Palačinka omiljena poslastica

anuška

Kolonista
Kolonista
MLJAC!
Palačinke - omiljena poslastica svake obitelji

Jedno je sigurno: bez obzira na to kako se zove i kojoj vrsti pripada, bilo da je mala ili velika, čokoladna, kineska, mesna, šarena, zelena ili hrskava, palačinka je omiljena poslastica u svakom domu.

Sve su palačinke vrlo ukusne (Arhiva)

Jeste li znali da su se prve palačinke jele još u antičko doba? Naravno, to nisu bile palačinke kakve mi danas jedemo. Pečenu mješavinu mlijeka, brašna, jaja i začina antički Rimljani su nazivali ‘alita dolcia’ ili, u prijevodu, ‘nešto slatko’. Nalikovala je pogačici ili omletu. Palačinke kakve danas poznajemo nastale su u Europi u srednjem vijeku.
Sama riječ palačinka dolazi od mađarske riječi palacsinta (palačinta). Kroz povijest su se sastojci za palačinke mijenjali i nadograđivali. Brašno, kukuruz, krumpir glavni su sastojci od kojih su se pravile palačinke. Nekoć su se pekle na ognjištu u improviziranim tavama. Danas se peku u tavama za palačinke, ali najbolje su one željezne, najobičnije. Tanke ili debele, slane ili slatke, prelivene raznim sirupima ili posipane voćem, sve su se palačinke prilagodile raznim nacionalnim kuhinjama i lokalnim običajima.
‘Peta’ palačinkaPrije svake bitke Napoleon je sam pržio i okretao palačinke. Ako bi mu koja ispala, osvajač je kretao u bitku pun mračne strepnje. Kad je, pekući palačinke pod Moskvom, uspješno okrenuo četiri, a peta mu je ispala na pod, poslije poraza samo je mračno rekao: ‘To je ona peta palačinka!’

Meksičke slane palačinke

za 4 osobe
1 manja glavica crnog luka 

1 žlica ulja 

125 g mljevene govedine 

1 ljuta paprika 

2 žlice graha iz konzerve 

3 žlice kukuruza iz konzerve 

1 ljuta papričica 

2 rajčice 

3 - 4 slane palačinke
40 g sira Gauda
sol
papar 

peršin za ukras

PRIPREMA Očistite crni luk, operite ga, a zatim sitno narežite i popržite na ulju dok ne postane staklast. Dodajte mljeveno meso i sve pecite na laganoj vatri. U tako pripremljenu smjesu dodajte sol, papar i papriku. Ocijedite grah i kukuruz. Papričicu operite, očistite i narežite na kolutiće. Rajčice operite, očistite i narežite na sitnije komade. Sve dodajte u meso, pažljivo promiješajte, pa pecite 10-ak minuta. Pećnicu zagrijte na 200 Celzijevih stupnjeva. Ispecite 4 slane palačinke. Svaku napunite pripremljenim mljevenim mesom te ih poredajte jednu do druge. Preko palačinki naribajte sir pa ih zapecite 10 minuta. Peršin operite, osušite i nasjeckajte nekoliko listića. Palačinke ukrasite nasjeckanim peršinovim listom. Poslužite toplo.

Palačinke s jabukama za 10 - 14 komada
Tijesto:
 2 jaja

12 dag oštrog brašna 

2,5 dl mlijeka
1 vrećica vanilin šećera

2 jabuke
1 žlica šećera

limunov sok
šećer u prahu (za posipavanje) 

malo soli

masnoća za prženje (maslac ili ulje)
(Ako nemate dovoljno mlijeka, zamijenite ga mineralnom vodom, no omjer mineralne ne smije biti veći od ½)

PRIPREMA Brašnu dodajte mlijeko, miješajte ručno ili mikserom, dodajte jaja, sol i vanilin šećer. Ogulite jabuke i naribajte ih, nakapajte s malo limunova soka, pomiješajte sa šećerom te sve zajedno dobro promiješajte. Od tako pripremljena tijesta ispecite palačinke. Pospite šećerom i poslužite vruće. Preljeve možete birati po želji (čokoladni ili voćni).
Palačinke punjene šampinjonima
Tijesto:
20 dag oštrog brašna

