• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Sistem zakljucivanja ocena u skoli

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
628
Horoskop
Vodolija
Teško je napraviti sredinu, toga sam svesna, ali mislim da postoji neki način, princip, na osnovu koga funkcionišeš kao profesor.
Izuzetno cenim one koji su uspeli da se odupru roditeljima i drže se svog stava po pitanju ocene. S druge strane, ukoliko si već moralno pokleknuo i popravio nekom detetu ocenu samo zato što si dobio poklon ili ucenu, onda podigni svima za 1 više / spuštaj kriterijum za sve. A ukoliko znaš, da recimo veće popravlja ocenu nekom ko je imao uredno petice, tim pre je razlog da ne praviš tu vrstu diskriminacije.
U svakom slučaju, mi čija deca dobijaju ocene na osnovu samo i isključivo ličnog zalaganja i truda, nadamo se i da će na osnovu svog znanja uraditi dobro prijemni ispit. S druge strane, moguće je da mu ne bude dan na dan prijemnog ispita ili još gore, kao što poznajem slučaj, dete se opasno povredilo pred sam prijemni i nije izašlo na polaganje. Sve je uvek moguće.
Ne znam, tema je ozbiljna, i bukvalno postoji mali milion "ali", ali :) bih se zadržala na tome da mi je kada sve izvagam najvažnije da moje dete svojim radom i trudom dobije ono što zaslužuje i da u sebi neguje one vrednosti koje su jedine ispravne, pa makar ih neki drugi ne prepoznali kao kvalitet.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.222
Horoskop
Ovan
Potpuno se slažem s tobom. Međutim, u tom slučaju, treba ih ohrabrivati da odu iz zemlje, jer nije realno da ostanu ovde.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.610
Horoskop
Ribe
Svako „poklanjanje“ i „peglanje“ uspeha smatram najpre lošim po decu. Škola se pretvorila u igralište ambicija roditelja.
Uvek ističem da cilj škole treba da bude osposobljavanje dece da mogu sutra da rade i brinu o sebi a ne da se manipuliše ocenama i upravo sprečava njihova priprema za život.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.222
Horoskop
Ovan
Dve stvari su tu ključne, po meni. Prva je da nema nikakvih poklona i protekcija, i druga, da se izuzetno rigorozno kažnjava prepisivanje.

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
628
Horoskop
Vodolija
Ja nikada nisam prepisivala. I ne vidim da sam u prednosti u odnosu na one koji jesu.
Kao što će uvek biti krivih Drina, tako za svaki segment koji otvorimo postoji niz potpitanja na koja bi se trebalo odgovoriti.
U tom svetlu, više sam za radikalnu izmenu školskog sistema u kome ne bi bilo potrebe da deca "varaju". Ovako oni koji su u stanju da prepišu, a ne znači nužno da su i loši đaci, imaju neku malu privilegiju da ne uče ono što smatraju nepotrebnim. Važnije je naučiti decu da koriste dostupne im resurse za nalaženje informacije, nego da suvoparno biflaju. Prednost dajem prepisivanju jer mislim da je to odskočna daska za buduća neka snalaženja.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.222
Horoskop
Ovan
Prednost dajem prepisivanju jer mislim da je to odskočna daska za buduća neka snalaženja.
Prepisivanje je varanje. Ja jesam prepisivao. Prepisivanje jeste vid snalaženja, ali pre svega to je varanje. I to ne treba podržavati. Jer će u kasnijoj dobi varanje uzeti maha.
Slažem se da deca uče mnogo toga nepotrebnog, ali nije prepisivanje uvek iznuđeno zbog nepotrebnog gradiva.
Naš obrazovni sistem je očajan, baš kao što je i svaki drugi. Sve je otišlo u 3 lepe, ne prepisuje se samo u osnovnoj školi, prepisuju se doktorke disertacije. Da li je i to snalaženje? Nije.

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.593
Horoskop
Strelac
Kad bi bar prepisivali " sa razumevanjem" - ni po jada! Ovako, prepisuju samo da dobiju ocenu i otaljaju obavezu.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.643
Horoskop
Lav
U moje vreme, uh ovo zvuči kao da imam 100 godina..u moje vreme ocene su se zaključivale i matematičkom formulom koju je objasnila @Anchy na prethodnoj strani, ocene su se zaključivale i na osnovu raspoloženja profesora ( kod pojedinih profesora je bilo tako )..i ocene su poklanjane posle intervencije roditelja.

Nikada nisam prepisivala. Nisam ni bežala sa časova..tj desilo se to samo jednom, ali mi je razredna u gimnaziji brisala taj jedan neopravdani ( pobeglo je sa nekog časa celo odeljenje ).

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
14.610
Horoskop
Ribe
Bežala sam za olimpijsku medalju. A tek kako sam prepisivala na kontrolnim iz matematike mogla bih knjigu da napišem.
I upisivala sebi ocene u dnevnik.
Eh, analogna mladosti. ❤

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
628
Horoskop
Vodolija
Delimično sam mišljenja da onaj ko se trudio da piše puškice mogao je to vreme utrošiti i na učenje. S druge strane, pišući puškice sigurno nešto i zapamtiš. Treće, ko nipta ne zna ne zna ni šta treba da prepiše.
Ja nisam bila hrabra da prepisujem.

Vrh Dno