Poučne priče

Tihi

onaj što teče
Član
41884484_1089886337840309_2111177572187373568_n.jpg
ГОЛА ИСТИНА

Светски позната слика - "Истина која излази из бунара" Јеан-Леон Героме, 1896.

Према легенди из 19. века, истина и лаж се срећу једног дана. Лаж каже Истини: "Данас је диван дан!" Истина пoгледа пут неба и уздахну, јер је дан заиста био леп. Они проведоше много времена заједно и на крају прођоше поред бунара. Лаж рече Истини: "Вода је јако лепа, хајде заједно да се купамо!" Истина, поново сумњичава, дотаче воду и осети да је заиста пријатна. Сложе се и започне купање. Изненада, Лаж искочи из воде, обуче одећу Истине и побеже. Бесна Истина изиђе из бунара и тражи по свету да пронађе Лаж и поврати своју одећу. Свет, гледајући Истину голу, скреће поглед са презиром и бесом.
Јадна Истина севрати у бунар и заувек нестаде у њему скривајући своју срамоту. Од тада, Лаж путује по целом свету, обучена као Истина, задовољавајући потребе друштва, јер у сваком случају свет нема никакву жељу да упозна голу Истину.

Beba

Poznata ličnost
Član
Trenuci - Horhe Luis Borhes

"Kada bih svoj život mogao ponovo da preživim,

Pokušao bih u sledećem da napravim više grešaka. Ne bih se trudio da budem tako savršen, opustio bih se više

Bio bih gluplji nego što bejah, zaista, vrlo malo stvari bih ozbiljno shvatao. Bio bih manji čistunac. Više bih se izlagao opasnostima više putovao, više sutona posmatrao, na više planina popeo,više reka preplivao.

Išao bih na još više mesta na koja nikad nisam otišao. Jeo manje boba a više sladoleda, imao više stvarnih a manje izmišljenih problema.

Ja sam bio od onih što je razumno i plodno proživeo svaki minut svog života. Imao sam jasno, i časka radosti! Ali kada bih mogao nazad da se vratim, težio bih samo dobrim trenucima Jer ako ne znate, život je od toga sačinjen , Od trenova samo.

Nemoj propuštati sada. Jer sam bio od onih što nikad nigde nisu išli bez toplomera, termofora, kišobrana i padobrana. Kad bih opet mogao da živim, lakše bih putovao

Kada bih opet mogao da živim, s proleća bih počeo bosonog da hodam i tako išao do kraja jeseni Više bih se na vrtešci okretao , više sutona posmatrao i sa više dece igrao. Kada bih život ponovo pred sobom imao.

Ali, vidite, imam 85 godina i znam da umirem.“

Beba

Poznata ličnost
Član
Franc Kafka je sreo devojčicu u parku gde je svakoga dana šetao. Plakala je. Izgubila je svoju lutku i bila je neutešna. Kafka ju je tešio rečima: "Tvoja lutka nije izgubljena. Samo je otišla, ja sam je video i pričao sa njom i rekla je da će se vratiti". Dogovorili su se da se nađu na istom mestu sledećeg dana.

S obzirom da nije našao lutku, sastavio je pismo u lutkino ime i pročitao ga devojčici.
„Molim te, ne tuguj za mnom. Otišla sam na put oko sveta. Pisaću ti o svojim avanturama“.

Bio je to početak dugog druženja devojčice i Franca Kafke, pri čemu joj je pri svakom novom susretu čitao novi izveštaj o lutkinim proputovanjima. Bili su to živo izmaštani i opisani doživljaji koji su utešili devojčicu.
Vreme je teklo, a susreti se, kako to obično biva, proređivali. Pri poslednjem sastanku, Kafka je poklonio devojčici lutku. Bila je to potpuno drugačija lutka od one koju je devojčica izgubila. Lutka je sa sobom imala i pismo u kome je pisalo „putovanja su me promenila“.
Godine su prošle, a devojčica je postala žena. Tek tada pronašla je pismo skriveno u lutki. Ukratko, poruka je bila sledeća:
„NEMINOVNO JE DA ĆEŠ SVE ŠTO VOLIŠ U ŽIVOTU U JEDNOM TRENUTKU IZGUBITI: ALI, NA KRAJU, LJUBAV ĆE SE VRATITI U NEKOM NOVOM OBLIKU".