2 jaja
 malo soli

1 dl mlijeka 
vode
Nadjev
: 200 g šampinjona

1 češanj češnjaka

0,5 kg svježeg sira
papar

maslac
sol
Za pohanje: 
Krušne mrvice
brašno i jaja

PRIPREMA U posudu stavite brašno, jaja, mlijeko i ostale sastojke te ih miksajte dok tijesto bude glatko. Ostavite da odstoji pola sata i ispecite palačinke.
Otopite maslac u tavi na niskoj temperaturi te dodajte nasjeckani češnjak. Šampinjone narežite na tanke listiće, te ih lagano i kratko propirjajte na maslacu i češnjaku. Posolite ih i popaprite po ukusu. Kada se pripremljeni šampinjoni malo ohlade dodajte im svježi sir i zasolite po ukusu. 
Premažite palačinke namazom od šampinjona i složite u tuljce. Pripremite ih za pohanje te ih popržite u tavi.

Što ‘možda’ niste znali o palačinkama?

U Bosni i Hercegovini palačinka se naziva se prevrta jer kada se ispeče s jedne strane, ‘prevrne’ se na drugu.
U Francuskoj se tanka krumpir-palačinka naziva galette.
Za Amerikance je to pancake, debela i suha, s obaveznim preljevom od šećernog javora.
Pancake je kod Engleza tanka i malo nauljena palačinka prelivena šećerom i limunom.
Francuzi je zovu crêpe Suzzete i prave je sa sokom od naranče. Drop scones su poznate u Škotskoj kao palačinke od kukuruznog brašna. Dadar gutung nazivaju je u Indoneziji, a bao bing u Kini.
Palačinka je jedna od najjednostavnijih poslastica koju možemo pripremiti na brzinu, ako nam se pojave iznenadni, nenajavljeni gosti. Njezina priprema je vrlo brza i jednostavna, a mogućnost kombiniranja okusa velika. Postoji i veliki broj običaja povezanih s pečenjem palačinki. Npr. ‘olney pancake race’ smatra se najstarijim. Za Vas smo pripremili neke od manje poznatih!
21.10.2012.
Izvor: Metro portal

jasna949

dežurna ćaskalica
Kolonista
nisam znala dosta toga o palačinkama.... pogotovo ovaj zadnji dodatak... devojko, svaka čast za trud i ideju... :thumbsup::thumbsup::thumbsup::joyful:

pesakvremena

Kolonista
Kolonista
Baka mi je otkrila tajnu: Nisam verovala da se ovako prave savršene palačinke
Kada pomislim na detinjstvo, prvo mi na pamet padne moja baka. Njeno beskrajno strpljenje, ljubav i razumevanje za sve naše nestašluke.

1.JPG

Na baku sam uvek gledala kao na stariju mamu. Doduše, nežniju i popustljiviju varijantu mame.
Pored svih tih plemenitih osobina, baka je imala i jednu posebnu. Dobro, verujem da se svako od vas može pohvaliti svojom verzijom superbake, ali moja je zaista posedovala supermoći. I to u kuhinji.
Savršeni mirisi iz njene kuhinjice golicali su naša dečja čula i terali nas da se oblizujemo i pre nego što ugledamo tanjir. Bili su to mirisi srećnog detinjstva. Onog bezbrižnog, danas možda nedostižnog.
Uvek sam govorila da niko ne može da spremi kajganu kao baka. To je zapravo sasvim obična kajgana sa istim onim jajima iz supermarketa ili sa pijace koje i ja danas kupujem, ali postoji neka caka u pripremi koju nikad nisam dokučila.
O piti sa sirom, zeljanici ili baklavama sa makom i orasima bolje i da ne govorim, jer sam na dijeti, a već mi se priviđa čuvena bakina trpeza.
Ali palačinke koje je ona pekla bile su zaista savršene. Svako ko ih je jednom probao uvek bi ih pominjao i svake sledeće koje bi okusio poredio bi sa njenim. Nijedne nisu bile tako ukusne.
Pitala sam baku da mi otkrije tajnu.
– Kako to misliš „recept za palačinke“? To bi bilo kao da me pitaš kako se pravi supa! Nema recepta, sve sastojke dodaješ otprilike – kaže mi baka.
2.JPG
Naravno, na moje insistiranje, sa bakom sam otišla do kuhinje i posmatrala je kako muti smesu za palačinke. U ruci sam držala blok i zapisavala svaki korak.

