• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Riješi test i doznaj jesi li gutač stresa, emotivac ili usamljenik

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Riješi test i doznaj jesi li gutač stresa, emotivac ili usamljenik

Ljudi koji se muče s prekomjernom težinom trebaju se držati podalje od kuhinje kad su nezadovoljni, tužni te uznemireni jer tjeskobni osjećaji potiču prejedanje

Piše: Snježana Babić-Višnjić

rijesi-test-i-doznaj-jesi-li-gutac-stresa-emotivac-ili-usamljenik-504x335-20121040-20121005161243-c168779a7fd1fe4ee115208143c58810.jpg
Fotolia Ljudi s prekomjerno težinom najviše jedu kad su tužni

Upute za rješavanje: Na list papira zablježite broj izjave koja odgovara vašem ponašanju i razmišljanju.

1. Uglavnom jedem, i to u golemim količinama, samo dvije vrste namirnica.
Točno
Netočno
2. Ponekad se brinem, iako nemam nikakvog opravdanog razloga za to, da ću biti gladan i neću imati što jesti.
Točno
Netočno
3. Žudim za određenim okusom ili jelom, a jedini način da to prestane je da tu namirnicu jedam kad mogu.
Točno
Netočno
4. Spreman sam voziti nekoliko kilometara ili potrošiti mnogo novca da bih dobio hranu za kojom žudim.
Točno
Netočno
5. Prejedam se samo kad sam u određenom stanju - kad osjetim jak bijes, ljutnju ili me posve obuzme depresija.
Točno
Netočno
6. Gotovo isti trenutak kad završim s poslom, počinjem misliti na hranu te na to gdje ću i što jesti.
Točno
Netočno
7. Vrlo često jedem kad mi je dosadno. Ne mogu ni zamisliti slobodno vrijeme bez hrane pri ruci.
Točno
Netočno
8. Ponekad, iznenada i posve neočekivano, najčešće kad sam malo tužan, osjetim strahovitu glad koju moram utažiti.
Točno
Netočno
9. Neugodno mi je otvoreno pokazivati drugima kako se ponekad osjećam i govoriti o svojim osjećajima.
Točno
Netočno
10. Volio bih da imam više vjere i povjerenja u samog sebe te da mi je jača volja.
Točno
Netočno
11. Baš kad ljudi počnu primjećivati da sam smršavio i davati mi komplimente, odmah počinjem vraćati sve što sam izgubio.
Točno
Netočno
12. Najčešće pokušavam smršavjeti kako bih zadovoljio partnera, roditelje, prijatelje ili drugu blisku osobu.
Točno
Netočno
13. Gotovo sam uvjeren da nikad neću izgubiti suvišne kilograme. Možda mi je jednostavno suđeno da budem pretežak.
Točno
Netočno
14. Zbog previše kilograma loše se osjećam u tijelu i kad “nabacim” još koji, osjećam se kao potpuni gubitnik.
Točno
Netočno
15. Čini mi se da nikad nemam dovoljno vremena da jedem onako kako bi trebalo i da uz to svakodnevno vježbam.
Točno
Netočno
16. Imam toliko mnogo posla da mi se katkad čini da ću se jednog dana doslovno samo srušiti od iscrpljenosti.
Točno
Netočno
17. U posljednje mi se vrijeme čini da što više radim i trudim se na poslu, to manje uspjeha postižem.
Točno
Netočno
18. Jedino doba kad se mogu posve opustiti tijekom dana su razdoblja kad jedem
Točno
Netočno
19. Hrana me uvijek oraspoloži i podigne kad se osjećam ispijeno, ali i sama mi pomisao na hranu pomaže da izdržim dan.
Točno
Netočno
20. Težina mi varira prema godišnjem dobu: jedna mi je težina tipična za ljetno razdoblje, druga za zimsko.
Točno
Netočno
21. Hrana mi je jedno od malo zadovoljstava koja su mi još ostala u životu i nisam je se spreman odreći.
Točno
Netočno
22. Ponekad sam usamljen; tad pretražim sve police i ispraznim hladnjak te grickam što god mi dođe pod ruku.
Točno
Netočno
23. Katkad, dok sam na dijeti, dođem do trenutka kad mi postane svejedno gubim li kilograme ili ne; tad se obično vratim prejedanju.
Točno
Netočno
24. Često se odjednom vratim drugom ili trećem koraku u dijetama, a to je hrana bez masnoća ili bez ugljikohidrata.
Točno
Netočno
Tumačenje rezultata:

