Boki
Suspendovan nalog
- Učlanjen(a)
- 15.01.2013.
- Poruke
- 3.889
- Broj reagovanja
- 3.361
- Horoskop
- Ovan
Originalno, sarma se u Srbiji nekada spremala sa dodatkom ječma.
Sarma je naziv za zavijeno vinovo ili kupusovo lišće, uobičajeno za područja jugoistočne Evrope i susednih regiona. Sarma se kao tradicionalno jelo priprema u Armeniji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Grčkoj, Mađarskoj, Makedoniji, Crnoj Gori, Rumuniji, Srbiji, Sloveniji, Turskoj, Ukrajini i drugim zemljama bliskim po geografskoj poziciji i običajima.
I danas se u Srbiji u nekim krajevima sarma naziva gužvica, a reč sarma je imenica koja je proizišla iz turskog glagola sarmak, što znači uvijati. U Turskoj i Grčkoj sarmu danas nazivaju dolma.
Nadev ili fil za sarme može biti različit, sa mesom ili bez mesa; uglavnom se koristi mešano mleveno meso, pirinač i luk. U sarmama jugoistočne Evrope preovladava meso, gotovo bez pirinča, priprema se od kiselog kupusa, dok se sarme u severnoj Americi prelivaju sokom od paradajza i tako kuvaju.
Sarme se mogu pripremati i od svežeg kupusa, listovi se blanširaju u vodi sa dodatkom soli i sirćeta.
U područjima koja su poznata i bogata vinogradima nastale su sarme od vinovog lišća koje imaju poseban značaj i u nekim krajevima Srbije.
Sarme se mogu pripremati i od kelja i od lipovog lišća.
SARMA OD KISELOG KUPUSA
Za pripremanje sarme najbolje je koristiti mešano mleveno meso i rendano ili seckano povrće, ja sarmu spremam kao i druga tradicionalna jela u zemljanim posudama. Za prženje i dinstanje fila koristim mešavinu od ulja i svinjske masti, sarma bez masnoće nije sarma.
Sastojci:
- 3 kg kiselog kupusa, oko 30 listova
- 600 gr goveđeg mlevenog mesa
- 350 gr svinjskog mlevenog mesa
- 350 gr telećeg mlevenog mesa
- 200 gr suve slanine
- 300 gr crnog luka
- 100 gr pirinča
- 200 gr šargarepe
- mleveni crni biber, so, lovorov list
- aleva paprika
- 3 jaja
- 500 gr suvih rebara
- ulje i mast
- peršunovo lišće, mirođija
- 3 do 4 l fonda ili vode
Sarmama možete dodati i rendani paškanat i šargarepu, možete je na kraju zapržiti crvenom zaprškom, a može se samo kuvati i zapeći u rerni bez zaprške.
Upržiti luk i šargarepu, dodati mleveno meso i dinstati dok se ne dobije meka i rastresita masa. Začiniti nadev dodavanjem začina koje najviše volite, dodati pirinač, alevu papriku i dobro sve izmešati da se masa ujednači.
Dno posude u kojoj kuvate sarme, prekriti komadima isečenog kupusa, preko složiti kružno sarme, između redova možete poređati komade slanine i suvih rebara i dodati lovorov list. Sarme je najbolje složiti samo u dva reda, zbog nalivanja, lepšeg i lakšeg kuvanja.
Složene sarme naliti vodom ili fondom, poklopiti i pritisnuti nečim da se ne bi prilikom kuvanja podizale na površinu. Sarme kuvati na tihoj vatri, mogu se zapržiti crvenom zaprškom i dovršiti kratko u rerni.
Sarma od slatkog kupusa se retko sprema kod nas. Glavici kupusa isecanjem izvaditi koren, spustiti je u ključalu vodu i blanširati. Kada listovi počnu da se odvajaju od glavice, izvaditi jedan po jedan i spustati u hladnu vodu. Pre upotrebe listove dobro ocediti od vode i iseći zadebljale delove korena sa lista.
