• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Prljavi jezik

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
psovke_sutnja_free.jpg
Prljavi jezik, kom pripadaju psovke, neke uvrede i opscenosti, izražava nečije emocionalno stanje.Taj jezik je tabu u skoro svim društvima. U teoriji, prljavi jezik je forma i najbolja zamena nekom agresivnom fizičkom aktu. Kad nekoga opsujete, rekli ste mu da o njemu mislite sve najgore, čime ste izbegli fizički obračun. Mnogi uspevaju da se uzdrže od uzvratnog napada psovkama, ali ima ljudi koji se tome ne mogu odupreti.
Sa evolucionog stanovišta, prljav jezik nam daje prednost jer stvari rešavamo sa distance. Prljavi jezik i psovke nisu samo znak neobrazovanosti i niskog društvenog ranga. Poznato je da se danas psuje i tamo gde je to ranije bilo nezamislivo. Ne smeta nam prljav jezik na filmu i u pozorištu kao potreba za stvaranjem atmosfere, a vidimo da je prisutan i u žutoj štampi. Od konteksta zavisi da li ćete psovku smatrati agresivnom, da li ćete je razumeti kao poštapalicu siromašnog rečnika psovača ili kao izraz pripadništva i ulaznicu u određeni socijalni krug.

Da li često psujete i ako da, u kojim prilikama najčešće?

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
E baš me zanima ko će da se hvali! :laugh:

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Psujem kad sam nezadovoljna, ljuta, povređena, razočarana, ......dakle ima dosta prilika.
Nisu to neke psovke ali su ružne i neumesne reči.:D

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.864
Horoskop
Lav
Da, psujem kad se iznerviram za kompjuterom cesto, prsto samu sebe iznenadim koliki rafal mogu da ispucam.

A ovako ne psujem. Pri tom rec jebiga i jebote ne smatram psovkama :genije:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Psujem samo kući, nikako javno i nikada nepoznate osobe bez obzira koliko me iznerviraju. Ali, kad psujem, ja baš psujem...:notworthy:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Psujem taman koliko je to potrebno u današnje vreme. Jebi ga. :laugh:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
:o Nisam valjda?! Sreća da deca spavaju, samo smo mi stariji na forumu. ;)

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Moje su psovke retke a kada ih kažem to je stvarno i zasluga... koristim šaljive i one najprostije.... najupotrebljavanije su mi " Idi u očin":thumbsup::laugh: "Jbg" "Nosi u materinu"....

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Meni je onda jedna tvoja psovka već bila upućena, a nisam ni znao da sam opsovan. :laugh:

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Vaspitavana sam da ne psujem. To i ne radim. Ako baš moram, prvo se izvinim i kažem -moram..i onda opsujem, ali je to retko..kad prepričavam neki vic.
Ali, kada sam besna zbog nečega ili nekoga, psujem u sebi.:)..da niko ne čuje.

Poslednja izmena od urednika:

Icy

White Wolfess
Starosedelac
Učlanjen(a)
15.05.2011.
Broj reagovanja
1.116
Horoskop
Jarac
Uh ja sam uragan :) I to onaj najvišeg stepena. Psujem rado i često i kreativno :) Ipak biram društvo za psovanje :) Kako sam shvatila usku povezanost maminih čireva na želudcu i njenog ne izražavanja emocija, rešila sam da me tuđi izraz lica usred mog psovanja daleko manje boli od tog čira. I da ću ga isto tako daleko lakše podneti.

Meni lično prija, zaista se osetim rasterećeno. Nema kreativnijih izraza od psovki kada se treba izraziti vrhunski bes, negodovanje, nezadovoljstvo, a vala i sreća :)

Priznajem da samo izrazito dragi i bliski ljudi imaju priliku upoznati tu stranu moje ličnosti i doživljavaju je kao izraz vrhunske prisnosti i opuštenosti.

A propo temi, vic :)
Na kvizu znanja u 5 boxeva sede ispitanici, voditelj čita pitanje:
- Kako se zove muškarac koji može, a neće?
Iz publike se čuje:
- Đubre pokvareno!

