Pravila fudbala, teorija i praksa

• Začetnik teme Tokunaga
  • Datum pokretanja
T

Tokunaga

Gost
ifab-logo.png

Temu sam zamislio kao edukativnu, jer ovde možete postavljati pitanja o nejasnoćama vezanim za Pravila fudbalske igre.
Odgovore ću pokušati da dam lično, s obzirom da imam zvanje saveznog instruktora suđenja 1. kategorije :)
Takođe, ovde možemo zajedno prokomentarisati neke zanimljive situacije sa fudbalskih terena širom sveta.
Umesto uvoda, nije loše da znate sledeće:
- Pravila igre menja isključivo Međunarodni bord (The International Football Association Board - IFAB);
- Zemlje članice FIFA su dužne da sprovode izmene pravila u svojim takmičenjima;
- Međunarodni bord čine 8 članova, 4 iz celog sveta i 4 iz Velike Britanije (Engleska, Škotska, Vels, S. Irska), tako da bez Britanaca nema promene pravila;
- Pravila fudbalske igre imaju 17 tačaka:
1. Teren za igru
2. Lopta
3. Broj igrača
4. Oprema igrača
5. Sudija
6. Ostali članovi sudijskog tima
7. Trajanje utakmice
8. Početak i nastavak igre
9. Lopta u igri i van igre
10.Određivanje ishoda utakmice
11.Ofsajd
12. Prekršaji i nesportska ponašanja
13.Slobodni udarci
14.Kazneni udarac
15.Ubacivanje
16.Udarac sa vrata
17. Udarac iz ugla

Ove godine je doneto dosta izmena Pravila igre, pa ću se u narednim postovima baviti nekim od njih.
Tema je potpuno otvorena za sve koji su željni znanja ili dobre diskusije :)

Poslednja izmena od urednika:

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Sjajna tema. Ua sudija! :)
Ok, odmah da krenem sa tuzakanjem: mislim da je moderan fudbal odavno prevazišao današnje sudjenje. Korišćenje Hawk eye tehnologije u tenisu, američkom fudbalu, odbojci se pokazalo odličnim. ta priča da bi se time prekidala utakmica je potpuno besmislena, jer ionako su fudbaleri najveći glumci i foliranti, te ona prenemaganja radi odugovlačenja su potpuno demode. Mislim da bi vreme aktivne igre bilo mnogo bolje, kao što je u mnogim sportovima.

T

Tokunaga

Gost
mislim da je moderan fudbal odavno prevazišao današnje sudjenje.
Mišljenja su podeljena.
Nekima se mnogo više sviđa nekadašnji fudbal, savremeni fudbal smatraju najobičnijom jurnjavom za novcem. Mnogi će nam reći da je današnji fudbal "izgubio dušu", ne bez razloga.
Što se tiče suđenja, mislim da je današnje suđenje mnogo kvalitetnije nego nekada, i da današnji sudija mnogo više štiti igrača od povreda nego nekada. Stariji će se sigurno setiti kako je Đentile "čuvao" Maradonu, u današnjim kriterijumima suđenja - teško da bi dočekao 5.minut na terenu.
Korišćenje Hawk eye tehnologije u tenisu, američkom fudbalu, odbojci se pokazalo odličnim
Bord i FIFA su uvek otvoreni za promene koje će doprineti ubrzavanju igre i tehnološkim novinama.
Primeri:
- ukinuto pravilo "glavne lopte", sada se ne čeka kao nekada da se publika smiluje da vrati loptu;
- uvedene zabrana golmanu hvatanja lopte u ruke posle namernog vraćanja iste stopalom od strane saigrača.
Ove dve izmene su drastično ubrzale igru, složićemo se oko toga.
E sad, tehnologija u fudbalu ...
VAR nije prvi upliv tehnologije u fudbal, odavno su uvedene radio veze između članova sudijskog tima koje su poboljšale komunikaciju i donošenje ispravnih odluka.
Ono što je evidentno je da BORD i FIFA sada daju prednost velikim takmičenjima (Liga šampiona, Liga Evrope, Evropsko i Svetsko prvenstvo ...) u odnosu na sva ostala nacionalna takmičenja.
Preciznije, do skoro su promene Pravila igre (kao dva primera malo iznad) bile primenjive na sve fudbalske terene (do najnižih liga), sada je za to potrebno izdvojiti ozbiljna finansijska sredstva.
Brža igra sa više golova dovodi i sponzore i publiku na stadione, što opet ide u prilog onima koji tvrde da se fudbal kakav je nekad bio - izgubio, i pretvorio u mašinu za pravljenje (i pranje?) novca.

