• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Samoubistvo-hrabrost ili kukavičluk?

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.707
Horoskop
Lav
U ovim lošim vremenima, kada je ekonomska kriza na vrhuncu, kada je borba za preživljavanje ono što pokreće mnoge, broj samoubistava raste.
Oni koji nisu dovoljno jaki i ne mogu da plivaju u ovim "mutnim vodama" potežu ruku na sebe.
samoubistvo1.jpg
Da li je samoubistvo hrabrost ili kukavičluk? Da li samo slabi karakteri postaju hrabri kad izvrše taj lični čin suicida?
Ili razloga za samoubistvo ima mnogo? Da li ste nekad pali u depresiju u kojoj ste pomislili da vam je život besmislen i bezvredan?

Lično, priznajem, poželim da me nema samo kada mi se desi jedna teža povreda. Takođe, jedan dalji rođak se davno, pre dvadesetak godina ubio kada je saznao da je bolestan od neizlečive bolesti. Nije želeo da bude na teretu porodici. I svesno se odlučio na taj čin, tako su bar rekli.

Razmišljam o ovoj temi jer sam pročitala na jednom od foruma, mnogobrojne odgovore na pitanje o samoubistvu..Ljudi su odustajali u poslednjem momentu zbog porodice. To je najčešći odgovor.

Ne znam da li je to hrabrost, ludost, kukavičluk ili nešto peto. Znam da je za život potrebno mnogo hrabrosti...

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Ne bih samoubistvo svrstala ni u hrabrost ni u kukavicluk. Prosto najcesce u tim trenucima svest i psiha osobe nije na tom nivou da bi se mogla deifnisati bilo kakva hrabrost odnosno kukavicluk. To bi bila neuracunljivost.

Inace ljudi su cesto skloni da kazu to su kukavice...Ali ja kazem , ajde kad ste pri cistoj svesti i zdravoj pameti, povucite obarac pistolja uperenog u svoju glavu? Ne, ne biste to mogli, za to treba hrabrost. A onda kada nemas kompletnu svest sta cinis, to je druga stvar....

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.296
Horoskop
Ovan
Vrlo teska tema. Samoubistvo je uglavnom posledica dusevnog oboljenja, teske deprisije. Ali ume da bude i cin kojim zelimo, ma kako paradoksalno zvucalo, da svoje bliznje izvuces iz neprilike.
Zato, ne mogu kukavicluk nikako svrstati u jednu grupu.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.707
Horoskop
Lav
Ljudi kažu da je to kukavičluk jer za život treba više hrabrosti.

Kada se spomene ova tema, prvo pomislim na tog rođaka. Imao je sve. Divnu porodicu, odličan direktorski posao, imao je emotivnu, materijalnu, porodičnu harmoniju, sve dok se nije razboleo.
Ubio se van svoje kuće, zbog dece. Zbog toga se i misli da je to svesno uradio. Nikada pre toga nije imao psihičke probleme.

Tema je i teška i bolna. Ovom temom želim da pokušam da razbijem neke predrasude koje vladaju u našem narodu.

Koliko bi ljudi danas bilo živo da je na vreme otišlo kod psihijatra ili bar kod psihologa, za početak? A ovde je još sramota reći da piješ tabletice za smirenje, da ideš na psihoterapiju i sl. Ljudi te odmah drugačije gledaju.

Tek kada se desi samoubistvo postavljaju se pitanja, ono čuveno ZAŠTO je prvo na listi.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Kada se neko odluči na tako nešto, ako se to uopšte može definisati kao odluka, mislim da nema veze sa kukavičlukom. U nekim slučajevima deluje čak i kao hrabrost, a ne kukavičluk. Samoubistva su neverovatno različita, mislim na sam način, a mislim i na razloge. Skoro sam imao slučaj moje komšinice, a pre par godina i školske drugarice. Tako da su razlike bile ogromne.

Vrh Dno