Sastojci:
– 1 jaje
– 200 g brašna
– prstohvat soli
– prstohvat sode bikarbone
– 225 ml toplog mleka
– 100 ml kisele vode
– 125 ml mlake obične vode
– ulje
Priprema:
Sve sastojke pomešajte u velikoj činiji. Dobro ih umutite da dobijete kompaktnu smesu, bez grudvica. Potom ostavite da dostoji oko sat vremena na sobnoj temperaturi.
Zagrejte ulje u tiganju i zabavite se! A gotove palačinke nafilujte finim domaćim džemom od jagoda, kajsija ili šljiva ili marmeladom od šipka.
3.JPG
Dok sam već treću palačinku prinosila ustima, baka mi je rekla da nije dovoljno samo puko poštovati recept i koristiti navedene sastojke. Tu je još jedan, tajni sastojak bez koga nijedno jelo neće biti tako ukusno.
– Ljubav! Tu ne moraš da paziš na količinu, samo sipaj! Što više, to bolje. Pre nego što sam upoznala deku, ni moji kolači ni domaći hleb nisu bili toliko ukusni. Ali ljubav oplemenjuje i pravi od nas bolje ljude. A posle, kada dođu deca i unuci, ta ljubav se konstantno uvećava i sve što činiš ili spremaš nekako je lepše i ukusnije – rekla mi je baka.

Beba

Domorodac
Domorodac
Palačinke, nisam nešto zainteresovana, mogu da pojedem jednu i to praznu.
Inače, palačinke punjenje orasima ili slana varijanta sirom obožavam.

Punjene orasima, premažem prvo pekmezom od kajsije, dodam orahe i malo šećera tako jednu po jednu uvijam i slažem u manju tepsiju ili vatrostalnu posudu. Posebno kuvam mleko , šećer i dodam šaku oraha. Odmah prelijem preko poslaganih palačinki i ide u rernu tek toliko da malo upiju mleko i zapeku se.

Tako idu i slane. Napunim ih sirom, dodam svašta nešto ili samo sir, redjam, prelijem napravljenom smesom od mleka , sira/pavlake i jaja i preko a onda u rernu.

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Domorodac
Ove sa orasima rado pravim. A slane pravim ovako. Pošto ispečem obične palačinke u preostalu masu izrendam kačkavalja (ne puno) i dodam sušeni origano. Peku se palačinke koje budu za nijansu deblje od običnih.
Masa kojom se pune: pavlaka kao baza, neka šunka ili salama, rendani ili seckani na kockice, rendani kačkavalj i sušeni ili sveži origano.
Poređati napunjene palačinke u tepsiju, može i u dva, tri reda i rernu ukljućiti na najjače da se ugreje.
Preliv: u šerpicu staviti komadić margarina, kuvani paradajz sok i kečap u razmeri 2:1. Čim provri, preliv je gotov, zalije se preko palačinaka "da ogrezne" i u rernu da se blago zapeče.
Savršeno toplo predjelo, pogotovo ga deca obožavaju. Odlično je i kada se ohladi, služiti uz jogurt po želji. :)

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Kako su nastale čuvene palačinke Krep Suzet
Iako postoji teorija da su prvi put napravljene za Edvarda VII, priča o pomoćniku kuvara koji ih je pripremio za čuvenu glumicu Suzan Rajhenberg, u koju je bio potajno zaljubljen, daleko je interesantnija. Pročitajte ovu priču i pogledajte recept za ovu fantastičnu poslasticu.

50456
foto: thinkstock
Krajem 19. veka u Parizu je bila veoma popularna mlada glumica Suzan Rajhenberg, zvana Suzet. Iz večeri u veče brojni obožavaoci dolazili su u pozorište u kome je igrala, uživajući u maznom glasu, krupnim sjajnimm očima i krhkom stasu očaravajuće privlačne devojke. Medju vatrenim obožavaocima bio je i mladi kuvarski pomoćnik Žak koji je sanjao samo o tome da jednoga dana dobije priliku da ugosti lepu Suzet. O nečemu više – nije smeo ni da sanja.