Ako ste odgovorili ‘TOČNO’ na 3 ili više pitanja 1-5, vi ste slatkoljubac.
Ako ste odgovorili ‘TOČNO’ na 3 ili više pitanja 6-10, vi ste emotivac.
Ako ste odgovorili ‘TOČNO’ na 3 ili više pitanja 11-15, vi ste usamljenik.
Ako ste odgovorili ‘TOČNO’ na 3 ili više pitanja 16-20, vi ste gutač stresa.
Ako ste odgovorili ‘TOČNO’ na 3 ili više pitanja 21-25, vi ste povodljivac.
Slatkoljupci ne mogu odoljeti kolačima i tjestenini

Samo određena vrsta hrane, i to ona koja sadrži veće količine bijelog brašna i šećera, pokrenut će u slatkoljupcu glad koja se ne može utažiti niti kontrolirati.
Smatra se da je to zato što takvim osobama naglo pada šećer u krvi pa ga žele podići unošenjem hrane bogate šećerom. I to u velikim količinama. Ako se žele hraniti zdravije i ne tresti se svaki put kad prolaze ispred slastičarnice i pekarnice, jedini je način da sasvim prekriže takvu hranu na svom jelovniku, savjetuju psiholozi.
- Riječ je o crno-bijelom tipu prehrambenih navika. Ili ste slatkoljubac ili niste. Oni se prepoznaju već pri spomenu omiljene hrane - pojašnjava dr. Doreen Virtue, autorica knjige “Jo-jo sindrom: Zašto težina varira i kako je zauvijek zadržati nižom”. Ako žele održati težinu, ti se ljudi moraju zauvijek pozdraviti sa zalogajima iskušenja. Suzdržavanjem od slasnih slatkih zalogaja i hrskava kruha te peciva mogli bi nestati i drugi problemi osim suvišnih kilograma. Oni su samo pokazatelj nekih neriješenih, duboko potisnutih problema.
Možda slatko i pecivo, koji se često kupuju djeci, povezuju s maminim ili bakinim tješenjem pa im to izaziva ugodu. Kad se okrenu nečem drugom, često im krene i na drugim planovima: promijene posao ili postanu uspješniji na onom koji već rade, pronađu partnera ili poprave odnose sa starim. Odbacivanjem “slatke klopke” posve se osobađaju.
Emotivci hranom ispravljaju nepravdu

Kad osjete nepravdu prema sebi ili drugom, emotivci će je pokušati pobijediti dodavanjem još hrane na već pun tanjur.
Hranom pokušavaju prekriti to što ih na poslu ne cijene dovoljno, ali i to što su vidjeli da se netko loše ponio prema njihovu kolegi ili prijatelju. Toliko su osjetljivi da često osjete kako je drugom i bez izgovorene riječi.
- Na svojim leđima nose i svoju i bol svih oko sebe - kaže dr. Doreen Virtue. Katkad se čini da prejedanjem nastoje ispraviti sve svjetske probleme i učiniti da nestanu. Vole pomagati ljudima, pa i rade u uslužnim službama: školama, socijalnim ustanovama i bolnicama. Emotivca često toliko zaokupe tuđe misli i problemi da zanemari svoje osjećaje. Toliko se bave drugima da ih posebno pogodi kad shvati da se njegovi napori ne cijene. Tad se otvori apetit, koji ne mogu kontrolirati.
Kako su više fokusirani na druge nego na sebe, tako si često nagomilaju toliko suvišnih kilograma koje nije lako skinuti. Koliko se dobro brinu za druge, toliko su nemarni prema sebi, pa se čini kao da bježe od sebe i stvarnih problema. Da bi se riješili problema s prejedanjem, trebali bi se posvetiti sebi, i to ne samo u vrijeme ručka ili večere. Pogled u zrcalo odmah nakon buđenja, redovitije vaganje i tjelovježba koju često preskaču emotivce bi mogli potaknuti na promjenu životnih navika.
Usamljenici provode vrijeme u svom gurmanskom svijetu

