• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Rio Tinto

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.578
Horoskop
Ovan
Želim da kažem kako je pravo osveženje na srpskom političkoj sceni Savo Manojlović.
I naravno, Bojana Novaković! Hvala joj na požrtvovanosti. Mislim da su veoma doprineli da se, nadam se, zauvek pobedi Rio Tinto.

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.462
Horoskop
Ribe
Da naravno, svaka im čast! Svaka čast i Ceci Bojković, Aniti Mančić i svim glumcima koji su se digli protiv te multinacionalne aždaje zvane Rio Tinto. Ne bih da širim defetizam ali ja lično nisam optimista, ne verujem da ćemo oterati to zlo, ogromne su tu pare u igri! Daj Bože da grešim, videćemo... Svakako se treba boriti!

šufnudla

neprilagođena
Starosedelac
Učlanjen(a)
26.11.2016.
Broj reagovanja
2.794
Horoskop
Strelac
Sve u redu, ali ja čekam da neko započne kampanju kućnog recikliranja. Da svako krene od sebe i sopstvenog nivoa ekološkog ponašanja, od sopstvenog doma i ulice u kojoj živi. Ovo sa RT je važno, ali mora biti povod za širu akciju.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.578
Horoskop
Ovan
Otkako su uveli građansko vaspitanje i veronauku u škole, deca su nam sačuvaj bože. Preterujem, znam, iz kuće je osnova. Ne znam, ja nisam optimista po pitanju vaspitanja. Dok to ne postane glavni predmet u osnovnoj školi, nema nama pomoći.

Njavica

Dreamer.
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.08.2011.
Broj reagovanja
3.738
Horoskop
Devica
Sve u redu, ali ja čekam da neko započne kampanju kućnog recikliranja. Da svako krene od sebe i sopstvenog nivoa ekološkog ponašanja, od sopstvenog doma i ulice u kojoj živi. Ovo sa RT je važno, ali mora biti povod za širu akciju.
U potpunosti se slazem sa ovim. Samo, nema da se krene od sebe dok se ne roknu ozbiljne sume novca kao kazna. Bas sam sinoc pricala o tome, kako smo se nazalost setili nase prirode onda kada je neka ogromna kompanija odlucila da uleti, a do juce se bacalo sve svuda.
Btw, obzirom da vec neko vreme obilazim sajtove za zaposljavanje, Rio TInto vec neko vreme ima otvorene konkurse za pozicije za posao.
I iskreno, ovo subotom iskljucivo sto se izlazi na ulicu, na sat i po vremena, ne vidim kako ce to da resi bilo sta, pogotovu sad kad se to sve pretvori u protest protiv svega.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.822
Horoskop
Lav
pogotovu sad kad se to sve pretvori u protest protiv svega.

Mislim da su se protesti već pretvorili protiv svega...Ljudi u Boru protestvuju i zbog Ziđinga i lošeg vazduha tamo, protestvuju i protiv Rio Tinta.

Pre neki dan, na N1 je dao izjavu Goran Marković. Rekao je da on protestvuje zbog AV, želi da on ode..

kampanju kućnog recikliranja. Da svako krene od sebe i sopstvenog nivoa ekološkog ponašanja, od sopstvenog doma i ulice u kojoj živi.

U mom naselju se već tri godine radi kampanja za reciklažu. Skupljamo svi limenke od piva, sokova, etc.. Takođe se organizuje i čišćenje i uređenje zelenih površina kojih ovde ima malo.

*
Gledam emisije o Rio Tintu, i čitam pomalo na netu. Protesta protiv Rio Tinta ima svuda- u svim zemljama gde je RT poželeo nešto da radi-mislim na rudnike litijuma.

Ne razumem se u rudarstvo, ali na osnovu svega što sam pročitala i čula o RT mislim da on donosi mnogo više štete nego koristi.

Kada je šteta u pitanju, mislim prvenstveno na zdravlje ljudi..ali i na zemlju i vodu koju njihove hemikalije mogu da zatruju.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.127
Horoskop
Ribe
Ako je tema Rio Tinto, postoji samo jedna grupacija koja vodi ozbiljnu i pravnu borbu. A to je "Zaštitimo Jadar i Rađevinu".
Svi drugi "prozeleni" uključujući.personu koja se zove SavO su mukjatori i hoštapleri koji nas vuku korak u nazad potezima koje zovem "Šešelj tehnika".
Ako nekoga interesuje tematika, ovo je zvanično obaveštenje pomenutog udruženja.

"Srbi izgleda vole performanse, prazne priče.
Od početka, više od dve godine, vodimo računa da u borbi protiv rudnika ne napravimo neku grešku, ne namestimo penal Rio Tintu i vlastima koje guraju rudnik i iskopavanja litijuma.

Od početka tražimo samo da rudnika ne bude.
Branimo opšti interes i principe, pa ne tražimo izmeštanja deponije iz našeg dvorišta u tudje.
Novinari pišu gluposti ili ne poznaju temu.
I sam rudnik zagađuje, i sama prerada rude zagađuje, a onda sa tom jalovinom moraju negde.
Gde god da je stave ona je ogromna i napraviće katastrofu za celu državu.

