maneštre , gusto ukuhane juhe od raznog povrća s dodatkom suhog mesa. Uz tjesteninu, tradicionalne fuže, njoke, pljukance ili pasutice poslužuje se žgvacet, umak od domaće kokoši, govedine ili divljači. Nekada se sušeno svinjsko meso, odnosno istarski pršut posluživao samo u posebnim prilikama, dok su se fritaje , pržena jaja s divljim radičem ili šparugama jele gotovo svakodnevno.
Vrhunski mesni specijaliteti su, osim pršuta, i ombolo (zarebnik, žlompert) i kobasice koje se mogu jesti sirove ili na žaru. Porečki restorani i konobe uz mesne specijalitete spremaju i krumpir pripremljen pod čripnjom ili pekom. Osim mesnih delicija, kušajte bogatstvo morskih specijaliteta. Ovisno o sezoni izlova, za vruće ljetne dane porečki restorani nude svježe i ukusne brancine, orade, škarpine, srdele te brojne školjke. Valja zapamtiti da se, primjerice, oštrige jedu sirove, a pedoći napravljeni na buzaru.
Otkrijte porečke restorane i konobe u kojima ćete zadovoljiti sva svoja osjetila.

thumbnail.aspx



Istarski pršut se na području Istre proizvodi na poseban način. Danas je zaštićen, a njegova je kvaliteta prepoznata u cijelom svijetu.
Svinjski but obrađen na istarski način najprije se suši na buri najmanje šest mjeseci prekriven solju, paprom, češnjakom i drugim prirodnim mirodijama. Nakon sušenja na vjetru, slijedi sušenje u zatvorenoj, tamnoj prostoriji sljedećih 6 do 8 mjeseci.
Istarski je pršut ponos svih Istrana. Poslužit će ga svakom dragom gostu uz domaći kravlji ili ovčji sir i masline. Tanko narezane fete istarskog pršuta pravi su gastronomski užitak



  • Ombolo

    se priprema od čistog mesa svinjskog kotleta mariniranjem u vinu, češnjaku i lovoru, a zajedno s istarskim kobasicama peče se na žaru. Poslužuje se s kukhanim kiselim kupusom

  • Istarski tartuf

    je kvalitetom jedinstven i cijenjen u svijetu. Priprema se s tjesteninom, u omletu, nariban na steak ili uz divljač.

  • Bakalar na bijelo

    se u Istri priprema od sušenog bakalara, koji se kuhan miješa s maslinovim uljem i češnjakon.

  • Šparuge – Istarski specijaliteti

    Šparuge najčešće rastu kao samoniklo bilje, već u rano proljeće. Mogu se pronaći na livadama i kamenjarima, uz grmolike živice i šumske putove, skoro sve do mjeseca lipnja.
    Za njihovu pripremu potrebno ih je najprije lomiti do mjesta gdje im stabljika postaje tvrđa. Mladi izdanci šparuge slatkastog su okusa i mogu se pripremati pečeni, kuhani, pirjani ili pak jednostavno na salatu.
    Najpoznatiji i mnogima najukusniji specijalitet je fritaja sa šparugama , pripremljena s umućenim jajima i to na maslinovom ulju.
    U porečkim restoranima ili konobama rado će vam prirediti ovo jednostavno jelo, a prijat će vam odlično ujutro za marendu, poslijepodne za užinu ili pak navečer dok se uz topli žar s ognjišta budete prisjećali svih dogodovština dana provedenog na Poreštini.
 

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Poruke
8.029
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
thumbnail.aspx

Ravioli, posutice, fuži ili makaroni


različite su vrste tjestenine s umakom, karakteristično jelo u seoskim domaćinstvima. Domaća tjestenina najčešće se služi kao prilog umacima od kokoši, gljiva, pršuta ili vinogradskih puževa.

thumbnail.aspx

Istarska supa

Istarska supa je osobitost istarske kuhinje. U bukaletu, obično zemljani vrč, stavi se 9 decilitara temperiranog crnog vina - terana ili borgonje. Dodamo žličicu šećera, maslinovo ulje, malo papra i popržene tople ploške kruha. U to se uroni žlica i posluži društvo koje, ukoliko želi, može piti na tradicionalni istarski prijateljski način - u krug, svi iz jednog vrča!

thumbnail.aspx

Orada, brancin ili švoj na žaru

- kaže se da je bijela riba iz Jadrana među najukusnijima na svijetu. Porečki ugostitelji ponudit će Vam najkvalitetnije: orade, brancine i listove (švoje) pripremljene na žaru s maslinovim uljem, češnjakomk i peršinom.

thumbnail.aspx

Jakovljeve kapice, dagnje ili oštrige

- porečko podmorje obiluje školjkama, ali imamo i nekoliko poznatih uzgajališta školjaka. Oštrige se jedu svježe iz mora, s par kapi llimunova soka, jakovljeve kapice zapečene sa začinima i sirom, a dagnje na buzaru. Uostalom, pustite domaćinu da Vam preporuči način pripreme.

thumbnail.aspx

Rakovi

- škampi su uz jastoga i rakovicu najpoznatiji jadrasnki rakovi. Osim na buzaru pripremaju se na žaru i na druge načine. Na Vama je da izaberete...
 

