• Dobrodošli na Ćaskanja! Mi smo zajednica koja okuplja članove sa prostora bivših jugoslovenskih republika. Budite slobodni, pregledajte naš sajt, pročitajte neke od započetih diskusija. Ako želite da učestvujete u diskusijama, pisati na forumu, kreirati albume, dodavati medije, a niste naš član, registrujte se. Registracija je besplatna i zahteva samo minut Vašeg vremena. I da ne zaboravimo: registrovanjem i prijavljivanjem na forumu uklanjate sve reklame koje se prikazuju na sajtu, jer nam je stalo do naših članova. Pridružite nam se!

Maloletnici

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ovo je jedna od vesti sa B92, da ne bi bilo zabune:​
Oko 200 maloletnika u Srbiji izdržava kaznu u Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu, približno isto koliko ih je bilo i prošle godine.
Većinu osuđenika čine mladići, dok je svega nekoliko devojaka. Oni su, kao i u zatvorima, pritvoreni zbog najrazličitijih krivičnih dela među kojima su krađe, provale, proizvodnja i prodaja narkotika, nanošenje telesnih povreda, ali i ubistva.
Veliki broj njih tek treba da stigne u ovu ustanovu, jer se trenutno pred Višim sudom u Beogradu vode 194 predmeta protiv 271 maloletnika.

Šta se dešava sa današnjom omladinom, koji su razlozi da neko krene vrlo mlad u kriminal ili da se ponaša agresivno? Da li je u pitanju situacija u zemlji, nevaspitanje, porodica, društvo? Znam da postoji slična tema, ali ova vest o maloletnicima mene lično zabrinjava, pa se pitam, da li još neko obraća pažnju na ovakve pojave i šta predlaže?​
Najgore je kada se u svemu pojave i maloletne devojke, što ranije nije bio slučaj, bar ne u ovolikoj meri.​

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Videla sam danas tu vest o tim maloletnicima.... za mene je to Paket (situacija u zemlji, nevaspitanje, porodica, društvo). Po meni treba vaditi iz paketa jedno po jedno i rešavati na najbolji mogući način... Prvo od porodice.... jer sve odatle kreče... Jao, kad se setim radnih omladinski akcija...:thumbsup:, tu je omladina imala sve, društvo, rad, razonodu.... nema više tih akcija.... (ovo je za neku drugu temu).

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Neće ta omladina na besplatne akcije, oni bi da im se sve plati u životu i da ništa ne potraže sami. Ako je nešto lako, tamo je navala, a zna se šta je danas lakše. Od svega što im je ponuđeno to je čisto samostalno preživljavanje koje nikako nije dovoljno, jer nemaju nikakvu perspektivu, a ni zaradu za normalan život. Roditelji u problemima, jure da nađu bilo šta da rade, nemaju vremena za decu, niti im nešto daju, jer nemaju...i gde smo svi tako zajedno došli?

Mogu da razumem predpubertetni period, pa pubertet... mogu da razumem nemaštinu. dosadu, ali da neko ode toliko daleko da napada, preti, siluje, ubija, vrši teške krađe i iznude...to je već zabrinjavajuće naročito jer se radi o maloletnicima. Koliko smo puta čuli i videli snimke prebijanja svojih vršnjaka u školskim dvorištima ili na uluci? Ko to treba da spreči? Koliko je narkomana u Srbiji? Juče čujem podatak čak od 140.000 narkomana i zavisnika od neke vrste narkotika. To je poražavajuće, čak i za nas!

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Šta se dešava sa današnjom omladinom, koji su razlozi da neko krene vrlo mlad u kriminal ili da se ponaša agresivno? Da li je u pitanju situacija u zemlji, nevaspitanje, porodica, društvo? Znam da postoji slična tema, ali ova vest o maloletnicima mene lično zabrinjava, pa se pitam, da li još neko obraća pažnju na ovakve pojave i šta predlaže?​
Najgore je kada se u svemu pojave i maloletne devojke, što ranije nije bio slučaj, bar ne u ovolikoj meri.​

Ovo je prica o kojoj se moze rasplesti na x strana i svi cemo na isto doci.
Rekli smo mnogo toga polazi od kuce, ok, no, uzmimo u obzir da vecina roditelja non stop radi ( nije potpuno opravdanje, ali zadzacemo se tu ). Sta u kuci ostaju? MEDIJI!!! Kada ukljucite tv sta vidimo? Rijalitije, agresivne filmove, emisije bez obrazovno - kulturnog karaktera ( cast retkim izuzecima ). Imamo racunare. Igrice na njima. Warcraft, GTA, Sniper i tona slicnih. Glavna odlika njih: Nasilje. Sate i sate provode na njima i sta se desi kad izadju na ulicu? Uzive se u svoje imaginarne likove. Vide da danas u drzavi prolaze samo tajkuni, sitna i krupna mafija. Nemaju kvalitetnog uzora. Mislim da je poenta mog izlaganja jasna.