Što se tiče Pravila, ona su jasna.
Uglavnom :)
Što se tiče primene Pravila, to će uvek biti problem.
Zato i imamo ovakvu temu za fudbal, a nemamo je za atletiku.
Mada, voleo bih da malo više upoznam pravila košarke i vaterpolo-a, ponekad mi se čini da ništa ne razumem :)

laganini

Suspendovan nalog
...nogemet će definitivno umrit kad ukinu ofsajd..jer tada će ga i ženske kužit..:laugh::laugh:

Taca

ona, stara
Član
...nogemet će definitivno umrit kad ukinu ofsajd..jer tada će ga i ženske kužit..:laugh::laugh:
Provalio si me u sekundi. Trebalo mi je pola života da ukapiram. A i dalje nisam sasvim sigurna. :zbunjen::bag: Da li se u ofsajd pozicija igrač može naći samo ispred gola protivnika ili može biti i na drugim delovima terena?

T

Tokunaga

Gost
Ofsajd nikada neće biti ukinut, bez brige @laganini

Inače, u stručnoj terminologiji postoje dva termina:
- ofsajd položaj, i
- ofsajd.

Ofsajd položaj se sam po sebi ne kažnjava dosuđivanjem indirektnog udarca, a opis ovog položaja je sledeći:
Igrač se u trenutku upućivanja lopte od svog saigrača nalazi:
a) na protivničkoj polovini terena;
b) ispred lopte (u odnosu na poprečnu liniju terena), i
c) nema bar dva protivnička igrača ispred sebe (u odnosu na poprečnu liniju terena)

Ofsajd će biti dosuđen sa mesta gde se igrač nalazio u trenutku upućivanja lopte, ako:
a) utiče svojim kretanjem na ugru ili protivničkog igrača, i
b) želi da dođe u prednost svojim položajem.

Šta je osnovna razlika između ova dva pojma?
Kažnjava se samo želja za učešćem u igri iz ofsajd položaja, a ne sam ofsajd položaj (položaj bez uticaja na igru i/ili igrače).

laganini

Suspendovan nalog
Sjajna tema. Ua sudija! :)
Ok, odmah da krenem sa tuzakanjem: mislim da je moderan fudbal odavno prevazišao današnje sudjenje. Korišćenje Hawk eye tehnologije u tenisu, američkom fudbalu, odbojci se pokazalo odličnim. ta priča da bi se time prekidala utakmica je potpuno besmislena, jer ionako su fudbaleri najveći glumci i foliranti, te ona prenemaganja radi odugovlačenja su potpuno demode. Mislim da bi vreme aktivne igre bilo mnogo bolje, kao što je u mnogim sportovima.
...a ne znam baš utakmice bi trajale više od teniski mečeva..:rolleyes:

laganini

Suspendovan nalog
..nešto ko mali nogomet...:)iako ako gledamo vrhunski nogomet nema ti odugovlačenja prođe nekad poluvreme s dva tri prekršaja..

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Ne samo kada je prekrsaj, vec i aut, gol aut, gol, korner... Time bi se prakticno na najmanju mogucu meru smanjilo odugovlacenje.

Landa

Poznata ličnost
Član
Sinoc sam nakon puno ,puno godina gledala neku utakmicu - spansko govorno podrucje - komentator glavni :roflmao:, fudbaleri dosta mrsavi.:rolleyes:

T

Tokunaga

Gost
Da malo skrenem temu ka onom čemu je i namenjena. :)

Pitanje:
Igrači FK Real Madrid izvode slobodan udarac, sa mesta koje je udaljeno oko 30 metara od sopstvenog gola.
Igrač koji izvodi udarac, to učini tako što loptu vrati svom golmanu, koji to uopšte nije konstatovao jer je vezivao pertle na kopačkama.
Lopta lagano ulazi u gol Reala, a da je niko nije dotakao.
Odluka sudije:
a) sudija će priznati gol za protivničku ekipu (npr. Selta);
b) sudija će zahtevati ponavljanje slobodnog udarca;
c) sudija će dosuditi udarac iz ugla

@laganini, molio bih da se uzdržiš od odgovora, dajmo šansu drugima kako bi temu učinili zanimljivijom :)

• Sviđa mi se
Reagovanja: Gea
Vrh Dno