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Poruke
8.029
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan

Izvor:

Aktualno She biblioteka She preporuka Anketa She imenik
Domaće krafne i fritule

. Krafne i fritule su nezaobilazne, pa vam predlažemo dva recepta za njihovu izradu.

Fritule

Za izradu domaćih fritula potrebno vam je 3 dag svježeg kvasca, 1/2 kg bijelog krumpira, 2 jaja, 4 dag šećera, 1/2 dl ruma, korica limuna i naranče, muškatni orah, vanilin- šećer, 20 dag brašna, sol, 5 dag grožđica te šećer za posipanje.

44b7f5f14486cd20ef4c0b60f0300a41.jpg

Postupak: Razmrvljeni kvasac pomiješajte s malo šećera, brašna i mlake vode ili mlijeka, pa ga stavite na toplo mjesto da se digne. Kuhani krumpir ogulite dok je vruć i propasiraj te. U posudi razmutite jaja, šećer, rum , koricu limuna i naranče, malo struganog oraščića i vanilin-šećer. Zatim dodajte mlaki krumpir, brašno, sol i grožđice , te sve dobro izmiješajte.

Dodajte dignuti kvasac, te tijesto dobro izlupajte dok po njemu ne počnu pucati mjehurići . Stavite na toplo mjesto da se diže oko 30 minuta, a nakon toga malom žličicom radite uštipke i pržite u vrućem ulju oko 10 minuta. Vruće pošećerite.

Napomena: Ulje za prženje ne smije biti prevruće, jer u tom slučaj u fritule izvana izgore , a iznutra ostanu sirove. Kod nedovoljno ugrijanog ulja , međutim, fritule upijaju preveliku količinu masnoće.

Kroštule
1/2 kg brašna, 10 dkg šećera, 2 jaja, bijelo vino, 1/2 dcl ulja
sve dobro umijesiti u tvrdo tijesto, podijeliti na tri dijela i ostaviti oko 1/2 sata, izvaljati valjkom što tanje i izrezati na trakice širine 2 cm, trakice oblikovati u mašnice i pržiti u vrelom ulju (moraju plivati u ulju), pustiti da se ocijede par sekundi i još tople uvaljati u sitni šećer

krostule.jpg



Cukerančići



Sastojci
Tijesto:
1 kg glatkog brašna
1 prašak za pecivo
1 žličica sode bikarbone
1/2 žličice soli
25 dag kristal šećera
3 vanilin šećera
25 dag omekšalog maslaca ili domaće masti
1 limun - naribana korica
5 jaja
2 dl mlijeka

Ostalo:
1,5 dl rakije - lozovače
200 g kristal šećera
5 kapi ekstrakta jagode ili maline
Priprema
Brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, šećer, vanilin šećer i sol dobro izmiješati. Dodati naribanu koricu limuna i omekšali maslac ili mast pa mijesiti rukama ili spiralnim nastavcima miksera. Na kraju dodati jedno po jedno jaje naizmjenično sa mlijekom.

Tijesto mora biti kompaktno, čvrsto kako bi se moglo razvaljati i oblikovati. Ostaviti ga da pola sata odmori.

Prepoloviti tijesto. Jednu polovinu razvaljati što više u oblik pravokutnika na debljinu od oko 4-5 mm.

Rezati kvadratiće maksimalne širine 10 i dužine 15 cm. Svaku traku rezati na obje strane užeg dijela na 3-4 trakice (prste) na način da su krajevi odrezani a u sredini se drže zajedno. Vanjske trakice (prste) saviti u potkovu a preostale razmaknuti i tako ih slagati u tepsiju. Rezati se može nazubljenim kotačićem da ljepše izgledaju.


Peci 20 min na temperaturi od 170-180 st.C, moraju lijepo narasti ali i ostati svijetli.

U rakiju po želji dodati samo malo boje ili ostaviti bez.

Pečene cukerancice još tople cijelom gornjom površinom umočiti u rakiju pa bogato u
kristal šećer.
S obzirom na nadolazeće blagdane ovde možete videti što će se naći na istarskoj trpezi.Možda vam se nešto od ovog svidi. Koji specijalitet vam se najviše dopao?
Preuzeto /Home
 

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Poruke
20.474
Broj reagovanja
2.927
Horoskop
Blizanci
kroštule mi izgledaju dosta bogato, možda ih i napravim posle Božića. Cukerčići mi deluju kao naše vanilice.... hvala devojko..... cmok
 
Vrh Dno