• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Smena tužiteljki iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu

Održan protest podrške tužiteljkama smenjenim sa slučaja „EPS“​

Više desetina advokata iz Bograda, ali i političara i javnih radnika, blokiralo je danas na 10 minuta saobraćaj Nemanjinom ulicom u znak protesta zbog smene tužiteljki Bojane Savović i Jasmine Paunović, koje su istraživale malverzacije u radu Elektroprivrede Srbije.

Dajući podršku smenjenim tužiteljkama, uz ocenu da su one radile svoj posao i zbog toba su kažnjene, advokati su najavili protestnu šetnju za četvrtak u 15 časova, do zgrade Ministarstva pravde.

Nastavak na web portalu lista Danas

Već dve nedelje traje "pobuna " u Višem Javnom Tužilaštvu ( VJT ) u Beogradu. Dve tužiteljke Odeljenja za borbu protiv korupcije, Bojana Savović i Jasmina Paunović su smenjene u toku rada na predmetu protiv korupcije u EPS-u.
Bojana Savović je dan posle hapšenja više lica optuženih za korupciju u EPS-u na kraju radnog vremena smenjena sa tog slučaja i premeštena u Odeljenje za kriminal VJT.
Istog dana smenjena je i njena koleginica Jasmina Paunović koja je takođe radila na istom predmetu.
Sutradan su usledile poruke podrške kolega.
Juče je održan i skup podrške ovim tužiteljkama.

Ono šta je važno napomenuti je da ove dve tužiteljke VJT u Beogradu nisu jedine smenjene iz Odeljenja za borbu protiv koruocije. Ranije je smenjeno još 5 tužitelja-tužiteljki iz tog Odeljenja a među njima i tužiteljka koja je radila predmet protiv Nemanje Stajića bivšeg sekretara Sekretarijata za ozakonjenje objekata u Beogradu.

Bila sam juče na tom protestu-skupu podrške javnim tužiteljkama u Beogradu. Mediji su dali procenu da je na protestu bilo više desetina advokata i građana.

Zašto je bio važan taj skup? Zašto je važna pobuna tužitelja?

Da li ste upoznati o ovim dešavanjima? Šta mislite?

Ja ću izneti svoje mišljenje tokom diskusije :)

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.514
Horoskop
Ribe
Šta je bilo na kraju, jesu ih vratili? Da li su se obratile zaštitniku građana?
Inače svaki protest podržavam!

jolemisa

Poznata ličnost
Učlanjen(a)
02.05.2022.
Broj reagovanja
213
Horoskop
Škorpija
Sklanjaju sve koji se ne pokore naredbama SNS-a

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.948
Horoskop
Lav
Šta je bilo na kraju, jesu ih vratili? Da li su se obratile zaštitniku građana?
Inače svaki protest podržavam!
Nisu. Protesti se sada održavaju po gradovima. Mislim da je prošlog petka bio održan protest u Nišu.

Ove dve tužiteljke su smenjene, tj premeštene u drugo Odeljenje VTJ.

Bojana Savović je smenjena dan posle hapšenja nekoliko lica iz EPS-a. Ona je sa Jasminom Paunović radila godinu dana na slučaju korupcije u EPS-u.

Nisu se obratile Zaštitniku građana već Državnom veću tužilaca. Na čelu tog Veća je Zagorka Dolovac.

Zašto su ovi protesti važni? Zašto na njih izlazi mali broj ljudi?

Na proteste podrške tužiteljkama izlazi mali broj ljudi jer ne postoji mogućnost da im se objasni razlog za protest.

Građani ne znaju da se u sudovima i tužilaštvima u Srbiji nalazi 5 400 000 slučajeva! Tako je rečeno na prvom skupu.

Ovoliki broj predmeta je "normalan" kada se zna da parnice i ročišta traju po nekoliko godina...i duže.

Nemam nameru da branim sns ali... Godinama je loše stanje u pravosuđu.

Predmet vodi jedan sudija. On se nakon nekog vremena promeni..pa novom treba vreme da se upozna sa predmetom, pa dođe treći, pa četvrti sudija.
Nekad izuzeće traži oštećena strana, nekada okrivljena strana.

Mislim da je ista stvar i sa tužiocima i sa advokatima.

Građanima ovaj problem nije važan, nije bitan, sve dok se i oni sami ne nađu na sudu ( tuže rodbinu, komšiju, Grad, i sl..)

Ali..da se vratim na ove dve tužiteljke i sve ostale koje su sklonjene iz Odeljenja za borbu protiv korupcije.

Nisu mi jasne dve stvari: 1. Zašto Nebojša Stefanović, šef VJT u Beogradu nije prijavljen za mobing? Iz svega šta sam pročitala do sada, zaključujem da čovek maltretira svoje službenike-službenice. Na prvom mestu vrši mobing, na drugom mestu je politika...bar se meni tako čini.

2. Po sadašnjem Zakonu o radu, štrajk je dozvoljen i u sudstvu ( nadam se da ne grešim ). I zašto sve kolege koji ih podržavaju ne stupe u štrajk?

PS. Izvinjavam se što ovoj temi dajem i ličnu notu..

Ja sam davne 1995.godine bila obično malo piskaralo ( običan službenik ) u opštini.

U sred radnog dana..dok sam radila i imala građane u kancelariji, došla je načelnica i rekla mi da odmah spakujem sve stvari i odmah, momentalno odem kod Načelnika Uprave.

Građane je tadašnja načelnica izbacila iz kancelarije, u bukvalnom smislu te reči.

Tog dana sam saznala i dobila Rešenje da sam tehnološki višak i da se ukida moje radno mesto.
Sindikat se složio da sedam mojih kolega i ja dobijemo otkaz. Razlog je-bili smo politički nepodobni ( opštinu je na silu preuzeo SPS ).

Razumela bih da sam tada bila načelnik nekog Odeljenja, šef ili član nekog novog Sindikata...ali nisam. I ostale kolege su bile samo službenici, njih 6 a sedmi kolega je bio vozač.

Kada sam čula šta se dogodilo tužiteljki Bojani Savović setila sam se te 1995.godine.

Poslednja izmena:

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.514
Horoskop
Ribe
Nisu se obratile Zaštitniku građana već Državnom veću tužilaca. Na čelu tog Veća je Zagorka Dolovac.
GospoČa koja se ne meša u svoj posao. 😡
Ne znam zašto ljudi preskaču Zaštitnika građana.
Sećam se jednog primera ovde kod mene, žena je dobila otkaz, bila je sekretar MZ. Bilo je to oko 2000. godine, ona je bila član JUL-a a na vlast je kod nas došao DS u nekom momentu. O da, i oni se obračunavaju sa političkim protivnicima. Elem, obrati se ona Zaštitniku, dobije mišljenje, tuži opštinu i dobije spor. Trebalo je da joj se isplati veća suma novca kao odšteta. Tako smo mi ostali 25 godina bez MZ jer opština nije htela ili mogla da je isplati a radno mesto nije moglo da postoji dok se dug po sudskom rešenju ne reguliše.
Dobili smo MZ pre par godina, kada je izvršena isplata.
Elem, Zaštitnik funkcioniše u svakoj vlasti, toplo preporučujem pravnicama koje ne poznaju pravni put u Srbiji.
PS Svi su bagra, ne izlazim ni za koga na ulicu, moje je da glasam i to i činim. Osim pretprošli.put kada ste me nabedili da ne izađem na izbore. A trebala sam i tada.

Vrh Dno