Jos bih se osvrnula na tvoju izjavu ``najgore je kad se pojave devojke`....Sticem utisak polne diskriminacije, gde i nije toliko strasno kad su momci u pitanju, ali jeste ako su devojke. Moram se tu ostro usprotiviti. Oba su losa, bez gledanja u to sta je gore.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Samo sam skrenuo pažnju da nije bilo toliko devojaka kao danas koje su kao maloletne krenule u krimnal. Kakva diskriminacija? Zar je malo diskriminacije i ovako u drugim sverama života. Ako počinjem sada i o polnoj diskriminaciji iz mog ličnog iskustva, ono zbog čega sam ja lično nastradao i to ne samo jednom, bolje da ne počinjem. To je za neku drugu temu koja će izazvati svašta i biće zatvorena. Ja sam ovu temu postavio za neke ljude koji imaju neke predloge koji sve ovo moraju da vrate u neke normalne okvire. Nije dovoljno da pišemo ili pričamo o tome, već da se daju jasni predlozi kako i na koji način kontrlisati maloletnike. Ovde mislim i na roditelje koji traže pomoć preko društvenih mreža za svoju decu. Toga sam se nagledao i načitao. Neka ovo bude neka polazna tačka, pa makar ne postigli ništa, ali mora da se pokuša. Nema ovde tačke, samo zarez.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Roditelji koji traze pomoc? Bez zelje da uvredim bilo koga, ali ako sami ne znaju makar ni osnove kako svoje dete da vaspitavaju i usmere, onda se moze trubiti na milion starana na netu, nece uspeti.

Moj predlog bi bio razgovor sa kontrolom. Rekoh trka za zaradom nije apsolutno opravdanje za nemanje vremena decu vaspitavati. I nekada se mnogo manje novca imalo, i uvek se borilo za prezivljavanje, pa ipak starije generacije nisu bile kao ove danasnje. A zasto? Zato sto su se apetiti ljudi prilicno prosirili. Danas trka za novcem nije u isto vreme trka za suvi lebac vec i za markirane patike, dobar mobilni telefon, racunar i trista cuda. I to se vecini deci ispunjava. Koliko puta cu videti na ulici dete od 7-8 godina koje ima high-teck telefon? Mozda ce neko reci sta si se uhvatila za to, ali sve ima veze.
Neka ih umesto ispunjavanja takvih zelja usmere recimo na sport, sekcije neke, neka im vreme upotpune tim stvarima, mislim kad se vec ima novca za raznorazne nepotrebne stvari.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Ne potiče bukvalno sve iz porodice, mene su roditelji vaspitavali dobro, ali mi danas dođe da nekom razlupam glavu nasred ulice...društvo menja čoveka, možeš biti vaspitana kao engleska kraljica, ali ako te društvo vremenom povuče džaba svi pedagozi, roditelji i psiholozi. Kada sam pisao o roditeljima i njihovoj pomoći na netu, zar nije dovoljno jasno da postoje vrlo mladi roditelji koji su u tolikim problemima da im preostaje da se i na ovakvim mestima upravo od mladih raspitaju o nekim stvarima. Zar nije normalno da se roditelj i kod drugih mladih koji su za uzor, malo raspita i za neki savet. Zašto ne bi mlad čovek koji je prošao kroz to skoro dao neki dobar savet roditelju u panici. Nemoj da grešimo dušu.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Lejla, mi nismo imali maltene ništa, ali ne daj Bože, da smo vrištali u prodavnici, kukali, plakali...kao što sada rade deca.... da bi se snašli malo po malo kraduckaju, lažu i naravno da se nađe tamo gde su sada u maloletničkom zatvoru.... opet roditelj treba da vodi brigu ali tu nastupa i društvo koje takve treba da nauči radu, radu i samo radu....

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Ne kazem da roditelji nemaju prava ili je greh da traze pomoc, ali oni to najcesce cine kad su vec ocajni. A kad se dodje do tog stadijuma tesko je stvari popraviti. Ja bih im sasvim logicno pitanje postavila: zasto ranije niste obracali paznju i sl? Ja mozda zvucim sad surovo, ali kategoricki tvrdim da sam ovde u pravu. Tacno je da drustvo utice, ali i to drustvo su necija deca zar ne? I opet se vracamo na kucu.