Sandrena

Novajlija
Član
TOPLI KAMEN

Prema jednoj legendi, kada je izgorjela čuvena Aleksandrijska biblioteka
u Egiptu, sačuvana je jedna knjiga. Pošto nije bila posebno vrijedna
knjiga prodata je nekom siromašnom čovjeku za nekoliko novčića. Knjiga
nije bila ni posebno zanimljiva, ali je između njenih stranica bilo
umetnuto nešto veoma zanimljivo. Bio je to veoma tanak papirus na kojem
je bila zapisana tajna “toplog kamena”.

Topli kamen je mali oblutak koji je mogao pretvoriti bilo koji metal u
čisto zlato. Na papirusu je pisalo da je topli kamen negdje među
hiljadama drugih sličnih kamenčića koji su skoro istog oblika. Tajna je
bila u sljedećem: topli kamen širi toplotu, dok su svi ostali hladni.

Odlučivši da krene u potregu za toplim kamenom, čovjek je prodao svoju
skromnu imovinu, kupio osnovne namirnice, preselio se na obalu mora i
krenuo da pretražuje oblutke.

Znao je da bi se moglo desiti da – dok bude tražio svoj magični kamen –
uzme jedan isti oblutak mnogo puta. Zato je sve one koji su bili hladni
bacao u more. Cijeli dan je proveo tražeći ali nije našao topli kamen.
Ipak nije odustajao. Uzmi kamen. Hladan – baci ga u more. Uzmi sljedeći.
Baci ga u more.

Tako su se dani nizali u nedjelje, nedjelje u mjesece. Jednog dana je,
međutim, uzeo kamen koji je bio topao. Bacio ga je u more prije nego što
je shvatio šta je uradio. Razvio je tako snažnu naviku bacanja kamenja u
more da nije ni primijetio onaj koji je mjesecima tražio.

Tako je i sa prilikama u životu. Ako nismo dovoljno obazrivi lako se
može desiti da uopšte ne primijetimo priliku koja nam se pruža i da nam
izmakne iz ruku.
izvor net

Sviđa im se: Tihi

Sandrena

Novajlija
Član
ČETIRI SUGESTIJE ZA SVAKI DAN

Uvijek budi prijatan prema svakome koga upoznaš; što više prijatelja imaš, bolji će ti biti život.

Uvijek više slušaj nego što pričaš; previše ljudi smatra da su njihovi stavovi ispravni a da su svi ostali u krivu.

Drži se onoga u šta vjeruješ i ne dozvoli da te povrijedi ono što drugi
ljudi pričaju; na kraju krajeva, to su samo riječi. Život je suviše
kratak da bi se nervirao oko toga šta drugi misle.

Najvažnije od svega, smij se svaki dan. Ne propusti da svima koje voliš kažeš koliko ti znače prije nego što odeš u krevet.

Džef Ruk

Sviđa im se: Tihi

Sandrena

Novajlija
Član
Nikada se ne suocavaj sa nevoljom polovicno.Nervoza je rdja zivota;kada
dodas sutrasnji teret na danasnji,njihova tezina postaje
nepodnosljiva.Izbegavaj klupu za oplakivanje i zahvaljuj se,umesto
toga,za svoje poraze.Ne bi ih dobio da ti nisu bili potrebni.Uvek uci od
drugih.Onaj koji uci od sebe ima budalu za nastavnika.Budi oprezan.Ne
preopterecuj svoju savest.Upravljaj svojim zivotom kao da ga provodis u
areni punoj glodara.
Izbegavaj preterivanje.Ako primetis nesto u sebi sto te ispunjava
ponosom,pogledaj bolje i naci ces vise nego sto je potrebno da se
postidis.Budi mudar.Shvati da nisu svi ljudi stvoreni jednaki,jer nema
jednakosti u prirodi,pa ipak,nijedan covek nije rodjen sa kojim nije
rodjeno i njegovo stvaralastvo.Radi svakog dana kao da ti je prvi,ali
ipak nezno postupaj sa zivotima koje dodirujes,kao da ce se svi zavrsiti
u ponoc.
Voli svakog,cak i one koji te odbijaju,jer mrznja je luksuz koji ne mozes sebi da priustis.
Potrazi one kojima je potrebna pomoc.Nauci da onaj koji pruza iz jedne ruke,uvek dobija u obe.
Budi dobrog raspolozenja.Iznad svega,zapamti da je vrlo malo potrebno da
bi se stvorio srecan zivot.Pogledaj gore.Pruzi ruke.Prosto ostani veran
Bogu i putuj tiho svojim putem ka vecnosti sa milosrdjem i osmehom.Kada
odes,svi ce reci da si u nasledstvo ostavio bolji svet od onog koji si
zatekao.

Odlomak iz knjige "Akabarov dar"