Teško im je upoznavati nove ljude. Više se vole zadržavati u poznatom okruženju, među stvarima koje im ulijevaju sigurnost, a hladnjak je jedna od njih.
Usamljeni ljudi osjećaju se neshvaćenima pa su im bolji prijatelji likovi iz romana ili s filma nego stvarni ljudi. Kako bi izbjegli nezgodne i neugodne nesporazume s drugima, radije vrijeme provode u svom svijetu. Uz sebe imaju mačku, katkad i više njih, te pune police knjiga i filmova. Žive život omiljenih junaka, a hrana im je prijatelj i utjeha. Zato često pola dana provedu kuhajući, a drugu polovicu za stolom. Pomisao da bi se trebali odreći sladoleda, kolača ili omiljena sendviča čini im se preokrutnom. To im je kao da se odriču dragog prijatelja.
Pokušaj mijenjanja navika doživjet će kao kraj svijeta, ugrožavanje svega poznatog. Ne vjeruju svijetu, ali ne vjeruju ni sebi, pa i ne pomišljaju na uvođenje zdravijih navika. Kako ne vole promjene oko sebe, tako vole da ih i na tanjuru dočekuje dobro poznati pokus.
Uglavnom uživaju u nekoliko jela koja se na stolu izmjenjuju pravilnim ritmom. Kad jedu, posve su zadovoljni i posvećeni jer im je to jedan od svjetlijih trenutaka dana. Doživljaj je jednak kavi s prijateljem ili druženju.
Gutači stresa nervozu utišavaju hranom

Teško im je upoznavati nove ljude. Više se vole zadržavati u poznatom okruženju, među stvarima koje im ulijevaju sigurnost, a hladnjak je jedna od njih.
Usamljeni ljudi osjećaju se neshvaćenima pa su im bolji prijatelji likovi iz romana ili s filma nego stvarni ljudi. Kako bi izbjegli nezgodne i neugodne nesporazume s drugima, radije vrijeme provode u svom svijetu. Uz sebe imaju mačku, katkad i više njih, te pune police knjiga i filmova. Žive život omiljenih junaka, a hrana im je prijatelj i utjeha. Zato često pola dana provedu kuhajući, a drugu polovicu za stolom. Pomisao da bi se trebali odreći sladoleda, kolača ili omiljena sendviča čini im se preokrutnom. To im je kao da se odriču dragog prijatelja.
Pokušaj mijenjanja navika doživjet će kao kraj svijeta, ugrožavanje svega poznatog. Ne vjeruju svijetu, ali ne vjeruju ni sebi, pa i ne pomišljaju na uvođenje zdravijih navika. Kako ne vole promjene oko sebe, tako vole da ih i na tanjuru dočekuje dobro poznati pokus.
Uglavnom uživaju u nekoliko jela koja se na stolu izmjenjuju pravilnim ritmom. Kad jedu, posve su zadovoljni i posvećeni jer im je to jedan od svjetlijih trenutaka dana. Doživljaj je jednak kavi s prijateljem ili druženju.
Povodljivici idu na dijetu jer ih je na to netko naveo

Zamislite grudu snijega bačenu niz padinu kako se kotrlja i postaje sve većom. Baš tako povodljivci odustaju od dijete i zdravog života te se vrate starim navikama - neočekivano i vrlo brzo.
A svaki je povratak na staro praćen dodatnim kilogramima kojih prije dijete nije bilo. Trenutak preokreta može biti neka zabava na kojoj će joj zamirisati hrana. Sve ovisi o odlučnosti jer čim ona splasne, veliki su izgledi da će povodljivci odustati od svega. Osobe tog tipa često mijenjaju životni stil, i to ne iz vlastita uvjerenja, nego zbog prijateljeva komentara o njihovoj težini ili zbog usputne primjedbe supruga ili supruge o širini struka. Ljudi često nepromišljeno komentiraju tuđe živote, a povodljivci su ti koje će tuđe izjave lako navesti i na nešto loše. Riječ je o osobama koje više slušaju druge, a premalo sebe. Kako bi tome stale na kraj, osobe ovog tipa trebaju izgraditi sampouzdanje i vježbati snagu volje. Najprije trebaju shvatiti što žele i zašto to žele. Trebali bi vježbati ne zbog društva u teretani nego zato što se nakon toga bolje osjećaju i što mogu mnogo dulje hodati bez gubitka daha. Za osobe ovog tipa nije dijeta, mnogo je bolje smanjivanje obroka uz redovito vježbanje. Tako će izazova biti manje.

Vrh Dno