• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Regulisanje prava korisnika društvenih mreža

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.093
Horoskop
Ribe
Poljska donosi zakon o pravima slobode govora svojih državljana na društvenim mrežama.
Da li smatrate da država treba da brani interese svojih građana na ovaj način? Da li Srbija treba da donese ovakav zakon i zašto?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.551
Horoskop
Ovan
Komplikovano pitanje generalno. Sumnjam da ce novcane kazne tu nesto promeniti.
Ocekivanje da americke kompanije budu privrzenije postovanju univerzalnih ljudskih prava nego sto su njihove americke institucije je pusta masta.

Ali moram da dodam, ovo sto je Tramp radio, nije ni to u redu. Mora da postoji odgovornost za receno, odnosno napisano. Sirenje laznih vesti, pozivanje na nerede, to nije sloboda govora.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.866
Horoskop
Lav
Facebook je privatno vlasnistvo, samim tim kad pristupite privatnom vlasnistvu prihvatate uslove koriscenja istog. Ukoliko ne odgovaraju, jednostavno ne koristite uslugu. Ja to tako vidim. Zato mi je pomalo apsurdno da se koriscenje privatnog prostora treba povinovati pravilima korisnika, a ne obrnuto.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.551
Horoskop
Ovan
Jeste Facebook privatno vlasništvo. Međutim, danas društvene mreže imaju globalni značaj i veliki uticaj na javno mnjenje, te samim tim moraju da preuzmu i odgovornost za ono što se na njima objavljuje. Ako im se ne dopada ta vrsta odgovornosti, onda neka zabrane političko oglašavanje. One (pre svega Facebook i Twitter) su uradile suprotno, dozvolile su da političari otvaraju posebne zvanične naloge određenih nosioca vlasti. Samim tim su postale njihov zvanični medij.Ja sam oduvek bio protiv toga. Ako Donald Tramp zeli nešto da saopšti, neka to saošti na sajtu Bele kuće, a ne na Twitteru.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.866
Horoskop
Lav
Dobro, to ima smisla sto si rekao.
Meni je generalno svako politicarenje na drustvenim mrezama neozbiljno.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.093
Horoskop
Ribe
Facebook je privatno vlasnistvo, samim tim kad pristupite privatnom vlasnistvu prihvatate uslove koriscenja istog.
Fejsbuk je privatna kompanija koja posluje / ima korisnike, u raznim zemljama sveta. Svaka kompanija mora da se povinuje zakonima države u kojoj posluje. Jer korisnici usluga te kompanije su državljani neke države i imaju pravo da uživaju privilegije svojih ustavnih prava. I ostalih zakona te države. Ne može ni jedna kompanija da im oduzme njihova prava koja im garantuje država. Ukoliko kompanija neće da prihvati zakone te države, čibe pseto!
A sada ćemo, prvi put u novijoj svetskoj istoriji (što bi reko prvorođeni), videti ko ima veću moć: jedna država ili jedna mega kompanija.
Velika podrška Poljacima, posle izvojevane pobede na pravo na abortus, ovo je sledeći kprak u nedozvoljavanju da ih gazi novosvetski poredak. ❤

PS u svakoj rečenici imam reč država. Svakoga dana, u svakom pogledu, sve sam gluplja. 🙄

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.551
Horoskop
Ovan
Svaka kompanija mora da se povinuje zakonima države u kojoj posluje. Jer korisnici usluga te kompanije su državljani neke države i imaju pravo da uživaju privilegije svojih ustavnih prava. I ostalih zakona te države. Ne može ni jedna kompanija da im oduzme njihova prava koja im garantuje država.
Nije to bas tako jednostavno. Mislim da vecina drustvenih mreza registrovana u SAD.
Mi vrlo cesto pogresno tumacimo Ustav RS. Primera radi, ovaj forum, iako su vecinski clanovi gradjani Srbije nema zakonsku obavezu upotrebe cirilicnog pisma. To imaju drzavni organi i institucije. Ne i privatne kompanije.
Najjednostavniji nacin da se drustvene mreze nateraju na ponasanje koje od njih traze korisnici jeste da im upravo ti korisnici uskrate posetu dok ne ispune zahteve. Drustvene mreze postoje zbog tih korisnika, a ne obratno.
Medjutim, tu se sva prica zavrsava, jer ti isti korisnici nisu spremni da se odreknu odredjenih privilegija i pogodnosti zarad dugorocnog opsteg interesa. I tu je velika TACKA.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.801
Horoskop
Lav
Da li smatrate da država treba da brani interese svojih građana na ovaj način? Da li Srbija treba da donese ovakav zakon i zašto?

Srbija neće doneti ovaj zakon. Neće..Znamo i sami koliko je ljudi bilo pozivano na informativni razgovor zbog nekog pisanja na Fejsbuku.

Da, pisali su protiv AV, ali niko od tih ljudi ne bi stvarno naudio AV ( jedan moj drug je primer, a znam još tih primera ).

U Srbiji ne postoji ni sloboda medija.

Režimski mediji obraćaju pažnju na Fejs, ali više na Tviter..pa su jednu moju poznanicu prozivali u Alo, Kuriru i Informeru kako je "perjanica opozicije uz Boška i Đilasa" ( bio je sličan naziv, ne znam napamet )...ali su je vređali najstrašnije.

Da li sam promašila temu?

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.093
Horoskop
Ribe
Najjednostavniji nacin da se drustvene mreze nateraju na ponasanje koje od njih traze korisnici jeste da im upravo ti korisnici uskrate posetu dok ne ispune zahteve. Drustvene mreze postoje zbog tih korisnika, a ne obratno.
To je isto kao kada bi EPS tražio da svi glasamo za Vučića inače će nam skinuti brojilo sa kuće. A mi onda treba da kažemo „Nećemo da koristimo struju, možemo mi i bez nje, pa nek zatvore firmu jer par miliona Srba neće plaćati struju!“ 🙄 Da, oni postoje zbog nas, a na nama je da se borimo svim sredstvima dai kontrolišemo njih a ne oni nas! Nema opravdanja za našu letargiju po svim pitanjima, pogotovo na svakodnevno oduzimanje slobode po svim pitanjima.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.551
Horoskop
Ovan
Ako povlačimo paralelu sa EPS-om, onda treba uzeti u obzir samo radnike EPS-a, a ne sve potrošače.

Taca

ona, stara
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.05.2014.
Broj reagovanja
15.093
Horoskop
Ribe
Povlačim paralelu sa korišćebjem električne energije i distributerom iste kao tekovinom civilizacije. Isto kao korišćenje interneta i društvenih mreža sa onima koji nam pružaju usluge istih. Zašto bih se odrekla struje (ili društvenih mreža)? Valjda država treba da reguliše pravila distributerima a ne ja kao pojedinac da se odričem nečega? Ćemu onda države, pravni okviri, zakoni? Zašto plaćamu tu armiju administracije ako ne donose zakone u korist svojih građana?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.551
Horoskop
Ovan
Nemoj da se povlačiš. :) Tema je dobra i aktuelna.
Države postaju loše, jer su počele da prepuštaju svoju ulogu regulatora i kontrolora onima koji to ne smeju biti.

Vrh Dno