• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Šetnja ili teretana

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
1360987896zivot-setnja3.jpg
Norveški naučnici utvrdili su da su za zdravlje korisnije duge, spore šetnje u prirodi od kratkog i intenzivnog trčanja po pokretnoj traci. Pokazalo se da je ključno koliko se ukupno vremena provede tokom dana u sedećem položaju. Takođe su tvrdili da je možda važnije smanjiti broj sati provedenih u sedenju nego intenzivno vežbati. Kad su ispitanici proveli dva sata stojeći i četiri sata hodajući imali su zdravije razine inzulina i niže trigliceride nego kad su proveli jedan sat dnevno u najintenzivnijem mogućem vežbanju u teretani.
Bolje razine inzulina i niži trigleceridi postignuti su kod šetača iako su dvije skupine prosečno trošile podjednaku količinu kalorija na vežbanje odnosno dugotrajne šetnje.
U istraživanju je sudelovalo 18 studenata koji su naizmence provodili dane u celodnevnom sedenju bez vežbanja, četverosatnim šetnjama uz dodatna dva sata dnevno na nogama te jednosatnom intenzivnim vežbanju na biciklu u teretani uz 13 sati sedenja dnevno. Nakon svake faze eksperimenta merene su razine lipida u krvi te osetljivost inzulina. Najgore rezultate polučilo je celodnevno sedenje bez ikakve fizičke aktivnosti.
Ono što je znanstvenike iznenadilo bilo je da su oni koji su puno šetali imali 22 % bolje vrednosti triglicerida od osoba koje su kraće ali intenzivnije vežbale u teretani.

Šta vi više preferirate, vežbanje u teretani ili bavljenje aktivnostima u prirodi, poput šetnje, trčanja ili kojeg sporta?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.498
Horoskop
Ovan
Nikada nisam bio u teretani. Oduvek sam bio za trčanje u prirodi, slekove, zgibove, lopatu, cepanje drva i sl. Tu sam se pronašao. :roflmao:

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Ovo zadnje posebno me se dojmilo :thumbsup: lopata, drva.......:D

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.498
Horoskop
Ovan
Malo sam se i šalio, ali fizički rad itekako ume da prija.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Znam da je bila šala,no svaki rad, pa tako i fizički rad oplemenjuje čoveka:thumbsup:

Skitnica

Fatal woman
Starosedelac
Učlanjen(a)
13.11.2011.
Broj reagovanja
875
Horoskop
Ribe
Ja sam uvek bila za setnje.I nikada mi nije bilo tesko setati po sat ili dva...Narocito kada je lepo vreme

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Volim šetati a najviše u proleće i jesan. Šetam jer imam ljubimca ali to su kratke šetnje jer je on mali.Najviše volim šetnju uz more.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
volim šetnju pored vode i šume.... a najviše po snegu....

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Ja volim oba...S tim sto logicno praktikujem cesce setnju...Teretana za ljude pout mog mozga, a pri tom zenskog tela jednostavno nije. Probala, nalozila se ko majmun, za mesec dana nabila misice ( normalno bez koriscenja bilo kakvih steroida ), forsirala se dok mi lepo telo nije poslalo poruku: alo majmune, zensko si, prikoci...:laugh:
Tako da sam od teretane digla ruke...Imam par spravica koje koristim s vremena na vreme, ali u teretane vise ne ulazim....

Da sam musko bila bih od onih paljevina koja non stop vise na tim spravama i dive se svom izvajanom telu...:rolleyes:
No, posto sam zensko ostaje mi da se divim svojim oblinama i salcetu :laugh:

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Ima istine u tome, ima, samo sto to radim kad niko ne gleda :laugh:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Samo šetnja. Volim da šetam, a i da me malo prošetaju. :)

Vrh Dno