1. Dobrodošli na Ćaskanja. Ćaskanja forum je Internet zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Opuštena atmosfera i dobra zabava je ono po čemu smo prepoznatljivi. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija, tema... Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se ili se prijavite sa Vašim nalozima na društvenim mrežama. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. Pridružite nam se!
    Odbaciti oglas

Pisanje ćirilicom se ne preporučuje

Diskusija u 'Obaveštenja i novosti' započeta od Stemis, 19.09.2017.

Preporučite stranicu

Status teme:
Zatvorena za pisanje odgovora.
  1. Stemis

Stemis Neodgovorni urednik Urednik

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    27.470
    Sviđa im se:
    13.633
    Trofej poeni:
    768
    Pol:
    Muški
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Primetio sam da je povećana koncetracija ćirilice na forumu. S obzirom da pisanje ćiriličnim pismom smatram nekorektnim prema članovima koji nisu učili ćirilicu, molim da je ne koristite. :)

Shesau_ se ovo sviđa.
  2. Google Adsense

3. Gea

Gea Gost

Primljeno k znanju. Izvinjavam se svim članovima jer sam koristila ćirilicu ovih dana.

Jednako dobro koristim oba pisma, tako da mi je svejedno.

4. Tokunaga

Tokunaga Gost

Ok i sa moje strane, ali sa izdvajanjem mišljenja.
    Pre upotrebe sam se konsultovao sa Pravilnikom, i usvojio logiku da je "dozvoljeno sve što nije zabranjeno".
    Inače, na jednom automobilskom forumu, gde sam član od 2008. godine, je posle punih 6 (šest) godina teške i mučne rasprave administracija dozvolila i ćirilično pismo.
    I, znate šta se desilo? Ništa.
    Svi su normalno nastavili da pišu, uključujući i članove sa prostora ex-Yu i inostranstva. (urednicima na zahtev mogu poslati adresu foruma).
    Dakle, u pitanju je (kao i uvek) dobra volja, a ne školska biografija. :)

5. Tokunaga

Tokunaga Gost

Dakle, još konkretnije: ćirilica se "ne preporučuje" ili je zabranjena?
    Vidim sada da su naslov ove teme i uvodni post u koliziji.
    Sorry, volim da bude sve jasno.
    Tada su nesporazumi samo stvar teranja inata, a to nikako ne bih voleo da se desi. ;)

6. šufnudla

šufnudla Kolonista Kolonista

Učlanjen(a):
    26.11.2016
    Poruka:
    853
    Sviđa im se:
    1.467
    Trofej poeni:
    158
    Pol:
    Ženski
    Horoskop:
    Strelac
    Mislim da u naslov ove teme samo treba dodati "na ovom forumu"... time bi se izbeglo pogrešno shvatanje poruke iz naslova da ćirilica kao zvanično srpsko pismo u Srbiji nije preporučljivo.

Poslednja izmena: 20.09.2017
    Gđa Blejz se ovo sviđa.
  7. Tihi

Tihi onaj što teče Domorodac

Učlanjen(a):
    02.07.2017
    Poruka:
    641
    Sviđa im se:
    855
    Trofej poeni:
    98
    Pol:
    Muški
    Horoskop:
    Vodolija
    Ako ne preporučujemo pisanje ćirilicom , onda se ne preporučuje ni pisanje ili unošenje teksta na stranim jezicima,što smatram nekorektnim prema članovima koji nisu učili strane jezike.

8. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    27.470
    Sviđa im se:
    13.633
    Trofej poeni:
    768
    Pol:
    Muški
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Ispricacu vam jednu pricu...
    U mom komsiluku zive Romi, tj dolaze povremeno iz Beca. Njihov maternji jezik je romski, a s obzirom da godinama zive u Becu, deca i unucici vise govore nemacki od srpskog. Elem, kada su u drustvu nasih ljudi, uvek medjusobno razgovaraju na srpskom. Nikada ih nisam pitao zasto, valjda tako treba.

9. Tihi

Tihi onaj što teče Domorodac

Učlanjen(a):
    02.07.2017
    Poruka:
    641
    Sviđa im se:
    855
    Trofej poeni:
    98
    Pol:
    Muški
    Horoskop:
    Vodolija
    Čemu onda ova tema?

10. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    27.470
    Sviđa im se:
    13.633
    Trofej poeni:
    768
    Pol:
    Muški
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    @šufnudla hvala ti sto si pokusala da pomognes. :) Ali ne vredi...

11. Tokunaga

Tokunaga Gost

Ako nije dozvoljeno pisanje ćirilicom, neka @Stemis to jasno napiše i kraj priče.
    Ovako se samo rasplinjavamo i širimo temu bez potrebe.

p.s. Sasvim druga tema je zbog čega je npr. na hrvatskom forumu dozvoljeno čak i naslove pisati ćirilicom (ako urednik dozvoli - postaviću link).
    Tamo to nikome ne smeta - verovali ili ne!

Gea se ovo sviđa.
  12. Gea

Gea Gost

Pitanje jezika i pisma je jedno od osnovnih pitanja identiteta i kulturnog jezgra jednog naroda.

Ja mislim da svako treba da ima prava da piše kojim pismom želi i da je to jedino pravilno.

Inače, kada pišem olovkom, uvek koristim ćirilicu.

Ujedno se zalažem za očuvanje srpske baštine, među kojom je i ćirilica (da ne zaboravimo) - najsavršeniji i jedinstven oblik pisma na svetu.
    I žao mi je što je sami istiskujemo iz upotrebe.

13. Stemis

Učlanjen(a):
    12.02.2009
    Poruka:
    27.470
    Sviđa im se:
    13.633
    Trofej poeni:
    768
    Pol:
    Muški
    Internet stranica:
    Horoskop:
    Ovan
    Tačno sam znao da ćete vas troje da "ustanete u odbrani ćirilice". Ali nemojte je braniti na ovom forumu. Ona ovde nije zabranjena. Samo zam zamolio da se ne piše ćirilicom. Jer je pisanjem latinice forumu, koji je regionalnog karaktera, nešto što bi trebalo da se podrazumeva.

Vas dvoje @Tokunaga, @Gea, a i ti @Tihi, razmislite šta zapravo tražite na ovom forumu. Ako želite da se najnormalnije ponašate, dobrodošli ste, kao i svi druge osobe, ali ako želite da od ovog foruma pravite mesto za sukobe, vredjanje, provociranje, najljubaznije vas molim da pronadjete drugi sajt.

Neću više o ovome da pišem, niti da ikome objašnjavam ili se pravdam o tome ko sam, šta sam... Posebno ne vama. Vaše dalje ponašanje na forumu ću pomno pratiti. U slučaju da i posumnjam da nešto muljate iza brega, sa zadovoljstvom ću vam naloge trajno suspendovati.

Status teme:
Zatvorena za pisanje odgovora.