• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Sokograd

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
sokobanja_5_20110518_1974112323.jpg
Sokograd je sagradjen u vreme vladavine Rimskog cara Justinijana u periodu izmedju I i VI veka nove ere. Sokograd je u to vreme služio za odbranu od Avara i Slovena. Stari grad se pominje i u vreme Stefana Nemanje oko proterivanja Bogumila kada je prvi put razaran. Obnovljen je ostao u sastavu srednjevekovne Srbije. Prvi zapis o njemu potiče iz 1413. godine, iz vremena kad je posle kosovskog boja despot Stefan Lazarević pokušavao da oružjem, potkupljivanjem i svakojakim pregovaračkim veštinama s nimalo naivnim Turcima – Srbiji produži život. Ovaj drevni grad pao je u ruke Turaka 1459. godine, kada ga je Bajazitov sin Musa Kesadžija sa svojim nedelnicima razorio i kad je i Srbija prestala da postoji kao država. Za Sokograd se vežu mnoštvo legendi i priča, ali u narodu je ostala priča o devojci Lepterija koja je bila kći neimenovanog vladara Sokograda i Župana, sina gospodara Vrmdžanskog grada. Naime, Župan se zagledao u Lepteriju i dogovorio se sa njom da sa svojom družinom dodje po nju u podnožju Sokograda da bi je odve kod sebe u Vrmdžanski grad kako bi se njome oženio. Kada je Župan došao po Lepteriju i poveo je sa sobom, Lepterijin otac je primetio da je Lepterija nestala, on je poslao svoje vojnike po nju i naredio da ako je nadju i da je ubiju. Na današnjem mestu i izletištu zvanom Lepterija su je vojnici sustigli i tu je ubili tako da je to mesto po ovoj legendi i dobilo naziv, a Župan od tuge i bola za svojom dragom je skočio u najdublji vir i udavio se, a to mesto se danas zove plaža Župan.​
Danas su i Sokograd i izletište Lepterija najposećenija u okolini Sokobanje.​
images.jpg

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Meni je poznata druga priča o Lepteriji, a nju sam čula od meštana.

Lepterija se zaljubila u mladog i stasitog čobana koji je napasao ovce ispod zidina zamka. Njen otac nije dozvolio tu ljubav i ona se bacila u Moravicu ( postoji jedno dublje mesto na tom delu Moravice gde je ona pala).

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
kod nas je i točak četvrtast....:laugh:

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Upravo sam saznala od prijatelja koji su bili na Sajmu turizma u Bg, da je i otvoren Akvapark u Sokobanji a da ga je uradio isti vlasnik kao što je Banja Ždrelo kod Petrovca na Mlavi.

http://www.facebook.com/Sokobanja.018

ovo nije reklama FB niti nekih apartmana ali nije na odmet pogledati sadržaj.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
427333101513073900008351.jpg

560519101513077040458353.jpg

http://akva-park.soko-banja.org/

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Da ne otvaram novu temu o Sokobanji, kad ova već postoji.

Nekoliko godina zaredom sam išla u Sokobanju. Malo opštinsko mesto, banja, turističko mesto, sa povoljnim cenama i ljubaznim domaćinima.

Šetala sam do Lepterije, Ozrena..a uveče bih se smestila u neki od brojnih kafića kojih ima na glavnom šetalištu.

Na sredini šetališta, u parku se nalazi turski amam, koji je danas pretvoren u lečilište za decu obolelu od astme.
Tu je i specijalizovana bolnica za bolesti disajnih organa.

Sve u svemu, u Sokobanji mi je bilo prijatno, i možda odem još neki put tamo.
Topla preporuka svima.
sokobanja-apartmani.jpg

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Jel bio neko u Mataruškoj, kažu da je i tamo lepo. :D

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.746
Horoskop
Ribe
U Sokobanji sam bila nekada davno, kao mala, od 21 dan koliko je trebalo da ostanemo izdržala sam 7! Sećam se Moravice, po ceo dan sam šetala po obali, penjala se do vodopada... Sve ostalo mi je bilo, tada, potpuno bzvz :sour:

Nisam banjski tip :rolleyes:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Banje generalno i nisu toliko turistički atraktivne. Jedinu koji sam video da je prelepa, ali opet ne bih u njoj proveo odmor jeste Karlove Vari.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.701
Horoskop
Lav
Gde su Karlove Vari?

Vrh Dno