• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Škrtost ili darežljivost

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
velika-mana-u-odnosu-skrtac-na-kraju-uvijek-ostane-sam-504x335-20110728-20110715185735-00119245795271f8f1626d16581284f1.jpg

Naučnici iz Nemačke tvrde da je škrtost, u koje spadaju i neplaćanje rundi, pomno iščitavanje cenika i žicanje kojeg dinara (kojeg retko kad vrate), cigarete, nepijenje kafe ili nenaručivanje jela u restoranu (kada su došli na piće ili večeru) - ljudima u genima. Pojašnjavaju to time da svaki četvrti čovek nosi tzv. "gen škrtosti" koji je nasledio od svojih roditelja. Ti ljudi usmereni su na svaki dinar i na svoju korist.
Tzv. "gen škrtosti" izaziva različite reakcije u mozgu, a ima dvije varijacije: tip G i tip A zbog kojeg su ljudi ili velikodušni ili škrti. Ustanovili su da su ljudi s genom tipa G skloniji dati novac u humanitarne svrhe, za razliku od onih s genom tipa A. Ipak ističu da se ne može sve pripisati genetici te da su za takav oblik ponašanja zaslužni također odgoj, obrazovanje i religija. Ljudi koji vole trošiti, ne moraju nužno imati visoka moralna uverenja. Većina ih novac daje bez problema uglavnom jer se zato osećaju bolje.

Što smatrate škrtošću, a što darežljivošću? Da li smatrate da ste škrti ili darežljivi?

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Ne znam da li doista ti geni uteču na rasipnost ili škrtost. I sami su naučnici na kraju ipak zaključili da su za te osobine zaslužni i drugi faktori i s time se slažem. Ne smatram se škrticom jer ne žalim potrošiti novac na stvari koje su mi potrebne ili ih u tom trenutku želim. Naravno, ovde podrazumevam da su te stvari one koje si mogu priuštiti. Ipak, pre kupovine neke veće stvari uzmem si dovoljno vremena da razmislim da li mi je to potrebno ili ne. Ne volim rasipati novac. Škrticama smatram one osobe koje si mogu priuštiti te stvari za koje se "žicaju". Na primer, to su oni koji će te uvek pozvati na piće ili će da se priključe društvu koje već sedi i pije, a kad dođe vreme plaćanja, neće ni pomisliti da plati (čak ni svoje). Poznajem i dosta ljudi koji imaju veoma mnogo novaca, a večito "kukaju" kako im je teško (i dok poseduju nekoliko nekretnina, luksuznih automobila, firmi... škrtare na običnom računu za vodu). Onaj koji najmanje ima, verovatno će se i najmanje isticati da ga drugi ne bi smatrali škrticom, dok on jednostavno neke stvari ne može da plati jer nema. Njemu se ne može zameriti ako iščita cenik pre nego naruči piće.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Imam potpuno drugačije viđenje darežljivosti i škrtosti, bar sada i posle svega što sam prebacio preko ove lude glave, tako da neću da se izjašnjavam i idem u detalje. Samo mogu da napomenem onaj citat iz mog nekadašnjeg potpisa na profilu: DIVINUM DARE,HUMANUM ACCIPERE. Što znači: Davati je božanski, a primati je ljudski.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
I moj potpis dovoljno govori. Uvek sam volela da dajem tj. poklanjam a nisam tražila ništa... Škrta nikada nisam bila...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.293
Horoskop
Ovan
Milim da nisam ni škrt, ali ni posebno darežljiv.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.704
Horoskop
Lav
I ja spadam u neku granicu. Nisam škrta, ali uvek stavljam neke prioritete kad je novac u pitanju, mada volim sebe da častim sa nekom sitnicom koja mi baš i nije potrebna.
Takođe sam darežljiva u onoj meri koliko imam. Volim da kupujem poklone svojim najbližima nekim povodom, bilo da se radi o verskom prazniku -Božić, Uskrs, bilo da se radi o rođendanu-tu uvek idu pokloni.
Poznajem "škrtice" i mislim da su važni i geni ali i vaspitanje i sve navedeno u prvom postu -kad je neko škrt.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ne razumem ni jednu ni drugu naviku. Ne spadam ni u skrte ni u darezljive, vec u racionalne.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.293
Horoskop
Ovan
A meni prebacuješ da plaćam samo Zyngom. A to je racionalno. ;)

Insajder

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
05.04.2013.
Broj reagovanja
2.177
Horoskop
Ovan
Darežljivost je davanje pomoći onima kojima zaista to treba,
sve ostalo je rasipništvo ako se pretera sa nekim bzv. poklonima
onima koji imaju 'sve'.

Eto, možda je to škrtost, ali a bih pre nazvao razumnost ;)

Vrh Dno