Recepti za kolače

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
15.612
Horoskop
Ovan
Mocartova kugla

MATERIJAL: 200 gr. mlevenih oraha, 200 gr. šećera u prahu, 200 gr. strugane čokolade, 2 kašike kakaoa, 1 kašika pekmeza od kajsije, 2 kašike ruma, 1 belance, kristal šećer i 25 do 30 kandiranih višanja ili višanja u rumu.

PRIPREMA: Dobro umesiti mlevene orahe, šećer, čokoladu, pekmez, rum i belance. Navlaženim rukama od ove mase formiramo kugle veličine oraha, svakoj u sredinu stavimo po jednu višnju, uvaljamo u kristal šećer ili nastruganu čokoladu i ostavimo dan dva da se osuše. Prosušene poređamo u minjonke.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
15.612
Horoskop
Ovan
Mančmelou

PRVA KORA: Umutiti 4 žumanceta sa 1 šoljom šećera, 1 šoljica ulja, 1 ½ šolja brašna, 1 kesica praška za pecivo, 1 šolja mleka i 2 kašike kakaoa. Ovu umućenu masu sipati u podmazan pleh i ispeći.

DRUGA KORA: Penasto umutiti 4 belanceta sa 7 kašika šećera i premazati preko ispečenog patišpanja. Vratiti u rernu i peći 2 minuta.

GLAZURA: 100 gr. čokolade, 4 kašike mleka, 2 kašike šećera i malo zejtina. Prokuvati dok se čokolada ne istopi pa potom preliti preko zapečene i ohlađene druge kore.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
15.612
Horoskop
Ovan
Sedmo nebo

PRVA KORA: Umutiti 4 belanceta sa 160 gr. šećera. U dobro umućena belanca sa šećerom dodati 4 žumanceta, 1 kašiku brašna, pola kesice praška za pecivo, i 100 gr. mlevenih oraha. Dno pleha obložiti korom od veće oblande kojoj je okrenuta rebrasta strana na gore. Preko oblande sipati umućenu smesu i peći.
DRUGA KORA: Umutiti penasto 4 belanceta sa 12 kašike šećera i u to dodati 100 gr. kokosa i 70 gr. brašna. Sve ovo dobro umutiti pa peći u plehu koji je takođe obložen korom od veće oblande (kao za prvu koru).
FIL: Umutiti 250 gr. margarina sa 200 gr. šećera u prahu. U to dodati jedno po jedno 4 žumanceta i neprestano mutiti.
Na kraju istopiti 3 štangle čokolade i sjediniti sa umućenim filom. Filovati tako što će kora od oblande biti okrenuta na dole a preko ispečene kore premazati polovinu fila.
Drugu koru okrenuti da oblanda bude okrenuta na gore pa preko nje premazati ostatak fila. Glazura može biti od čokolade, a može se umutiti šlag i premazati površina torte.

jelajelena

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.02.2011.
Broj reagovanja
8
Puslice

Potrebni sastojci:

250 gr šećera u prahu
4 belanca
sok od limuna
orasi ili suvo grozdje

Priprema jela:

Dobro umutiti četiri belanca, dodati polako 250 g šećera u prahu i sok od pola limuna.

Sve to umutiti i na podmazan pleh ili pek papir kašičicom vaditi manje puslice. Svaku ukrasiti suvim grožđem ili
polovinom oraha.

Puslice se ne peku, one se suše u rerni.

jelajelena

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.02.2011.
Broj reagovanja
8
Sastojci:
3 belanca
prstohvat soli
150 g šećera
2 ravne ili 1 navršena kašičica instant kafe

Postupak:
U belanca staviti prstohvat soli i mutiti mikserom dok ne počne da se stvara pena. Dodati šećer i nastaviti mućenje još 10 minuta, pa dodati kafu koja je prethodno izmrvljena u prah, mutiti još 5 minuta. Sipati smesu u plastičnu kesu za zamrzivač, odseći vrh i istiskivati male puslice na pleh obložen papirom za pečenje. Sušiti na 100°C oko 1h - 1.5 h.

jelajelena

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.02.2011.
Broj reagovanja
8
Cupavci

Ako želite mekan i sočan biskvit za vase čupavce ovo je recept...