A roditelji cije je dete skrenula s puta mogu da primene crvstu ruku. Ja sam inace za strog nacin vaspitavanja. Ko god mislio da je to u 21-veku smesno, tvrdim da nije. I cak tvrdim da je pozeljnije danas strozije vapsitavati. Upravo zbog svih spoljnih faktora.

Jel je dete pocelo da mi se drogira? Ukidanje dzeparca, spartanske mere dok ne izbijem iz njega svaku pomisao na to
Jel je dete postalo razmazeno i trazi nemoguce? Dobijanje onoliko koliko zasluzi dok ne pocne da ceni dinar
Jel mi dete maltretira druge po skoli? Pored verbalnih saveta dobice i neki udarac. Cisto da, pored dusevnog bola, oseti i fizicki.

Niko, pa ni deca, nece imati bilo kakavu empatiju prema drugima, dok na svojoj kozi ne oseti.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Pa ako svi krenemo od toga da želimo da svoje dete vaspitamo najbolje što možemo, onda su svi sada ok. Nema problema.

Kapiram ja tebe odlično, ali nemoj da zaboraviš kakve su statistike o našoj deci bez roditelja, koliko je njih izašlo iz doma i sada su svoji ljudi koji mogu napraviti ogromne probleme (izuzecima svaka čast, postali su veliki ljudi). Hajde, da ne tražim ove moje pisane statistike koje su javno objavljivane godinama u nazad, čuvam sve to. Nije sve tako jednostavno, nemaju svi roditelje, nisu svi srećno rođeni. Ovo je zemlja gde su bili užasni ratovi na svakih 50 godina, imamo decu sa posebnim potrebama, imamo decu bez roditelja, imamo decu u hraniteljskim porodicama, imamo decu čiji su roditelji po zatvorima, imamo decu koja nisu uopšte školovana, ako na sve to dodam i decu nacionalnih manjina koji nemaju sva prava kao i mi i kojima se krše prava jer su izbeglice, imamo onda jako gomilu problema.

Vaspitavanje dece koje si pomenula, čvrsta ruka...kažnjavanje. Zar neće postojati zakon za zabranu vaspitavanja dece sa batinama ili nekim fizičkim kažnjavanjem. Deca će imati pravo da prijave roditelje za tako nešto...koliko bi tu bilo zloupotreba od strane dece, iz inata, iz besa, iz dečije osvete. Šta sa tim? Kako regulisati tako osetljive stvari a da svi budu zadovoljni i da nema oštećenih? Kako?

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Danas ne smeš da udariš dete... odmah zove preko telefona službu za maltretiranje dece.... Ovo jednog primera od pre tri ili četiri godine:

Devojčica od jedno 9 godina je tražila od majke da joj nešto kupi, majka nije imala novca za to a prvo je blagim glasom objašnjavala da nema, da joj treba za hranu do kraja meseca, mala je počela da se dere na nju na ulici, ljudi su gledali, slušali. Jednog momenta je majka malo jače povukle za ruku i rekla da učuti i da će dobiti bastine.... Mala se podbočila sa rukama i rekla: "Samo me udari, ja zovem odmah službu za maltretiranje dece...."

Da je to bilo moje dete, prebila bi je pa nek zove koga želi.... pojela bi je zajedno sa garderobom.... pa makar i u zatvor išla.... Dokaz koliko deca vide na TV, čuju u školi, vide na ulici...

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
Uh, uh mislis vise je onih iz doma koji prave probleme nego ovih iz ``sredjenih`` kuca? Moj utisak je da je obrnuto.Moj utisak je da dete iz doma mnogo vise ceni i zivot i ono sto u zivotu dobije, jer mu nije s neba palo, za razliku od druge dece. Ali to je nekad druga prica...

Taj zakon, iskreno se nadam nece skoro doci. Ja kad kazem fizicko kaznjavanje, ne mislim o ne znam kakvim udarcima koji bi potpali u grupu zlostavljanja. Sto se decjeg inata tice...Da to moze biti problem...
Ali zato i kazem treba od starta, dok mu se jos neuronske veze u mozgu razvijaju usadjivati neke stvari. Odgovorno tvrdim da je to moguce.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Prvo slušam neke stručnjake koji savetuju malo fizičko kažnjavanje, pa i batine...drugi stručnjaci tvrde da je to loše jer će i sami postati agresivci...Šta je sad pa to, počinje malo psihologija da mi se razilazi po vrlo ključnim stvarima? Mene su lično, mlatili da sam danima imao modrice pa i posekotine, danas nisam agresivan, niti sam podigao ruku na nekog.