I, san mu se ispunio: jedne noći, posle predstave, u gostionicu u kojoj je radio ušla je čarobna Suzet, okružena brojnim prijateljima i udvaračima. Nije bila gladna, želela je samo da sa prijateljima popije koju čašu svog omiljenog šampanjca. Bez daha od uzbudjenja, Žak je poslužio piće, a onda je odleteo u kuhinju i uskoro doneo na sto i nešto što nije bilo poručeno, zlatnožute palačinke natopljene prelivom izvanrednog ukusa.
I Suzet i njeni pratioci bili su oduševljeni poslasticom, a još više nazivom koji im je mladi kuvaro otkrio – „palačinke Suzet“. U znak zahvalnosti, Žak je od lepe glumice dobio ne samo pohvalu već i topao poljubac – u čelo. Tako je svet gastronomije obogaćen još jednom kulinarskom majstorijom koja je brzo postala veoma popularna, prvo u Parizu, a zatim i u celoj Francuskoj, pa i van njenih granica.

50457
foto: thinkstock
Recept za palačinke Krep Suzet

POTREBNO JE:

Za testo: 150 grama brašna, 4 jaja, pola litre mleka, 100 grama istopljenog putera, pola kašičice maslinovog ulja.

Za sirup: 4 pomorandže, 3 kašike putera, 2 kašike likera od pomorandže, kašika šećera za posipanje, kašika konjaka

PRIPREMA

Brašno usuti u duboku posudu, izdubiti u sredini i razbiti jaja. Lagano mešati, postepeno dodajući mleko, i mutiti od sredine ka ivicama, a na kraju dodati istopljen buter i ulje. Mutiti rukom (ili mikserom) dok masa ne postane glatka i bez grudvica, a zatim ostaviti da se odmara 30 minuta.

Puterom premazati tiganj promera 20 cm i kutlačom sipati po malo testa, da u tankom sloju prekrije celo dno tiganja. Peći palačinku dok ne dobije zlatnožutu boju, a onda je širokim nožem okrenuti i peći još 3 minuta. Tako ispeći sve palačinke.

Za sirup iscediti sok od pomorandže, sipati u veći tiganj, dodati buter, šećer, liker i koantro, pa na jakoj vatri zagrevati dok sok ne provri. Spuštati u sirup jednu po jednu palačinku saveijenu na četvrtinu. Kada "prokrčkaju" u sosu koji treba da se zgusne, sipati konjak i upaliti. Palačinke poređajte na tanjir i pospite šećerom u prahu (nije obavezno).

G

Gea

Gost
Volim slane palačinke najviše .... Volim ih i sa eurokremom i plazmom mlevenom ....

Sutra ću vam postaviti recept za slane palačinke i nadev kakav ja volim.

šufnudla

Kolonista
Kolonista
Jao, Gea.... Nije lepo od tebe što u ove kasne sate načinješ ove "jestive" teme, a sve sa obećanjima za "sutra"...:roflmao:
Imaj milosti, ženo! :smuggreen:

Shesau_

Domorodac
Domorodac
Volim sve vrste palacinki,slane,slatke,pekmez,krem,med. Nekako najvise volim sa pudingom od vanile,nafilujem,smotam,poredjam jednu do druge,slag odozgo i ohladim u frizideru :thumbsup:

Shesau_

Domorodac
Domorodac
Za vreme posta nam ne fali palacinaka jer sam nasla super recept. Isprobala sam ih dosta,ali nisu bas dobre. Suplje,pune ulja,nisu ukusne...

Moj isproban recept je

• 500gr mekanog brasna
  • 1lt hladne jako gazirane vode(kisela voda)
  • prstohvat soli,2 prstohvata praska za pecivo ,ulje za przenje,i dzem.
:)

maki

Domorodac
Domorodac
Najlepše su mi sa šlagom i prelivom od maline i berija (iz mog dvorišta:))....
Maline i beri stavim u tek provreo šećer i vodu (šećera koliko ima voća i malo vode). To malo ukuvam, ali ne da bude gusto kao slatko.
E onda šlag, pa malo tog preliva, pa na četvrt i tako četiri za pun krug.
Pa malo preliva i odgore.
Njaaaam...:)