Sastojci
Biskvit:
6 jaja
18 kašika šećera
18 kašika brašna
6 kašika mlijeka
6 kašika ulja
1 prašak za pecivo

Čokoladni preliv:
1 margarin
1 čokolada
šećera po potrebi
1/2 šolje mlijeka

Priprema
Krema:
Posebno istući bjelanca sa oko 5-6 kašika šećera, i posebno žumanca sa ostatkom šećera. U smjesu sa žumancima dodati ulje i mlijeko i sjediniti sa bjelancima. U tu smjesu dodati brašno i prašak za pecivo i izručiti u srednje veličine podmazanu i brašnom posutu tepsiju. Peći na srednjoj temperaturi oko pola sata, provjeriti sa čačkalicom i dopeći po potrebi.

Čokoladni preliv: Sjediniti sve sastojke i mješati dok se malo ne zgusne. U toplo umakati prethodno ohlađene i isječene kocke. Valjati u kokos.

Savet:
Da se bjelanca nebi splasnula dok se žumanca istuku prvo umutite žumanca, stavite ih sastrane dok se bjelanca ne umute i onda postepeno dodavajte smjesu sa žumancima u smjesu bjelanaca.

jelajelena

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.02.2011.
Broj reagovanja
8
LENJA PITA MOJE MAJKE

Prvi kolac koji sam naucila da pravim bila je LENJA PITA. Naravno iz razloga sto je bio obavezno nedeljom na nasoj trpezi. Ovaj recept posvecujem kao uspomenu na moju majku ciju ljubav jos nosim u svom srcu[/color]

Potrevan materijal
1 margarin  250 gr
4 jaja
soljica od crne kafe mleka
soljica od crne kafe ulja
300 gr secera
sok i kora od jednog veceg limuna
400 gr brasna
prasak za pecivo

Priprema
Penasto mikserom umutiti margarin i 4 zumanca ,dodati secer , mleko, ulje i i narendisanu koru i sok od jednog limuna. Dodati brasno sa praskom za pecivo i dobro varjacom sjediniti sa prvobitnom smesom. Na kraju u posebnom sudu umutiti mikserom sneg od 4 belanca i polako varjacom umesati u masu od jaja margarina i brasna. Masu podeliti na pola Prvu polovinu rastanjiti u podmazan i brasnom posut pleh. Preko testa po zelji nanesite nadev. Nadev moze biti od jabuka mlevenih oraha , maka ,dzema... razne kombinacije dolaze u obzir sve po vasem ukusu. Kad je fil rasporedjen ,postupak zavrsavamo na taj nacin sto preko fila stavljamo ravnomerno kasiku po kasiku mase i spojimo je kasikom tako da prekrije celu povrsinu. Zagrejati rernu na 200 stepeni i peci je 40 minuta.Pecenu pitu posuti secerom u prahu.ž

jelajelena

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.02.2011.
Broj reagovanja
8
Kolac sa narandzom i bademima

Potrebno je:

-2 velike narandze,
- 5 jaja,
- 165 gr secera,
- 300 gr samlevenih blansiranih badema (ja sam koristila ne pecene i ne blansirane) i
- 1 mala kasika praska za pecivo.

Za sirup od narandze:
- 240 gr meda, (ja sam stavila upola manje)
-250 ml soka od narandze (ja sam koristila sok u kojem su se kuvale narandze) i
- Naredana kora od dve narandze.