SARMA OD VINOVOG LISTA
Sastojci:
- veza vinovog lišća, oko 100 listova
- 500 gr goveđeg mlevenog mesa
- 300 gr telećeg mlevenog mesa
- 400 gr svinjskog mlevenog mesa
- 200 gr crnog luka
- 100 gr pirinča
- 2 jaja
- 1 dl ulja
- aleva paprika, so, mleveni biber
- 5 dl belog vina
- 2 l svežeg fonda
- 2 dl slatke pavlake
- 5 dl kiselog mleka
Listove potopiti u ključalu vodu i kratko oblanširati, ocediti ih i staviti u posudu sa hladnom vodom. Za uvijanje ovih sarmica koriste sa dva do tri lista, koja se spajaju, zavisno od toga koje su veličine listovi.
Pripremanje fila - nadeva i ređanje je isto kao i kod prethodne sarme. Složene sarmice naliti vodom ili fondom i kuvati na umerenoj temperaturi. Sarmice možete zapržiti zaprškom ali ja to izbegavam. Pred kraj dinstanja-kuvanja dodati vino i nastaviti sa kuvanjem još 15 minuta. Na samom kraju možete dodati pavlaku, dobro protresti posudu sa sarmicama i produžiti sa kuvanjem još 10 minuta, nakon čega se posuda sklanja sa šporeta.
Gotove sarmice služiti sa kiselim mlekom.
ARAMBAŠI
Ove sarme su specijalitet Sinja i okoline u Dalmaciji.
Sastojci:
- 750 gr goveđeg mesa od vrata
- 250 gr svinjskog mesa
- 250 gr domaće mesnate slanine
- 3 glavice crnog luka
- 3-4 čena belog luka
- so, mleveni biber
- strugano muskatno orašče
- malo cimeta u prahu
- listovi kiselog kupusa
- komadi suve svinjetine
- komadi goveđe kosti ili pršute
Meso za pripremanje ovih sarmi se ne melje već sitno secka, takođe, ovaj fil se ne upržava na ulju.
Sve navedene sastojke za fil izmešati da se dobije jedna homogena masa.
Na dno posude staviti nekoliko listova kupusa, komade suve svinjetine, goveđe kosti ili pršute, poređati sarme i prekriti tankim slojem ribanca.
Sarme naliti vodom i kuvati na tihoj vatri oko 4 sata.
ŠIRDAN
Ovo su bosanske sarmice od iznutrica u maramici. Pripremaju se od jagnjećih ili telećih iznutrica, pirinča, crnog luka i začina.
Izdinstaju se seckane ili mlevene iznutrice sa lukom, doda bareni pirinač, začini i umotaju sarmice od jagnjeće maramice. Poređaju u pleh i zapeku u rerni.
JAGNJEĆA SARMICA
Sastojci:
250 gr jagnjeće maramice isečene na kvadratiće 20x20 cm
- 750 gr džigerice, srce, slezina
- 100 gr pirinča
- 1 dl ulja
- 150 gr crnog luka
- so, mleveni biber, začin
- 2 jajeta
- peršunov list
- 100 gr kajmaka
- 500 gr krompira isečenog na kriške ili štapiće,
ispržen na ulju
- 4 do 4,5 dl mleka
- 4 do 5 jaja
- so, peršunov list
Mlevene iznutrice samleti i upržiti sa lukom, dodati pirinač i na kraju umešati jaja i kajmak. U pouljanu formu ili šolju staviti isečenu maramicu i pritisnuti je uz unutrašnje zidove šolje. U maramicu staviti nadev, preko nadeva prebaciti krajeve maramice i zamotati sarmicu.
Gotove formirane sarmice istresti iz forme-šolje i složiti na podlogu od krompira.
Sarme kratko zapeći u rerni, preliti ih rojal-masom od umućenih jaja, mleka, soli i peršuna i vratiti u rernu dok ne dobiju rumenu boju.
Sarmice se serviraju sa kiselim mlekom.