• Dobrodošli na Ćaskanja. Ćaskanja forum je Internet zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Opuštena atmosfera i dobra zabava je ono po čemu smo prepoznatljivi. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija, tema... Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se ili se prijavite sa Vašim nalozima na društvenim mrežama. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. Pridružite nam se!

Notari

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Od 1. septembra gradjani Srbije imaju tu "cast" da svoje pravne poslove obavljaju kod notara. Ne samo cast vec ekskluzivno pravo i obavezu. Zbog te iste ekskluzivnosti strajkuju advokati Srbije. Ta ekskluzivnost i cene notarskih usluga unele su pravu pometnju medju gradjanima i strukom. Ok, postoji ta legitimna opravdanost da je poslovanje preko notara pravno sigurnije. Problem je sto, recimo, neki ugovor, ne moze vise gradjanin da napise ili advokat, vec iskljucivo notar. Ova iskljucivost je problem. Zar smisao notara nije da proveri ugovorne strane, sigurnost pravnog posla i isti ugovor overi? Ovako oduzimas dobro parce hleba advokatu, vredjas svakog pravnika ove zemlje i sve one gradjane koji su dovojlno sposobni da ugovor sami sastave + nepotrebno izbijas lep novac iz dzepa.

Inace generlano notarijat je pozitivan institut, samo u ovoj zemlji sve je nakaradno i na silu umetnutno, bez da je ista uredjeno. Ovako imamo nezadovoljne advokate, ( obicne pravnike da ne pominjem, mi smo i bez notara bili da dnu lestvice struke, sad mozemo da se slikamo) i zbunjene gradjane, kojima se u glavi vrti od cena notarskih usluga.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
A ovako licno se pitam, iz ugla pravnika, koja je sad svrha: zavrsiti pravo, voliontirati sto godina, muciti se i polagati pravosudni, kasnije ici na advokatski ispit, sve to te kostati i godina i nerava i ozbiljne sume novca, da bi, ukoliko nisi zaposlen pri nekoj firmi ili drzavnoj instituciji, ( a poznato je koliko je tesko naci posao sa ovolikim bojem nezapsoelnih pravnika ) sa svim tim mogao da se slikas? Jer posao advokata, recimo, u najvecoj meri su poslovi iz oblasti gradjanskog, obligacionog, imovinskih - naslednih - porodicnih odnosa, a samo manji deo u krivicnom ( osim onih koje se striktno opredele kao krivicari ).

Džudi72

Neobaveštena
Domorodac
Problem je sto, recimo, neki ugovor, ne moze vise gradjanin da napise ili advokat, vec iskljucivo notar. Ova iskljucivost je problem
Ovaj podatak nisam znala. Mislim da će to predstavljati problem građanima kojima advokat napiše ugovor ili ga ljudi sami sastave ( ima na internetu niz primera ugovora ). Šta kada dođu kod notara sa već napisanim ugovorom? Da li se taj poništava i piše novi?

Problem su i cene tih usluga notara koje su previsoke i mali broj ljudi će moći to da plati.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
Šta kada dođu kod notara sa već napisanim ugovorom? Da li se taj poništava i piše novi?
Nisam stigao da pročitam zakon, ne znam, mislim da ne bi trebalo da se takav ugovor ne overi, možda će stojati napomena da nije sačinjen kod javnog beležnika, tj. notara, te da on ne odgovara za njegov sadržaj odnosno da li će biti ili ne podoban za promet nepokretnosti.
Inače, slažem se sa advokatima, odavno veću budalaštinu nisam video od zakona. Notari sačinjavaju ugovore o prometu nepokretnosti... Čemu služe onda advokati, agencije za promet nepokretnosti, itd? Zašto bih recimo ja morao da plaćam notara da mi sačini ugovor, ako sam pravnik i znam i sam da ga sačinim??? Apsolutno podržavam advokate u štrajku.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
Ja ću da vam kažem, jer sve to pomno pratim, zakon sma im pročitala. Neće ga priznati, već će on sastavljati novi ( suštinski isto će pisati, neće toplu ovdu izmisliti ) i to će se uračunati u cenu. Pa što bi advokati ovoliku frku pravili. Kažem notari su poslednji ekser u mrtvačkom sanduku pravne struke.
Kako su krenuli, za par godina, pravni faklutet i njegova vrednost dovešće se na taj nivo da kad kazes da si dipl. pravnik kao da si rekao da si završio vrtić i obdanište!

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Domorodac
A cenovnik usluga notara, kunem vam se pomislila sam da je neko na teškim drogama pisao i to neko ko ne živi u ovj zemlji, jer takve cene ne bi prošle u Švajcarskoj, a ne u ovoj bednoj zemlji.
Primer - založna izjava 1500 evra.
- testament - 15 000 rsd
- kupoprodajni ugovori - od 42 000 do 600 000 rsd

A upakovali su u zakonu neke bodove silne, tako im se radi obračun naknade. Pa je bod 150 dinara.
Ah da, da biste postali notar morate: zavrsiti Pravni, volontirati minimum 2 godine, poloziti pravosudni, poloziti adokvatski, raditi minimum 5 godina kao advokat, poloziti notarski ispit i dodala bih licno - biti politicki podobni. Idila jbt! Planirano je da 193 notara zamene sve adokvate zemlje. Trenuto je u Srbiji cini mi se 90-ak uposlenih notara. Pa oni ce ljudi za par meseci rada milioneri biti. Zamislite vi jedan notar na jedan grad. Ludilo majke mi.