Postupak:
- U serpu stavite dve oguljene narandze, prelijte ih vodom (da skroz budu potopljene) i stavite da se kuvaju na jako niskoj temperaturi oko 1h (pazeci pri tome da su narandze konstantno prekrivene vodom).
-Kada su narandze skuvane, izvadite ih iz tecnosti, malo prohladite a zatim ih ocistite od kospica i stavite u blender i izmiksajte (dodajte i malo tecnosti iz serpe ako je potrebno).
-Upalite rernu da se zagrije na 180 stepeni ili 160 stepeni ako je tzv. fen rerna.
- Umutite jaja i secer.
- Izmiksanim narandzama dodajte samlevene bademe i prasak za pecivo, izmesajte pa malo po malo dodajite umucenim jajima, konstantno mesajuci (mozete i miksati).
- Masu sipajte u kalup i pecite oko 1h (prekrijte folijom ako vidite da jako brzo dobija boju).
- Kada je kolac pecen, izvadite ga iz rerne i prohladite 20-tak min.

- za to vreme napravite sirup:
- Stavite u serpu sok od narandze, med i narendanu koricu i kuvajte oko 10-ak min.
- Kolac izbodite stapicem za raznjice a zatim ga prelijte sirupom.
(Ako je narandzina kora krupnije narendana, izvadite je iz sirupa, prelijte sirupom kolac a zatim ga dekorisite koricom)

Napomena!
Ja sam koru naradze nozem rezala na tanke trake (kao za arancine, otprilike). Tako sam dobila fantasticnu dekoraciju za kolac ali javile su se teskoce kod rezanja kolaca. Naime kora je propadala kroz kolac i nije se dala prerezati ( jer je kolac socan i nema cvrstinu da zadrzi koricu kada je pritisnem nozem).
Problem sam rijesila tako sto sam noz "zavlacila" ispod narezane korice.

jelajelena

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
07.02.2011.
Broj reagovanja
8
Rafaelo kuglice

Sastojci:250 g   margarina
500 g   kokosovog brašna
500 g   mleka u prahu
2 dl   vode
100 g   lešnika
500 g   šećera

Priprema

Na visokoj temperaturi kratko propržite lešnike pa ih ogulite.

U dublju posudu stavite vodu da proključa pa dodajte šećer i margarin i mešajte dok se ne rastope.

Sklonite posudu sa vatre pa postepeno umešajte mleko u prahu i 400 g kokosovog brašna pa ostavite smesu da se hladi.

Od ovako pripremljene smese oblikujte kuglice i u sredinu svake stavite prethodno propržen i oguljen lešnik.

Ukoliko Vam se desi da i ohlađena smesa bude suviše mekana da biste lepo mogli da oblikujete kuglice, slobodno dodajte još malo kokosovog brašna.

Uvaljajte kuglice u ostatak kokosovog brašna.

enigma_

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
02.12.2010.
Broj reagovanja
1
mali off

@Jelajelena, sve pohvala ze recepte, koji su stari, i sve nas podsecaju na detinjstvo :neznam:

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
436
Horoskop
Vodolija
Moj jaffa kolac

6 jaja, 18 kasika secera, 18 kasika brasna, 18 kasika mleka, 18 kasika ulja, prasak za pecivo, umutiti i peci.
Kad se ispece i prohladi preseci koru poprecno i gornji deo iseckati na kockice koje se potope u : 100 ml vode sa 100 gr secera, izmiksanom jednom pomorandzom (sa korom), i 3 kasike dzema od kajsija. Tom smesom namazati donji deo kore, odozgo glazura od cokolade.
Glazura: 150 gr cokolade za kuvanje, komadic maslaca, kasika secera i 3 - 4 kasike meleka...