Za bogataše mogu da potvrdim kako vaspitavaju decu, jer ih vidim, i njih i njihovu decu...ima raznih, ali ne mogu da budem siguran za onu decu koju nije vaspitavao roditelj već neka plaćena vaspitačica. Da se ne lažemo. Ja sam samo dao primer uticaja svih strana na decu, zato sam pomenuo očajne statistike na prostorima bivše Jugoslavije i tu umešao bukvalno decu iz raznih slojeva društva.

Nekada je moja majka nosila uniformu u školi, svi su bili obučeni isto. Danas devojke dolaze polugole i strašno našminkane, mladići "nafurani" raznim markama, i sve bi bilo ok, kada ta deca ne bi uvrtela u svojoj glavi da su ostala deca niža rasa od njih.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
To sto mi posto poto hocemo da ukrademo zapadnjacke price o ne fizickom kaznjavanju dece, druga je stvar. Zato i imaju onoliko ludaka, ubica i sadista u svojoj zemlji.

Ja mislim da je batina ponekad veoma korisna. I pre ce onaj ko nikad nije osetio udarac, druge tuci, nego onaj ko jeste.

jasna949

dežurna ćaskalica
Starosedelac
Učlanjen(a)
27.10.2010.
Broj reagovanja
2.926
Horoskop
Blizanci
Društvo je to koje uči decu da se tako ponašaju, televizija je brujala od tih tema, batine ne, kažnjavanje da... ali ne svako kažnjavanje i tu ima granica... ma dosta mi je ovoga.... mora da se zna ko je glavni a ne neko žgepće da me uči i ponavlja... Služba, Služba... naravno da nisam za batine koje nazivaju prebijanje... ali po guzici ima da dobije par puta i da zna šta sme a šta ne...

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Napokon da neko razmišlja kao i ja! Upravo sam hteo da dam zvaničan primer koliko je silovanja u SAD-u samo u jednom minutu, koliko je po zatvorima, a koliko je maloletnih delikvenata koji su slobodni.

Anchy

Halucogen Mozgolečić
Starosedelac
Učlanjen(a)
03.05.2010.
Broj reagovanja
4.865
Horoskop
Lav
ali ne mogu da budem siguran za onu decu koju nije vaspitavao roditelj već neka plaćena vaspitačica. Da se ne lažemo.

Ali ta deca imaju nesto sto vecina drugih nemaju...A to je da uce kroz svoj zivot, kroz posmatranje. Njihova samokriticnost, zelja i potreba da budu dobri i uspesni, ljudi za primer, zbog toga sto su odbaceni je mnogo izrazenija. Naravno uvek ima i negativnih izuzetaka.

Džudi72

Čuvar foruma u kasnim noćnim satima
Starosedelac
Učlanjen(a)
19.01.2013.
Broj reagovanja
2.774
Horoskop
Lav
Bravo za temu. Razmišljam sada kakav predlog da dam, ali vidim da se diskusija nadovezuje i na decu bez roditelja.

Slažem se sa Lejlom da ta deca iz domova znaju bolje da cene ono šta imaju, kao i deca iz siromašnih porodica. "Problem" su deca iz "srednje klase" koja još postoji kod nas mada se to negira. Postoji srednja klasa, to smo svi mi koji nismo na narodnim kuhinjama i koji imamo koliko toliko novca, a nismo bogati ni prebogati.

Koji je moj predlog? Roditelji, jedan ili oba treba da budu autoritet deci. Dajem primer iz svoje najbliže okoline.

Dečak od 14 i devojčica od 11 godina. Mama je mekša, tata je autoritet, ali mama je uvek na tatinoj strani kada se radi o deci, posebno o deci.

Mnogo rade oboje, ali odvajaju vreme za razgovor sa decom. Druže se sa roditeljima njihovih vršnjaka-poznaju ih, popiju kafu kad imaju vremena vikendom..tako tačno znaju sa kim se deca druže. Stvorili su uzajamno poverenje roditelji-deca. Ali ipak se deca i pored toga kontrolišu, za svaki slučaj.
Uče ih kako da se ponašaju prema deci sa posebnim potrebama, kako da se ophode sa decom manjina. Pričaju sa njima o štetnosti narkomanije. Razgovaraju koliko je nasilje loše.

