• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Moral

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Često čujemo reči "Ovo je baš nemoralno!" ili "Žena lakog morala"..ili " Bio je dobar i moralan čovek".

Reč moral spoominje se i kao "moralni pobednik" i " nije ovo moralno".

A šta je po vama moral? Da li smo moralni ako živimo pošteno, ako smo dobri i prema drugima i prema sebi? I zašto se moral kao reč zloupotrebljava?

Po meni, moral je jedna tradicionalna vrednost koja se u ovim čudnim vremenima sve više gubi i zloupotrebljava u svakodnevnom životu, od strane "sudija" koji sude o moralu i nemoralu.

Na pitanje da li je neko moralan ili ne, odgovori mogu da budu različiti. Ono što neko smatra moralnim, drugome se ne čini tako.

Da li ste ikada razmišljali o ovome, šta mislite? Kako biste definisali moral i šta je moralno, a šta nemoralno?

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Moral definisem kao opste ljudske vrednosti, po cijim merilima bi trebali ziveti, a moralnost kao individualni odnos prema tim vrednostima.

Kao sto Dzudi kaze ljudi razlicito definisu moralnost, ali mislim da neka osnova treba da je ista za sve, samo su granice rastegljive.

Da li smo moralni ako zivimo posteno? Pa ,iz mog ugla, rekla bih da sam moralna onda kada uskladim sopstveni sistem vrednosti sa opstim ljudskim vrednostima i pri tom se osecam dobro, ali i ljudi u mojoj blizini.

Samim tim nemoralno bi bilo sve ono sto ponizava nekog kao coveka, bilo da to cinimo nekom drugom ili sami sebi.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.392
Horoskop
Ovan
Moral definisem kao opste ljudske vrednosti, po cijim merilima bi trebali ziveti, a moralnost kao individualni odnos prema tim vrednostima.

Samim tim nemoralno bi bilo sve ono sto ponizava nekog kao coveka, bilo da to cinimo nekom drugom ili sami sebi.
U prilicnoj meri se slažem sa tobom Lejla. Ja bih ipak moral definisao ne kao ljudske vrednosti, već kao opšte prihvaćena ili nametnuta pravila ponašanja kojih se ljudi trebaju pridržavati.

Prilicno dobar nacin kako opisujes sebe kao moralnu osobu.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Jednostavno rečeno, živiš i ponašaš se onako, kako misliš da je ispravno. Zbog svojih stavova i načina života često "upadam u oči", ali to ne znači da ću da se menjam jer se neko drugi menja po nametnutim pravilima većine koji nemaju veze sa moralom. Zakon, kao i današnje pravne i društvene norme, nemaju veze ni sa moralom ni sa pravednošću. Govorimo o 21.veku u svetu u kome se sve selektivno deli, pa i pravda i moral. Svako od nas, rođenjem, prirodno, nosi sebi ljudsku etiku koju oblikuje tokom života, pitanje je samo, ko taj moral u sebi neguje i održava nezavisno od društva i mišljenja većine koje može a bude jako pogrešno. Svi mi znamo šta je dobro, a šta loše, ali ko ima tu snagu, volju ili želju da se odupre pritsku radi sopstvenog preživljavanja i opstanka u svetu u kome moral izumire kao dinosaurus?

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
. Svi mi znamo šta je dobro, a šta loše, ali ko ima tu snagu, volju ili želju da se odupre pritsku radi sopstvenog preživljavanja i opstanka u svetu u kome moral izumire kao dinosaurus?

Ovaj deo izdvajam, jer mi se čini zanimljiv za dalju diskusiju. Prvo pitanje-kakav pritisak?

Ako misliš da neko krade da bi preživeo i opstao u svetu u kome moral izumire, da li moramo da gledamo na ostali svet i da radimo šta većina radi? Npr. da li treba da krademo ili kraduckamo u preduzećima, firmama jer to rade i ostale kolege?

Ne znam, prvo mi na pamet pada krađa. Ne moramo da postajemo lopovi i da budemo nemoralni ako možemo da radimo i najteže poslove zarad sopstvenog preživljavanja. Bar ja tako mislim.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Obicno oni koji pate od pritiska prezivljavanja ne cine kradje, vec oni koji uveliko imaju. To bi bila replika na Dzudinu konstataciju.

A na Bokijevu...Uh, vec vidim da je spreman da me premlati :D pa mozda za sutra da ostavim odgovor na to :rolleyes:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ja nigde nisam pomenuo krađu. Kako ste do toga došli ja ne znam. Još nešto, oni koji pate od pritiska preživljavanja ne čine krađe...slažem se, ali imam gomilu primera koji su to činili.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Obicno oni koji pate od pritiska prezivljavanja ne cine kradje, vec oni koji uveliko imaju. To bi bila replika na Dzudinu konstataciju.

A na Bokijevu...Uh, vec vidim da je spreman da me premlati :D pa mozda za sutra da ostavim odgovor na to :rolleyes:

Ti si se baš okomila humoristički na moju malenkost. :notworthy:

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Boki, izvini, ali meni je krađa bila neka prva asocijacija, jer ne razumem šta podrazumevaš pod pritiskom radi sopstvenog preživljavanja.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Dobro, necu te vise dirati....:cautious::oops:

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Boki, izvini, ali meni je krađa bila neka prva asocijacija, jer ne razumem šta podrazumevaš pod pritiskom radi sopstvenog preživljavanja.

Pritisak može da se odnosi na razne probleme u životu, ne samo na novac ili zaradu. Znam da skoro svima padne na pamet krađa, ali ona nije jedina koja može da naruši moral čoveka da bi preživljavao u surovom društvu.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Ne derem te, vec te podsticem, jer imas potenicjal. Shvati to kao kompliment. :)

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Pritisak može da se odnosi na razne probleme u životu, ne samo na novac ili zaradu. Znam da skoro svima padne na pamet krađa, ali ona nije jedina koja može da naruši moral čoveka da bi preživljavao u surovom društvu.

Tacno ali ti si naveo pritisak prezivljavanja, a slozices se , logicno je sto je i Dzudi , a sa njom i ja, prov pomislile na kradju, jer u tom kontekstu jeste najcesca.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Hvala na komplimentu. Primao sam razne komplimente od dama, ali nikada da imam moždani potencijal. 464.gif

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Sta da ti kazem...Posebna sam <3 ( sa specijalnim potrebama :roflmao::roflmao::roflmao: )

:thumbsup:

Džudi72

Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.752
Horoskop
Lav
Boki, sada te razumem. Iskreno, nisam nikada razmišljala da li moram ili je potrebno da uradim nešto nemoralno ukoliko bi to rešilo moje probleme. Trudim se, bar znam za sebe, da probleme polako rešavam i na jedan moralan način, i kada su problemi u pitanju često ponos "pada u vodu" ali to je već za drugu temu.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Dobro, neka bude i krađa ako vam je tako lakše. Ja sam mislio na druge čak i gore stvari koje ljudi urade od očaja, nesreće, bede, bolesti...ali nisu skloni da nekom napakoste. Krađa nekom šteti, a mnoge druge stvari zbog preživljavanja neko učini tako da drugom ne nanese štetu, ali gubi svaki kriterijum i moral.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.861
Horoskop
Lav
Molim te ako moze primer te situacije.

Pretpostavljam sta je naravno, ali slikovitije je.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Dok ja to sve iskuckam, prođe moda. Bolje je da ja to natenane, da ne bih od očaja i premora izgubio moral i krenuo u moranje. :laugh:

Vrh Dno