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Krofne:

Potrebno :

2 žumanca
2 ravne kašike masti
3 kašike šećera
1 kašičica soli
1 kocka kvasca/svežeg
500 ml mleka
950 gr brašna
3-4 kapi sirćeta

Staviti kvasac u mlako mleko da nadođe. U vanglici promešati mast,žumanca,šećer i so.Dodati mleko sa nadošlim kvascem.
Zamesiti testo sa brašnom,da bude mekše ali da se ne lepi za prste, dodati sirće.Ostaviti da odstoji 30 minuta i onda krofne vaditi modlicom ili čašom sa oštrom ivicom.Testo rastanjiti na 6-7 mm i ostaviti krofne desetak minuta da nadođu. Kada su nadošle svaku krofnu još malo sa oklagijom razvući ali ne pritiskati puno testo, već nežno raditi, ponovo razvučena.Ostaviti još 1-2 minuta a onda ih pržiti.
Pržiti u zagrejanom ulju, ali ne vrelom da ne bi krofne naglo izgorele. Kada stavljate krofne u ulje okrenite tako da ona strana koja je bila na stolu sad bude gore, a ona koja je bila gore ,da se prva prži u ulju.

Vaditi ih na salvetu da upiju masnoću a zatim uvaljati u šećer u prahu u koji ste dodali vanil šećer ali u prahu.

/poenta je samo da testo dobro nadodje/

Skitnica

Fatal woman
Starosedelac
Učlanjen(a)
13.11.2011.
Broj reagovanja
875
Horoskop
Ribe
Ovo sam nasla na netu, al cu i da probam
Kinder štangle sa lešnikom

Spoj mleka u prahu, čokolade i lešnika.... Od ove količine, dobija se puno preukusnih štanglica.

Štanglice, prste da poližeš​

Sastojci:

* 800 gr šećera
* 3 dcl vode
* 500 gr margarina
* 400 gr mleka u prahu
* 100 gr čokolade
* 100 gr pečenih mlevenih lešnika

Priprema:

Umutite mikserom margarin i mleko u prahu. U posudu staviti šećer i vodu i kuvati da dobijemo gust sirup. Vruć sirup malo po malo dodajemo u margarin, celo vreme muteći mikserom.

Kad se sjedini, masu podeliti na tri dela. U prvi deo dodati 100 gr istopljene čokolade, u drugi deo dodati 100 gr pečenih mlevenih lešnika, a treći deo ostaje beo.

U pleh veličine 27x37, stavimo deo sa čokoladom, pa deo sa lešnikom i na kraju beli deo. Po vrhu kolača možemo staviti glazuru od čokoade ili dok je kolač još topao narendati čokolade. Slojeve kolača redamo jedan na drugi dok je masa još topla, jer hlađenjem masa se brzo steže.

Vesti online

saska

penelopa
Starosedelac
Učlanjen(a)
21.04.2010.
Broj reagovanja
658
aha..jel ja to dobro skontavam..ovo su nepecene stanglice jel?:kul:

saska

penelopa
Starosedelac
Učlanjen(a)
21.04.2010.
Broj reagovanja
658
pravim za sledeci vikend..danas me mrzelo..-pekla-sam neke cokoladne keksice iz prodavnice..

Tony Montana

Šalabajzer
Starosedelac
Učlanjen(a)
04.11.2011.
Broj reagovanja
858
Horoskop
Ribe
Ja ne volem da pravim kolače, jer ih ne ručkam .... mada znam ko pravi opasne kolače i ima extra recepte, kad naleti nešto interesantno će da podelim sas vas :)

Skitnica

Fatal woman
Starosedelac
Učlanjen(a)
13.11.2011.
Broj reagovanja
875
Horoskop
Ribe
Plazma torta

