• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Oprostim, ali ne zaboravim

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Dvolumila sam se da li ovu temu da otvorim ovde ili u psihologiji i mada ne bih pogresila i da sam je tamo otvorila ipak sam se odlucila za ovu sekciju, jer bih volela da malo dublje razjasnimo sta zapravo znaci Oprostiti, a ne zaboraviti?

To je jedna od najcescih recenica vecine ljudi.

Izvorno gledano oprostaj znaci da nesto, sto nas je tistilo, mucilo, sada pustamo, oslobadjamo od sebe.
Sa druge strane , ne zaboraviti znaci ostaviti nesto u sebi.

Iz toga proistice da izjava: Oprastam, ali ne zaboravljam prosto anulira samu sebe.

Kako vi vidite ovo? Sta za vas znaci ne zaboravljam? A sta oprostaj?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
To može da znači da čovek može da oprosti, što i pokaže na delu, dok to što ne zaboravlja znači da jednostavno pamti šta se desilo i stoji mu to tako kao opomena šta je oprostio. o_O

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
A situacija u kojoj se u nekom konfliktu to delo ponovo pomene? Sta je to onda?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ako je neko oprostio bez obzira na bilo kakav konflikt, to jednostavno više ne pominje. Izašla si iz postavljenog pitanja, sada mešaš potpuno drugu stvar, dodaješ nove opcije, ako tako sad krenemo, onda čoveku posle opraštanja trebamo prekinuti proces mišljenja i emocije.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Dobro iskocila sam iz pitanja. OK.

Nisam rekla da treba prekinuti proces misljenja i emocije, samo hocu reci da ljudi mnogo vise stavljaju akcenat na ovo ne zaboravljam, a ne na oprostaj. Sticem utisak kao da se brane time.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Jeste, tako deluje. Ali ja kada kažem da sam oprostio, to tako znači, a da zaboravim nikako ne mogu, ali to ne znači da ću to opet potegnuti kao nešto bitno ako dođe do ponovnog konflikta. To je ad acta.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Dobro.I to razumem. Ali ne razumem cemu cesto isticanje u govoru, pa i na forumima, ali nisam zaboravio. Jedino svrsishodno je to reci osobi kojoj je nesto oprosteno. Sve preko, deluje mi hm...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Tu dolazimo do onih koji kažu da su zaboravili, a nisu oprostili, meni tek to nije jasno. Šta je pa to? o_O

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Iskreno nisam cula do sada takve izjave. To pa tek nije logicno ni jasno.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
O tome ti pričam, hoćemo da razjasnimo neke proste stvari u društvu u kome neko ne zna ni šta priča.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Pokusavam da rasclanim...Zaboravio sam............Ali nisam oprostio.....Ne, ne, moj um to ne moze svariti u jedno. Tu neko nije u vinklu kad to kaze.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
ovo dvoje opet filozofiraju... ništa konkretno... trla baba lan, da joj prođe dan... cvrc ... :laugh:

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.292
Horoskop
Ovan
Ako se o tome razgovara, kontruktivno, kako je do toga doslo, zasto, i potom se tako i zavrsi mislim da je to dobro radi definitivnog resavanja te situacije. Ako se i dalje nastavlja sa tom pricom, onda je to stalno kinjenje i prebacivanje.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Jasna.........Nekoga i to ispunjava....Nije sve u obicnom caskanju....:)

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Pokusavam da rasclanim...Zaboravio sam............Ali nisam oprostio.....Ne, ne, moj um to ne moze svariti u jedno. Tu neko nije u vinklu kad to kaze.

Mani to "zaboravio sam a nisam oprostio" to je samo mogao neki veliki um da smisli, daj da se vratimo na ovo što si ti postavila u temi. Ovo što sam ja naveo, slažem se da neko nije od njih "u vinklu".

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.855
Horoskop
Lav
Mani to "zaboravio sam a nisam oprostio" to je samo mogao neki veliki um da smisli, daj da se vratimo na ovo što si ti postavila u temi. Ovo što sam ja naveo, slažem se da neko nije od njih "u vinklu".

Ok, bavimo se time sto je navedeno u tom pitanu. U grubljim crtama rekla sam svoj stav, no znajuci te , ocekujes od mene detalje. Ali reci mi konkretno u cemu? Koji deo je tebi intrigantan i zeleo bi da se u tom smeru rasprava razvije?

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ok. Mene neko žestoko od prijatelja prevari, ja mu posle izvesnog vremena oprostim, ali nema šanse da tako nešto zaboravim, složiće se svi, da ću drugačije i gledati na njega, nešto kao nepoverenje ili ću bar biti na nekoj distanci. Šta se tu dešava. Nisam zaboravio, ali sam oprostio i neću pominjati više tu staru grešku.

anuška

Poznata ličnost
Starosedelac
Učlanjen(a)
17.07.2012.
Broj reagovanja
5.516
Horoskop
Ovan
Boki je zaboravio da nas posluži u Kafančetu ;) ne znam da li mogu da mu to ne zamerim? Opraštam ali ne , neću zaboraviti hahaha:laugh:

Vrh Dno