Upozoravali smo na sve pogrešne poteze svih mogućih mutivoda koji su se pojavili sa pričom da žele da pomognu u borbi protiv rudnika a onda se pokazalo da im nije cilj pomoć nego samoreklama.
Od onih koji su se predstavili kao pravnici smo tražili pravnu pomoć.
A ponudili su samo online peticije. Nijednu žalbu nisu sastavili.
Od onih koji su govorili da su svetski poznati glumci smo tražili da predstave problem u stranim medijima. Došli su na Nova S.
Lokalci iz doline Jadra koji su 16 godina živeli u ljubavi sa Rio Tintom, bez čijeg odobrenja RT ne bi mogao da izbuši celu oblast, na 530 mesta, pobunili su se tek kad je zaigrala deponija ispred njihovih vrata.
Od političara iz Šapca smo tražili da se priključi borbi punih godinu dana. Pravio se mrtav sve do ovog leta.
Od medija smo tražili da narod upozori na Rio Tinto, rudnike, izmene zakona i rudarstvu, na planove Rio Tinta. Ignorisali su nas, a o temi počeli da govore tek kad su politikanti pozeleneli, da bi mogli da ih reklamiraju svaki dan.
Upozoravali smo na opasnost od referenduma i pratili ko se za referendum zalaže davno pre nego što je Vučić otkrio da mu je to adut.

"Blic" je juče napisao da su "protesti počeli kad je deponija iz Radjevine prebačena lokalcima u dolinu Jadra". Novinari ne znaju da deponija površine 360 ha teško da može da se spakuje u 19 ha (osim ako je pakuju u duboku provaliju).

Režimski mediji danas pišu da su svi zahtevi ispunjeni.
To što je ispunjeno nisu bili naši zahtevi:
1. cenzus za referendum je izbrisan. Otvara se put i za Kosovo i za Rio Tinto.
2. eksproprijacija je moguća i bez zakona koji je povučen, po starom.
3. mi nismo tražili da se manja deponija izmesti nekom drugom da pravi problem. Od početka govorimo i o onoj ogromnoj deponiji u Radjevini koju svi kriju, a bez koje rudnik ne može da radi.
4. ukidanje prostornog plana za Loznicu nema veze sa Prostornim planom područja posebne namene kojim je Vlada pogurala Rio Tinto, koji na osnovu tog plana radi.

Suzdržavali smo se u nadi da će možda i iz ovoga izaći nešto dobro, da će se desiti narod.
Kako da se desi narod kad ga je politikant sklonio sa ulice u korist Vučića?

Predvideli smo da vlast može da kaže "to je politička priča" pa baš zato nismo deo nijedne političke organizacije.

Predvideli smo da vlast može da nas optuži da radimo nešto iz ličnog interesa pa sve vreme radimo uz velika odricanja, da bi stvari bile čiste, nemamo veze ni sa Sorošem, ni sa Rokfelerom, ni sa USAID.
Predvideli smo na RTSu i Pinku priče o Kosovu, Srebrenici, pa toga kod nas nema.

Ima svega toga kod parazita i marodera koje ne zanima da li će rudnik biti zaustavljen jer im najviše odgovara da rudnik nastavi ka realizaciji.

Najgori su oni koji sve vreme viču "nemojte da se svadjamo" dok slepci teraju autobus ka provaliji.
Ako autobus voze slepi ljudi bez položenog vozačkog moje je da kažem to javno, dok svi nismo otišli u provaliju.

A protiv RT su više uradili Maria Alimpic i Zaštitimo Jadar i Rađevinu i Коалиција за одрживо рударство у Србији (ustavne inicijative, Bernska konvencija, insajderska dokumenta) nego 10 novozelenih politikanata, 20 NVO koje će se na zelenilu opariti i 50 grupa gradjana koje vodaju okolo kao mečku da viču protiv Rio Tinta dok im druge kompanije istražuju litijum ispred nosa.
Kvalitet a ne kvantitet.

Rio Tinto ne bi ovde imao šanse da nije oportunista svih boja čije gladne oči vide priliku da se profitira.

Samo jedno pitanje nam uvek pokazuje čemu se može verovati.
Kome korist?

P.S. upozoravali smo i na nemačke Zelene, pa nismo mi doveli gospođu fon Kramon i vodali je okolo kao nekog ko će da zaustavi rudnik.
Kad je sama gospođa priznala da je pre svega Nemica koju zanima srpski litijum za nemačku privredu - samoreklameri su poželeli da izbrišu svoje slike sa njom, snimke, svaki kez i svaku teglu ajvara."

Zaštitimo Jadar i Rađevinu
Nikola Radovanović

Живота

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
28.03.2019.
Broj reagovanja
1.462
Horoskop
Ribe
Ne znam... Brnabić je rekao da je to "ooogromna razvojna šansaaa" samo ne znam zakoga?

Vrh Dno