Priprema

Vrijeme pripreme:
15 min
  1. 1
U jednu veliki činiju (jer ovo je stvarno velika masa…ipak idu 2 kutije keksa) umešati sve sastojke pa polako dolivajte sok od pomorandže (u ovom slučaju Fantu).
  1. 2
Mešajte rukama dok se svi sastojci dobro ne sjedine i po potrebi dodati još soka (Treba biti gusta masa, a opet ne pregusta i nikako ne presuva…tako da je možete fino oblikovati…Mislim da je 2 dl fante sasvim ok!! Pišem ovako nakaradno jer ja maltene napamet pravim po osećaju, pa onda malo gricnem…test proba, pa dodam šta mi fali…Možda će čak nekome biti preslatka pa zato kažem, treba probati i po ukusu dodavati sastojke…)
  1. 3
Na okrugli kalup ili koji god…možete praviti razne oblike (ja sam koristila Dr.Oetker sa krugom) rasporedite masu.
  1. 4
Umutiti slatke pavlake koliko vam je volja pa premazati preko torte!
Ja sam odvojila mali deo pavlake i u nju dodala malo istopljene čokolade pa sam preko torte prvo prelila beli deo pa onda malo tog čokoladnog ;)) a preko sam posula seckanim lešnicima!
Sastojci

coolinarica.com

To cu da pravim iduce sedmice

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
15.612
Horoskop
Ovan
Колач са јагодом

Потребно :
За тесто: - 180 гр. глатког брашна ,100гр. путера, -60 гр. шећера, -једно жуманце.
За пишкоту: 120 гр. шећера,80 гр. глатког брашна,3 јајета., мало соли.
За филовање :600 гр. јагода,450 мл. млека,100 гр. путера, 1 пудинг од ваниле,50 гр. прах шећера,40 гр. бадема, 2. супене кашике сока од наранџе, 2 кашике шећера.
За прелив : 250 мл. црвеног воћног сока,паковање готовог прелива за торте.
Припрема : Од млека,шећере и пудинга скувати пудинг. Склонити са ватре и оставити да охлади, повремено промешајте да се не направи корица. Угрејте рерну. Од путера и шећера умутите пену и додајте жуманце .Додајте брашно и направите глатко тесто, развуци те га по дасци или столу који је предходно посут брашном. Тако добијено тесто ставите у плех за печење , тесто прободете виљушком на неколико места. Пеците неколико минута на температури од 175 степени. Колач извадите из плеха на мрежици. Плех за печење опет обложите папиром за печење. За припрему пишкот теста прво одвојте жуманца од беланца и од беланца уз додатак мало соли умути чврст снег. Помешајте жуманца са шећером и постепено додајте брашно. Напуните плех за печење теста и пеците око 25 минута на температури од 175 степени. Путер са шећером у праху умутите пенасто и додајте кашику по кашику пудинга, који треба да буде исте температуре као и путер. Јагоде оперите, а веће плодове преполовите. Бадеме благо пропржите без уља на тигањ Тесто премажите мармеладом од наранџе и преко ставите пишкот тесто. Премажите кремом од пудинга, и порађајте јагоде. За прелив Промешајте воћни сок са преливом за торте. Порокувајте и прелијте јагоде. Са стране украсите колач бадемима

КОЛАЧ СА БАНАНАМА

Припремите : 2 јајета, 75 гр. шећера, ванилин шећер, мало соли, 75 гр. брашна, 25 гр. скроба, прашак за пециво, 300 мл. млека, један пудинг, од ваниле, 100 гр. путера, 75 гр. путера, 75 гр. шећера у праху, 1 жуманце, 2 кашике рума, 100 гр. свежег швапског сира, 5 банана, 150 гр. чоколаде, за кување, 50 гр. сувих банана.
Умутити пену од беланаца с две кашике воде, додати шећер, ванилин шећер и со. Смеси додати жуманца, брашно, скроб и прашак за пециво. Смесу улијте у подмазан плех и пеци 20 минута на 175 степени. Кору охладити. Припремити пудинг од ваниле по датом упуству. Помешати путер, шећер у праху, жуманце, рум и сир. Банане исеци по дужини и поређати по кори. Прелити филом и хладити најмање један сат. Колач прелити растопљеном чоколадом. Украсити сувим бананама и ренданом

Vrh Dno