Deca ponekad, vrlo retko dobiju batine po guzi, ili poneki šamar. Kažnjavaju se verbalno. I te kazne ne traju večno.

Eto, sve potiče od porodice. Ma koliko ljudi trčali za novcem, uvek treba da nađu vreme za decu. I moraju da znaju sa kim se deca druže.
A kako rešiti problem postojećeg nasilja..drugi put.

Boki

Suspendovan nalog
Učlanjen(a)
15.01.2013.
Broj reagovanja
3.361
Horoskop
Ovan
Bravo za temu. Razmišljam sada kakav predlog da dam, ali vidim da se diskusija nadovezuje i na decu bez roditelja.

Slažem se sa Lejlom da ta deca iz domova znaju bolje da cene ono šta imaju, kao i deca iz siromašnih porodica. "Problem" su deca iz "srednje klase" koja još postoji kod nas mada se to negira. Postoji srednja klasa, to smo svi mi koji nismo na narodnim kuhinjama i koji imamo koliko toliko novca, a nismo bogati ni prebogati.

Koji je moj predlog? Roditelji, jedan ili oba treba da budu autoritet deci. Dajem primer iz svoje najbliže okoline.

Dečak od 14 i devojčica od 11 godina. Mama je mekša, tata je autoritet, ali mama je uvek na tatinoj strani kada se radi o deci, posebno o deci.

Mnogo rade oboje, ali odvajaju vreme za razgovor sa decom. Druže se sa roditeljima njihovih vršnjaka-poznaju ih, popiju kafu kad imaju vremena vikendom..tako tačno znaju sa kim se deca druže. Stvorili su uzajamno poverenje roditelji-deca. Ali ipak se deca i pored toga kontrolišu, za svaki slučaj.
Uče ih kako da se ponašaju prema deci sa posebnim potrebama, kako da se ophode sa decom manjina. Pričaju sa njima o štetnosti narkomanije. Razgovaraju koliko je nasilje loše.

Deca ponekad, vrlo retko dobiju batine po guzi, ili poneki šamar. Kažnjavaju se verbalno. I te kazne ne traju večno.

Eto, sve potiče od porodice. Ma koliko ljudi trčali za novcem, uvek treba da nađu vreme za decu. I moraju da znaju sa kim se deca druže.
A kako rešiti problem postojećeg nasilja..drugi put.

Mogu iz ličnog primera da krenem u diskusiju, ali mislim da se nekom neće dopasti, jer će izgledati kao da hvalim sebe ili svoje roditelje koji i nisu neki uzor danas, a može da ostavi i utisak da se žalim na svoj život, tako da ću pokušati da izbegnem sve ovo. Upravo iz ovde navedenog razloga, da sve potiče iz porodice, što je vrlo individualno, i iz razloga što sam nekada pripadao i klasi bogatih i srednjoj a sada i pored svega što imamo u 21. veku pripadam najnižoj mogućoj klasi. Ako klase uopšte danas postoje, jer ja ih doživljavam na sasvim negativan način. Tako da u svemu, dolazimo do onog morala svakog od nas, koji nije nasledan, već ga neko formira u svom životu bez obzira na roditelje i društvo. Objasnio bih i ovo zadnje, ali kao što rekoh, odnosi se na sve primere iz samo mog života.

A da li se neko slaže sa nekim postom u ovakvim temama ili ne, to je takođe individualno, svako od nas ima drugačiji život, tako da je to vrlo škakljivo kada se radi o ovakvoj temi. Od sada više i ne lajkujem slične teme, bilo bi neumesno.

Stemis

Prinudni upravnik
Urednik
Učlanjen(a)
12.02.2009.
Broj reagovanja
16.498
Horoskop
Ovan
Malo idem off, ali bih samo jednu digresiju.
Zamolio sam učiteljicu da mlađeg klinca odvede na razgovor kod školskog psihologa, jer ne trpi poraze, jako teško prima loše ocene, ne voli kritiku. Dolazi iz škole, razgovaramo sa njim o čemu su razgovarali i stariji klinac (14 god.) ga pita šta je uradio pa je išao kod psihologa. Kod nas se kod psihologa ide samo kad je neko problematičan, puni smo predrasuda i potpuno se slažem sa već napisanim konstatacijama da je porodica jako važna u vaspitavanju dece, ali na žalost, današnji mediji (od TV pa do Internta) su prepuni nasilja i svakojakih gluposti. Prosto ne znaš odakle da kreneš i na šta sve da obraćaš pažnju kao roditelj.

Vrh Dno