Jova

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
10.03.2012.
Broj reagovanja
1.326
Horoskop
Škorpija
Ne psujem i ne vredjam ali volim ponekad da Brukam kao "Sram te bilo" i tako to...

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.488
Horoskop
Ovan
Psujem. Fond reči nije mali i miksijem ga u zavisnosti od potrebe. :shifty:

tamarishka

Vila dobrila
Starosedelac
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Broj reagovanja
769
Horoskop
Vodolija
Psujem, ne kao kocijas, ali umem da opsujem. cak, nije vezano ni za to da li sam ljuta. Nekad, jednostavno izleti neka psovka i iz miloste, od iznenadjenja... kako kad.

lasta

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
05.05.2013.
Broj reagovanja
388
Horoskop
Škorpija
:), ja psujem i to s vremena na vreme. Naime, psovke sma upotrevljavala veoma rijetko do moga dolaska u Zgb. No kako u ovoj okolini nemre proc da se pre bilo koje recenice ne izgovori jbt, polako sam pocela usvajati psovke i koristiti ih :)

No imam periode psovanja, ponekad po mjesec dva tri, kako kad , ne psujem uopce i onda jedan mesec ne stajem od jutra do sutra :)

Moj sin je pre nekih godinu dve dosao u period kada deca obicno krenu ponavljati psovke. Kako ja imam nekakvu, moju malo sasavu psihologiju, dogovorili smo se da samo meni i tati smije reci " ne aebava. i ebise". Naime baka i deda protestuju protiv toga, no ja se i dalje drzim toga. Upravo sinoc kada smo razgovarali mi je rekao "mama ne zaj... me" na sto je odmah se cula baka "to se nesme govoriti" i onda nastupam ja "mami smije". Zasto sam to napravila, takvu sam teoriju imala slicnu s cigaretama i pokazala se kao ucinkovita. I ovo se za sada pokazuje kao ucinkovito, zasto? Zato jer te dve psovje iako drugu nikad ali nikad ne upotrebljava, govori iskljucivo meni i ocu i uz to ne pokusava uopce ostale psovke koje su mnogo gore, da po meni postoje psovke s tezinom, jer je zadovoljan s cinjenicom da on smije da psuje :). Za sada jos uvijek funkcionira, pa mozda budem u krivu, ne znam. Roditelji u parku nas gledaju ispod oka kada u sred parka kaze mama ne zaeb me, no ne obracam mnogo paznju na to :)

E sad da li je lakse opsovat nekog nego ga napasti fizicki. Hm pa ja psovke koristim kada nemam poriv nekog fizicki napasti,tako da ne znam sto bih rekla. No ako je to tako, onda psovke i nisu losa stvar :)

Nicky

oćem, nećem
Urednik
Učlanjen(a)
25.06.2013.
Broj reagovanja
621
Horoskop
Škorpija
moj klinac (13. marta puni 4 god.) pre 2 dana: "tata, jbt. kada ćeš mi kupiti novi autobus?"(misli na igračku)..
samo sam zinuo, kratko ostao bez teksta, pošto kod kuće tj. pred decom ne psujemo ni ja ni moja lepša polovina.
ali mu ukratko objasnio da je to ružna reč... na čega on dodaje: "tata, kao i kada ti vičeš na televizor : đokoviću ma daj jbt, j.b.t.m. glupavu, kretenu jedan?"... doslovce zapamtio moj zadnji tenis meč..
ok.. sada znam odakle mu :hilarious:.. i opet objašnjavam... da li je shvatio.. videćemo...

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Sećam se da je nekada bilo zanimljivo čuti malu decu kako psuju, čak su ih odrasli i podsticali da psuju, jer im je to bilo zanimljivo.
Psovke mogu biti deo odrastanja, jedan period kada se deca tako verbalno dokazuju. Kada se ne obraća pažnja na to faza psovanja brzo prolazi.

Vrh Dno