Pravni fakulteti mogu komotno da se ugase. Ionako viska imamo. Sad nemamo visak, sad imamo nepotrebne pravnike i polu potrebne advokate

Poslednja izmena:

Džudi72

Neobaveštena
Domorodac
Gledala sam spisak tih notara, ne mogu da se setim tačno gde. Četiri notara su određena za moju opštinu koja ima preko 165 hiljada stanovnika! Ljudi, 4- četiri notara na taj broj stanovnika !!!! Neke male opštine po Srbiji imaju jednog ili nijednog, već su im notari u obližnjim većim mestima.

Da li overivači u sudu sada gube posao? Da li posao gube i zaposleni u opštini na šalterima overe?

Mislim da su i ti ljudi oštećeni, a o advokatima da ne pričam. U potpunosti podržavam njihov štrajk.

Cene svojih usluga su digli u nebo ti notari iliti javni beležnici. Plašim se da mnogo ugovora o kupoprodaji zemlje npr neće biti overeno, pa će u budućnosti biti velikih problema u katastru, kojih i sada ima..biće još više.

Beba

Domorodac
Domorodac
Evo sticajem okolnosti imam iskustvo što se tiče notara. Posle smrti supruga zakazana je ostavinska rasprava, medjutim sin koji inače živi u Novom Sadu mi je rekao da neće moći doći/poslovi koji ne trpe odsustva.. Otišla sam kod notara i gospodja mi je rekla da mora u mestu gde se nalazi ode kod notara u NS i napiše nasledničku izjavu , obrazloži sve što treba, ode sa tom izjavom i l.k. da zakažu kada će moći da da izjavu i da ponese 3960,00 dinara. Znači i to se zakazuje. Neverovatno.
Kada sam mu to rekla, on je bio na nekakvoj obuci, naravno reagovao je burno, rekao da neće ići...i sl. Naravno da ćemo uraditi kako treba ali za jedan potpis i pečat toliko para. Da dobro je Anči rekla za kratko vreme oni će biti milioneri ali će zato mnogi pravnici koji čekaju posao , čekati još duže a advokati će se morati zadovoljiti sa onim što imaju.Sigurno će to biti mnogo manje neog što manje kod njih.

Beba

Domorodac
Domorodac
Neverovatno je kako se čovek oseća bedno...ceo život stvaraš i zbog odredjenih okolnosti, da bi upravljao svojom imovinom moraš da iskeširaš čitavo bogatstvo.
I ne samo to...svemu ovom prethodi katastar, opština, poreska uprava i sl. sa sve mašala taksama.
Zar sticati, raditi i stvarati čitav život za svoju porodicu znači ..."prodati" je svojim naslednicima, koji će se okretati
oko sebe i razmišljati kako doći do novca koji je potreban za kompletnu proceduru.

Stemis

Neodgovorni urednik
Urednik
To su evropska dostignuca. Uskoro ni pcele necemo moci da imamo, ako nemamo sertifikat za letenje. Prasice necemo moci da koljemo i okrecemo na razanj, jer je to surovo za zivotinje. Nego lepo u kasapnicu, pa ti oni prodaju prase koje je izvrsilo samoubistvo. Evropa bato!

Gđa Blejz

Izmišljen lik
Domorodac
Nego lepo u kasapnicu, pa ti oni prodaju prase koje je izvrsilo samoubistvo.
Stvarno izvršilo smoubistvo!? :o :o (plavuša) :D

Zar sticati, raditi i stvarati čitav život za svoju porodicu znači ..."prodati" je svojim naslednicima, koji će se okretati
oko sebe i razmišljati kako doći do novca koji je potreban za kompletnu proceduru.
Juče mi bio čovek u radnji, pa onako, otvori dušu (uglavnom svi to tako kod mene, ima da stavim onaj kanabet kao kod psihijatra) pokazuje overu kod notara, platio 900, 00 dinara. Kaže, nije njemu tako teško pala ta bezmalo hiljadarka, ali iza njega čeka žena sa uputima za bolnicu, bukvar od papira drži, izračunali su da će ta pečatiranja da je koštaju oko 250 evra. Pa ti vidi, jedno je platiti za ostavinu, koliko god to bilo teško i puno, a drugo je platiti overu da bi se lečio i spasao sopstveni život!!!! Do sada su se te overe obavljale u MZ, Opštini ili Sudu a konkretno u MZ mesta gde radim, sve overe vezano za lekarske upute ili socijalna davanja bilo koje vrste, bila su besplatna. E sada, od 01. marta ove, 2017. godine, nema više overe bilo gde drugde nego kod notara. Ne znam da li oni imaju milosti prema bolesnima i socijalno ugroženima, mada čisto sumnjam.

Tu se vraćamo na nešto drugo. Ovo je privatna država u kojoj svako može da ti radi šta hoće...dok ne dođu izbori. A tada Gospođa glasa za čiCa Belog. Pa da vidimo ko kome više može da u...a. I nemojte se plašiti da ovaj ili onaj mogu biti gori. Niko nije gluplji od Tome!

(btw, gde ima da se kupi ta diploma za notara, ako mogu svi, možemo i mi, zar ne?) ;)