Reč po reč

Живота

Poznata ličnost
Član
Kад рече дан жалости...
Данас се навршава 78 година од усташког злочина у селу Пребиловци у Херцеговини. Тог 6. августа 1941. усташки зликовци су похватали 500 жена и деце из Пребиловаца и побацали их живе у јаму крај села Шурманци, недалеко од Чапљине, у Херцеговини. Пошто нажалост нигде у нашим медијима нећете наћи вест о овом помену, ево да се бар на овај начин сетимо тих мученика из Пребиловаца... нека им је вечна слава!
Знам да није вест за леп почетак дана али нажалост наша историја је таква... треба се сећати невиних жртава, јер ћемо тако више волети и ценити људски живот, добро јутро

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Nikad čuo ni za mesto, ni za zločin. Ni na Vikipediji nista o tome. Kako je to moguće u 2019?

Живота

Poznata ličnost
Član
То што ниси чуо за злочин у Пребиловцима је тужно...

Taca

ona, stara
Član
Šta pametno da kažem kada sam se svesno odvojila od sveta, isključila sve mogućnosti da bilo kakva info stigne do mene?
Šta ima kod vas, hoćemo li da menjamo svet ili smo odustali od svega?

Живота

Poznata ličnost
Član
Ja nisam ni imao nameru da menjam svet, bojim se da je to sizifov posao ali sam zato pronašao odličan recept za teleći rep! Ne znam da li ste imali prilike da jedete, to je vrhunsko jelo! Teleći rep je vrlo mekano i sočno meso, jako ukusno, jedino je problem što se malo teže nabavlja, mesare ga retko dobijaju valjda im se ne isplati... uglavnom, recept je sledeći

Stari recepti juga Srbije: Teleći(juneći) rep u saftu

Potrebno je:
1,5kg junećeg-goveđeg repa
1/2kg šargarepe
5-6 listova lovora
3-4 cela čena belog luka, crni luk 3 glavice
5-6 zrna bibera
1/2l crnog vina (nije obavezno)
250g goveđe supe/može i voda/
3-4 kašike ulja
1 puna kašika brašna i aleva paprika
so, mleveni biber
Priprema
Rep oprati i iseći na komade, ali bolje to prepustite vašem mesaru.
Složiti ga u veći sud ili ekspres lonac. dodati šargarepu isečenu na tanke kolutove, lovorov list, cele čene belog luka, seckani crni luk i zrna bibera.
Preliti bujonom od supe ili običnom vodom, ali onda pojačajte začine.

Kuvajte na tihoj vatri oko 3 sata, u ekspres loncu samo sat vremena.
Na kraju posolite i pobiberite po ukusu, pa mešajući dodajte zapršku.
Napravite zapršku kao za pasulj i prelite.
Preručite u zemljanu posudu ili pekač i zapecite oko 40 minuta, ali da saft ne ispari.
Uz kiseo kupus, prijatno!

Taca

ona, stara
Član
Poštovani uredniče Stemisu,
umoljavam da se ovaj dragoceni recept (može ceo post), prebaci u potforum sa receptima sa mogu da ga iskopam kada mi zatreba.
Hvala najlepše,
srdačan pozzzz
Taca ❤
PS možeš i mene da prebaciš na Tacu ako smem da umolim i to. ❤

Живота

Poznata ličnost
Član
Biće pakleno narednih dana, koj preživi pričaće... mislim da ću danas imati glavobolj, jer otkako sam ustao sve mi nešto igra levo oko a to je znak da će glava da me boli!

Vrh Dno